Duisburg Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

[adinserter block=”1″]

Avrupa‘nın en büyük liman kentlerinden biri olan Duisburg, eski bir önemli sanayi merkezi ve Almanya’nın en büyük çelik üreten şehri olarak biliniyor. Düsseldorf‘a oldukça yakın olan bu şehir, doğa, endüstri ve çağdaş mimariden oluşan güzel bir manzara için günübirlik bir gezi ile keşfedilmeye değecektir.

Dünyanın en büyük iç limanına sahip olan, Ren ve Ruhr nehirlerinin kavşağında bulunan Duisburg’un zengin bir sanayi tarihi var. Kullanılmayan Endüstriyel altyapının, kentin modern gelişmeleri ile kusursuz bir şekilde harmanlanması Duisburg’un en önemli özeliği. Her yıl açılan yeni eğlence merkezleri, müzeler, parklar ve oteller şehrin turizm açısından nasıl hızlı bir şekilde geliştiğini gösteriyor.

Duisburg Gezilecek Yerler Listesi 

Duisburg Gezilecek Yerler haritası
Duisburg’daki en önemli ve en popüler turistik noktaları harita üzerinde bulabilirsiniz. Haritayı Google Maps‘te görmek için tıklayın.

Almanya‘nın turizm açısından en hızlı gelişen şehirlerinden olan Duisburg’da gezilecek birçok yerden bahsetmek mümkün. Günübirlik bir gezi ile rahatlıkla keşfedebilen bu şehirde, birçok turistin yaptığı gibi konaklamayı planlıyorsanız sizi gün boyu meşgul edebilecek birbirinden güzel turistik noktaları bulabileceğinizi unutmayın.

Süprizlerle dolu bu küçük şehrin ana görüşü 80’lerin ortasında kurulmuş bir manzara parkı olan ”Duisburg Nord”tur. Önemli bir gezi noktasına dönüştürülen bu park, Duisburg gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yerini alıyor. Parkta, birçok bahçe ve yapay havuzlar var. Fakat parkın en ilgi çekici yeri eski bir gaz deposunda düzenlenen tüplü dalış merkezi oluyor. Duisburg’da kaçırılmaması gereken tek 1 yer varsa, o da bu eşsiz manzara parkı olabilir.

1.Landschaftspark Duisburg Nord

Landschaftspark Duisburg Nord
Landschaftspark Duisburg Nord

Sadece Duisburg’un değil, Almanya’nın da en önemli turistik yerlerinden biri. Güzel bir parka dönüştürülmüş olan terkedilmiş bir çelik tesisi olan Landschaftspark, Kanalizasyon kanalları, konveyör köprüleri, yüksek fırınlar, sığınaklar ve rayların sökülmesi yerine bunların yürüyüş yolları, bahçeler, tüplü dalış merkezi ve gözlem güvertesine dönüştürülmüş halidir. Alışılmışın dışında bir park olması Landschaftspark Duisburg Nord’un en sevilen yanı.

Şehrin kuzeyinde Meiderich Bölgesi’nde bulunan park, 1985 yılında tesisin kapanmasından bir süre sonra Peter Latz tarafından kuruluyor. Dünyanın en iyi şehir parklarından biri olarak kabul edilen Landschaftspark Duisburg Nord, şehir gezisine başlamak için güzel bir yer olabilir.

2.Lehmbruck Müzesi

Lehmbruck Müzesi
Lehmbruck Müzesi – Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Lehmbruck Müzesi Uluslararası Heykel Merkezi olarak da bilinen müze, ”Duisburg’un Oğlu” olarak ünlü Wilhelm Lehmbruck’un anısına yapılmış. Müze koleksiyonun odak noktası ise, Alberto Giacometti, Alexander Archipenko, Picasso, Käthe Kollwitz ve Christo’nun heykelleri oluyor. Tabii müze sadece heykellerden ibaret değil. Müze içerisinde Nolder, August Macke, Max Pechstein ve Bauhaus gibi ünlü sanatçıların 19. ve 20. yüzyıla ait resimleri de müze içerisinde görülebiliyor.

[adinserter block=”2″]

3.Inner Harbour (İç Liman)

Inner Harbour (İç Liman)
Inner Harbour (İç Liman)

Endüstriyel mimariye merakı olanların ilgisini çeken yerlerden olan ”Inner Harbour”, 1960’lı yıllara kadar şehrin can damarıymış. Günümüzde burası, su kenarıdaki bistrolar ve restoranlar ve nostaljik depoların yanındaki şık mekanlar sayesinde, Duisburg’un en popüler yerlerinden biri.

Sanayi Devrimi sırasında bu iç liman, sanayi binaları ve fabrikaları ile kaplıymış. Savaştan sonra uzun bir süre terkedilmiş olan alan, yeniden düzenlenerek şehrin en hareketli ve en güzel yerlerinden biri haline dönüştürülmüş. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri su kenarında akşam yürüyüşü olsa da, burası gündüz vakitlerinde sanatseverlerin ilgisini çekebilecek yerlerden biri olabilir. Bölgedeki eski dönüştürülmüş olan depolarda birkaç müze bulunabiliyor. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan dolayı da, Duisburg gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir yer.

4.Tiger & Turtle – Magic Mountain

Tiger & Turtle - Magic Mountain
Tiger & Turtle – Magic Mountain

İnteraktif bir sanat enstalasyonu olan Tiger & Turtle, galvanizli bir çelikten yapılmış ve büyük merdivenlerden oluşuyor. Rollercoaster’ın yürüme versiyonu diyebilirim. Rollercoaster kadar heyecanlı olmasa da sarmal merdivenlerden inip çıkarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Heike Mutter ve Ulrich Genth tarafından tasarlanmış olan bu insan Rollercoaster’ının bulunduğu tepe ise, şehrin güzel bir manzarasını sunuyor. Özellikle sarmal merdivenin en üst kısmından çok daha güzel bir şehir manzarası seyredilebiliyor.

Son olarak Tiger & Turtle’nın bulunduğu 35 metrelik tepe, tamamen insan yapımı. Burası yıkılmış endüstriyel binalardan yüzlerce ton moloz dökülerek inşa edilmiş. Bu yüzden de, ”Magic Mountain” olarak biliniyor.

5.Küppersmühle Müzesi

Küppersmühle Müzesi
Küppersmühle Müzesi – Foto Kaynak – Tripadvisor.com

Duisburg, sanatsever bir şehir. Bu yüzden de şehirde çok sayıda müze bulunabiliyor. Küppersmühle Müzesi de bunlardan bir tanesi ve en sevilenleri arasında yer alıyor. Müze, Sigmar Polke, Abraham David Christian, Georg Baselitz ve Candida Höfer gibi birbirinden değerli Alman sanatçıların eserlerini sergileyen modern bir sanat müzesi olarak hizmet veriyor.

[adinserter block=”1″]

7 katlı ve 42 metre yüksekliğinde müzenin bulunduğu bina ise, kendi başına dikkat çeken yapılardan. Müze, Duisburg’un iç limanı bölgesinde bulunuyor. Müzenin bulunduğu binanın tarihi ise, 1908 yılına kadar uzanıyor. Eskiden tahıl siloları ile kurulmuş bir tahıl ambarı olarak kullanılmış olan bina 1970 yılında kapatılmış. 1990’lardan sonra da İsviçreli mimarlık firması Herzog & de Meuron tarafından satın alınmış ve daha sonrasında da müzeye dönüştürülmüş.

6.German Inland Waterways Museum

German Inland Waterways Museum
Museum der Deutschen Binnenschifffahrt – Foto Kaynak ; www.ruhrtopcard.de

Alman İç Su Yolları Müzesi olarak da bilinen bu müze ise 1910 yılından kalma. Art-Nouveau tarzındaki bir hamamda bulunan müze, dünyanın en büyük nehir limanının bulunduğu Ruhrort bölgesinde bulunuyor. Müzeye ortalama 10 dakika yürüme mesafesindeki limanda ise 3 gemi bulunuyor. Bu gemilerde müzeye ait ve bunlardan sadece 2’si ziyaret edilebiliyor.

Müze, 3 katlı bir binada hizmet veriyor ve Taş Devri’nden günümüze Nakliye tarihine bir bakış açısı sunuyor. Müzenin 3 gemisi olan “Oscar Huber”, “Minden” ve “Fendel 147” birer vinç gemisidir. Bu gemilerin Makine dairesine ve oturma odalarına kadar gezilebiliyor.

7.Duisburg Rathaus (Duisburg Belediye Binası)

Duisburg Rathaus (Duisburg Belediye Binası)
Duisburg Rathaus (Duisburg Belediye Binası)

Duisburg Belediye Binası, Orta Çağ’ın başlarında kalma bir Kraliyet Sarayı üzerine inşa edilmiş olması bakımından ilgi çekiyor. Erken Rönesans stiline sahip olan günümüzdeki bina 1897-1902 tarihleri arasında inşa edilmiş. Tabii İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı eklemeler ve iyileştirmeler de yapılmış.

[adinserter block=”2″]

Friedrich Ratzel tarafından inşa edilmiş binanın 7 bölümü bulunuyor ve bina ziyaretçiye açık. Daha çok Alman turistlerin ziyaret ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, biraz daha sanat görmek adına ziyaret edilebilir.

8.Salvatorkirche (Salvator Kilisesi)

Salvatorkirche (Salvator Kilisesi)
Salvatorkirche (Salvator Kilisesi)

Church of Our Saviour olarak da bilinen Salvatorkirche, Burgplatz adlı şehrin birçok tarihi ve turistik yerine ev sahipliği yapan meydanında yer alıyor. Belediye Binası’ndan kiliseye yürüyerek kolaylıkla ulaşılabilir.

Tarihi 1300’lere kadar uzanan kilise, Geç Gotik sanatının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Kilisenin kulesinin kesilmiş gibi duruyor olmasının sebebi II. Dünya Savaşı sırasında aldığı bir bombadan dolayıdır. Kilisenin içerisinde toplamda 18 mezar anıtı bulunuyor. Bunun dışında dekorasyon ve diğer eserler çok ilgi çekici olmasa da, yine de hem dışarıdan hem de içeriden görülmeye değer.

9.Königstraße

Königstraße - Duisburg Gezilecek Yerler
Königstraße

Kelime anlamı Kral Sokak olan Königstraße, 600 metre uzunluğunda Duisburg’un en iyi alışveriş bölgesi olarak biliniyor. Forum Duisburg adı verilen şehrin en popüler alışveriş merkezi de burada bulunuyor. Birkaç heykelden başka turistik yapılar olmasa da, şehrin nabzının attığı bu caddeyi de Duisburg gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

10.Forum Duisburg

Forum Duisburg
Forum Duisburg

Almanya’nın en büyük kentsel alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Duisburg, yukarıda bahsettiğimiz Königstraße adlı caddede bulunuyor. 2008 yılında açılmış bu devasa alışveriş merkezi, 80’den fazla mağazası ile Almanya’nın birçok yerinden, hatta Hollanda sınırındaki bazı şehirlerden müşterileri çekiyor.

[adinserter block=”1″]

Orta bütçeli ünlü markalara sahip olmasıyla tanınan Forum Duisburg’da ayrıca yeme-içme için tercih edilebilecek birkaç mekan da bulunuyor.

Duisburg’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Duisburg Gezilecek Yerler
Duisburg sokak sanatını keşfetmeyi de unutmayın.

Duisburg’u günübirlik geziler ile keşfetmek yerine, birçok turistin yaptığı gibi bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, şehrin nabzının attığı yere, turistik noktalara ve restoranlara yakın bir yerde konaklayın. Şehirde 100’e yakın konaklalama birimi bulunuyor ve bu tesislerin büyük bir bölümü de şehir merkezinin kalbinin attığı yere yürüme mesafesinde.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

ibis Duisburg Hauptbahnhof – 2 Yıldız ; Duisburg’un tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel, Duisburg Merkez İstasyonu‘nun hemen yakınında bulunuyor. Konum olarak şehirdeki önemli görülecek yerlerin büyük bir bölümü ise tesise 15-20 dakika yürüyüş mesafesinde. Düşük bütçeli bir Duisburg seyahati için düşünülebilir.

Wyndham Duisburger Hof – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama için de Eski Kent bölgesinde tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesindeki bu tesis düşünülebilir. Barı, otoparkı, spa ve sağlık merkezi ile hizmet veren bu tesis, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, otelin aile odaları da bulunuyor.

Duisburg gezilecek yerler listesi için daha birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Özellikle şehrin biraz dışında çok daha farklı tarihi ve turistik noktalar da bulunuyor. Fakat şehir merkezinden çıkmak istemiyor ve en önemli yerleri göreyim yeter diyorsanız listedeki 10 yer güzel bir Duisburg gezisi için yeterli olabilir.

Son olarak Duisburg’u çocuklarınız ile ziyaret ediyorsanız, 16 hektarlık büyük bir alanda hizmet veren Duisburg Hayvanat Bahçesi‘ne de göz atabilirsiniz. Duisburg Kent Ormanı’nın kuzey ucunda bulunan hayvanat bahçesi, Almanya’nın en büyük yunus akvaryumuna sahip olmasıyla ünlü. 300’den fazla hayvan çeşidinin bulunduğu bu hayvanat bahçesi de, turistler arasında oldukça popüler bir yer olarak biliniyor.

DİĞER ALMANYA YAZILARI 

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...