Floransa Gezilecek Yerler | Görülecek En İyi 25 Yer

Floransa, İtalya‘nın en popüler ve en sanatsal şehirlerinden biri. Arno nehri etrafında kurulmuş olan şehir, İtalya’nın en ünlü sanatçılarının yaşadığı, eserlerini bıraktığı yerlerden biri. Floransa gezilecek yerler ise, daha çok müze, saray ve kiliselerden oluşuyor olsa da, bundan çok daha fazlasını bu şehirde görebilirsiniz.

Muhteşem Rönesans havası, şehir ile uyum içinde olması, Roberto Cavalli ve Gucci gibi birçok moda tasarımcısının doğduğu bu şehir, hem alışveriş, hem de tarih ve sanat tutkunlarının vazgeçilmez şehirlerinden biri.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa’da gezip görülecek o kadar çok tarihi yapı ve müze var ki, sırf sarayları için bile 1 gününüzü ayırabilirsiniz. Tabi Floransa, sarayların ve müzelerin dışında birbirinden güzel dini yapıları, meydanları ve köprüleri ile de güzel bir deneyim sunmakta.

Şehirde gezip görülecek yerlere göz attıktan sonra, yazının sonunda Floransa Çevresi’nde Gezilecek Yerler Listesi’ne de göz atmayı unutmayın.

1.Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

Vecchio Sarayı
Vecchio Sarayı

Birçok gezgin tarafından Vecchio Sarayı olarak bilinen bu yapının gerçek adı, Eski Saray anlamına gelen Palazzo Vecchio’dur.

Medici ailesinin yaşadığı yer olarak da bilinen bu sarayın girişinde ünlü heykeltraş Michelangelo’nun meşhur Davut Heykeli ve yine bir heykeltraş olan Baccio Bandinelli’nin Herakles ile Cacus’u bulunuyor.

Saraya farklı bir hava katan bu heykellerden sonra, saray içerisinde, tavan süslemeleri ve freskler gibi dikkatinizi çekecek olan yerler bulunuyor.

Floransa’da görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler olan bu saray, aslen 1299 yılında, Duomo ve Santa Croce Kilisesi’nde çalışan aynı mimarlar tarafından tasarlanmış.

Sarayın ön cephesinde, çeşitli aileleri ve kentin tarihi ile ilgili önemli kişileri temsil eden bir dizi şerit bulunuyor.

Konaklama Tavsiyesi ; 

Bu sarayın bulunduğu yer, Floransa’nın kalbinin attığı yerlerden biri. Burada konaklayarak şehirdeki en önemli turistik noktalara yürüme mesafesinde olursunuz. Saraya yakın olan otellere göz at.

Saraya yakın otel tavsiyesi olarak da ; Sarayın hemen yanında bulunan Hotel Davanzati adlı 3 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

2.Uffizi Müzesi

Uffizi Galerisi
Uffizi Müzesi

Uffizi Galerisi olarak da bilinen bu yapı, Dünyanın en önemli müzeleri arasında geliyor.

45’den fazla salonlarıyla bir günde gezemeyeceğiniz bir müze.

Müze, çok kapsamlı olduğundan dolayı, bu müzeyi ziyaret etmeden önce hangi galerileri görmek istediğinize önceden karar vermenizi tavsiye ederim. Mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim eserler ise, Botticelli, Michelangelo, Leonardo, Raffaello ve Caravaggio gibi sanatçıların başyapıtları.

Floransa’da gezilmesi gereken en önemli yerler arasında olan Uffizi Müzesi’nin, akşam saatlerine doğru daha sakin olduğu söylenir. Ayrıca biz sabah 10 gibi gitmiştik ve müthiş bir kuyruk vardı. Bu yüzden, sabah saatleri bu müzeyi ziyaret etmek için güzel vakitler değil.

3.Signoria Meydanı

Floransa Signori Meydanı
Signori Meydanı

Floransa’nın görülecek yerleri arasında büyük öneme sahip olan yapı ve eserler bu meydanda bulunuyor.

Meydanda kaçırmamanız gereken yerler ise, Loggia dei Lanzi, Davut Heykeli ve Neptün Çeşmesi. Fakat, meydan bu yerlerden ibaret olmadığı gibi daha birçok yeri de bu meydanda görebiliyorsunuz. Ayrıca, Giambologna’ya ait olan Sabine Kadınları eseri de meydanda kaçırılmaması gereken yerlerden.

Sayısız bina ve klasik eserler içeren bu meydan, Duomo Meydanı’nın güneyindedir ve konumu nedeniyle kolayca erişilebilir bir durumdadır.

4.Vasari Koridoru

Floransa Gezilecek Yerler
Vasari Koridoru

Palazzo Vecchio’yu Pitti Sarayı’na bağlayan koridor olarak bilinen Vasari Koridoru, Floransa’nın en önemli gezi noktaları arasında diyebilirim. Gerek farklı mimarisi ile, gerekse muhteşem derin tarihi ve atmosferi ile listenizde olması gereken popüler yerlerden.

5.Floransa Eski Köprü (Vecchio Köprüsü)

Floransa Eski Köprü
Floransa Eski Köprü

Dünya’nın en önemli çarşılı köprüleri arasında yerini almış olan Ponte Vecchio, birçok altın ve gümüş satan dükkanları ile oldukça rağbet görmekte. Floransa’nın ve İtalya’nın en sağlam köprülerinden biri olarak bilinen bu köprü şehrin turistik yerleri arasında.

Tarih kayıtları 996 gibi erken bir zamanda köprüyü tarihlendirir, ancak köprünün gerçek kökeni belirsizdir.

Floransa Eski köprü - Gezilecek Yerler
Vecchio Köprüsü

6.Pazzi Şapeli

Pazzi Şapeli
Pazzi Şapeli

1429 yılında Andrea Pazzi tarafından inşa edildiği tahmin edilen bu yapı, Pazzi ailesi için yapılmış tarihi yapılardan biri.

Şapel içerisinde birçok eski Rönesans dönemi eserlerini görebilirsiniz. Farklı yapısı, avlusu ve hikayesi ile, görülmeye değer.

7.Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası Floransa
Santa Croce Bazilikası

Fransisken mezhebinin en önemli kiliselerinden biri olarak bilinen Santa Croce Bazilikası’nın tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor.

Ön cephesinde bulunan Dante’nin anıtı ile dikkat çeken kilise, Michelangelo, Galileo, Machiavelli gibi Floransa’nın birçok ünlü sanatçısının mezarına ev sahipliği yapıyor. Çoğu turistin es geçtiği yerlerden biri olsa da, Floransa’nın tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip diyebilirim.

8.San Marco Müzesi

Floransa Gezilecek Yerler
San Marco Müzesi

Müze olarak bilinen bu kompleks, bir kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor. Fra Angelico’nun hemen hemen tüm eserlerini bu kompleks içerisinde görmek mümkün.

Müzenin üst katında bulunan hücrelerin duvarları, yine Fra Angelico’nun eserleri ile dolu. Bu odalarda bulunan Freskler, müzenin en çok rağbet gören yerlerinden diyebilirim. Floransa’nın turistik yerleri arasında büyük öneme sahip olan müze, es geçmemeniz gereken yerlerden.

9.Pitti Sarayı

Floransa Gezilecek Yerler
Pitti Sarayı Önü

Floransa’nın en büyük müzesi olarak kabul edilen Pitti Sarayı, birçok galeri ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Heykeller, porselenler, tablolar gibi birçok ünlü sanatçıya ait eserleri bu müzede görebiliyorsunuz.

Sarayda mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim yerler ise, Palatine Galerisi, Arabalar Müzesi, Kostüm Galerisi ve Boboli Bahçeleri diyebilirim. Floransa’nın popüler yerleri arasında olan bu sarayı da, listenize ekleyin.

10.Floransa Katedrali ve Duomo Meydanı

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Floransa’da gezilecek yerler arasında ilk duraklarından biri olarak bilinen Duomo Meydanı, ev sahipliği yaptığı birçok yapı ve eserler ile, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri.

Santa Maria del Fiore (Floransa Katedrali), Giotto’nun Çan Kulesi ve Aziz John Vaftizhanesi ile oldukça popüler yerlerden. Bir de meydanda, Floransa’nın en popüler müzeleri arasında olan Museo dell’Opera bulunuyor. Her köşesi buram buram tarih kokan bu meydan, Floransa gezisinde kaçırılmayacak yerlerden.

11.Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı’nın hemen arkasında bulunan Boboli Bahçeleri, yemyeşil alanı, amfi tiyatrosu, Neptün Çeşmesi, Kaffehaus, Grotto Grande (Büyük Mağara) ve kaplumbağa süren Cüce Morgante heykeli ile, şehrin en turistik noktaları arasında diyebilirim.

Kaffehaus adı verilen yer, günümüzde bir kafe olarak faaliyet göstermemekte, sadece tarihi bir yapı olarak bahçede bulunuyor.

12.Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı Floransa Gezilecek Yerler
Michelangelo Meydanı’nda Floransa Katedrali Manzarası

Arno nehri üzerine kurulu olan bu meydan, Floransa’da en iyi manzara seyredebileceğiniz yer diyebilirim. Floransalılar tarafından bile güneş batmaya yakın ziyaret edilen meydan, Floransa’nın eğlenceli yerleri arasında diyebilirim. Güzel bir fotoğraf makinanız varsa, buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

13.Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto'nun Çan Kulesi
Giotto’nun Çan Kulesi

Birçok insan Giotto’nun Çan Kulesi’nin Duomo’ya bağlı olduğuna inanıyor, ancak kendi başına ayrı bir bina olduğunu bilin.

Bu yapı Gotik mimarisinin gerçek bir şaheseridir ve şehirdeki en ünlü tasarımlardan biridir.

Beş ayrı seviyeye bölünmüş kulenin dış cephesi, Duomo’da da parlak yeşil ve pembe renklerde bulunan polikrom mermer dekorasyona sahiptir.

1334 ile 1359 yılları arasında inşa edilmiş olan bu ünlü bina, ünlü sanatçı Giotto tarafından tasarlanmış. Fakat, Giotto’nun 1343 yılında ölümünden sonra, son rötüşler ”Talenti” tarafından yapılarak bitirilmiş.

Çok sayıda heykel, sanat eseri ve dekore edilmiş paneller kuleyi kaplıyor ve Rönesans sanatının gerçek bir şaheseri olarak bilinmekte.

Dekorasyonunun yanı sıra, kuleye 414 basamakla ile çıkabilir ve Floransa’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

14.Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi - Floransa'nın Gezilecek Yerleri
Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa Katedrali ile ilişkili binaların üçlüsünü tamamlayan bu vaftizhane, Duomo’nun ana cephesinin önünde durur ve tamamen ayrı bir binadır.

Vaftizhane Kapıları ise, Üç bronz kapı grubundan oluşuyor ve özel bir öneme sahip, çeşitli dini sahneleri ve insan erdemlerini gösteriyor.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi - Floransa Gezi Reehberi
Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Vaftizhane içinde çarpıcı bir altın Bizans tarzı fresk, tavanı ve üst duvarları kaplar ve İncil ve Yaratılış’tan gelen son yargı ve diğer hikayeleri anlatır.

15.San Lorenzo Bazilikası

San Lorenzo Bazilikası Floransa da Görülecek Yerler
San Lorenzo Bazilikası

Floransa’nın en güzel kiliselerinden biri olan San Lorenzo, Duomo Meydanı yakınlarında bulunuyor.

Bu dini yapı, Rönesans döneminde uzun yıllar Floransa’yı yöneten güçlü Medici ailesi tarafından inşa ettirilmiş.

Duomo kadar büyük ve süslü olmasa da, bu kilise devasa kubbesi ve karakteristik pişmiş toprak kiremitli çatısı ile etkileyici bir yapıdır.

Kilisenin içinde altın ve beyaz yaldızlı tavan ve mükemmel bir şekilde dekore edilmiş kubbe iç mekanı da dahil olmak üzere, güzel sanat eserleri ve dekorasyon da bir bolluk vardır.

Birçok fresk ve heykel kubbeyi çerçeveler ve ilginç desen ve renk karışımı oluşturur.

Ayrıca, Medici ailesinin büyük bir kısmı buraya gömülüdür ve şapel içindeki mezarları da görülmeye değerdir.

16.Floransa Akademi Galerisi / Müzesi

Floransa Akademi Galerisi / Müzesi
Floransa Akademi Galerisi / Müzesi’ndeki Davud Heykeli

Duomo Meydanı ve San Lorenzo Bazilikası’nın yakınında bulunan Floransa Akademi Galerisi oldukça önemli bir müzedir.

Bu galeri, orijinal Michelangelo’nun Davud heykelini içeren Rönesans sanatının bazı şaheserlerini içeriyor. Yani, meydanda görmüş olduğunuz veya göreceğiniz Davud Heykeli, orjinal değildir. Orjinali bu Akademi Galerisi’nde bulunmaktadır.

Burada 14. ve 15. yüzyıldan kalma Floransa’ya ait tarihi bir sanat zenginliği bulunuyor. Sanat severlerin favori yerlerinden olan bu galeriyi de gezilecek yerler listenize ekleyin.

17.Santa Maria Novella Kilisesi

Santa Maria Novella Kilisesi
Santa Maria Novella Kilisesi

Floransa gezilecek noktalar arasında turistlerin favorilerinden olan bu kilise, ana tren istasyonunun önünde bulunmaktadır.

hem Duomo’ya hem de Santa Croce Bazilikasına benzer bir tasarıma sahip güzel ön cephesiyle dikkat çekmektedir.

Kilisenin bulunduğu meydan da en az kilise kadar güzel olsa da, yapının içerisi de mutlaka görülmeli. Kilise içerisinde, Rönesans döneminde çeşitli varlıklı ve önde gelen Floransalı ailelere adanmış sayısız şapel bulunmakta.

Ayrıntılı freskler duvarları ve tavanları örter ve kilise, Botticelli ve Ghiberti gibi ünlü sanatçıların eserlerini içerir.

18.San Miniato al Monte Kilisesi

San Miniato al Monte
San Miniato al Monte Kilisesi

Arno Nehri’nin uzak tarafındaki bir tepenin üzerinde yer alan San Miniato al Monte, Floransa Katedrali’ne benzeyen fantastik bir ön cepheye sahip güzel bir kilisedir.

Kilisenin kendisi beyaz ve yeşil mermer cephesi ile gerçekten muhteşem.

İç mekan dekoratif freskler, sanat eserleri ve mermer sütunlar içeriyor. Dahası, duvarlarda antik sanat eserleri bolluğu ve Kardinal James’e ait bir mezar anıtı var.

Bu kiliseye yürüyerek gidecek olursanız da, şehirdeki en iyi manzaraları yolda görebilirsiniz. Buralardan, Palazzo Vecchio’yu ve Floransa Katedrali’nin görebiliyorsunuz.

19.Forte di Belvedere

Forte di Belvedere - Floransa Gezilecek Yerler
Forte di Belvedere

Boboli Bahçeleri’nin arazisinde yer alan Belvedere Fort, Floransa’nın en büyük ikinci kalesidir ve Arno Nehri’nin güney kıyılarında komuta edici bir konumdadır.

1500’lerin sonlarında inşa edilen kale, bu dönemde Floransa’nın gücünü ve servetini göstermek için en iyi yer.

Bugün bu Rönesans tahkimatının fantastik mimarisine ve tasarımına hayran olabilir ve neden böyle bir stratejik konumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Üstelik şehrin karşısındaki manzarayı görebilir ve tarihi manzaraların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

20.Bargello Müzesi

Bargello Müzesi
Bargello Müzesi

Floransa müzeleri arasında görülmeye değer Bargello Müzesi, sayısız Rönesans heykeli ve sanat eseri içermektedir.

Signoria Meydanı’nın kuzeyinde, kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu müze, Orta Çağ’da bir zamanlar kale ve sur olarak hizmet veren bir binada yer almaktadır – Hala koruma kulesini ve mazgalları görebilirsiniz.

Binanın içinde Donatello’nun eserleri de dahil olmak üzere önemli heykellerin geniş bir koleksiyonu yer almaktadır. İlgi çekici heykeller arasında Donatello’dan Davud, Michelangelo’dan Bacchus ve Lombardo’dan bir İsa büstü’dür.

21.Floransa Merkez Pazarı – Mercato Centrale

Floransa Merkez Pazarı
Floransa Merkez Pazarı

Şehrin merkezindeki Fast Food’ları unutun ve 19.yüzyıldan kalma Merkez Pazara gidin.

Burada, bazı zamanlarda yerli halktan çok turistleri görebilirsiniz. Şarap, meyve, et, balık, peynir, yağ ve baharat satan satıcıları bulabilirsiniz. Eğer Floransa’da dairede konaklamayı planlıyor ve evde kendi yemeklerinizi yapacaksanız, bu pazara uğramanız şart.

Üst kattaki yemek alanı, ne yiyeceğine asla karar veremeyen gruplar için harika bir yer. Taze makarnalar, Floransalı et veya vejeteryan burgerleri, pizza, köfte, trüf barı, kızarmış balık, soğuk etler ve gelatoyu bulabilirsiniz. Ayrıca, Floransa’da nerede yenir ? sorusuna da en güzel cevap olarak bu pazarı önerebilirsiniz. Fiyatlar da şehir merkezindeki fast foodlara göre daha uygun.

22.Santo Spirito Meydanı

Santo Spirito Meydanı
Santo Spirito Meydanı

Floransa Meydanları arasında görülmeye değer olan Santo Spirito Meydanı, Oltrarno Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Floransa çarpıcı meydanlarla doludur, ancak tüm turistler ile birlikte, pek çoğu size kentin gerçek kozmopolit yaşamının uygun bir tadını sunmayacaktır.

Bu meydan, sabahları sokak sokak pazarlarına, akşamları bar, restoran ve yüzlerce yerel halka ev sahipliği yapıyor.

Biraz huzur ve sakinlik için meydanın hemen yanındaki kiliseye girin ya da basamaklarda insanları izleyin. En muhteşem manzarayı yakalamak istiyorsanız, Hotel Palazzo Guadagni’nin balkonunda sağlam bir ücrete içki alın.

23.Floransa Bardini Bahçesi – Giardino Bardini

Floransa Bardini Bahçesi
Floransa Bardini Bahçesi

Herkes Boboli bahçelerine akarken, çok az kişi, Arno’dan görebileceğiniz güzel merdivenlerin evi olan Bardini’ye gider. Bu yüzden, meşhur Boboli Bahçeleri yerine veya bu bahçelerden sonra Bardi Bahçesi’ne de gidin.

Bardini’nin biri Ponte alle Grazie’nin hemen yanındaki San Niccolò semtinde diğeri Costa San Giorgio’da olmak üzere iki girişi vardır.

Zeytinlikte yürüyün.. Daha da iyisi, barok merdivenlerin tepesinde, şehrin güzel manzarasını seyredin. Turist gibi değil de, İtalyan gibi takılın. Bir de yanınızda sevgiliniz varsa, ohh. Manzaraya karşı şarap veya bir şeyler içebileceğiniz birkaç mekanı da burada bulabilirsiniz.

24.Floransa Arno Nehri

Floransa Arno Nehri
Floransa Arno Nehri

Tiber’den sonra İtalya’daki en ünlü nehir olan Arno, Floransa’yı her zaman tanımlamıştır. Tavsiyemiz: Aktif olurken şehri farklı bir açıyla görme şansı için bir kürekli sörf (Paddle Board) kirala.

Bu Paddle Board ile, Ünlü Ponte Vecchio’nun altından geçip kalabalığı veya sıcağı kesmeden şehri sudan görebiliyorsunuz. Biz çok imrenmiştik, fakat zamanımız olmadığından dolayı yapamamıştık. Eğer vaktiniz ve yeteri kadar bütçeniz varsa mutlaka deneyin. Eşsiz bir deneyim olacaktır.

25.Strozzi Sarayı (Palazzo Strozzi)

Strozzi Sarayı
Strozzi Sarayı

Floransa Sarayları arasında oldukça popüler olan Strozzi, Duomo Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunuyor.

Strozzi Ailesi tarafından yaptırılmış olan saray içerisine girebilir, aileye ait kişisel eşyalardan birbirinden güzel sanat eserlerine birçok şeyi burada görebilirsiniz. Medici ailesine inat yapılmış olan bu görkemli sarayı kaçırmayın.

Floransa’da görülecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakatü, Floransa’ya 2 günlük bir gezi düzenliyorsanız, şehirdeki en önemli ve en popüler bu 25 yer sanırım yeterli olacaktır.


Booking.com

Floransa Çevresi’nde Gezilecek Yerler – Floransa’ya Yakın Güzel Yerler

Floransa küçük diyip geçmeyin. Bu şehirde yukarıdaki 25 yere daha birçok tarihi ve turistik yeri de eklemek mümkün. Fakat, turistik bir şehir olan Floransa’da daha fazla zamanınız varsa, bu zamanınız şehirde harcamak istemiyorsanız, şehire yakın yerlerde de çok güzel gezilecek yerler var. Bunlardan bazıları ;

1.Chianti

Chianti

Chianti, dünyanın en eşsiz şarapçılık bölgelerinden biridir. Chianti bölgesini arabayla veya daha aktif olmak isterseniz, bisikletle keşfedebilirsiniz.

Düzgün, dolambaçlı yollar yol bisikleti için mükemmeldir ve buradaki şaraplar da oldukça meşhur. Floransa’ya 32 km uzaklıkta bulunan bu şarap bölgesi görülmeye değer. Tren veya otobüsle de buraya gidebilirsiniz.

2.San Gimignano – Siena

San Gimignano - Siena
San Gimignano – Siena

San Gimignano, Yukarı Val d’Alsa’nın yuvarlanan tepelerinde bulunur ve ünlü Vernaccia di San Gimignano şarabının evidir.

Safran ve enfes Santa Fina çanak çömlekleri de bu tipik Tuscan kasabasının ünlü ihracatıdır. Floransa’ya 60 km uzaklıkta bulunan Siena’da, Floransa çevresi gezilecek yerler listesine eklenebilir.

3.Cortona

Cortona Floransa Çevresi'nde Gezilecek Yerler
Cortona

Cortona, Toskana’nın klasik tepe kentlerinden biridir ve tarihi taş duvarları ve kıvrımlı sokakları ile etkileyicidir.

Eşsiz manzaraları ile ünlü Cortona, Floransa’ya 100 km uzaklıkta bulunmaktadır. Otobüs veya tren ile ulaşım mümkün.

Cortona’ya yapacağınız bir günlük gezi, Toskana’yı en otantik deneyimiyle yaşamaya ve kesinlikle bölgedeki rahat yaşam temposunu yakalamanıza olanak sağlar. Aracınız varsa mutlaka gidin, yoksa da gitmeyi düşünün.

4.Montepulciano

Montepulciano - Floransa Çevresi Görülecek Yerler
Montepulciano

Floransa’nın çevresinde gezilecek yerler arasında en popüler kasabalardan biri olan Montepuciano, Floransa’ya 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kasaba, Alman, Rus ve Hollandalıların favori yerlerinden biri olarak biliniyor.

Montepulciano, Toskana’nın gerçek güzelliğinin bir başka önemli örneğidir.

Rönesans saraylarına, Arnavut kaldırımlı sokakların bir labirentine, düzinelerce mükemmel korunmuş kiliselere ve daha fazlasına ev sahipliği yapan bir tepenin üzerine kurulmuş bir ortaçağ kasabası.

Çok fazla zamanını yoksa yarım gün Montepulciano ve yarım gün de Cortona yapabilirsiniz.

5.Pienza – FAVORİMİZ

Pienza
Pienza

Pienza, Floransa’ya ortalama 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. Fakat yollar 100-200 basabileceğiniz gibi olmadığından dolayı, yolculuk 1.5 saat sürmektedir. Tren ve Otobüsle de buraya gidebiliyorsunuz.

Montalcino bölgesinin rönesansının kalbi Pienza, Val d’Orcia’nın nefes kesen manzaralarını tüm açılardan sunuyor. Sırf bu yüzden bile Pienza’ya gidebilirsiniz.

Kültürel bir mucize olan Pienza ayrıca, çiçek açmış bir çatı bahçesi ve aşağıdaki Val d’Orcia vadisinin muhteşem manzarasına sahip olan Papa Pius II’nin eski yazlık evi olan Piccolomini Sarayı’na ev sahipliği yapmaktadır. Tam anlamıyla yarım günde rahatlıkla burayı gezebiliyorsunuz.

Floransa’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Floransa Ponte Vecchio
Floransa gezilecek yerler blog

Floransa’da konaklama için birçok bölge bulunuyor. Bu konaklama bölgeleri arasında, hem bütçeli, hem merkezi, hem de lüks ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olan bölgeleri bulabilirsiniz. Şehirdeki en iyi ve en çok tercih edilen bölgelerden bazıları ise ;

  • İlk defa Floransa’yı ziyaret ediyor ve çok fazla zamanınız yoksa konaklayabileceğiniz en iyi bölge DUOMO 
  • Floransa’daki en iyi bütçeli konaklama bölgesi San Marco
  • Floransa’da gece hayatı için en iyi bölge, San Spirito / San Frediano 
  • Floransa’daki en iyi konaklama bölgesi Santa Croce 
  • Floransa’da çocuklar ile nerede kalınır ? diyorsanız da Santa Maria Novella

Bu 5 bölgede aradığını zevkte ve bütçede konaklama birimini çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Eğer, bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız, tek yapmanız gereken Duomo Meydanı’na biraz uzak olan tesisleri tercih etmektir.

Floransa’nında konumuna bakarak, konaklama bölgeleri hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Floransa Kaç Günde Gezilir ?

Floransa için genelde 1 gün yeterli deniliyor. Biz 3 gün kaldık ve hala gidemediğimiz yerler bile var. Bu yüzden, 1 gün bu şehir için kesinlikle yeterli değildir. En azından 2 gününüzü Floransa için ayırın deriz.

Floransa’da Günübirlik Gezilecek Yerler – 1 Günde Floransa

Eğer, geçerken uğrayayım kafası ile Floransa’ya gidiyorsanız, bu şehirde hızlı bir şekilde bir günde çok fazla şey yapabilirsiniz.

Mesela Duomo Meydanı’na gidebilir 1 gününüzü burada bitirebilirsiniz. Zaten meydanda o kadar çok şey var ki, 1 gün bile ucu ucuna yetecektir 🙂 Fakat, Floransa’da kaçırılmayacak en önemli 5 yer var, bunlar görülmeden bu şehirden ayrılmayın, 1 saatiniz olsa bile bu 5 yeri görün.

  1. Duomo Meydanı – Floransa Katedrali
  2. Ponte Vecchio – Eski Köprü
  3. Michelangelo Meydanı – Ben Floransa’ya gittim demenin en kolay yolu bu meydan selfi çekmek
  4. Signoria Meydanı – Davud Heykeli
  5. Uffizi Müzesi

Her bir yer için 1 saat ayırsanız, 1 saat öğle yemeği, kafe felan, 6 saatte Floransa’da güzel bir gezi planı yapabilirsiniz 🙂

Floransa Gezi Tavsiyeleri 

Floransa da Gezilmesi Gereken Yerler
Floransa Sokakları

1.Floransa Kart alın : Firenz card adı verilen bu kartlar ile, Florasa’da bulunan hemen hemen tüm müzelere sıra beklemeden ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Eğer, 1-2 günlüğüne dahi gelmiş olsanız bile, 5 müzeden sonra ödediğiniz ücreti telafi edebiliyor olmanız, bu kartın en güzel yanı diyebilirim.

Göz At : Prag gezilecek yerler

2.Uffizi Müzesi için rezervasyon yapın : Floransa’nın gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan bu müze de, akıl almaz bir sıra oluyor. Ben mayıs ayının ilk haftasında gitmiş olmama rağmen, müzeye girebilmek için 1 saatten fazla bekledim diyebilirim. Ancak, online olarak rezervasyon yaptırdığınızda, 200 kişi beklerken sizin müzeye direkt olarak girebilmeniz, hem çok havalı olacak hem de zamandan kazanmış olacaksınız.

Göz At : Paris gezilecek yerler

3.Santa Maria Novella etrafında bulunan Otel veya Hostellerden uzak durun : Eğer, süper ekonomik bir Floransa gezisi planlamıyor ve yalnız seyahat ediyorsanız, bu bölgeyi es geçin derim. Gerek tren duraklarına uzaklığı, gerekse geceleri biraz sıkıntılı bir yer olarak bilinmesi dolayısıyla, bu çevrede bulunan otel ve hosteller pek tercih edilmemekte.

4.Yürüyün : Floransa’da popüler olan yapılar, birbirine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Eğer, sıralı bir gezi planı yaparsanız, çok fazla yürümeden hemen hemen her yeri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Bu yüzden, taksi ve otobüslere ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan detaylı bir Floransa şehir haritası ve sağlam papuçlar.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

5.Sabırlı Olun : Floransa, çoğunuzun bildiği üzere en çok ziyaret edilen Avrupa şehirlerinden biri. Özellikle yüksek sezonlarda turist akınına uğrayan bu şehirde, uzun kuyruklarda saatlerce bekleyebilir, birçok turist tartışması ortasında kendinizi bulabilirsiniz. Turistik yerlerde beklemekten sıkılmayın. Beklediğinize değecek yerler göreceksiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Videosu

Floransa gezilecek yerler listesi, tabi ki bu liste ile sınırlı değildir. Daha birçok farklı mimari yapılar ve turistik eserleri bu şehirde görebilirsiniz. Fakat, 1-2 günlük bir Floransa gezisi planlıyorsanız, bu liste, Floransa’da gezilip görülecek en önemli yerler arasında olmakla birlikte, bu süre içerisinde sizin için yeterli olacaktır.Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...