Rijksmuseum Amsterdam, (Rijks Müzesi)

Rijksmuseum, Amsterdam’ın en görkemli ve en popüler müzelerinden biridir.Birçok Hollandalı sanatçıların eserlerini sergileyen Rijksmuseum ayrıca Vincent Willem Van Gogh ve Rembrandt’ın eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

213 yıldır nefes kesen eserler sergileyen Rijksmuseum, günümüzde Dünyaca bilinen müzelerden biridir. Birçok restorasyon çalışmasından sonra bugün ki halini alan müzenin derin bir tarihi vardır. Amsterdam gezilecek yerler bakımından önemli bir yere sahip bu müze, Amsterdam’ın olmazsa olmazlarındandır.

Rijksmuseum

Rijksmuseum Tarihi

1800 yılında Ulusal Sanat Galerisi (Nationale Kunstgallerij) olarak ilk kez açılan müze 1808 yılında, Dam Meydanı‘nda bulunan Kraliyet Sarayı‘nın yerine (Amsterdam’a) taşınmıştır.Kral Willem I’den sonra resimler ve Ulusal baskılar Trippenhuis’e taşınmıştır.Birçok taşınmalardan sonra 1885 yılında Hollandalı mimar Petrus J.H tarafından günümüzde bulunduğu yere taşınmıştır.

Tarihi neo-gotik elementler kullanılarak, neo-renösans tarzında inşa edilmiştir. 10 yıl süren restorasyon çalışmalarında sonra 2013 yılında tekrar açılan Rijksmuseum, Dünya’daki en eski ama modern bir müze olmuştur.

Kaçırılmayacak Rijksmuseum Eserleri 

1.The Night Watch,Rembrandt Harmensz van Rijn (1642) : The Night Watch müzede en popüler ve en büyük eserdir. Rembrandt’in ilk grup portre çalışmalarından biridir. Son 40 yıl içerisinde 2 defa saldırıya uğramıştır. İlkinde bir tereyağlı bıçak ile (1975), ikincisinde ise bir sprey asit ile (1990) bozulmaya çalışılmıştır.

Rijksmuseum

The Night Watch

2.The Milkmaid,Johannes Vermeer (1660) : Vermeer ünlü çalışması, süt dökerken bir hizmetçinin portre çalışmasıdır. Müzenin en popüler resimlerinden biri olan The Milkmaid Vermeer’in bilinen en iyi eserlerinden biridir.

Rijksmuseum

Milkmaid-Sütçü Kadın

3.Banquet at the Crossbowmen’s Guild in Celebration of the Treaty of Münster,Van der Helst (1648) : Van der Helst’in, Münster anlaşmasının imzalanmasını tasvir ettiği eser, müzenin en önemli eserlerindendir. Amsterdam’ın uzlaşma siyasetinin vurgulandığı sembolik bir yemeği tasvir etmektedir.

4.The Singel Bridge,George Hendrik Breitner (1896) : Teknolojik resimler yapabilmek için birçok ünlü ressamın örnek aldığı eserde, bir kış günü Singel Köprüsü üzerindeki insanların doğal yaşamı tasvir edilmiştir.Resimde bulunan kadını, bir hizmetçi kılığında tasvir eden Hendrik birçok olumsuz yorum sonrası, aynı kadını modern ve şık bir kadın olarak yeniden tasvir etmiştir.

Rijksmuseum

Singel Köprüsü

5.The Cuypers Kütüphanesi : Hollanda’nın en büyük tarihi kütüphanesi olan The Cuypers, 10 yıllık restorasyon sonucu eski haline geri getirimiştir. Tarih sevenler için muhteşem bir yer olan kütüphanede wifi kullanabileceğiniz İpad’ler bulabilirsiniz.

Rijksmuseum kütüphane

Rijksmuseum Yakınlarında Bulunan Diğer Önemli Yerler

  • Rijksmuseum yanında bulunan Van Gogh Müzesi görülmeye değer yerlerden biridir. Birçok Hollandalı sanatçının eserlerinin sergilendiği bu müzede ağırlıklı olarak Van Gogh’a ait eserleri bulabilirsiniz.
  • Rijkmuseum’un hemen karşısında bulunan I Amsterdam yazısı oldukça popüler aktivitelerden biridir.Genelde çocukların ağırlıkta olduğu bu yerde birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın.
  • Sanata meraklıysanız Rijksmuseum’un hemen yanında bulunan,Stedelijk Müzesi sizin için ideal seçeneklerden biridir. Geniş bir modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze görülmeye değer yerlerden biridir.

Rijksmuseum Açılış Saatleri : Haftanın her günü 09:00-17:00

Müzeye giriş ücretleri 17.5£’dur.

Rijkmuseum’a Nasıl Gidilir ?

Merkez istasyondan 2 veya 5 nolu hatları kullanarak Hobbemastrat istasyonuna gelmeniz gerekmekte daha sonra 6,7 veya 10 nolu tramvaylar ile Spiegelgracht istasyonu. Ayrıca 145,170 ve 172 nolu otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

By | 2017-02-12T20:22:51+00:00 Mayıs 31st, 2016|Amsterdam, Avrupa|
error: Content is protected !!
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)