Budapeşte’de Nerede Kalınır ? | Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Orta Avrupa2nın en popüler ve en gözde şehirlerinden biri olan Budapeşte, konaklama konusunda diğer birçok Avrupa ülkelerine nazaran biraz daha ucuz diyebiliriz.
Budapeşte’de konaklama için doğru bölge seçimi, otel veya hostel seçiminden çok daha önemli diyebilirim. Özellikle bu şehre gece hayatı için gitmeyi planlıyorsanız, tercih ettiğiniz otel veya hostellerin eğlence bölgelerine yürüme mesafesinde olmasına dikkat edin. Barlara ve gece kulüplerine yakın bir bölgede konaklayacak olursanız, gecenin geç saatlerinde otelinize dönmek için taksilere çılgın fiyatlar ödemek zorunda kalmazsınız. Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna tüm bölgelere göz attıktan sonra karar verin. Konaklayacağınız yer, tarihi ve turistik yerlere mi daha yakın olmalı, yoksa gece hayatının popüler olduğu bölgelere mi ? Buna karar verdikten sonra otel/hostel seçimi çok daha kolay olacaktır.

Budapeşte’de Nerede Kalınır ? Hangi Bölgede Konaklamalı ?

DISTRICT V – BELVAROS BÖLGESİ

Budapeşte'de Nerede Kalınır

Budapest Holidays Harmony – Budapeşte’de hangi bölgede kalınır ?

Budapeşte’nin kalbi olarak bilinen District V, turistik yerlere yakınlığı ile popüler. Bunun yanında en çok tercih edilen bölgelerden biri olması dolayısıyla da, ilk düşünülmesi gereken bölgelerden diyebilirim. Fakat bölge şehir merkezinde yer aldığından dolayı fiyatlar diğer bölgelere nazaran biraz daha yüksek olacaktır.

District V, birbirinden güzel barları, gece kulüpleri, alışveriş mağazaları, cafeleri ve restoranları ile şehrin en popüler bölgelerinden birisi. Budapeşte gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, bu bölgede konaklamak çok daha mantıklı olacaktır. Gecenin geç saatlerinde, barlardan veya gece kulüplerinden otelinize/hostelinize yürüyerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gresham Sarayı, St Stephan Bazilikası, Kahramanlar Meydanı, Szechenyi Kaplıcaları ve Vigado Konser Salonu gibi, şehrin önde gelen yapıları, bu bölgeden kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Peşte bölgesinde bulunan bu bölge, Budapeşte’de konaklama için ilk düşünmeniz gereken yer diyebilirim.

Booking.com aracılığıyla District V’de Bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • 4 yıldızlı lüks bir otel olan Estilo Fashion Hotel Budapest‘e (Yüksek sezonda 650 TL’den başlayan fiyatlar)
 • Orta bütçeli olarak şehirdeki en ideal ve en uygun dairelerden olan Budapest Holidays Harmony (450 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise
 • Veya bütçeli bir otel için de Balance Home  (300 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise göz atabilirsiniz.

BUDA KALESİ BÖLGESİ

Budapeşte'de Nerede Kalınır

Pest-Buda Hotel – Budapeşte’de hangi bölgede kalmalı ?

Birçok turistin ilk tercih ettiği bölgelerden biri olan Buda Kalesi bölgesi, gerek eşsiz manzaranın, gerekse birçok turistik ve tarihi yere mesafesinde bulunması dolayısıyla, tercih edilebilecek en ideal bölgelerden biri diyebiliriz. Gece hayatı için Budapeşte’de bir plan yapıyorsanız, bu bölgeyi direkt es geçin derim.

Neden Buda Kalesi bölgesini tercih etmeliyim ?

 • Şehrin birçok turistik ve tarihi yeri burada bulunuyor.
 • Şehrin eşsiz manzarasını en iyi burada seyredebiliyorsunuz.
 • Birbirinden güzel ve uygun fiyatlı birçok restoranı burada bulabilirsiniz.
 • Şehrin en romantik bölgesi.
 • Şehrin en sessiz sakin bölgelerinden (Geceleri)
 • Balıkçı Tabyası, Buda Kalesi ve Matthias Kilisesi gibi şehrin önde gelen turistik yapıları bu bölgede bulunmakta.

Not : Bu bölgede bulunan oteller, District V’da bulunan otellerden bir tık daha uygun diyebilirim.

Booking.com aracılığıyla Buda Kalesi bölgesinde yer alan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • Pest-Buda Hotel‘e (4 Yıldız – 450 TL’den başlayan fiyatlar)
 • Biraz daha bütçeli bir otel için Burg Hotel‘e (3 Yıldız – 350 TL’den başlayan fiyatlar)
 • Veya lüks bir otel için de St George Residence (5 Yıldız – 550 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise göz atabilirsiniz.

DISTRICT VI – TEREZVAROS BÖLGESİ

Budapeşte'de Nerede Kalınır

Casati Budapest Hotel Superior – Budapeşte Otel Tavsiyeleri

Peşte tarafında bulunan District VI, en az district V kadar popüler olan bölgelerden. Bu bölge, diğer bölgelerden farklı olarak Airbnb evleri ile ünlü. Yani, bu bölgede dilerseniz eşyalı özel daireler bile kiralayabiliyorsunuz. Şehrin birçok turistik noktasına yakınlığı, restoranları ve marketleri ile, Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri diyebilirim.

Bu bölgede konaklama ücretleri şehrin geneline göre normal olsa da, daha düşük bütçeli Butik otelleri de bulabiliyorsunuz. Eğer süper bütçeli bir Budapeşte gezisi planlıyorsanız bu bölgeye göz atmadan karar vermeyin derim.

Booking.com aracılığıyla bu bölgede yer alan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • Lüks bir otel için Casati Budapest Hotel Superior (3 Yıldız – 600 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise
 • Bütçeli bir otel için Radisson Blu Beke Hotel (4 Yıldız – 350 TL’den başlayan fiyatlar – 4 yıldızlı olmasına rağmen birçok 3 yıldızlı otelden çok daha uygun)
 • Veya biraz daha bütçeli bir otel için de Silver Hotel Budapest City Center (3 Yıldız – 275 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise göz atabilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır ? Gece Hayatı Sevenler İçin

District VII – Erzsebetvaros (En İyi Gece Hayatı Bölgesi)

Budapeşte'de Nerede Kalınır

Roombach Hotel Budapest Center – Budapeşte Otel Tavsiyesi

Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri olan District VII, daha çok genç turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmekte. Eğer sessiz sakin bir bölge arıyorsanız District VII’den uzak durmanızda yarar var. Fakat gece hayatı olsun, bol bol Pub Crawl turları olsun diyorsanız, bu bölgeden başka bölgeyi düşünmeyin derim. Budapeşte’de gece hayatı için planlarınız varsa, öncelikle District VII bölgesinde yer alan otellere bakın, hatta çıtanızı biraz daha düşürüp, eğlencenizi biraz daha artırmak için bu bölgede bulunan hostelleri bile düşünebilirsiniz.

Ayrıca District VII, Jewish Quarter adlı Yahudi Mahallesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunması dolayısıyla tercih edilebilir. Bu bölgede otel arıyorsanız, standart oteller yeterli olacaktır. Bu yüzden, 5 yıldızlı otelleri bu bölgede pek tercih etmenizi tavsiye etmem.

Booking.com aracılığıyla bu bölgede yer alan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • İlk olarak kesinlikle bizimde konakladığımız Roombach Hotel Budapest Center (3 Yıldız – 400 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise göz atabilirsiniz.
 • Veya biraz daha lüks bir otel için de Continental Hotel Budapest (4 Yıldız – 600 TL’den başlayan fiyatlar) adlı tesise göz atabilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalacağınıza Hala Karar Veremediniz mi ?

Budapeşte'de Nerede Kalınır

Budapeşte’de Nerede Kalmalı ?

Eğer Budapeşte’ye birkaç arkadaşınızla gidiyorsanız, eğlencenin daha çok olduğu yerlerden olan İnner City bölgesinde veya District VII’da konaklamanızda yarar var. Hem otelim gece hayatına yakın olsun, hem de turistik yerlere otelimden rahatlıkla yürüyüm diyorsanız, bu bölgelerin dışına çıkmanıza pek gerek yok.

Eğer eşiniz, sevgiliniz veya sevgiliniz olmaya aday biriyle bu şehri ziyaret edecekseniz, Buda Kalesi bölgesinden vazgeçmeyin derim. Şehrin en romantik bölgelerinden biri olduğu gibi, ayrıca en sessiz/sakin yerlerinden.

Eğer 40-60 yaşları arasındaysanız, tercihinizi District VI’dan yana kullanmanızda yarar var. Çünkü bu bölgede daha çok orta yaşta seyahat edenleri bulabilir, cafelerde veya barlarda güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Otelinizin Metro Duraklarına Yakın Olup Olmadığını Kontrol Edin

Metroya yakın olan otelleri tercih edin. Her ne kadar konaklayacağınız otel, turistik ve tarihi yerlere yakın olsa da, mutlaka metrolara yakın olup olmadığını da kontrol edin. Çünkü bu şehir, Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılmış ve Peşte’den Buda’ya veya tam tersi durumda ulaşım için en ideal yol, metrolar olacaktır. Bunun yanında, Budapeşte’de yer alan turistik yapıların çoğu birbirine oldukça uzak konumda bulunuyor. Fakat, metrolar ile şehrin tüm turistik yerlerini çok daha kısa sürede ziyaret edebilmeniz de mümkün.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Budapeşte’de Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olarak 1-2 bölge daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu 4 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulabileceğinizden dolayı da buna gerek kalmayacaktır. Ayrıca çok bu bölgelerin dışındaki yerlerde güvenlik sorunu olabileceğini de unutmayın derim.

By |2018-10-31T13:49:16+00:00Ekim 31st, 2018|Avrupa, Budapeşte|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)