Floransa Gezilecek Yerler
Floransa Gezilecek Yerler

Floransa, İtalya’nın en popüler ve en sanatsal şehirlerinden biri olarak biliniyor. Arno nehri etrafında kurulmuş olan şehir, İtalya’nın en ünlü sanatçılarının yaşadığı, eserlerini bıraktığı yerlerden biri. Floransa gezilecek yerler ise, daha çok müze, saray ve kiliselerden oluşuyor olsa da, daha birçok turistik yeri bu şehirde fazlasıyla görebilirsiniz.

Muhteşem Rönesans havası, şehir ile uyum içinde olması, Roberto Cavalli ve Gucci gibi birçok moda tasarımcısının doğduğu bu şehir, hem alışveriş, hem de, tarih ve sanat tutkunlarının vazgeçilmez şehirlerinden biri diyebilirim.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

1.Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

Floransa Gezilecek Yerler
Palazzo Vecchio-Eski Saray

Birçok gezgin tarafından Vecchio Sarayı olarak bilinen bu yapının gerçek adı, Eski Saray anlamına gelen Palazzo Vecchio olarak bilinir. Medici ailesinin yaşadığı yer olarak bilinen bu sarayın girişinde ünlü heykeltraş Michelangelo’nun meşhur Davut Heykeli ve yine bir heykeltraş olan Baccio Bandinelli’nin Herakles ile Cacus’u bulunuyor. Saraya farklı hava katan bu heykellerden sonra, farklı tavan süslemeleri ve freskler gibi dikkatinizi çekecek olan eserler ile, Floransa’da görülmesi gereken yerler arasında diyebilirim.

2.Uffizi Müzesi

Floransa Gezilecek Yerler
Uffizi Müzesi

Uffizi Galerisi olarak da bilinen bu yapı, Dünyanın en önemli müzeleri arasında geliyor. 45’den fazla salonlarıyla bir günde gezemeyeceğiniz bir müze diyebilirim. Müze, çok kapsamlı olduğundan dolayı, bu müzeyi ziyaret etmeden önce hangi galerileri görmek istediğinize önceden karar vermenizi tavsiye ederim. Mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim eserler ise, Botticelli, Michelangelo, Leonardo, Raffaello ve Caravaggio gibi sanatçıların başyapıtları. Floransa’da gezilmesi gereken en önemli yerler arasında olan Uffizi Müzesi’nin, akşam saatlerine doğru daha sakin olduğu söylenir.

3.Signoria Meydanı

Floransa Gezilecek Yerler
Signoria Meydanı-Neptün Çeşmesi

Floransa’nın görülecek yerleri arasında büyük öneme sahip olan yapı ve eserler bu meydanda bulunuyor. Meydanda kaçırmamanız gereken yerler ise, Loggia dei Lanzi, Davut Heykeli ve Neptün Çeşmesi diyebilirim. Fakat, meydan bu yerlerden ibaret olmadığı gibi daha birçok yeri de bu meydanda görebilirsiniz. Ayrıca, Giambologna’ya ait olan Sabine Kadınları eseri de meydanda kaçırılmaması gereken yerlerden.

4.Vasari Koridoru

Floransa Gezilecek Yerler
Vasari Koridoru

Palazzo Vecchio’yu Pitti Sarayı’na bağlayan koridor olarak bilinen Vasari Koridoru, Floransa’nın en önemli gezi noktaları arasında diyebilirim. Gerek farklı mimarisi ile, gerekse muhteşem derin tarihi ve atmosferi ile Floransa gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler yerlerden.

5.Pazzi Şapeli

Floransa Gezilecek Yerler
Pazzi Şapeli Avlusu

1429 yılında Andrea Pazzi tarafından inşa edildiği tahmin edilen bu yapı, Pazzi ailesi için yapılmış tarihi yapılardan biri. Şapel içerisinde birçok eski Rönesans dönemi eserlerini görebilirsiniz. Farklı yapısı, avlusu ve hikayesi ile, Floransa’da gezilecek yerler bakımından oldukça önemli yapılardan biri.

6.Santa Croce Bazilikası

Floransa Gezilecek Yerler
Santa Croce Bazilikası

Fransisken mezhebinin en önemli kiliselerinden biri olarak bilinen Santa Croce Bazilikası’nın tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. Ön cephesinde bulunan Dante’nin anıtı ile dikkat çeken kilise, Michelangelo, Galileo, Machiavelli gibi Floransa’nın birçok ünlü sanatçısının mezarına ev sahipliği yapıyor. Çoğu turistin es geçtiği yerlerden biri olsa da, Floransa’nın tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip diyebilirim.

7.San Marco Müzesi

Floransa Gezilecek Yerler
San Marco Müzesi

Müze olarak bilinen bu kompleks, bir kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor. Fra Angelico’nun hemen hemen tüm eserlerini bu kompleks içerisinde görmek mümkün. Müzenin üst katında bulunan hücrelerin duvarları, yine Fra Angelico’nun eserleri ile dolu. Bu odalarda bulunan Freskler, müzenin en çok rağbet gören yerlerinden diyebilirim. Floransa’nın turistik yerleri arasında büyük öneme sahip olan müze, es geçmemeniz gereken yerlerden.

8.Ponte Vecchio (Eski Köprü)

Floransa Gezilecek Yerler
Ponte Vecchio-Floransa

Dünya’nın en önemli çarşılı köprüleri arasında yerini almış olan Ponte Vecchio, birçok altın ve gümüş satan dükkanları ile oldukça rağbet görmekte. Floransa’nın ve İtalya‘nın en sağlam köprülerinden biri olarak bilinen bu Ponte Vecchio, Floransa gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli yerlerden biri diyebilirim.

9.Pitti Sarayı

Floransa Gezilecek Yerler
Pitti Sarayı Önü

Floransa’nın en büyük müzesi olarak kabul edilen bu saray, birçok galeri ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Heykeller, porselenler, tablolar gibi birçok ünlü sanatçıya ait eserleri bu müzede görebiliyorsunuz. Sarayda mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim yerler ise, Palatine Galerisi, Arabalar Müzesi, Kostüm Galerisi ve Boboli Bahçeleri diyebilirim. Floransa’nın popüler yerleri arasında olan bu sarayı da, Floransa gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

10.Duomo Meydanı

Floransa Gezilecek Yerler
Duomo Meydanı

Floransa gezilecek yerler listesinin ilk duraklarından biri olarak bilinen Duomo Meydanı, ev sahipliği yaptığı birçok yapı ve eserler ile, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olarak biliniyor. Santa Maria del Fiore (Floransa Katedrali), Giotto’nun Çan Kulesi ve Aziz John Vaftizhanesi ile oldukça popüler yerlerden. Bir de meydanda, Floransa’nın en popüler müzeleri arasında olan Museo dell’Opera bulunuyor. Her köşesi buram buram tarih kokan bu meydan, Floransa’da görülmeye değer yerler arasında büyük öneme sahip.

11.Boboli Bahçeleri

Floransa Gezilecek Yerler
Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı’nın hemen arkasında bulunan bu büyük bahçe, yemyeşil alanı, amfi tiyatrosu, Neptün Çeşmesi, Kaffehaus, Grotto Grande (Büyük Mağara) ve kaplumbağa süren Cüce Morgante heykeli ile, Floransa’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında diyebilirim. Kaffehaus adı verilen yer, günümüzde bir kafe olarak faaliyet göstermemekte, sadece tarihi bir yapı olarak bahçede bulunuyor.

12.Michelangelo Meydanı

Floransa Gezilecek Yerler
Michelangelo Meydanı’nda Floransa Katedrali Manzarası

Arno nehri üzerine kurulu olan bu meydan, Floransa’da en iyi manzara seyredebileceğiniz yer diyebilirim. Floransalılar tarafından bile güneş batmaya yakın ziyaret edilen meydan, Floransa’nın eğlenceli yerleri arasında diyebilirim. Güzel bir fotoğraf makinanız varsa, buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Floransa Gezi Tavsiyeleri

1.Floransa Kart alın : Firenz card adı verilen bu kartlar ile, Florasa’da bulunan hemen hemen tüm müzelere sıra beklemeden ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Eğer, 1-2 günlüğüne dahi gelmiş olsanız bile, 5 müzeden sonra ödediğiniz ücreti telafi edebiliyor olmanız, bu kartın en güzel yanı diyebilirim.

2.Uffizi Müzesi için rezervasyon yapın : Floransa gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan bu müze de, akıl almaz bir sıra oluyor. Ben mayıs ayının ilk haftasında gitmiş olmama rağmen, müzeye girebilmek için 1 saatten fazla bekledim diyebilirim. Ancak, online olarak rezervasyon yaptırdığınızda, 200 kişi beklerken sizin müzeye direkt olarak girebilmeniz, hem çok havalı olacak hem de zamandan kazanmış olacaksınız.

3.Santa Maria Novella etrafında bulunan Otel veya Hostellerden uzak durun : Eğer, süper ekonomik bir Floransa gezisi planlamıyor ve yalnız seyahat ediyorsanız, bu bölgeyi es geçin derim. Gerek tren duraklarına uzaklığı, gerekse geceleri biraz sıkıntılı bir yer olarak bilinmesi dolayısıyla, bu çevrede bulunan otel ve hosteller pek tercih edilmemekte.

4.Yürüyün : Floransa gezilecek yerler bakımından popüler olan yapılar, birbirine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Eğer, sıralı bir gezi planı yaparsanız, çok fazla yürümeden hemen hemen her yeri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Bu yüzden, taksi ve otobüslere ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan detaylı bir Floransa şehir haritası ve sağlam papuçlar.

5.Sabırlı Olun : Floransa, çoğunuzun bildiği üzere en çok ziyaret edilen Avrupa şehirlerinden biri. Özellikle yüksek sezonlarda turist akınına uğrayan bu şehirde, uzun kuyruklarda saatlerce bekleyebilir, birçok turist tartışması ortasında kendinizi bulabilirsiniz. Turistik yerlerde beklemekten sıkılmayın. Beklediğinize değecek yerler göreceksiniz.

Floransa gezilecek yerler listesi, tabi ki bu liste ile sınırlı değildir. Daha birçok farklı mimari yapılar ve turistik eserleri bu şehirde görebilirsiniz. Fakat, 1-2 günlük bir Floransa gezisi planlıyorsanız, bu liste, Floransa’da gezilip görülecek en önemli yerler arasında olmakla birlikte, bu süre içerisinde sizin için yeterli olacaktır.

[huge_it_maps id=”131″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here