Wawel Kalesi ve Katedrali Hakkında Bilgiler, Krakow

Wawel, eşsiz tarihi ve sanatsal eserleri ile Krakow merkezinde, Vistula Nehri üzerinde bulunan kireçtaşı bir tepedir.Bu olağanüstü kutsal alan,Polonyalıların kimliğini belirleyen kendi ulusal ve kültürel sembolleridir. Wawel Kalesi ve Wawel Katedrali’ne ev sahipliği yapan bu yer turistlerin popüler yerlerinden biridir. Krakow gezilecek yerler listesinin ilk başlarında yer alan kale görülmeye değer önemli yerlerden biridir.

Wawel Kalesi,Krakow

Wawel tepesi Polonya’da tarihsel ve kültürel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Kale, günümüzde, Ülkenin önde gelen sanat müzelerinden biridir.

1930 yılında kurulan müze birçok resim koleksiyonları, İtalyan Rönesans’ından önemli eserler, baskı, heykel, seramik koleksiyonu, silah, zırh koleksiyonu ve Sigismund II Augustus duvar halısı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca müzede Osmanlı’ya ait eserler de bulmak mümkündür.

Wawel Kalesi,Krakow

Wawel Kalesi ve Katedrali

Wawel Kalesi Odaları

  • Devlet Odaları
  • Kraliyet Özel Odaları
  • Dragon’s Den
  • Doğu Sanatı (Sergi Odaları)
  • Kayıp Wawel (Sergi Odası)

Krakow’da nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Krakow’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Krakow’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Wawel Katedrali

Wawel Katedrali, Polonyalı Kralların taç giyme yeri olmuş ve Polonya’nın en önemli milli kutsal yapısıdır. Kale bitişiğinde bulunan Katedral 1000 yıllık tarihi ve sayısız hazineleri sayesinde, Polonya’nın en önemli turistik bölgelerinden biri olmuştur.

Wawel Kalesi ve Wawel Katedrali
Wawel Katedrali

Katedral Hazineleri

-Katedralin merkezinde Aziz Stanislav’ın (1630) Mozolesi bulunmaktadır.

-1670 yıllarında bir şehidin gümüş tabutu, bu şehitin hayatı ve ölümünden sonraki mucizeler 12 kabartma ile anlatılmaya çalışılmıştır.

-Rütbeli din adamlarının mezarlarıyla oluşturulmuş bir türbe bulunmaktadır.

-Sigismund Şapeli ve toplamda 18 şapel bulunmaktadır.

-Aziz Leonard’a ait eserler

-Giant Sigismund çanı

-Kral Vladislav II’nin kırmızı Macar mermeri

Not: Katedral bilet fiyatı 12 zloty’dir. Bu bilet ile Katedrale giriş ve Katedral içinde bulunan müzeye erişim sağlayabilirsiniz. Wawel Tepesi’nde bulunan bu Katedral’in açılış saatleri ise 9:00-16:00’dır.

Kale ziyareti Krakow’da yapılacak en önemli aktivitelerden biri olmakla birlikte tarih severler için muhteşem deneyimlerden biridir. Wawel Tepesi genel olarak sabahın erken saatlerinde açılmakla beraber,Kale ve Katedral açılış saatleri ise genel olarak 09:00-16:00 saatleri arasındadır.

Ayrıca kaleye ve katedrali’ne ücretsiz olarak giriş sağlayabilirsiniz. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz tarihler ; 1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında her pazartesi günü ve 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında her pazar günü Kaleye ve Katedrale ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz. Ücretsiz geçiş biletlerini ise Wawel bilet ofislerinden bulabilirsiniz.

Wawel Kalesi,Krakow

Wawel Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden taksi ücretleri biraz pahalıdır. Özellikle trafikte geçirebileceğiniz fazladan 20-30 dakikayı hesaba katarsak, sanırım bu seçenek biraz pahalı olabilir. Ancak kaleye 10,19 ve 40 nolu tramvaylarla ulaşabileceğiniz gibi yürüyerek de ulaşmak da mümkündür. Yürüyerek hiç denemesemde sanırım en fazla 45 dakika sürecektir. Sırt çantanızla veya valizleriniz ile Kale’ye gitseniz de bu pek sorun olmayacaktır. Uygun fiyatlara çantanızı emanet edebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Konum için tıklayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...