Boboli Bahçeleri Nerede, Nasıl Gidilir ?

Floransa’nın en turistik yerlerinden biri olan Boboli Bahçeleri, Pitti Sarayı‘na bağlı bir yerdir. Turistler,Pitti Sarayı’na kıyasla Boboli’yi daha çok tercih etmektedir. Bir açık hava müzesi olan bu bahçede,birçok heykel,galeri ve çeşmeleri bulabilirsiniz. 15.yy’da yapımına başlanan bahçe 19.yy’a kadar sürekli gelişerek günümüzdeki halini almıştır.Floransa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri olan, Boboli Bahçeleri, sadece Floransa’da değil İtalya’da da oldukça bilindik yerlerden biridir.

Boboli Bahçeleri,Floransa
Boboli Bahçesinde Bulunan Yeşil Cadde Olarak Bilinen Yol

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Boboli Bahçeleri’nde Görülecek Yerler

Boboli,oldukça büyük bir bahçedir. Bahçelerin etrafında bulunan heykeller,yapılar ve çeşmeler bahçenin en dikkat çeken yerleridir. Fakat bunların dışında özellikle görmek isteyebileceğiniz yerler ise ;

1.Amfitiyatro

Boboli Bahçeleri,Floransa
Boboli Amfitiyatro

Hemen Pitti Sarayı’nın arkasında bulunan bu sekizgen avluda bulunan Amfitiyatro,Pitti Sarayı’ndan hemen sonra karşınıza çıkacak yerlerdendir. Oldukça geniş bir alana yayılmış bu Amfitiyatro ”Enginar” adı verilen çeşme ve heykeller ile taçlandırılmıştır. Hemen merkezinde bulunan Mısır yapımı dikilitaş ise, 1789 yılında buraya yerleştirilmiştir.

Amfitiyatro’dan tepeye doğru çıktığınızda ise sizi Neptün Çeşmesi karşılamaktadır. ”Fork” (Çatal) olarak da bilinen bu çeşme de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Boboli Bahçeleri,Floransa
Neptün Çeşmesi

2.Kaffeehaus

Boboli Bahçeleri,Floransa
Kaffehaus-Boboli

Kaffeehaus,1776 yılında Lorena Ailesi tarafından yaptırılmıştır. Dönemin soylu ailelerinin kahveye ve sıcak çikolataya olan düşkünlüğünden dolayı yaptırılan bu kafe, günümüzde sadece basit bir yapıdır. Yiyecek veya içecek servisi burada bulunmamaktadır. Ancak rehberlerin dediğine göre çok yakında buraya, ziyaretçilerin dinlenebileceği ve içeceklerini içebileceği bir kafe yapılması planlanıyormuş.

3.Grotto Grande (Büyük Mağara)

Boboli Bahçeleri,Floransa
Grotto Grande (Büyük Mağara)

Büyük Mağara, Maniyerist heykeltraşların olağanüstü örnekleri ile süslenmiş ve üç bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde,çobanların vahşi hayvanlardan korunmak için doğal bir sığınağı tasvir edilmiştir.İkinci bölüm, Paris ve Helen’i içermektedir. Mimarı ise Vincenzo de Rossi’dir.Üçüncü bölüm ise,Giambologna tarafından yapılmış ve ünlü venüs banyosunu içermektedir.

Boboli’de daha birçok yer görmek mümkündür. Benim en beğendiğim yerler ise Koffeehaus ve Kaplumbağa üzerine binmiş Cüce Morgante heykelidir.Pitti Sarayı’nı ziyaret etmeden direkt olarak Boboli Bahçeleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Turistlerin birçoğu saraya uğramadan bu bahçeleri görmektedir.

Boboli Bahçeleri,Floransa
Kaplumbağa Süren Cüce Morgante

Boboli Bahçeleri Hakkında Bilgiler

Bahçe biletlerini kombineli olarak alırsanız hem daha çok yer görmüş olursunuz, hem de kalabalıktan az da olsa kurtulmuş olursunuz. Kostüm Müzesi,Boboli Bahçeleri,Gümüş Müzesi ve Porselen Müzesi olarak satılan kombineli biletler ile bu müzelere ve bahçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Uffizi Müzesi veya Floransa Katedrali kadar kalabalık olmasa da, yine de fırsatınız varsa biletinizi online olarak sabah saatlerinde almanızda fayda var.

Boboli Bahçeleri, 08:15-18.30 arasında açıktır. Buraya birçok turistik noktadan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ponte Vecchio (Eski Köprü) ve Vecchio (Eski) Sarayı’ndan yürüyerek 7-10 dakika içinde buraya ulaşabilirsiniz. Bu yüzden toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmayacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...