Krakow Gezisi

Krakow, Polonya’nın en önemli ve en canlı şehirlerinden biri. Binlerce Uluslararası öğrencisiyle, turistleriyle ve yerli halkı ile, hem yaşanabilecek hem de gezilebilecek en güzel şehirlerden. Krakow gezilecek yerler ise, birbirinden ihtişamlı ve birbirinden eski yapılardan oluşuyor. Sıkıldığınızda muhteşem bir gece hayatı ile stres atabileceğiniz bu şehir, Polonya’da ırkçılık yapılmayan birkaç şehirden biri.

Krakow Şehir Rehberi
Krakow modern faytonları

Ben Erasmusu Lodz’ta yapmama rağmen en çok ziyaret ettiğim şehirlerden biriydi Krakow. Gerek kiliseleri ve kaleleri gerekse Auschwitzi ile, tarihi an be an yaşarken, geceleri de dilediğiniz gibi bu şehirde eğlenmek mümkün.

Krakow Gezi Rehberi
Krakow’da bizim simitlerin aynısını yaz-kış çoğu yerlerde bulabilirsiniz.

Krakow’da nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Krakow’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Krakow’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Krakow’da Gezilecek Yerler Listesi

1.Auschwitz-Birkenau

Krakow Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-Birkenau

Oswiecim şehri yakınlarında yer alan Auschwitz 1 ve Auschwitz 2 ölüm kampları, size trajik bir tarih deneyimi yaşatacağına emin olabilirsiniz. Genelde turlarla gidilen bu kampta, ciddi anlamda hüzünlenmek mümkün. Sabah 8’de açılıp öğleden sonra 3 gibi kapanan bu kampa, turlar ile gitmek ortalama 200 Zloty’dir.

Krakow Auschwitz
Krakow Turistik yerler bakımından oldukça önemli olan Auschwitz.

Krakow tarihi yerler arasında olan bu ölüm kampları, Krakow’un en turistik yeri, diyebilirim. II. Dünya Savaşı’na ışık tutan bu yere, turlarla gitmenize hiç gerek yoktur. Zaten tonlarca bilgiyi kendiniz görüp okuyabilirsiniz. Hemen hemen her yerde birçok dilde (Türkçe dilde bilgi yoktur) yazılmış bilgileri görebilirsiniz. Bu yüzden turlara bu kadar ücret vermeye değeceğini pek sanmıyorum. İngilizceye hakimseniz ve illa bir tura katılayım diyorsanız, kamplarda bulunan onca turun arasına ücretsiz olarak katılabilir ve anlatılan hikayeleri dinleyebilirsiniz.

Krakow Auschwitz
Auschwitz

2.Wawel Kalesi ve Katedrali

Krakow Wawel Kalesi Hakkında Bilgiler
Krakow görülecek yerler bakımından önemli bir yer olan, Wawel Kalesi manzarası

Wawel Kalesi, 14.yy’da Casimir III’ün büyük hükümdarlığı altında inşa edilmiş. Yüzyıllar öncesinden Polonyalı Monarklara ev sahipliği yapan bu kalenin tüm odalarını gezebilir, muhteşem sanat eserlerine ve mobilyalara göz atabilirsiniz. Nisan-Kasım ayları arasında her pazartesi günü kaleye girişler ücretsizdir. Ayrıca tüm yıl boyunca her pazar günü de girişler ücretsiz. Bu yüzden, burayı görmek için 15-20 zloty gibi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Krakow Wawel Kalesi
Wawel Kalesi

Krakow’da görülmesi gereken yerler arasında olan Wawel Kalesi’nin yanında bir de kilisesi bulunmakta. Kaleye pazar günü gelerek hiçbir ücret ödemeden girebileceğiniz gibi, kiliseye de pazar günleri ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Krakow'un tarihi yerleri arasında olan Wawel Katedrali
Wawel Katedrali

3.Royal Road (Kraliyet Yolu)

Krakow Royal Road-Kraliyet Yolu
Royal Road-Kraliyet Yolu

Rynek Glowny (Ana pazar meydanı)’nın hemen karşısında bulunan bu işlek cadde, Krakow’un gezilecek turistik yerleri listenizin en başında olmasını düşündüğüm yerlerden biri. Farklı yapıda tarihi dükkanları ve evleri ile hayran kalacağınız bu cadde, sizi tüm ihtişamıyla ağırlayan Kraliyet Sarayına götürecektir. Ayrıca, birçok restoran, cafe ve barları bulabileceğiniz bu işlek cadde, Polonyalı halkın da en çok takıldığı yerlerden biri.


Booking.com

4.Planty Park  

Bir zamanlar ortaçağ surlarını çevreleyen bir hendek olarak bilinen bu parkta, genelde çiftler ve aileler dolaşıyor olsa da, fast food olarak aldığınız yemekleri oturup burada rahatlıkla tek başınıza yiyebilirsiniz. Ayrıca, öğle veya akşam yemeğinizi burada yemeyi planlıyorsanız, parkın yakınlarında bulunan Pod Wawalem adlı mekan iyi bir seçenek olabilir. Krakow’da gezilmesi gereken yerler arasında olan Planty Park, tüm doğallığı ile ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlamakta.

5.Yeraltı Müzesi

Hayatınızda gördüğünüz ya da görebileceğiniz en enteresan müzelerden biri olan bu yeraltı müzesinde, ortacağın izlerini hala görmek mümkün. oldukça modern olan bu müzede, 3d ile video teknolojisi deneyimi yaşamak isterseniz, 30 zloty gibi çok cüzi bir ücrete bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Krakow’un gezilecek yerleri arasında olan bu yeraltı müzesi için en iyi ziyaret zamanı ise, sabahın erken saatleri olarak bilinmekte.

6.Salt Mines (Tuz Madenleri)

Kaldığınız hostellerde veya otellerde, bu madenlere tur düzenleyen firmaların reklamlarını mutlaka göreceksinizdir. Wieliczka Tuz Madeni, ortaçağdan bu zamana kadar sofra tuzlarını ve endüstriyel tuzları üretmek için kullanılmaktaymış. Ancak, 2007 yılından sonra bir müze haline getirilerek ziyaretçilere açılmış.

7.Kazimierz Mahallesi

Krakow Kazimierz Mahallesi
Kazimierz Mahallesi

Öğrenci nüfusunun en çok olduğu bu yerde, eğlence adına her şeyi bulmanız mümkündür. Mahallenin merkezinde bulunan Jewish Cemetery (Yahudi Mezarlığı) ile ünlü olan bu bölgede, onlarca pub crawl (Bar bar gezmeler) bulabilirsiniz. Öğle ya da akşam yemeklerinizi tercih edebileceğiniz uygun ve güzel restoranları ve barları ile daha çok geceleri hareketlenen bu mahallede, tavsiye edebileceğim bar ise, Plac Nowy yakınlarında bulunan Alchemia ya da 4zl/8zl Vodka adlı bardır.

8.Schindler’s Factory

Krakow Tarihi Yerler - Schindler's Factory
Schindler’s Factory

Fabrikanın içinde yer alan bu müzede, başından sonuna kadar, II.Dünya Savaşı tarihi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Genelde turlarla yapıldığı için rezervasyonunuzu online olarak yapmanız gerekiyor. Sadece 40 Zloty olan bu turlar ile yapacağınız gezi, Krakow’da yapılacak en önemli aktivitelerden biridir, diyebilirim.

Steven Spielberg’in 1993 yılında imza atmış olduğu Schindler’in Listesi adlı oskar almış filmi izleyerek, Schindler’in fabrikasında hayatta kalmak için çalışan Yahudilerin hayatlarını nasıl devam ettirdiklerini görebilirsiniz. Gerçekten muhteşem bir film olan Schindler’in listesi’ni izlemeyi de unutmayın.

9.Plac Nowy

Krakow Plac Nowy
Plac Nowy

Plac nowy, bit pazarı ve antika dükkanlarını fazlasıyla bulabileceğiniz yer olarak biliniyor. Kazimierz mahallesinde bulunan bu yere gitmek için en iyi zaman, pazar günlerinin erken saatleridir. Krakow hatırası olarak birkaç antika alabileceğiniz bu yer, Krakow’da gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yerler arasında. Binlerce öğrencinin bir şeyler satın alabilmek için dolaştığı bu pazarda, hiçbir şey satın almasanız dahi, sırf atmosferi görebilmek için 10-15 dakikanızı bu ilginç yer için ayırabilirsiniz.

10.Ana Meydan-St. Marry Bazilikası 

Krakow Ana Meydan
Ana Meydan

Papa John Paul II’nin evi gibi olan St. Marry Bazilikası, Rynek Glowny (Ana Pazar Meydanı)’na çok yakındır. Bazilikanın kulesine çıkarak muhteşem şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Krakow Turistik Yerler - St Mary Bazilikası
St Maryy Bazilikası

Krakow’un gezilecek yerleri arasında olan bu ana meydan, Krakow’un en işlek ve en bilindik yerlerinden biri olarak bilinmekte. Kaybolduğunuz zaman bu meydana ulaşarak dilediğiniz birçok turistik yere bu meydandan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, meydana kurulan stantlardan birçok hediyelik eşya da bulmak mümkün.

Krakow Gezi Rehberi - Galeria
Galeria Krakowska

Krakow’da görülecek turistik yerler tabi ki bu listeyle sınırlı değildir. Daha Krakow’da gezilecek ve görülecek birçok yer vardır. Fakat, Krakow’a bir turist olarak, birkaç günlüğüne geliyorsanız sizin için en önemli olan yerler buralardır, diyebilirim.

Krakow Gezilecek Yerler Videoosu

Ayrıca, zamanınız kalırsa; yaz aylarında nehir turu yapabilirsiniz. Antik bir höyük olan Kopiec Krakanehrin her iki tarafında bulunan Wisla Boulevardsgeceleri muhteşem manzarası olan Klatka Bernetka Köprüsü ve muhteşem bir heykel olan Cmentarz Rakowicki de, Krakow’da görülecek yerler arasındadır.Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...