Dresden Gezilecek Yerler – En Turistik 17 Yer

Savaştan bu yana dirilen, Barok harikalar şehri olarak bilinen Dresden, Almanya‘nın Saksonya Eyaleti’nin merkezi ve en güzel şehridir. Avrupa’nın en büyük barok şehirlerinden biri olarak bilinen Dresden’de birbirinden güzel sarayları, eşsiz kiliseleri, meydanları ve müzeleri fazlasıyla görebiliyorsunuz.

İkinci Dünya Savaşı’ndan en yıpranmış şekilde çıkan Dresden, adeta küllerinden doğarak yükselmiş bir şehir. Şehrin sarayları ve kiliseleri özenle restore edilmiş. Tabi hala birkaç yara izini şehirdeki yapılarda görebiliyorsunuz. Fakat, genel olarak muhteşem bir şekilde restore edilmiş mimari yapıları ile ziyaretçilerine güzel bir deneyim sunuyor.

Dresden gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok yer olduğu gibi, bu şehirde yapılacaklar da oldukça fazla. Güzel ve hareketli bir de gece hayatına sahip bu şehirde 1-2 gününüzü sıkılmadan rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Dresden Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Dresden’de gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü kentin tarihi merkezi ve bu merkezin etrafında toplanmaktadır. Dresden gezinize başlangıç noktası olarak da bu tarihi kent merkezini tercih edebilirsiniz.

Dresden’de Nerede Kalınır ?

Altstadt Bölgesi ; Şehrin tarihi merkezi olarak da bilinen bu bölge, Dresden’de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, şehrin kalbinin attığı yerdir. Bu bölge, şehirdeki turistik yerlere en yakın olan bölgedir. Şehirde dilediğiniz hemen hemen her yere en kolay bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Şehrin kalbinde konaklamak ve turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gitmek isteyenlerin tercih edebileceği bölgedir. Bölgedeki Oteller

1.Zwinger Sarayı

Zwinger Sarayı

Dresden’in en görkemli yapılarından biri olan Zwinger Sarayı, şehrin sembolik yapılarından biri. Şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan bu saray 18. yüzyıldan kalmadır.

Sadece Dresden’de değil, Almanya’nın da en güzel barok mimarisi örneklerinden biri.

Sırf mimariyi yapıyı incelemek için bile dışarıdan dolaşsanız yeter. Eşsiz mimarinin dışında fotojenik bir bahçesi de bulunan bu saray, Dresden’de görülecek en önemli yerlerden.

Ayrıca saray, Devlet Sanat Koleksiyonlarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazı koleksiyonlar ise, Dresden Porselen Koleksiyonu, Kraliyet Matematiksel ve Fiziksel Araçlar Kabinesindeki bilimsel aletler ve Eski Ustalar Resim Galerisi’dir.

2.Frauenkirche

Frauenkirche dresden
Frauenkirche

Dresden’in en güzel dini yapılarından biri olan Frauenkirche, Almanya’da en dikkat çekici yeniden yapılandırmalardan biri olarak bilinir.

Aslen 1743 yılında inşa edilmiş olan bu yapı, İkinci Dünya Savaşı sırasında 1945’te tamamen yıkılmış. Yıkılan yapının kalıntıları güzel toplanmış, kataloglanmış ve kilisenin yeniden inşaası için saklanmış.

Almanya’nın 1990 yeniden birleşmesinden sonra yeniden inşa çalışmaları hızlanmış ve kilisenin yıkılmış kalıntılarından 4 bin parça eklenerek 2005 yılında günümüzde kilise inşa edilmiş. Henüz yeni bir kilise olmasına rağmen, kilisenin orjinal taşlarının kullanılmış olmasından olsa gerek, tarihi bir kilise olarak görünmektedir.

Kilisenin geniş iç yapısı kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir şekilde dekore edilmiş. Yenilenmiş yüksek sunak ise, altınla vurgulanmış. Ayrıca kubbenin üzerinden şehrin panoramik bir manzarasını seyretmekte mümkün.

3.Eski Ustalar Resim Galerisi (Gemäldegalerie Alte Meister)

Eski Ustalar Resim Galerisi
Eski Ustalar Resim Galerisi

Dresden’in en turistik yerleri arasında olan bu resim galerisi, dünyanın en seçkin İtalyan, İspanyol, Hollanda ve Flaman Rönesans sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmasıyla tanınır.

Bu galerinin ilk koleksiyonu Augustu I tarafından 16. yüzyılda başlatılmış olmasına rağmen, galerinin bugünkü üne kavuşması Modena Dükü Francesco III’ün koleksiyonundan büyük bir parça satın alındıktan sonra olmuş. 1746 yılında alınan bu koleksiyonlar sayesinde galeri, tam anlamıyla şekillenmiş.

Rembrandt, Van Eyck, Titian, Raphael, Canaletto, Dyck, Rubens gibi dünyaca ünlü sanatçılarının eserlerini burada görebilirsiniz.

Galeride 2000’in üzerinde koleksiyon olduğu söylenmektedir. Fakat bir seferde sadece 800’e yakın resim sergilenmektedir.

4.Dresden Kalesi

Dresden Kalesi Almanya
Dresden Kalesi

Dresden’in tarihi yerleri arasında en dikkat çeken, şehrin sembolü olan Dresden Kalesi, görkemli ve fotojenik mimari yapısıyla turistlerin en çok takdir ettiği yapılardan biri olarak bilinir.

Saksonya Krallarını 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ağırlamış olan bu kale, Rönesans tarzında inşa edilmiş ve günümüzde devlet koleksiyonlar için bir müzeler topluluğudur.

Sarayın en dikkat çeken ve en önemli yeri, şüphesiz ”Yeşil Vault”tur. Kraliyet Hazine Odaları olan Yeşil Vault, bu kalede kaçırılmaması gereken en turistik yerdir.

Ayrıca, tören zırhı, silahlar ve regalilerden oluşan Dresden Cephanesi’ni ve Türk Odası’nı da görmeyi unutmayın.

5.Fürstenzug

Fürstenzug Almanya
Fürstenzug

Dresden’de görülecek yerler arasında 102 metre uzunluğunda porselen bir duvar resmi olan Fürstenzug, şehirdeki en güzel yerlerden.

Wettin evinin Dükleri, Seçmenleri ve Kralları portresi, 1870 yılında 25 bin porselenden oluşacak şekilde yapılmış oldukça etkileyici bir duvar resmi.

6.Brühl’s Terrace – Avrupa Balkonu

Brühl's Terrace Dresden
Brühl’s Terrace

Avrupa Balkonu lakaplı Brühl’s Terrace, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. 500 metrelik bu panoramik balkon, Frauenkirche’nin hemen kuzeyinde bulunmaktadır.

İsmini, buraya birçok lüks bina inşa eden, bir devlet adamı olan Heinrich von Brühl’den almış olan bu teras, özellikle akşam saatlerinden çok daha hareketli ve canlı olmaktadır. Eğer, yaz aylarında Dresden’i ziyaret ediyorsanız, terasta oturup bir şeyler içebileceğiniz kafelere de uğrayabilirsiniz.

7.Albertinum Müzesi

Albertinum Müzesi Dresden
Albertinum Müzesi

Brühl’s Terasta bulunan bu müze sahip olduğu muhteşem eserler kadar güzel bir mimariye sahip.

1884 yılında Rönesans tarzında inşa edilmiş olan bu müze, dünya standartlarında sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Romantik ve Realist dönemlere ait birçok koleksiyona ev sahipliği yapan galerinin dışında, 19. yüzyılın Fransız, Polonyalı, Rumen, Macar ve Belçika resimleri, Alman İzlenimciler ve İfade Ediciler ile etkileyici Yeni Ustalar Galerisi müzenin en dikkat çeken yerlerindendir.

8.Dresden Katedrali

Dresden Katedrali
Dresden Katedrali

Mimar Gaetano Chiaveri tarafından İtalyan Barok tarzında tasarlanmış olan Dresden Katedrali, şehrin en önemli ve en sembolik yapılarından biridir.

Şaşırtıcı derecede basit iç mekanlarda göze çarpan eserlerden bazıları ise, muhteşem Silbermann organı, süslü minber ve Meissen porseleninden yapılmış modern Pieta’dır.

9.Neustadt

Neustadt Dresden Gezilecek Yerler
Neustadt

Dresden’in gezilecek yerleri arasında popüler bir mahalle olan Neustadt, Elbe Nehri’nin sağ yakasında bulunan, iç ve dış mahalleden oluşmaktadır.

1730 yılındaki büyük yangın sonrasında tekrar inşa edilen Dresden Bölgesi’dir. Bundan dolayı da ”Neu” (Yeni) olarak adlandırılmıştır.

Sokak sanatı ile öne çıkan bu mahalle, Dresden’deki en canlı ve hareketli yerlerden biri olarak bilinir. Dresden’in etnolojisine ve tarih öncesi müzelere ev sahipliği yapan Japanisches Palais gibi şehrin bazı önemli turistik yerlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Dış Neustadt ise tam genç işi. 100’den fazla restoranı ve barıyla, Dresden gece hayatı için muhteşem bir deneyim sunan bu bölge, daha çok genç kesimin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, kafeler ve barlarda orta yaşın üzerinde birçok turist görebilirsiniz. Dresden’in bu bölgesi, Almanya’daki en iyi gece hayatına sahip yerlerden biri olarak bilinmektedir.

10.Pillnitz Sarayı ve Bahçeleri

Pillnitz Sarayı ve Bahçeleri
Pillnitz Sarayı ve Bahçeleri

Dresden’in en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan Pillnitz Sarayı, Saksonya’nın kralları ve seçkinleri için bir yazlık ev olarak inşa edilmiş.

Burası aslında bir komplekstir. Kompleks içerisinde de 3 saray bulunmaktadır. Wasserpalais, Bergpalais ve Neues Palais bu kompleksi oluşturan saraylardır.

Wasserpalais ve Bergpalais 1720’lerde oldukça popüler olan Barok tarzdadır ve günümüzde devlet uygulamalı sanat koleksiyonlarını, tarihi 1200’lü yıllara kadar giden tekstil, seramik ve mobilya koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Neues Sarayı ise, kompleksin tarihi ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Kompleksin bahçesi ise, tam kartpostallık. Burada eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

11.Semperoper

Semperoper Dresden
Semperoper

1878 yılında açılmış olan bu görkemli Opera Binası, Dresden’de gezilecek en güzel yerlerden biri.

Dünyanın en saygın opera binalarından biri olarak bilinen Semperoper cephesinde, Goethe, Schiller, Shakespeare, Molière, Euripides ve Sophocles heykellerini görebilirsiniz.

Performanslara katılmadan da bu opera binasının içerisini görebiliyorsunuz. 15 ve 30 dakikalık turlar ile binanın içerisini görebiliyorsunuz.

12.Kunsthofpassage

Kunsthofpassage Dresden Gezi Rehberi
Kunsthofpassage

Dresden’deki bu bina, oyuncak gibi bir mimariye sahip. Barselona’daki Gaudi’nin eserlerinden bazılarını anımsatan veya Viyana‘daki Hundertwasser Evi’ne benzetilebilen Kunshofpassage, Dresden’in en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Cephede müzik aletleri şeklinde bir kanalizasyon borusu bulunan Hof der Elemente’yi (Elementlerin Avlusu) binanın en dikkat çeken özelliğidir. Neustadt Bölgesi’nde bulunan bu binada, yağmur yağdığında bina kendi müziğini yaratıyormuş.

Viola Schöpe’nin duvarları tuhaf yaratıkların tabloları ve seramik mozaikleri ile süslediği, Efsanevi Yaratıklar Avlusu’nu da mutlaka görün.

13.Panometer

Panometer Dresden
Panometer

Dresden’de görülecek en güzel yerlerden bir diğeri de Panometer adı verilen bu daire şeklindeki, gazometredir.

Bu Panometer, 2006 yılında Avusturyalı ressam Yadegar Asisi tarafından,  Reick bölgesinde, kullanılmayan bir telgraf gazometresine 27 metre yüksekliğinde panoramik bir görüntü kurmak istemesiyle oluşmuş. Bir benzerini de Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Leipzig’de görebilirsiniz.

14.Dresden Ulaştırma Müzesi

Dresden Ulaştırma Müzesi
Dresden Ulaştırma Müzesi

Dresden’in tarihi yerleri arasında oldukça popüler olan Johanneum Binası içerisinde yer alan Ulaştırma Müzesi’nde uçaklar, buhar motorları, arabalar, motosikletler ve deniz taşıtları gibi tarihi eserler sergilenmektedir.

1000 yıllık denizcilik tarihini, teknolojisini ve nehirlerde ve denizlerde yaşayan ve çalışan insanları araştıran bir sergiyi dahi bu müzede görebiliyorsunuz. Ayrıca müzede 26 adet lokomotifte bulunuyor.

15.Sommerpalais ve Grosser Garten (Büyük Bahçe)

Sommerpalais Dresden
Sommerpalais

1678 ve 1683 arasında inşa edilmiş bir saray olan ”Sommerpalais” bu bahçelerin en ünlü yapısı. Bahçelerden daha çok turistlerin ilgisini çeken bu saray, Almanya’daki en eski Barok saraylardan biri olarak biliniyor.

Burası, çocuklarlar Dresden’de gezilecek yerler arasında. Çünkü park içerisinde çocukların ilgisini çekebilecek yerlerden olan, Dresden Hayvanat Bahçesi de bulunuyor.

Her aile bireyinin severek gezebileceği yerlerden biri olan ”Grosser Garten”da ayrıca, Dresden Botanik Bahçesi de bulunuyor.

16.Kutsal Haç Kilisesi (Holy Cross Church)

Kutsal Haç Kilisesi Dresden Gezilecek Yerler
Kutsal Haç Kilisesi

Dresden’ni en eski kiliselerinden biri olan Kutsal Haç Kilisesi, Saksonya Özgür Devletindeki en büyük kilise binası olarak biliniyor.

Eski Kent Bölgesi’ndeki güzel konumu sayesinde, şehrin birçok yerinden bu kiliseye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İçerisinin mimari yapısı görülmeye değer olmasa da, dışarıdan birkaç fotoğraf çekmek için bile göz atabileceğiniz yerlerden.

17.Loschwitz Köprüsü

Loschwitz Köprüsü
Loschwitz Köprüsü

Doğal güzelliği ve Elbe vadisinin muhteşem manzarası nedeniyle, Loschwitz’deki Elbe yamaçları her zaman Dresden’in en gözde yerlerinden biri olmuş.

Loschwitz ve Blasewitz bölgelerini birbirine bağlamak için 1891-1893 yılları arasında inşa edilmiş olan çelik kirişli yapı “Mavi Merak” olarak da bilinmektedir. Bu ismi de açık mavi renginden almaktadır. Şehrin güzel manzaraları için Dresden görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri.

Dresden Çevresinde Gezilecek Yerler

Dresden, 1-2 günde rahatlıkla gezilebilecek şehirlerden biri. Hatta dolu dolu bir günde bile bu şehri tam anlamıyla gezmek mümkün. Fakat, gezinize aceleye getirmek istemiyor ve çevredeki güzellikleri de keşfetmek istiyorsanız, Dresden yakınlarında gezilecek birbirinde güzel yerler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise,

1.Leipzig

Leipzig
Leipzig

Almanya’nın en şirin ve en yaşanılabilir şehirlerinden biri olan Leipzig, Dresden’e tren ile ortalama 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Leipzig’de gezilecek birçok yer var. Yani 1-2 saatte Leipzig’i tam anlamıyla gezemezseniz. Birbirinde güzel tarihi yapıları, farklı mimari binaları ve kiliseleri Leipzig, eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

2.Sakson İsviçre Ulusal Parkı

Dresden Sakson İsviçre Ulusal Parkı
Sakson İsviçre Ulusal Parkı

Dresden’e sadece 30 km uzaklıkta bulunan Sakson İsviçre Ulusal Parkı, Elbe Nehri, Lilienstein Dağı, Koenigstein Kalesi ve eşsiz kumtaşı kaya oluşumları manzaralarına ev sahipliği yapan bu nefes kesen yer, görülmeye değer enfes bir yer.

3.Moritzburg Kalesi

Moritzburg Kalesi Almanya
Moritzburg Kalesi

Dresden’e sadece 13 km uzaklıkta bulunan bu kale de, Dresden yakınlarında görülecek en güzel yerlerden bir tanesi.

Yapay bir adada bulunan bu kale, 1500’lü yıllarda inşa edilmiş görkemli bir kaledir. Altın yaldızlı deri ve süslü barok süslemelerle sarılmış duvarları ile iç mekanları ile sevebileceğiniz, turlar ile katılabileceğiniz bir güzellik.

Berlin‘den veya Münih‘ten de Dresden’e ulaşım oldukça kolay. Berlin’de trenler ile Dresden’e 2 saatte ulaşabiliyorsunuz.

Dresden’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Frauenkirche Dresden
Frauenkirche

Dresden’de konaklama için birçok bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz en merkezi, en popüler ve turistik yerlere en yakın bölgeler, Neustadt ve Altstadt Bölgeleridir.

Bu iki bölge de, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden. Altstadt, biraz daha tarihi yapıları ve labirent sokakları ile ünlüyken, Neustadt, biraz daha hareketli ve canlı bir bölgede konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bölgelerdendir.

Her iki bölgeden de şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca her iki bölge de şehrin sembolik yapılarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Sadece kültür gezisi için Altstadt ve Dresden gece hayatı için de Neustadt Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Altsadt’taki otellere göz atmak için buraya ve Neustadt bölgesindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Dresden Gezilecek Yerler Listesi
Dresden Gezilecek Yerler Blog

Dresden’in haritadaki konumuna bakarak, şehirde konaklayabileceğiniz bölgelerin yeri hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Dresden Gezilecek Yerler Videosu

Dresden gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda bulunan 17 yere ek, birkaç gezilecek noktalar daha bulunmakta. Fakat, 1-2 günlük bir Dresden gezisi için şehrin en önemli ve en popüler bu 17 yerinden başlayın deriz. Bu turistik noktalardan sonra daha fazla zamanınız kalırsa da, şehirde çevresindeki güzellikleri keşfedin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...