Cape Town Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Yer

Cape Town Gezilecek Yerler
Cape Town Gezilecek Yerler

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en eski şehri olan Cape Town, dünyanın diğer ucundaki ulaşılması zor şehirlerden. Bu yüzden de pek tercih edilmeyen bir yer olarak biliniyor. Fakat Doha aktarmalı Cape Town’a ulaşmak isterseniz toplamda 14 saat havada kalarak çok rahat bir şekilde ulaşmak mümkün.
Cape Town gezilecek yerler konusuna değinmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Eğer araç kiralamayı planlıyorsanız, ki en ideal seçenek araç kiralamaktır. Bölgeler merkeze uzakta bile olabilir.

Cape Town’da nerede konaklayacağınıza dair pek bir fikriniz yoksa, Cape Town’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Cape Town’da gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Özellikle şehir merkezinin dışında. Bu yüzden de bu şehirde mutlaka araç kiralayın derim. Zaten araç kiralamak oldukça güvenli ve yaygın olduğundan dolayı da bu işi kolayca halledebiliyorsunuz.

1.WATERFRONT (LİMAN)

Cape Town
Waterfront Olarak bilinen liman bölgesi. Gerek konaklama konusunda gerekse turistik yerler bakımından oldukça popüler

Bir limanda bunlar da mı oluyormuş? diyebileceğiniz Waterfront Cape Town’un en popüler ve en güzel yerlerinden biri. Aşırı turistik bir yer olduğundan dolayı birçok aktiviteyi burada fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Dilerseniz bir helikopter turu yapabilir yada burada yapılan gösterileri ve konserleri seyredebilirsiniz.

Alışveriş merkezleri ve restoranları ile de popüler olan bu yerde en seçkin ve en pahalı Avrupa yemeklerini burada bulabilirsiniz. Bu limanın en güzel yanı ise, Roben Adası’na buradan geçebiliyor olmanız.

Burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de Masa Dağı’nda bulunan çerçevede fotoğraf çektirmek. Aslında ”Cape Town’a gittim” demenin en güzel yolu burada fotoğraf çektirmektir.

Bu bölge Cape Town’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Eğer henüz otelinize karar vermediyseniz, bu bölgede bulunan tesislere göz atın derim. Booking.com aracılığıyla Waterfront’a yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu çevrede otel tavsiyesi olarak da : 4 yıldızlı bir otel olan Victoria & Alfred Hotel‘e göz atabilirsiniz.

2.BO-KAAP

Bo Kaap
Bo-Kaap olarak bilinen bölge. Rengarenk evleri ile meşhur

Cape Town gezilecek yerler bakımından bir diğer popüler yer ise Bo-Kaap’tır. Birbirinden renkli duvarları ile ünlü olan bu yeri seveceksiniz. Cape Town’da eğlence merkezine yakın olmak istiyorsanız, bu mahalleye yakın olan yerlerde konaklayabilirsiniz. Çünkü bu mahalle eğlence merkezlerinin hemen yanı başında bulunmakta.

Bu mahallede ne yapılır ? diye soracak olursanız da, kaybolun derim. Zaten sokak aralarından geçmek o renkli evlerin yapısını görmek bile bir aktivite. Bu bölgede ağırlıklı olarak da müslümanlar yaşamakta.

Cape Town’un yerel kültürünü, sokakta oynayan çocukları ve çamaşırlarını asan teyzeleri görmek için bile burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bo-Kaap çevresi de konaklama için tercih edilebilecek yerlerden. Daha çok dairelere ev sahipliği yapan bu bölgede bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.LONG STREET 

Long Street
Long Street

Turistlerin eğlence bölgesi olarak bilinen bu cadde adından da anlaşılacağı üzere oldukça uzun. Her turistin mutlaka uğramak istediği bu yer, Cape Town kültürünü yansıtmıyor olsa da, buraya kadar gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden biri. Eğer burayı görmeyi planlıyorsanız gündüz gözüyle görün derim. Akşamları birçok uyuşturucu satıcılarını burada görebiliyorsunuz.

Daha çok kafeleri ve restoranları için tercih edebileceğiniz bu caddedeki Afrika müzikleri çalan kafelere mutlaka uğrayın.

Long Street değil de çevresinde bulunan konaklama birimleri gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Zaten birçok turist de buradan rezervasyon yapmakta. Long Street’e yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.MASA DAĞI (TABLE MOUNTAİN)

Masa Dağı
Masa Dağı

Cape Town denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Masa Dağı, süper manzarası sayesinde oldukça popüler. Zirveye çıktığınızda ister Afrika yemekleriyle ünlü bir restorana oturup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. İsterseniz de kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Bu dağa çıkmanın en güzel yanı teleferikleri kullanmak olacaktır. Her yarım saatte bir hareket eden teleferikleri bulmak mümkün. Bu dağa çıkışlar için biletlerinizi gidiş-dönüş olarak alın. Bir de öğleden önce ve öğleden sonra fiyatlar farkediyor. Siz öğleden sonra gidin daha ucuz oluyor 🙂

Teleferiğe ulaşmak için de şehir merkezinden hareket eden ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz.

5.LİON’S HİLL

lions-hill
lions-hill

Cape Town gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan Lion’s Hill, nefes kesen manzarası ile popüler. Buraya gitmek için tabanları yağlamanız gerekiyor. Yani ortalama 1 saat yürüyerek buraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Gün batımına denk getirebilirseniz manzara tahminimce muhteşem olacaktır. Öğle saatlerinde gitmek biraz sıkıntılı olabiliyor. Çünkü hava sıcak terliyorsunuz ve tepeye çıktıktan sonra da üşüyorsunuz. İşte bu yüzden yanınıza gerekli şeyleri almayı da unutmayın.

Bu dağa tırmanış kolay olarak adlandırılsa da sigara içen biriyseniz çok fazla dinleneceğinizi unutmayın. Bu yüzden de zamanınız ona göre ayarlayın. Biz 1 saat 15 dakikada tepeye vardık. Fakat 15-20 dakikada dinlendik. Çok yorucu değil ama sıcak sizi mahvediyor. Bu yüzden öğle saatleri yerine akşama doğru yani gün batımına doğru buraya gidin derim.

Buraya kadar bunca zahmete girip bu dağa tırmanmaya değer mi ? diye soracak olursanız, kesinlikle değer. Cape Town buradan 360 derecelik açı ile seyredilebiliyor. Ayrıca hiking rotası olarak dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak seçilmiş bu yolu da aşmış oluyorsunuz.

6.SİGNAL HİLL

Cape Town
Signal Tepesinde bulunan topların ateşlendiği anı da görmek pekala mümkün

Cape Town gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel tepe ise, Signal Hill adı verilen bu tepedir. Signal Hill ile Lions Hill aynı tepe üzerinde bulunuyor olsa da, Signal Hill’e yürüyerek gidemiyorsunuz. Araçlar ile bu tepeye ulaşabiliyorsunuz. Tabi gün batımı burada oldukça popüler. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar için.

Signal Tepesi ismini tarihte gemilere mesaj ve işaret göndermek amacıyla bayraklarından burada asılmasından dolayı almış. Yalnız gidilir mi bilmem ama yanınızda eşiniz dostunuz varsa mutlaka buraya uğrayın derim.

7.CAMP’S BAY

Camps Bay
Caps Bay

Cape Town’da plaj denildiğinde şehrin batısında yer alan bu ünlü plaj akla gelir. Şehrin iç kısımlarında bulunan bu plajın en popüler yanı da yine gün batımını seyretmektir. Turistler tarafından Cape Town’da ilk ziyaret edilen yerlerden olan bu sahile de göz atmayı unutmayın.

Bu sahile gitmek için şehrin tam merkezinden hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu sahilde gün batımı seyretmek dışında yapabileceğiniz çok güzel şeyler bulunuyor. Mesela Cape Town’da oldukça popüler olan Hard Rock Cafe adlı mekan burada yer almakta. Bir göz atabilirsiniz.

8.ROBBEN ADASI

Cape Town
Robben Adası’nda bulunan hapishane içerisinde bulunan müze olarak gösterilen koğuş

Cape Town’da gezilecek yerler arasında olan bir diğer güzel yer ise Robben Adası’dır. Nelson Mandela’nın hapis yattığı hapishaneye ev sahipliği yapan bu adaya uğrayın. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan hapishaneye de göz atmayı unutmayın.

Waterfront yani Limandan kalkan feribotla ile bu adaya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Adayı turlar ile gezebiliyorsunuz. Yani elinizi kolunuzu sallayarak burayı gezmek mümkün değil. Aldığınız tur biletlerine feribotlar dahil olduğundan dolayı kaçırılmaması gereken fırsatlardan diyebiliriz.

9.GOOD HOPE KALESİ

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Good Hope Kalesi de Cape Town’da görülmeye değer yerlerden

Cape Town gezilecek yerler listesine eklenebilecek tarihi yapılardan biri olan Good Hope Kalesi, şehirdeki en turistik yapılardan. İlginç bir mimari yapısı olan bu kale 1666 yılında yaptırılmış ve Güney Afrika’nın en eski yapılarından biri olarak bilinmekte. Yıldız şeklindeki mimari yapısıyla dikkat çeken bu yapı içerisinde birçok porselen, seramik ve cam eserleri görmek de mümkün.

10.KİRSTENBOSCH BOTANİK BAHÇELERİ

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri
Kirstenbosch Botanik Bahçeleri’nde yapılan gösterilerden biri

Eşsiz bir güzelliğe sahip bu bahçeler 1913 yılında kurulmuş. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu yer de mutlak Cape Town gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Bu bahçelere girişler ücretsiz. Binlerce bitki çeşitlerini burada görebileceğiniz gibi, yemyeşil alan sizi büyüleyecektir.

Ve son olarak  : DALIŞ TURLARI

Dalış turlarını Güney Afrika’da yapmak gerçekten ucuz. Eğer Asya’da veya Türkiye’de dalış kurslarına fiyatları sorduysanız veya fiyatlar hakkında az çok bilginiz varsa ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirsiniz.

Buradaki dalış turları çeşitlilik göstermekte. Mesela lisansınız varsa Open Water veya Advanced çok rahat bir şekilde cüzi ücretlere dalış yapabilirsiniz. Lisansınız yoksa da burada lisansınızı diğer ülkelere nazaran çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ortalama 4-5 gün sürer Open Water için.

Tabi bir de kafeste dalış vardır. Ne demek diye soracak olursanız, bu dalış şekli köpekbalığı dalış turlarıdır. Yani bir kafes içerisinde dalıp köpek balıklarına süper yakın olabiliyorsunuz. Bu dalış turları için en ideal mevsim ise, nisan ayının sonları ile ekim ayının başlarıdır. Bu turlar için tavsiye edebileceğim en ideal yerler ise, Seal Adası, Gansbaai ve Mossel Koyu’dur. Bu köpekbalığı dalış turları için de lisansa gerek yok. Zaten kafes içerisinde olduğunuzdan dolayı tek yapmanız gereken nefes almak oluyor 🙂

Cape Town gezilecek yerler ve yapılacaklar tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 4-5 günlük bir Cape Town gezisi için sanırım bu liste yeterli olacaktır. Cape Town’a gidip de şunu yapmadan dönmeyeyim diyebileceğiniz her şey bu listede bulunuyor. Bu yüzden çok aşırı bir araştırma yapmanıza da gerek yok.

Cape Town’da Nerede Kalınır ?

Cape Town’da konaklama için mutlaka bölge bölge araştırma yapmanızda yarar var. Çünkü Cape Town’da şehir merkezinde konaklayarak çok fazla ücretler ödeyebiliyorsunuz. Zaten Cape Town gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yer merkez dışında bulunuyor. Bu yüzden de şehrin tam kalbinde konaklamanın pek bir anlamı yok.

Cape Town Otelleri adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun otellere göz atabilirsiniz. Tabi ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verdikten sonra.

Cape Town’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgeler Waterfront yani liman yakınları, City Bowl adı verilen bölge veya Bo-Kaap bölgesidir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgeler Cape Town Gezilecek Yerler bakımından popüler olan yerlere ulaşım için en ideal bölgelerdendir.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here