Elbe Nehri’nin yanına kurulmuş şehir Dresden, eşsiz barok yapılar sayesinde Almanya’nın en güzel ve en popüler turistik destinasyonlarından biri. Bu şehir, ikinci dünya savaşı sırasında en çok darbeyi alan şehirlerden biri olmasına rağmen, 1990’lara kadar süren inşaatler sonucunda günümüzde savaşın izlerini görmek pek mümkün değil.
Birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıları ile Dresden gezilecek yerler listesi oluştururken, merkezden başlamanızda yarar var. Birçok tarihi yapı merkeze yakın olduğundan konaklamanızı merkeze yakın otellerden yana kullanın derim.

Dresden’de konaklama için henüz karar vermediyseniz, şehirdeki en popüler, en iyi fiyat/fayda oranına sahip ve en iyi konuma sahip bu 3 otele göz atabilirsiniz ; Merkeze 1 km uzaklıkta olan Ibis Dresden Bastei adlı 3 yıldızlı otele veya biraz daha lüks bir otel için NH Collection Dresden Altmarkt adlı 4 yıldızlı merkezde bulunan otele veya son olarak Holiday Inn Express Dresden City Centre (3 Yıldız – Merkez) ve Star Inn Hotel Premium Dresden im Haus Altmarky by Quality adlı şehirdeki en çok satan 3 yıldızlı bu otellere göz atabilirsiniz.

Dresden’de bulunan fırsat indirimleri olan tüm otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Dresden Gezilecek Yerler

1.Zwinger Sarayı

Dresden Gezilecek Yerler
Zwinger Sarayı

Matthaus Daniel Pöppelmann tarafından rokoko tarzıdan tasarlanmış bu saray, şehirdeki en popüler ve güzel tarihi yapılardan biri. 1709 yılında inşa edilmiş bu saray içerisinde 15. – 17. yüzyıllar arasında yapılmış eserleri bulabiliyorsunuz. Botiçelli ve Rembrandt gibi ünlü ressamların eserlerini bu sarayda görmek mümkün. Sarayın en dikkat çeken yeri taç kapı diyebiliriz.

Booking.com aracılığıyla Zwinger Sarayı’na yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi)

Dresden Gezilecek Yerler
Kadınlar Kilisesi

Dresden gezilecek yerler bakımından oldukça popüler tarihi dini yapılardan biri olan Kadınlar Kilisesi, şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Barışın simgesi olarak değerlendirilen bu yapı, 1726-1743 yılları arasında inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılan bu kilisenin kalıntıları ve bu kalıntılara fazladan taşlar eklenerek kilise yeniden yapılmış.

2005 yılında hizmete açılmış olan bu kilise, Alman Barok tarzının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. 91 metre yüksekliğinde olan bu yapının mimarı ise, George Bahr olarak bilinmekte.

Booking.com aracılığıyla Kadınlar Kilisesine 2-7 dakika yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Residenzschloss – Dresden Royal Palace (Dresden Kalesi – Dresden Kraliyet Sarayı)

Dresden Gezilecek Yerler
Dresden kalesi

Krallık sarayı olarak da bilinen bu tarihi yapı, Dresden’de gezilecek en önemli turistik ve tarihi yerlerden biri diyebiliriz. 15. yüzyılda romanesk tarzda inşa edilmiş ve ilerleyen yıllarda Barok ve Rönesans tarzı eklemeler ile zenginleştirilmiş bu yapı, kent merkezinde yer almaktadır. Yani ulaşması en kolay turistik yapılardan biri.

Saray içerisinde devlet sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz gibi, Osmanlı ve doğululaştırılan Avrupa sanat eserlerini de görebiliyorsunuz. Bronz odası, fildişi odası, gümüş odası ve hanedan odası gibi bölümlerde kalıntılar, çizimler, fotoğraflar ve baskı sergilerini görebilirsiniz.

Dresden Kraliyet Sarayı’na 3-10 dakika yürüme mesafesinde olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Neumarkt 

Dresden Gezilecek Yerler
Dresden Gezilecek Yerler

Dresden’de eski şehir bölgesinde bulunan bu popüler meydan, Dresden gezilecek yerler listesinin en başında gelen turistik yerlerdendir. Bu meydan çevresinde şehrin en ünlü otelleri, restoranları ve cafeleri de bulunmakta. Tabi bu meydandan şehirdeki birçok turistik noktaya da yürüyerek kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Booking.com aracılığıyla bu meydana yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Albertinum

Dresden Gezilecek Yerler
Albertinum

Karl Adolf Canzler tarafından eski bir askerin temelleri üzerine inşa edilmiş bu yapı 1887 yılında tamamlanmış şehrin en gözde turistik yerlerinden biri. Oldukça fazla ilgi gösterilen bu müze adını Saksonya Kralı Albert’ten almış bir modern sanat müzesidir. Bu müzede dünyaca ünlü olan heykeltraşlara ve ressamlara ait heykel ve resimleri fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Booking.com aracılığıyla Albertinum Müzesi’ne yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Semper Opera Binası

Dresden Gezilecek Yerler
Semper opera binası

1841 senesinde mimar Gottfried Semper tarafından yapılmış, en gözde turistik yapılardan biri olan Semperoper günümüzde konser salonu olarak kullanılmaktadır. Rönesans, Barok ve Yunan mimari özelliklerini taşıyan bu bina ikinci dünya savaşında yıkılmış fakat 1989 yılında yeniden hizmete girmiştir.

7.Bruhl Terası

Dresden Gezilecek Yerler
Bruhl Terası

Dresden gezilecek yerler listesinde olması gereken önemli yapılardan bir diğeri ise, Augustus Köprüsü’nün hemen girişinde yer almakta. Bu sayede oldukça popüler olan Augustus Köprüsü’nü de aradan çıkarmış olursunuz. Ayrıca bu terastan elbe nehri ve Dresden şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Turistler tarafından oldukça ilgi gören bu yapı Avrupa’nın Balkonu olarak da bilinmekte.

8.Höfkirche (Katolik Katedrali)

Dresden Gezilecek Yerler

Dresden’in tarihi merkezinde Elbe nehri yakınlarında yer alan bu tarihi dini yapı, ikinci dünya savaşı sırasında aldığı darbeler sonucunda yıkılmış ve 1947’de yapımına yeniden başlanarak 1971 yılında tamamlanmış. Miman Gaetano Chiaveri tarafından tasarlanmış bu görkemli yapıyı da listenize eklemenizde yarar var.

9.Fürstenzug

Porselenden yapılmış Almanya prenslerinin yer aldığı güzel ve görkemli bir yapı. Dev bir duvar resmi olan Fürstenzug Saksonya Krallığı hakkında bilgiler sunmakta. 1127-1904 yılları arasındaki düklerin ve kralların tasvirlerini bu duvar üzerinde görebilirsiniz. 101 metre uzunluğunda olan Fürstenzug Saksonya İktidar Ailesi’nin tarihi temsil ediyor. Bu duvarın 25 bine yakın porselen kullanılarak yapılmış olması, yapının en dikkat çekici yanı.

10.Green Vault

Klasizmden Barok tarzına kadar geniş bir çeşitlilik içeren bu müze, 1723 senesinde Augustus The Strong tarafından kurulmuş. Dünyanın en eski müzeleri arasında gösterilen Green Vault sanata dair merakı olanların Dresden gezilecek yerler listesine ekleyebileceği güzel bir koleksiyona sahip olan müzedir.

Dresden’de Nerede Kalmalı ?

Dresden’de konaklama için birçok seçenek olsa da, her turistik ve tarihi yere yakın olan otelleri yukarıda belirttim. Eğer bu turistik yerlere yakın otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok önemli noktaya yakın olursunuz. Bu yüzden de farklı farklı bölgelere göz atmaya da gerek kalmıyor. Bu şehirde en iyi konuma sahip olan otelin Steigenberger Hotel de Saxe adlı 4 yıldızlı tesisin olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Yani 4 yıldızlı bir şık otelde konaklamak için bütçeniz varsa, bu oteli hem konum hem de hizmet ve fiyat bakımından gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bu otelden listedeki ilk 7 yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, şehirdeki birçok restoranın ve cafenin yer aldığı canlı bölgelere de bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dresden’de 1-2 günlük güzel bir gezi için Dresden gezilecek yerler adlı bu liste sanırım yeterli olacaktır. Birbirine yürüme mesafesinde olmayan, sadece toplu taşıma araçlarıyla ulaşabileceğiniz birkaç yer daha bulunsa çok popüler olmadığından ve görmeye değer kabul edilmeyen yerler olduğundan listede yer almamakta. Fakat vaktiniz varsa bu yerlere de göz atın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here