Belçika’da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Belçika’da ne yapılır ? sorusuna en detaylı cevapları bulabileceğiniz bu yazıda, bira, çikolata, patates kızartması ve waffle ülkesi olan Belçika’da gezip görülecek birbirinden güzel yerler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bira aşıklarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Belçika, dünyanın en iyi biralarına sahip olmasıyla ünlü. O kadar fazla yerli bira varki hepsini denemeye hiçbir turistin vakti yetmez. Tabi Belçika’yı ziyaret etmedeki amaç dünyanın en iyi biraları değildir. Eşsiz kanallarıyla Brugge, mimari harikalara ev sahipliği yapan Brüksel ve daha birçok önemli şehirleri, kasabaları ve diğer turistik yerleri bu güzelim ülkede görebilirsiniz.

Gelelim Belçika’da gezilecek popüler yerlere.

Belçika Gezilecek Yerler Listesi 

Belçika şehirleri arasında seyahat etmek oldukça kolay. Özellike Brugge, Brüksel ve Gent gibi büyük şehirlerden, Belçika’nın en turistik yerlerine veya diğer şehirlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu ülkede tek seferde birkaç şehir görmeyi planlıyorsanız, trenleri çok iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Başlangıç şehrini de iyi seçecek olursanız, çok kısa sürede daha fazla yer görebilirsiniz.

1.Gravensteen – Gent

Gravensteen Kalesi - Gent
Gravensteen Kalesi

Belçika’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Gent, birbirinden güzel ve eski yapılara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Fakat, bunlar arasında en ünlüsü ”Gravensteen” adı verilen bir Ortaçağ Kalesi’dir.

Güçlü ve görkemli kalın duvarları ile dikkat çeken bu kale, Avrupa’daki en iyi korunmuş kalelerden biri olarak bilinir. Kaleyi ziyaret edebiliyorsunuz. İçeride ise, birbirinden geniş kemerli salonlar ve Ortaçağ sergileri içeren odaları görebilirsiniz. Tabi bu kalenin içerisindeki eserlerden veya dekorasyondan çok, dış mimarisi dikkat çekmektedir. Ayrıca, kaledeki merdivenlerden yukarı çıkıp eşsiz bir manzara da seyredebilirsiniz.

Gent’te gezilecek yerler, sadece bu kaleden ibaret değildir. Birbirinden güzel tarihi ve dar sokaklara ev sahipliği yapan Eski Şehir Bölgesi ve çok daha fazla önemli gezilecek noktaları bu şehirde görebilirsiniz.

2.Flanders Savaş Alanları (The Battlefields of Flanders)

Flanders Savaş Alanları
Flanders Savaş Alanları

Belçika’yı ziyaret eden birçok turistin görmeden ayrılmadığı yerlerden biri olan Flanders Savaş Alanları, Belçika’nın I. Dünya Savaşı’nın ön cephesindeki rolünü öğrenebileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Bu savaş alanları, sadece tarihi bakımdan önemli değil, ayrıca bir hac bölgesi olarak da biliniyor.

Ypres kasabasında bulunan bu yer, Belçika’nın tarihi yerleri arasında kaçırılmaması gereken oldukça önemli bir yer. Tarihe, I. Dünya Savaşı’na ve bu savaşta Belçika’nın rolünü merak ediyorsanız, bu savaş alanlarını görün. Alanın konumuna göz atmak için tıklayın.

3.Brugge (Bruges)

Brugge (Bruges)
Brugge

Belçika’nın en güzel şehirleri arasında turistlerin en sevdiği destinasyonlardan biri olan Brugge, Çan Kulesi ve eşsiz kanalı ile ziyaretçiler unutulmayacak bir deneyim sunuyor.

Bu kanalların etrafında yürümek, Belçika’da yapılacak şeylerden biridir. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu kanalların kenarında akşamları uzun uzun yürüyün. Eşsiz manzaranın ve atmosferin keyfini çıkarın.

Brugge’de gezilecek yerler tabi ki bu kanallardan ibaret değil. Bu şehir, çan kulesi ile de oldukça ünlüdür. Belçika’nın en ünlü yerleri arasında olan, Brugge şehrinin ana meydanında bulunan bu çan kulesinin çatısına da mutlaka çıkın. 366 basamaktan sonra ulaşabileceğiniz çatıda, eşsiz bir Brugge manzarası sizi bekliyor.

4.Grand Palas (Grote Markt) – Brüksel

Grand Palas (Grote Markt) - Brüksel
Grand Palas – Brüksel

Palas diyince biraz sarayı andırır gibi olsa da, aslında burası meydandır. Hem de şehrin en canlı, en kalabalık ve güzel meydanıdır.

14. ve 17. yüzyıllardan kalma loncalarla ve binalarla çevrili olan bu meydan, daha çok Ortaçağ Belediye Binası ile ünlüdür. Aslında binanın balkonu ile ünlü desek daha doğru olur. Meydanı en iyi görebileceğiniz yer bu Belediye Binası’nın balkonudur ve Brüksel’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bu binaya girmek için en azından yarımda saat kuyrukta beklemeniz gerekiyor.

Meydan, yılın her zamanın kalabalık olduğu söylenir, öyledir de. Özellike ağustos ayında Brüksel’i ziyaret ediyorsanız, vay halinize. Bu şehirde ağustos aylarında bu meydanın tam ortasına 700 binden fazla kesilmiş begonyadan oluşan, 75’e 24 metrelik Çiçek Halısı varken ziyaret ediyorsanız ve Belediye Binası’nın balkonuna çıkmaya çalışıyorsanız, en az 1 saat kuyrukta bekleyebileceğinizi unutmayın.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gezilecek yerler, bu meydandan ibaret değil. Daha birçok tarihi yapıları ve önemli turistik noktaları da fazlasıyla bu şehirde görebilirsiniz.

5.Grand Place – Antwerp (Anvers)

Grand Place - Antwerp - Belçika Gezi Rehberi
Grand Place – Antwerp

Anvers’in tam kalbinde yer alan bu meydan da, Brüksel’deki ana meydan kadar önemli ve turistik yerlerden bir tanesi.

Belçika’nın en iyi lonca ev mimarisi örneklerini görebileceğiniz bu meydan, 16. yüzyıldan kalma görkemli bir belediye binasına ev sahipliği yapar. Dış mimarisinin olduğu iç dekorasyonu ve Anvers’in tarihi hakkında farklı resimlere ev sahipliği yapan bir koleksiyon da bulunmaktadır.

Belçika mimarisinin en güzellerinden olan Coopers House ve Grocers House adı verilen binalar da, bu meydanda fotoğraflanması gereken yerlerdendir. Anvers’te gezilecek daha birçok yeri de bulabilirsiniz.

6.Meuse Vadisi – Meuse Valley

Meuse Vadisi - Belçika Gezi Rehberi
Meuse Vadisi

Belçika’nın en güzel yerleri arasında olan Meuse Vadisi, Belçika’nın yemyeşil kırsal kesimi için bir fikir edinmek için en iyi yerlerdendir.

Buradaki ormanlar, kireçtaşı kayalıklarla desteklenen şirin kasabalarla doludur. Bu kasabalar arasında en önemli ve en popüler olanlar ise, Namur ve Dinant kasabalarıdır. Yürüyüş parkurları ile dikkat çeken bu kasabalarda Belçika’da görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz.

7.Mons – Eski Şehir Bölgesi

Mons - Belçika
Mons

Eski Şehir Bölgesi ile ünlü olan Mons, merkezdeki Grand Place adı verilen meydan ile de turistlerin beğenisini kazanmış bir şehirdir.

15 ila 18. yüzyıllardan kalma binalara ev sahipliği yapan bu meydan da, Belçika’nın diğer meydanları gibi oldukça süslü ve görkemlidir. Ayrıca, birçok kafelere, restoranlara ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

Özellikle 1615 yılından kalma olan Toison d’Or Evi ve tarihi 1604 yılına kadar Aziz George Şapeli gibi turistik yerler ise kaçırılmamalı. Mons’ta gezilecek yerler sadece bu meydan ve tarihi yerlerden ibaret değildir. Özellikle Eski Şehir Bölgesi’nde birbirinden eski ve farklı yapıdaki binaları görebilirsiniz.

8.Aziz Peter Kilisesi – Leuven

Aziz Peter Kilisesi - Leuven
Aziz Peter Kilisesi

Leuven’de gezip görülecek birçok yeri bulabilirsiniz. Fakat bunlar arasındaki en önemli ve en popüler olanı ”Aziz Peter Kilisesi”dir.

Leuven’in tam merkezinde, ana meydanda bulunan bu kilise, sivri kemerli pencereleri ve perde direkleri ile Belçika’nın en iyi korunmuş Brabant Gotik tarzı kiliselerinden biridir. Mimariye ve tarihe merakı olanların sevebileceği bu kiliseyi de listenize ekleyebilirsiniz.

9.Eski Şehir – Mechelen

Eski Şehir - Mechelen
Eski Şehir Bölgesi – Mechelen

Mechelen’in eski şehir bölgesi, halen yerinde olan birçok mimari yapıya ve eski güzel binalara sahip bir Ortaçağ Belçika hissi yakalayabileceğiniz eşsiz yerlerden.

Brugge veya Brüksel kadar popüler bir yer olmasa da, Saint Rumbold Katedrali ve çok daha fazla tarihi yapılarla sevebileceğiniz bir kasabadır. Anvers’e bağlı olan bu kasabayı da listenize ekleyebilirsiniz.

10.Semois Vadisi

Semois Vadisi
Semois Vadisi

Yemyeşil Semois Vadisi, Belçika’nın en ünlü yerleri arasında olmasa da, farklı yerler arayanlar için görülmeye değer bir vadidir.

Daha çok manzarası ve nehir gezisi için ziyaret edilebilecek Semois Vadisi, doğa severler için farklı bir deneyim olacaktır.

11.Tournai

Tournai - Belçika Gezi Rehberi
Tournai

Belçika-Fransa sınırında bulunan bu kalabalık şehir, dünyanın en güzel katedrallerinden birine ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır.

Adeta bir sanat merkezi olan Tournai, daha çok sanatseverler ve tarihe merakı olanların ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesidir.

Muhteşem müzelere ve galerilere ev sahipliği yapan bu şehir de, Belçika’nın gezilecek yerleri arasında oldukça popülerdir.

Tournai Çan Kulesi, Folklor Müzesi, Musee d’Histoire Naturelle et Vivarium ve Tournai Notre Dame Katedrali gibi yerler, şehirde görülmeye değer gezilecek noktalar arasındadır.

12.Dinant

Dinant
Dinant

Belçika’nın Namur eyaletindeki Meuse Nehri kıyılarında bulunan bu şehir, Han ve Dinan Mağaraları ile dünyaca tanınan şehirlerden bir tanesidir.

Egzotik biyolojik çeşitliliğe sahip vahşi yaşam rezervine sahip olan bu şehir, Brüksel’e ortalama 65 km uzaklıkta bulunmaktadır. Brüksel’den günübirlik turlar ile bu şehri rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Günde 2 veya 3 turu Brüksel’den bulabiliyorsunuz. Yolculuk ortalama 1.5 saat sürmekte.

Brüksel’den günübirlik turlar ile Dinant’a gitmek yerine kendi başınıza da bu şehre çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İster otobüs ile isterseniz de tren ile bu şehre Brüksel’den gidebiliyorsunuz. Tren yolculuğu ise 2 saate yakın sürmektedir.

13.Durbuy

Durbuy
Durbuy

Belçika’da gezilecek farklı yerler mi arıyorsunuz ? o zaman Durbuy’a mutlaka göz atın deriz. Yemyeşil ormanlarla çevrili sakin bir vadinin derinliklerine sıkışmış bu şehir, ormangülü şeritleri, sarmaşık üzümleri ve haşhaş çiçekler ile kaplı, Arnavut kaldırımlı şeritleri ve kır evleri ile ziyaretçilerine enfes bir deneyim sunuyor.

Yerel halk oldukça cana yakın. Sokaklar bir örümcek ağı gibi bir labirenti andırıyor. Her sokakta farklı bir güzellik görebiliyorsunuz. Bir şehirden çok kasaba havasıyla dikkat çeken bu şehri de, Belçika’da gezilmesi gereken önemli yerler listenize ekleyebilirsiniz.

14.La Roche-en-Ardenne

La Roche-en-Ardenne
La Roche-en-Ardenne

Belçika’nın en farklı yerlerinden biri olan La Roche-en-Ardenne, Liege şehrine 1.5 saat sürüş mesafesinde bulunan, Belçika’nın en şirin kasabalarından biridir.

İkinci Dünya Savaşı Müzesi ve Ardenne Ham Müzesi ile ünlü olan bu kasabanın samimi atmosferi ve Belçika’nın parkları arasında oldukça ünlü Deister platosunda bulunan hayvan parkı görülmeye değer. Bu hayvan parkı içerisinde, yaban domuzu, sülün, yaban koyunu, kurt ve geyikleri görebiliyorsunuz.

15.Liege

Liege - Belçika Gezi Rehberi
Liege

Hareketli gece hayatı ile ünlü olan Liege, Belçika’nın en çok alkol tüketen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Ülkenin en büyük şehri olan Liege’de gezip görülecek birçok yeri de bulabiliyorsunuz.

Mimarlığa merakı olanların, sanatseverlerin favori şehirlerinden biri olarak bilinen Liege’de, birinci sınıf müzeleri, galerileri ve kiliseleri de görebilirsiniz.

Coteaux de la Citadelle adı verilen yürüyüş yolu ile ünlü olan Liege, Belçika’nın en iyi yemeklerini de bulabileceğiniz şehirlerden. Özellikle yapılan gurme turları ile de adından bir hayli söz ettiren bu şehri de listenize ekleyin.

Daha Başka Belçika’da Nereler Gezilir ?

Belçika gezilecek noktalar tabi ki yukarıdaki 15 yer ile sınırlı değildir. Fakat, ülkenin turistik yerleri arasında oldukça popüler olan bu 15 yer arasından ülkedeki sürenize ve zevkinize göre eşsiz bir liste çıkarabilirsiniz.

Belçika, konum olarak Avrupa’da iyi bir yerde bulunuyor. Yani sadece Belçika şehirlerini değil, diğer ülkelerin şehirlerine de buradaki birçok noktadan rahatlıkla günübirlik turlar düzenleyebilirsiniz.

Ülkedeki önemli noktaları gezmeye başlamadan önce, hangi ulaşım araçlarını kullanacağınıza da karar verin. Eğer trenler ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 3-5 gün öncesinden alınan biletler biraz daha uygun olabiliyor. Genelde bilet fiyatlarında pek oynamalar olmasa da, düşük sezonlarda fiyatların değiştiğini çok rahat görebilirsiniz.

Eğer 2-3 kişi seyahat ediyorsanız, araç kiralamayı da göz önünde bulundurun. Özellikle keyfinize düşkünseniz ve her gördüğünüz yere göz atmak istiyorsanız. Çünkü, bir şehirden diğerine tren veya otobüs ile giderken birbirinden farklı yapıları, güzellikleri görebiliyorsunuz. İnsanın inip gezesi gelebiliyor. Ayrıca bu tür yerler ana yola yakın olduğundan dolayı da, oldukça kolay gezilip yola devam edilebiliyor.

Belçika’da gezilecek bu turistik yerler, ülkedeki favori olan noktalardan oluşmaktadır. Bu görülecek yerlere ek olarak daha birçok şehirden, kasabadan ve diğer önemli cazibe merkezlerinden bahsetmek mümkün. Ancak 1 haftalık güzel bir Belçika gezisi için bu 15 yer arasında aradığınızı bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...