Boston Gezisi

Boston, Amerika‘da sosyal yaşamın en iyi olduğu yerlerden biri. Birbirinden kaliteli üniversiteleri ile nam yapmış bu şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunmakta.

Boston’ın en büyük özelliği ABD’de kurulan en eski yerleşim birimlerinden biri olmasıdır. Tarihi 1630’lu yıllara dayanan bu şehirde güzel bir kültür ve tarih gezisi yapmak mümkün.

Boston’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Boston’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Boston’da bulunan en ideal ve en ekonomik otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Boston’da otel tavsiyesi olarak da merkeze ortalama 2 km uzaklıkta bulunan Hotel 140 adlı tesise veya 4 yıldızlı bir otel olan Hyatt Regency Boston adlı tesise göz atabilirsiniz.

Boston’da görülecek birçok yer olmasına rağmen bunlar arasında görülmeye değer yerlerden başlayarak çok daha kısa bir sürede çok daha güzel yerleri görebilirsiniz. Türklerin oldukça fazla olduğu bu şehirde turistik noktalara ulaşım çok kolay. Gerek toplu taşıma araçlarıyla gerekse yürüyerek birçok turistik yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Boston, New York, Washington veya Los Angeles gibi Amerika’nın en gözde şehirlerine nazaran biraz daha az turistik bir yer olsa da, Amerika’da tarihe ve kültüre değer veren her turistin mutlaka göz atmak istediği şehirlerden biridir.

Gelelim Boston gezilecek yerler listemize ;

1.Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

Freedom Trail (Özgürlük Yolu)
Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

1951 yılında gazeteci William Schofield önerisiyle tasarlanmış olan Özgürlük Yolu, şehirdeki en popüler ve en canlı yerlerden biri.

4 km’lik uzunluğunda olan Özgürlük Yolu‘nda, Paul Revere’nin 17.yüzyıldan kalma evi ve mezarının bulunduğu Granary Mezarlığı ve 18. yüzyıldan kalma Old North Kilisesi, bu yol üzerinde görülmeye değer yerlerden. Amerikalıların İngilizlere karşı başlattığı ayaklanma hakkında birçok tarihi bilgiyi bu yol üzerinde bulabilirsiniz.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

Web sitesi ; www.thefreedomtrail.org

2.Prudential Tower

Prudential Tower
Prudential Tower

Boston’da bulunan en yüksek kulelerden ikincisi olan Prudential Kulesi, şehirdeki önemli yapılardan biri.

Kule, adını aldığı bir sigorta ve yatırım şirketinin yönetim merkezi olarak faaliyet göstermekte. 50. katında skywalk olarak bilinen gözlem yerinde, Boston’u en iyi şekilde izleyebilirsiniz.

360 derecelik bir manzara sunan kulenin gözlemevi, şehrin tek yüksek noktası olarak bilinir. Bunun yanında, ”Acoustiguide” adı verilen turlardan satın alacak olursanız, geziniz boyunca Boston’un tarihi hakkında bilgiler de alabilirsiniz.

1960-1964 yılları arasında inşa edilmiş olan bu kuleyi de kaçırmayın.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

3.Quincy Market ve Faneuil Hall

Quincy Market ve Faneuil Hall
Quincy Market ve Faneuil Hall

1743 yılından beri bir pazar yeri olarak kullanılan Faneuil Hall, daha çok alışveriş ve restoranları için tercih ediliyor olsa da, eğlence için de tercih edilebilecek yerlerden.

Mimari açıdan oldukça estetik bir yapıda olan bu yapı şehirdeki en ünlü yerlerden biri. Bunun yanında Quincy Market ise, Boston halkının mutfak alışverişlerini yaptığı birçok restorana ev sahipliği yapan yerdir. Boston’da nerede yemek yenir ? sorusuna en güzel cevabı ”Quincy Market”te bulabilirsiniz.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

Web sitesi ; faneuilhallmarketplace.com

4.Boston Güzel Sanatlar Müzesi

Boston Güzel Sanatlar Müzesi
Boston Güzel Sanatlar Müzesi

500 bine yakın sanat eserine ev sahipliği yapan bu müze, sadece Boston’da değil, Amerika’nın da en bilindik müzelerinden.

1870 yılında kurulup 1876 yılında ziyaretçilere açılmış olan bu müze, ABD’nin en büyük dördüncü müzesi olarak biliniyor.

Müzede Eski Mısır Medeniyetlerine ait eserleri ve 18.-19. yüzyıla ait Amerikan sanat eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca bu müzede 3 restoran ve bir de hediyelik eşya mağazası bulunuyor. Her yaştan turistin severek gezebileceği bu büyük müze için de en azından 2 saatinizi ayırın deriz.

Müzeyi google haritalarda gör.

Web sitesi ; www.mfa.org

5.New England Akvaryumu

New England Akvaryumu
New England Akvaryumu – Bostonmagazine.com

Massachusetts bölgesinin en büyük deniz yaşam merkezi olarak hizmet veren New England Akvaryumu şehirdeki en popüler ve en ilgi çekici yerlerden.

1969 yılında açılmış olan bu akvaryum, deniz koruma ve deniz araştırmasında dünya lideri olarak bilinmektedir.

Yılda 1.5 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken bu akvaryum, Stingray dokunuşlu havuzlardan küçük köpekbalıklarına ve at nalı yengeçlerinden denizyıldızlarına kadar görebileceğiniz büyüleyici deniz yaşamını burada görebiliyorsunuz.

Daha çok çocuklu ailelerin ziyaret ettiği bir yer olarak bilinse de yetişkinlerin de severek gezebileceği yerlerden. Dev akvaryumun çevresini saran spiral merdivenler sayesinde her gelen turistin rahatlıkla deniz canlılarını görebilmeleri sağlanmış.

Akvaryumun konumuna google haritalarda göz at.

Web Sitesi ; www.neaq.org

6.Bilim Müzesi

Bilim Müzesi - Boston Gezilecek Yerler Blog
Bilim Müzesi

1830 yılında kurulmuş bu müze bilime meraklı 6 kişi tarafından kurulmuş.

1000’e yakın interaktif sergiye sahip bu müzede birçok eğlenceli gösterileri de bulabiliyorsunuz. Bunun yanında dünyanın çevresini turlayan ”Gemini” uzay aracı da bu müzede sergilenmekte.

Boston’da bir dönüm noktası olarak bilinen bu müze, sunumların yanı sıra Mugar Omni Tiyatrosu ve Charles Hayden Planetaryumu’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca müze, Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin bir parçasıdır ve 100’den fazla kurtarılmış ve rehabilite edilmiş hayvana ev sahipliği yapmasıyla, çocukların mutlaka ilgisini çekebilecek şeyler de var.

Imax sinema gösterileriyle de popüler olan bu müzeyi de ziyaret etmeyi unutmayın.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

Web Sitesi ; www.mos.org

7.North End

North End - Boston Gezi Rehberi
North End

Boston’un en eski yaşam alanlarından biri olan North End, Küçük İtalya olarak bilinmekte. Renkli evleri ve Boston’un gerçek sosyal yaşam hayatını burada deneyimleyebilirsiniz.

Boston’ın en eski mahallesi unvanını taşıdığı ve Özgürlük Yolu’ndaki üç turistik yere ev sahipliği yaptığı için şehrin zengin tarihiyle doludur.

Aslında buraya ilk yerleşen insanlar İtalyanlar değil. İlk olarak İngiliz yerleşimciler, sonra Yahudi Almanlar ve İrlandalılar gelmiş. Tabi en çok etkiyi burada bırakan da İtalyanlar olduğundan dolayı, günümüzde ”Küçük İtalya” olarak anılıyor.

Burası, İtalyan yemekleri ile arası olan herkesin mutlaka göz atabileceği bir bölge. Aklınıza gelebilecek tüm İtalyan tarzı yemekleri burada bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Boston’da bulunan Finansal Merkeze oldukça yakın olduğundan dolayı da, bu bölgeyi konaklama veya yeme içme için tercih edebilirsiniz. Bu bölgede bulunan oteller şehrin tam merkezinde bulunan otellere nazaran 1-2 tık daha uygun olduğundan gönül rahatlığıyla bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

8.Boston Tea Party Ships and Museum

Boston Tea Party Ships and Museum
Boston Tea Party Ships and Museum

Kongre Caddesi Köprüsü yakınında bulunan Boston Çay Partisi Müzesi, şehirde görülebilecek en güzel yerlerden. Daha çok tarihi ile dikkat çeken bu müze, sanat ve tarih severler için şehrin gezilecek noktalarından biridir.

Müze, yüksek teknoloji etkileşim sergilerinden, özenle restore edilmiş çay gemilerine ve en önemlisi size her şeyin nasıl olduğunu anlatan bilgili oyunculardan oluşmaktadır.

Çayı denize atma fırsatınız bile var. Ayrıca müzedeki, kafeyi ve hediyelik eşya dükkanını da ziyaret ettiğinizden emin olun.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

Web sitesi ; www.bostonteapartyship.com

9.John F. Kennedy Müzesi ve Kütüphanesi

John F. Kennedy Müzesi ve Kütüphanesi
John F. Kennedy Müzesi ve Kütüphanesi – www.wbur.org

Amerika’nın en ünlü ve unutulmayan başkanlarından biri olan John F. Kennedy adına kurulmuş olan bu müze şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

Müze, ünlü bir adamın liderliğini ve mirasını tasvir ederken, aynı zamanda bir Başkanın ofisinin doğasını göstermektedir. Ayrıca müzede, eski başkanın eşi Jackie’nin elbiselerinden kişisel koleksiyonlarına da kadar farklı türde birçok eşyayı görebiliyorsunuz.

İlginç bir siyasi arşiv sunan bu müzede Kennedy’nin konuşmalarını ve birçok araştırma ve videoları bulabilirsiniz. 10 dönümlük bir parkın içerisinde bulunan bu müzeye ve kütüphaneye de mutlaka uğrayın derim.

Google haritalarda gör.

Web Sitesi ; www.jfklibrary.org

10.Cambridge – Harvard Üniversitesi

Cambridge - Harvard Üniversitesi
Harvard Üniversitesi Kampüsü

Boston şehir merkezinin yaklaşık 5 km kuzeybatısında bulunan Cambridge, bir üniversiteden çok daha fazlasını sunmaktadır.

Dünyanın en prestijli Üniversitelerinden olan Harvard ve M.I.T’ye ev sahipliği yapan Cambridge’de bu üniversitelere ait kampüsleri, The Fogg Art Müzesi’ni ve Cambridge Sanat Komitesi Galerisi’ni de bulabilirsiniz.

Fogg Müzesi, Busch-Reisinger Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi’ni içeren Harvard Sanat Müzeleri, duvarlarında çok çeşitli dönemlere, stillere ve ortamlara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği daha birçok müzeyi burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Cambridge - Harvard Üniversitesi
Cambridge – Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi’ni google haritalarda görmek için tıklayın.

Web Sitesi ; www.harvard.edu

11.Public Garden 

Public Garden - Boston Gezilecek Yerler Listesi
Public Garden

600’den fazla farklı ağaç türüyle oldukça güzel bir yer olan bu halk bahçesi, Boston Halkının hafta sonlarını aileleriyle geçirdiği güzel yerlerden.

Bahçe içerisinde bulunan göl ise, buradaki en popüler şey. Bu göl üzerinde kuğulu botlar ile gezintiye çıkabilirsiniz. 1870’ten beri uygulanan bu göl gezintisini siz de mutlaka deneyin.

1634 yılında, Amerika’nın ilk halka açık parkı olarak kurulmuş olan ”Public Garden” birbirinden güzel bitkileri, yürüyüş yolları ve eşsiz göl deneyimi ile Boston’un gezilecek en güzel yerlerinden biri.

Burada bulunan Kamu Bahçesi de, Amerika’daki ilk halk botanik bahçesiydi.

Bu bahçedeki doğal güzelliğe, Paget ailesi tarafından 100 yılı aşkın bir süredir yaratılan ve işletilen zengin ve sıra dışı bitkilere, Lagün’e, anıtlara ve çeşmelere ve Kuğu Teknelerine hayran kalacaksınız. Boston ziyaretinizde, her yaştan turistin sevebileceği bu bahçeye de mutlaka göz atın.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

Web sitesi ; www.boston.gov/parks/public-garden

12.Arnold Arboretumu

Arnold Arboretumu
Arnold Arboretumu

Amerikalı peyzaj mimarı Frederick Law Olmsted tarafından tasarlamış olan Arnold Arboretumu, doğal yerler ile arası olan tüm turistlerin göz atabileceği güzel yerlerden.

Boston’daki su yolları ve parklar ile birbirine bağlanmış 1100 dönümlük park zincirinden oluşan Zümrüt Kolye’deki ikinci en büyük bağlantı olarak bilinen Arnold Arboretumu, dünyanın birçok yerinden getirilmiş ağaçlar ve çalılardan oluşmaktadır.

Tüm aile bireyleri için güzel bir gezi sunan Arnold Arboretumu’nu da listenize ekleyebilirsiniz.

Arboretum, Harvard Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

13.Harborwalk

Harborwalk
Harborwalk

Boston’da toplamda 75,6 km doğal sahil şeridi bulunuyor ve bunun 69,2 km’sini yürüyebiliyorsunuz 🙂 Tabi yürünebilir olan uzunluktan bahsediyoruz.

Park, aşağı Dorchester’dan East Boston’a kadar uzanmakta ve 8 mahalleye yayılmaktadır.

Yürüyüş yolu, şehrin sahil şeridinin huzurlu ve geniş bir manzarasını sunarken, 40’ın üzerinde park, sayısız müze ve dokuz sahili görebiliyorsunuz. Tabi tüm sahil şeridini yürüyemeyeceğinizden dolayı da, en ünlü yerlerini görerek başlayabilirsiniz.

Downtown ve New England Akvaryumu yakınlarındaki Long Wharf’ın aşağısında kalan bölüm bu yürüyüş yolunun en ünlüsüdür ve oldukça güzeldir. Burada yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri de bulabilirsiniz. Fakat daha çok manzara fotoğrafları çekmek için bu sahip şeridini ziyaret edin deriz. Sahil boyunca birbirinden kaliteli ve şık kafeleri, restoranları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

14.Copley Square

Copley Square
Copley Square

Boston’un en turistik yerlerinden biri olan ”Copley Square” yerel halkın da favori noktalarındandır.

Back Bay semtinde bulunan bu güzel ve canlı meydan, Boston’da alışveriş için de tercih edilebilecek bir yerdir. Tabi meydan çevresinde birbirinden güzel mimari yapıları, kafeleri ve restoranları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Bu meydan çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Trinity Kilisesi ve Boston Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun yanında, meydana oldukça yakın olan Newbury Caddesi, şehirde en iyi alışveriş mağazalarını bulabileceğiniz caddelerden biri. Birbirinden güzel, ünlü markaları burada bulabilirsiniz.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, meşhur masallara dayanan ve Boston Maratonuna ithaf edilmiş ünlü Kaplumbağa ve Tavşan heykelinin önünde birkaç fotoğraf çektirmektir.

15.Boston Common

Boston Common - Boston Gezi Rehberi
Boston Common

Boston Common, ilk olarak 1600’lü yıllarda inek merası olarak başlamış. Daha sonra aşırı otlatma bir sorun haline dönüşmüş ve bölge bir İngiliz kampına dönüştürülmüş.

Park, Devrim Savaşı’ndan sonra mitingler, etkinlikler ve halk konuşmaları için popüler bir nokta haline gelmiş.

Günümüzde Amerika’daki en eski parklardan biri olduğundan dolayı da iyi bilinen bir yerdir.

Boston’da düzenlenen etkinliklerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan ”Boston Common”da, konserleri ve festivalleri de görebilirsiniz. Boston’u ziyaret ederken yaklaşan etkinliklere de mutlaka göz atın deriz.

Kışın burası buz pateni ile ünlü ve yazın da yeşilliği ve piknik yapılabilecek alanları ile ünlüdür. Çocukların sevebileceği birçok parkı da burada bulabiliyorsunuz.

Boston Otel Tavsiyeleri

Boston’da gezilecek yerler listesi hazırlarken nerede konakladığınız oldukça önemli. Bu yüzden konaklama için güzel bir bölge seçmekte de yarar var.

Bu şehirde en ideal konaklama bölgesi şehir merkezi olarak bilinse de biraz pahalı olduğundan dolayı çok popüler olduğu söylenemez. Şehir merkezinin dışında Tiyatro Bölgesi ve South End Bölgesi’ne göz atabilirsiniz.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da : 3 yıldızlı bir otel olan Harborside Inn adlı tesise (Şehir merkezine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta), 4 yıldızlı bir otel olan Boston Omni Parker House Hotel adlı tesise veya son olarak şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Fairmont Copley Plaza adlı 5 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

Boston hem Amerika’da hem de Massachusetts’te gezilecek en güzel yerlerden biridir. Bu yüzden, bu şehri de ülke gezinizde listenize ekleyin deriz. Kültür ve tarih gezilerini seviyorsanız, bu şehri de sevebileceğinize emin olabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...