4 Günde Amsterdam Gezisi

Amsterdam,Avrupa seyahatimde en çok etkilendiğim şehirlerinden biriydi. Kanalları,gece hayatı, müzeleri, parkları ve daha birçok yapılarıyla turist olarak yapacaklarınızın hiç bitmeyeceği bir şehirdir. Şehir etrafında binlerce bisikletli lokal halkın, bir yerlere yetişmeye çalışması, bisiklet yolundan yaya olarak gidilmeyeceğini bilmediğiniz için, ağzı bozuk Flemenk kızlarından küfür yemeniz ve daha birçok eğlenceli görüntülere sahne olabilecek harika bir şehirdir Amsterdam. Amsterdam gezisi adlı bu yazı ile iyi bir plan yapabilirsiniz.

Amsterdam gezisi 1.GÜN 

(Ücretsiz Yürüyüş Turları) 

Amsterdam’ı keşfedebilmenin en kolay yollarından biri, yürüyüş turlarına katılmaktır. Ücretsiz olan ve Ücretli olan yürüyüş turları arasındaki tek fark, ücretli yürüyüş turu için para ödüyor olmanızdır. Ücretsiz yürüyüş turlarında rehber olarak genelde gönüllü Üniversite öğrencileri çalışmaktadır. Bu işi gönüllü olarak yapmalarının sebebi ise hem daha fazla Uluslararası arkadaş edinmek, hem de sizin ödemiş olduğuz 2-3£ bahşişlerle azda olsa para kazanmak istemeleridir.

Amsterdam’daki en iyi ücretsiz yürüyüş turunu düzenleyen firma ”New Europe Free Walking Tour”dır. Otelinizden veya hostelinizden ücretsiz yürüş turu hakkında tavsiye istediğinizde size verilecek ilk isim bu firmadır. Ücretsiz yürüyüş turları genel olarak 2-3 saat sürmektedir ve şehrin turistik bölgelerini bu yürüyüş turları ile rahatlıkla gezebilirsiniz.Rotalar genelde sabit değildir. Yani bazen Anne Frank Evi, Rijkmuseum, Red Light District, Van Gogh Müzesi, Jordaan Bölgesi olabileceği gibi grubun isteğine göre turistik noktalar değişebilmektedir. Genelde daha çok bilinmedik yerlere gidilmek istenildiğinden, kendi başınıza bulamayabileceğiniz turistik noktalar ziyaret edilmektedir. (Rehbere 2-3£ Bahşiş vermeyi unutmayın).

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kanal Turu

Amsterdam’da en ideal aktivitelerden bir diğeri ise kanal turlarıdır. 30 kişilik teknelere binip kalabalık içinde olan turlara katılmaktansa, Red Light District etrafında bulabileceğiniz, kendinize özel küçük tekneler kiralayabilirsiniz. Bu özel teknelerin fiyatı 20-30£ (1 Saati)’dur. Bu özel teknelerin en güzel yanı belirli bir rotanızın olmaması. Yani rotayı siz belirleyebilirsiniz. Kanal Turları ile müzeleri,önemli sokakları, tarihi binaları rahatlıkla tekne üzerinden görebilirsiniz.

Amsterdam Gezisi

Rijkmuseum

Ücretsiz yürüyüş turlarında müzelerin içini ziyaret etmek,genelde planda yoktur.Bu yüzden yürüyüş turunuz ve kanal turunuz bittikten sonra yürüyerek Amsterdam’ın hemen hemen her yerinden gidebileceğiniz bu müzeye bir göz atabilirsiniz. Amsterdam için önemli bir yere sahip bu müzeye girmeden önce hemen önünde bulunan popüler ”I Amsterdam” yazısının orada birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın. Rijks müzesi, Van Gogh Müzesi’nin hemen yanında bulunmaktadır. 8.000’e yakın eserin sergilendiği bu müzede, Rembrandt gibi ünlü sanatçıların eserlerini bulabilirsiniz.

Amsterdam Gezisi

Van Gogh Müzesi

Gezilecek yerler için ideal yerlerden biri olan, Rijk Müzesi’nin hemen yanında yer alan bu müze, Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken önemli müzelerden biridir.Van Gogh’a ait birçok resimleri bulabileceğiniz bu müzede, Monet,Manet ve Matisse gibi sanatçılara ait eserleri de bulabilirsiniz.Ayrıca hediyelik eşya alabileceğiniz küçük bir alışveriş mağazası ve dinlenebileceğiniz muhteşem bir kafesi bulunmaktadır. Van Gogh Müzesi, Rijk Müzesi’ne oranla biraz daha kalabalık olmaktadır.Bu yüzden ilk günün son aktivitesi olarak Van Gogh Müzesi, kalabalıktan kurtulmak için iyi bir seçenek olacaktır.

Amsterdam Gezisi 2.Gün 

Jordaan District

Bu bölge daha çok Restoranları,kafeleri,barları ve alışveriş mağazaları ile meşhur bir bölgedir. Amsterdam merkezinde yer alan bu bölge çoğu zaman Amsterdam gece hayatı için tercih ediliyor olsa da gündüzleri güzel ve uygun bir yemek için ya da birkaç üst baş almak için en ideal bölgelerden biridir. Amsterdam’da bir Dutch yemeği yemek istiyorsanız, Jordaan,bunun için en iyi yerdir. ”Moeders” adlı restoranı, geleneksel Dutch yemekleri için deneyebilirsiniz. Ayrıca ”Apple Pie” için Winkel 43 ideal bir seçenektir.

Amsterdam Gezisi
Jordaan Bölgesi

Anne Frank Evi

Bir türlü sevemediğim bu müze muhteşem kalabalık olmakta ve doğru saatte gitmediğiniz takdirde kalabalıktan rahatsız olabileceğiniz bir müzedir. Anne Frank ve ailesinin 2 yıl boyunca Nazilerden saklandığı yer olan,ayrıca Anne Frank’ın o acıklı günlüğünden birkaç sayfa görebileceğiniz bir yerdir. Jordaan’dan yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz bu müze biletlerini online olarak çok önceden almazsanız ya da sabahın çok erken saatlerinde gitmezseniz,inanın 1-2 saat bilet kuyruğunda bekleyebilirsiniz.Bu yüzden bence es geçebileceğiniz bir müze,yok illa girmek istiyorsanız en azından 1 hafta önceden biletinizi online olarak almanızda fayda var.

Dam Meydanı

Amsterdam’ın en popüler bölgesi olan Dam Meydanı‘nda birçok turistik bölgeleri görebilirsiniz. Amsterdam’da kaçırılmaması gereken yerlerden olan bu meydanda Amsterdam Kraliyet Sarayı ve Madame Tussaud gibi önemli turistik yerleri görebilirsiniz. Meydan etrafında bulunan restoranlar ve kafeler mükemmel kalabalık olmakla birlikte,yoğun sezonda boş yer bulmak biraz zordur. Kafelerde dinlenmek yerine hemen meydanın ortasında bulunan Dikilitaşın yanında oturup dinlenebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Amsterdam Gezisi
Dam Meydanı,Dikilitaşın hemen altı.
Amsterdam Gezisi
Dam Meydanı’nda bulunan Kraliyet Sarayı

Red Light District

Şehirdeki 2.gününüzü,gece hayatı için popüler bölge olan Red Light District’te bitirebilirsiniz. Red Light’da dilediğiniz tarzda barlar ve gece kulüpleri bulmak biraz zordur.Ancak 1-2 saat bölgeyi gezerek,bölge hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu bölge daha çok canlı şovların yapıldığı ve camlarda sergilenen çalışan kadınlarla dolu bir bölgedir. Çift olarak fazla zaman geçirmek istemeyebileceğiniz yerlerden biri olabilir.

Amsterdam Gezisi

Amsterdam gezisi 3.Gün

Bisiklet Kiralayın

Amsterdam’da mutlaka yapılacak şeylerden bir diğeri de bisiklet kiralamaktır. Amsterdam’da bisiklet kiralamak oldukça basit ve güvenlidir.Fakat fiyatlar çok fazla değiştiği için uygun bisiklet kiralamak biraz zorlaşmaktadır. En uygun ve en popüler bisikletleri kiralayabilmeniz için 1 veya 2 gün beklemenizde fayda var. Neden diyecek olursanız,Amsterdam geziniz boyunca birçok bisiklet görecek ve kimin turist olup olmadığını çok rahat anlayabileceksiniz. Bu sayede turistlerin en çok kullandığı bisiklet rengini görebilir ve daha uygun ve güvenilir bisikletleri bulabilirsiniz. Amsterdam’da her bisiklet kiralayan firmaların kendilerine ait bir rengi vardır. Bizim zamanımızda en popüler ve en uygun olanı yeşil bisikletlerdi. Adım başı birçok bisiklet kiralayabileceğiniz firmalar göreceksiniz,derin bir araştırma yapmadan hangisinin popüler olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Amsterdam Gezisi

Vondelpark

Artık bir bisikletiniz olduğuna göre Amsterdam parklarını rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Vondelpark Amsterdam’ın en popüler parklarından biridir. Amsterdam gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bu parkda dilediğiniz gibi bisikletleriniz ile gezebilirsiniz. Marketlerden içecek birşeyler veya öğle ya da  akşam yemeğiniz için birşeyler alıp Vondelpark’ta yiyebilirsiniz. Parkın en güzel yanı ise turist gençlerin bir arada piknik yapıyor olmasıdır. Başlarında bir Flemenk ile gerekli tüm mangal malzemelerini çözerek muhteşem bir mangal partisi yapılmaktadır.Bunlardan herhangi birine balıklama katılabilirsiniz. Tabi bir kola veya içecek bir şeyler ile katılmanız daha anlamlı olacaktır.

Amsterdam Gezisi
Vondelpark

Oosterpark

Amsterdam’ın bana göre en iyi ikinci parkı olan Oosterpark turist kalabalığını sevmeyenler ve doğa fotoğrafları çekmek isteyenler için ideal yerlerden biridir. Vondelpark’a göre biraz daha küçük olsa da Amsterdam’da görmeniz gereken yerlerden biridir. Amsterdam gece hayatı için plan yapmadan önce buraya gelerek,Pub Crawl adı verilen bar bar gezmelerine,burada toplanarak gidebilirsiniz. Genelde akşam 6’dan sonra toplanmaya başlayan gruplarla eğlenceli bir bar gezisi planlayabilirsiniz.

Amsterdam Gezisi
Oosterpark

Oude Kerk Kilisesi

Çok popüler olmayan bu kilise yapımına 1250 yıllarında başlanmış ve 1566 yıllarında tamamlanmıştır. Rembrandt’ın eşinin mezarını da görebileceğiniz bu kilise, tarih sevenler için muhteşem yerlerden biridir. Amsterdam da gördüğüm birçok kiliseden oldukça farklı dizaynı ve havası olan bu kilise görülmeye değer yerlerdendir.

Amsterdam Gezisi
Oude Kerk Kilisesi

Amsterdam gezisi 4.Gün

Heineken Deneyimi

Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmasa da,görünce ”Dur şurada iki bira içeyim” diyebileceğiniz yerlerden biridir. 18£ gibi bir ücret ödeyerek gireceğiniz bu müze tarzı barda, ödediğiniz 18£ ile 3 büyük bardak bira içebilirsiniz. Birçok enteresan oyunların düzenlendiği bu müzede Heineken tarihine dair birkaç bilgi öğrenebilirsiniz.

Begijnhof

14.yy’dan kalma kapalı bir avlu olan Begijnhof görülmeye değer yerlerden biridir. Amsterdam’ın bozulmamış en eski evini (1420) görebileceğiniz bu yerde ayrıca, birçok tarihi evleri de görebilirsiniz. Güzel bir bahçesi bulunan Begijnhof duvarlarında incil temalı bazı plaklar bulunmaktadır.İlginizi çekebileceğini düşündüğüm yerlerden biridir.

Amsterdam Gezisi
Begijnhof

Rembrandt Müzesi (Evi)

1639-1658 yılları arasında Rembrandt’ın hem çalıştığı hem de yaşadığı yerdir.Rembrant’ın zamanından kalma eserler ve Rembrandt’ın günlük yaşamına dair fikir sahibi olabileceğiniz enteresan bir müzedir. Rembrandt meraklısı olmayan biri olarak beğendiğim yerlerden biriydi diyebilirim.

Amsterdam’da görülmeye değer diğer yerler

  • Haarlem : 10-15 dakikalık tren yolculuğu ile veya bisikletler ile ulaşabileceğiniz bu bölge daha çok Airbnb ile ev kiralamak isteyebileceğiniz bölgelerden biridir.Bölge çok hareketli olmasa da güzel merkezi bir kilisesi ve büyük açık pazarı ile dikkat çekebilecek yerlerden biridir. Amsterdam şehir merkezi yakınlarında Airbnb seçenekleri fazla olmasa da Haarlem bence Amsterdam’ın en ideal kiralık evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Amsterdam’da gezilecek yerler için önemli bir yere sahip olmasa da zamanınız varsa bir göz atabileceğiniz yerlerden biridir.
Amsterdam Gezisi
Haarlem Merkezi Kilise
  • Noord : Kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu bölge, Amsterdam merkezine kıyasla çok ucuzdur. Muhteşem restoranları ve kafeleri ile görülmeye değer yerlerdendir. ”Amsterdam Noord Eye” adı verilen Amsterdam Film Enstitüsünü ziyaret etmeyi unutmayın.
  • Stedelijk Müzesi : Modern sanatı sever misiniz ? Açıkcası ben sevmem ama siz seviyorsanız Stedelijk Müzesi sizin için iyi bir seçenek olabilir.
  • Tulip Museum (Lale Müzesi) : Bu çok küçük müzede birçok lale çeşidini görebilirsiniz. Anne Frank Evi’nden 5 dakika yürüme mesafesindedir. İçeri girmesemde dışı oldukça havalı durmaktadır.
  • Amsterdam Tarihi Müzesi : Tarihe gerçekten meraklıysanız sizin için en ideal yerlerden biri, bu tarihi müzedir. Tarihe meraklı olmasanız da zamanınız ve fırsatınız varsa dışardan bir göz atabileceğiniz yerlerdendir.

Amsterdam’ın en bilindik ve en popüler yerleri bunlar olsa da daha gezemediğimiz birçok farklı yerler vardır.Ancak 4 günde Amsterdam mükemmel bir şekilde tamamlanabilir. Bizim uçak bulamamızdan dolayı 6 gün zorunlu olarak kaldığımız Amsterdam’da inanın 4 günden fazlası Amsterdam için oldukça fazladır. Yok her gece bar bar gezeyim diyorsanız tabi 4 günden fazla konaklamalısınız ama turistik bölgeleri görmekle yetinirim diyorsanız 4 gün sizin için ideal bir süredir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...