Malezya Hakkında Genel Bilgiler

Malezya Hakkında Genel Bilgiler
Malezya Hakkında Genel Bilgiler

Malezya Asya kıtasının turizm açısından en önemli Ülkelerinden biri. Malezya hakkında önyargılarımız bulunsa da Malezya turizm bakımından zengin  ve  mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir diyebiliriz.

Malezya hakkında genelde yanlış bilgilere sahip olmamız, bu Ülkeyi ziyaret etmememizin en büyük nedenlerinden. Malezya sanıldığının aksine gayet modern bir ülkedir, özellikle başkent Kuala Lumpur Malezya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri. Ayrıca Modern binalar, gökdelenler ve kültürlü insanları ile daha da hızlı gelişmekte olan bir Ülkedir.

Malezya, Kuala Lumpur’da 3 yıl gibi uzun bir süre kaldıktan sonra, bu ülkenin en güzel yerlerini gördüm diyebilirim. Uzun yıllar bu şehirde çalışmak biraz zor olsa da, tatil tarafı gayet eğlenceli. Çoğu kimse Malezya’da yapılacak pek fazla şey olmadığını düşünüyor. Fakat gerek adaları gerekse şehirleri ile Malezya güney doğu asyada görülmesi gereken en güzel ülkelerden.

Kuala Lumpur’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Malezya’da, Malaylar, Çinliler, Hintliler ve birçok diğer etnik gruplar kendi dinlerini ve kültürlerini dilediği gibi yaşamaktadırlar. Ülkede barış ve huzur içinde birlikte yaşayan birçok etnik grubun hiçbir şekilde problem teşkil etmemesi Dünyaca takdir edilen ve bilinen bir durumdur.

Malezya Nerede ; 

Malezya Güneydoğu Asya’da Malay Yarımadası üzerinde bulunmaktadır. Birçok adası bulunduğu gibi birçok Asya Ülkesine geçişde önemli bir konuma sahiptir. Tayland, Singapur, Endonezya gibi ülkelere 1-2 saat uçuş mesafesinde bulunmakta.

Malezya Para Birimi; 

Ringgit’tir ve RM ya da MYR olarak kısaltılmaktadır. Türk parasından biraz daha değerlidir.

Malezya’yı %50 ile Malay’lar, %25 Çinliler, %10 Hintliler ve %15 ise diğer etnik gruplardan oluşmaktadır. Bunlar ;  SARAWAK (Iban, Bidayuh, Orang Ulu) ve SABAH (Kadazan Dusun, Bajau, Murut)’tur.

Malezya Vize ;Malezya 90 güne kadar vizesiz geçiş hakkı tanımaktadır.Vizesiz 1 yılda ancak 6 ay kalabilirsiniz.Yani 90 günlük vizeniz dolduktan sonra başka bir Ülkeye girdi çıktı yapıp tekrar girebilirsiniz fakat aynı yıl içerisinde üçüncü 90 günlük geçiş hakkını alamazsınız.

Popüler Malezya Adaları

  • Langkawi
  • Perhentian İslands
  • Tioman
  • Redang
  • Sipadan
  • Penang
  • Pangkor
  • Labuan
  • Tenggol
  • Kapas

Malezya Hakkında Bilinmeyenler

Lah : Malezya’da en çok duyacağınız kelimelerden biri LAH’tır. Hemen hemen her cümlenin sonunda Ankaralıların yaptığı gibi ”lah” diye bir vurgu yaparlar. Daha çok bir açıklamayı daha da abartılı söyleyebilmek için ya da şaşgınlık belirtisini ifade edebilmek için kullanırlar. Mesela ”Param olmadığını biliyorsun neden hala para istiyorsun LAH” gibi şaşkınlık ve kızgınlık karışımı duygular için daha çok kullanılmaktadır.

Petronas Kulesi : Dünyanın en uzun ikiz binası ünvanına sahiptir. Ayrıca, 452 metre uzunluğunda olan kule 1998-2004 yılları arasında Dünyanın en uzun binası ünvanına da sahip olmuştur. Petronas İkiz Kuleleri adlı yazımda daha detaylı olarak kule hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Göz At : Kuala Lumpur Otelleri

Durian (Kralın Meyvesi) : Muhteşem bir kokuya sahip bu meyveyi Malezya’da hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Fakat metroda ya da otobüslerde yenmesi yasaktır. Çok ağır bir kokusu olan meyvenin bir o kadar da muhteşem tadı vardır. Yani bana göre 🙂  Çok yediğiniz zaman baydırabilir ve sizi terletebilir. Ancak genel anlamda koklamadan yiyebileceğiniz muhteşem bir meyvedir.

Teh Tari : Malezya’nın milli içeceği sıcak sütlü çaydır ve adına Teh Tari denmektedir. Milli yemek ise Nasi Lemak’tır. Genellikle muz yaprağı ile sarılarak servis edilen bu yemek hindistan cevizinin içerisinde pişirilmiş bir pilav çeşitidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here