Boston, ABD’de sosyal yaşamın en iyi olduğu yerlerden biri. Birbirinden kaliteli üniversiteleri ile nam yapmış bu şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunmakta. Boston’ın en büyük özelliği ABD’de kurulan en eski yerleşim birimlerinden biri olmasıdır. Tarihi 1630’lu yıllara dayanan bu şehirde güzel bir kültür ve tarih gezisi yapmak mümkün. Boston gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli.

Boston’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Boston’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Boston’da bulunan en ideal ve en ekonomik otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Boston’da otel tavsiyesi olarak da merkeze ortalama 2 km uzaklıkta bulunan Hotel 140 adlı tesise veya 4 yıldızlı bir otel olan Hyatt Regency Boston adlı tesise göz atabilirsiniz.

Boston Gezilecek Yerler Listesi

Boston’da gezilecek birçok yer olmasına rağmen bunlar arasında görülmeye değer yerlerden başlayarak çok daha kısa bir sürede çok daha güzel yerleri görebilirsiniz. Türklerin oldukça fazla olduğu bu şehirde gezilecek yerlere ulaşım çok kolay. Gerek toplu taşıma araçlarıyla gerekse yürüyerek birçok turistik noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1.Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

1951 yılında gazeteci William Schofield önerisiyle tasarlanmış olan Özgürlük Yolu, şehirdeki en popüler ve en canlı yerlerden biri. 4 km’lik tarihi bir gezisi olan Özgürlük Yolu’nda Paul Revere’nin 17.yüzyıldan kalma evi ve mezarının bulunduğu Granary Mezarlığı ve 18. yüzyıldan kalma Old North Kilisesi, bu yol üzerinde görülmeye değer yerlerden. Amerikalıların İngilizlere karşı başlattığı ayaklanma hakkında birçok tarihi bilgiyi bu yol üzerinde bulabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Freedom Trail (Özgürlük Yolu)’e yakın olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Prudential Towers

Boston’da bulunan en yüksek kulelerden ikincisi olan Prudential Kuleleri, Boston Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Kule, adını aldığı bir sigorta ve yatırım şirketinin yönetim merkezi olarak faaliyet göstermekte. 50. katında skywalk olarak bilinen gözlem yerinde Boston’u en iyi şekilde izleyebilirsiniz. 1960-1964 yılları arasında inşa edilmiş olan bu kuleleri de gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Booking.com aracılığıyla Prudential Kuleleri’ne yakın olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Quincy Market ve Faneuil Hall

1743 yılından beri bir pazar yeri olarak kullanılan Faneuil Hall daha çok alışveriş ve restoranları için tercih ediliyor olsa da, eğlence için de tercih edilebilecek yerlerden. Mimari açıdan oldukça estetik bir yapıda olan bu yapı da görülmeye değer yerlerden. Bunun yanında Quincy Market ise, Boston halkının mutfak alışverişlerini yaptığı birçok restorana ev sahipliği yapan bir yer.

4.Boston Güzel Sanatlar Müzesi

500 bine yakın sanat eserine ev sahipliği yapan bu müze Boston gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça güzel yerlerden. 1870 yılında kurulup 1876 yılında ziyaretçilere açılmış olan bu müze, ABD’nin en büyük dördüncü müzesi olarak biliniyor. Müzede Eski Mısır Medeniyetlerine ait eserleri ve 18. ve 19. yüzyıla ait Amerikan sanat eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca bu müzede 3 restoran ve bir de hediyelik eşya mağazası bulunuyor.

5.New England Akvaryumu

Massachusetts bölgesinin en büyük deniz yaşam merkezi olarak hizmet veren New England Akvaryumu şehirdeki en popüler ve en ilgi çekici yerlerden. Daha çok çocuklu ailelerin ziyaret ettiği bir yer olarak bilinse de yetişkinlerin de severek gezebileceği yerlerden biri. Dev akvaryumun çevresini saran spiral merdivenler sayesinde her gelen turistin rahatlıkla deniz canlılarını görebilmeleri sağlanmış.

6.Bilim Müzesi

1830 yılında kurulmuş bu müze bilime meraklı 6 kişi tarafından kurulmuş. 1000’e yakın interaktif sergiye sahip bu müzede birçok eğlenceli gösterileri de bulabiliyorsunuz. Bunun yanında dünyanın çevresini turlayan Gemini uzay aracı da bu müzede sergilenmekte. Imax sinema gösterileriyle de popüler olan bu müzeyi de Boston gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.North End

Boston’un en eski yaşam alanlarından biri olan North End, Küçük İtalya olarak bilinmekte. Renkli evleri ve Boston’un gerçek sosyal yaşam hayatını burada deneyimleyebilirsiniz. Boston’da bulunan Finansal Merkeze oldukça yakın olduğundan dolayı da bu bölgeyi konaklama veya yeme içme için tercih edebilirsiniz. Bu bölgede bulunan oteller şehrin tam merkezinde bulunan otellere nazaran 1-2 tık daha uygun olduğundan gönül rahatlığıyla bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

8.Boston Tea Party Ships and Museum

Kongre Caddesi Köprüsü yakınında bulunan Boston Çay Partisi Müzesi, Boston’da görülebilecek en güzel yerlerden. Daha çok tarihi ile dikkat çeken bu müze, müze ve tarih severler için Boston gezilecek yerler listesine eklenebilecek güzel yerlerden.

9.John F. Kennedy Müzesi ve Kütüphanesi

Amerika’nın en ünlü ve unutulmayan başkanlarından biri olan John F. Kennedy adına kurulmuş olan bu müze şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri. İlginç bir siyasi arşiv sunan bu müzede Kennedy’nin konuşmalarını ve birçok araştırma ve videoları bulabilirsiniz. 10 dönümlük bir parkın içerisinde bulunan bu müzeye ve kütüphaneye de mutlaka uğrayın derim.

10.Cambridge

Dünyanın en prestijli Üniversitelerinden olan Harvard ve M.I.T’ye ev sahipliği yapan Cambridge’de bu üniversitelere ait kampüsleri, The Fogg Art Müzesi’ni ve Cambridge Sanat Komitesi Galeresi’ni de bulabilirsiniz. Süper popüler bir yer olmasa da yine de görülmeye değer yerlerden diyebiliriz.

11.Halk Bahçeleri

600’den fazla farklı ağaç türüyle oldukça güzel bir yer olan halk bahçeleri Boston Halkının hafta sonlarını aileleriyle geçirdiği güzel yerlerden. Bahçe içerisinde bulunan göl ise, buradaki en popüler şey. Bu göl üzerinde kuğulu botlar ile gezintiye çıkabilirsiniz. 1870’ten beri uygulanan bu göl gezintisini siz de mutlaka deneyin.

Boston gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 2-3 günlük bir Boston gezisi için şehirdeki en popüler bu 11 yer sanırım yeterli olacaktır.

Boston’da Nerede Kalmalı ? 

Boston’da gezilecek yerler listesi hazırlarken nerede konakladığınız oldukça önemli. Bu yüzden konaklama için güzel bir bölge seçmek de yarar var. Bu şehirde en ideal konaklama bölgesi şehir merkezi olarak bilinse de biraz pahalı olduğundan dolayı çok popüler olduğu söylenemez. Şehir merkezinin dışında Tiyatro Bölgesi ve South End Bölgesi’ne göz atabilirsiniz.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da : 3 yıldızlı bir otel olan Harborside Inn adlı tesise (Şehir merkezine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta), 4 yıldızlı bir otel olan Boston Omni Parker House Hotel adlı tesise veya son olarak şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Fairmont Copley Plaza adlı 5 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

Boston gezilecek yerler listesi hazırlarken nerede konaklayacağınız oldukça önemli. Bu yüzden yukarıdaki otel tavsiyelerine ve benzer otellere mutlaka göz atın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here