Hallstatt Gezi Rehberi

Eşsiz manzaraların harika bir koleksiyonuna sahip olmasıyla ünlü olan Hallstatt, küçük bir alp köyü olmasına rağmen, günübirlik gezilere sığdırılamayacak kadar güzel bir yerdir.

Ahşap evler boyunca sokaklarda dolaşmak, geniş buz mağarasını keşfetmek ve dağ manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak bu güzel köyde yapılacak en güzel şeylerden.

Hallstatt genellikle, turistlerin Salzburg veya Viyana‘dan günübirlik turlar ile ziyaret ettiği bir köy. Siz de birçok turistin yaptığı gibi, bu köye 1 günlüğüne gidiyorsanız, en azından sabahın erken saatlerinde köye gittiğinizden emin olun ki, bu güzel köyü tam anlamıyla keşfedebilmek için yeterli zamanınız olsun.

Gelelim Hallstatt gezilecek yerler listemize ; 

1.Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü
Hallstatt Gölü

Şüphesiz köyün en güzel manzarasını sunan yer, Hallstatt Gölü’dür.

Avusturya‘nın Salzkammergut bölgesindeki muhteşem bir dağ gölü olan Hallstätter See (Hallstatt Gölü) Dachstein sıradağlarının kuzey eteklerinde yer almaktadır.

125 metre derinliğe kadar inen, 1-2 km genişliğinde ve 8.5 km uzunluğunda olan bu göl, fiyort benzeri bir karakter veren dik ağaçlık yamaçlarla çevrilidir.

Gölün kıyı şeridine bakan güzel köylerden en popüler olanları ise, eski kilisesi ve pazar meydanı ile Obertraun, Steeg ve Hallstatt’tır.

Tarih açısından da Alplerin en önemli gölü olan Hallstatt, çok sayıda plajı ve dağ manzarası sayesinde uzun zamandır, turistlerin en favori adreslerinden.

Burada turist olarak yapılacak en güzel aktiviteler ise, balık tutma, dalış ve tekne gezintisine çıkmaktır. Motorlu teknelere izin verilmiyor olsa da, pedallı veya elektrikli tekneleri kiralayarak da romantik bir göl turuna çıkabilirsiniz.

Huzur ve sessizlik için mükemmel bir deneyim sunan bu gölü mutlaka listenize ekleyin deriz.

2.Market Square – Pazar Meydanı

Market Square - Pazar Meydanı
Market Square – Pazar Meydanı

Hallstatt’ın tarihi kent merkezinde bulunan Pazar Meydanı, şehirdeki en önemli noktalardan biridir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve köyün en canlı yeridir.

Meydan, Kutsal Üçleme Heykeli ile ünlüdür ve meydan çevresinde birbirinden eski yapıları görebilirsiniz. Ayrıca meydan, Hallstatt’taki en kalabalık turist trafiğine ev sahipliği yapan yerdir.

Burada, tarihi binaların yanı sıra, birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Hallstatt’ı ziyaret ediyorsanız, dışarıdaki masalarda turist kafilelerini fazlasıyla görebilirsiniz.

Bunun yanında meydan, Hallstatt’ta alışveriş için de en popüler noktalardan biridir. Hallstatt anısına birkaç şey almayı veya hediyelik eşyalara göz atmak isterseniz, meydan çevresindeki küçük mağazalara mutlaka göz atın deriz.

Market Square - Pazar Meydanı
Pazar Meydanı

Yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan meydan ve çevresi, konaklama konusunda da turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerdendir. Burada, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabiliyor olsanız da, biraz merkezi bir yer olduğundan dolayı, konaklama fiyatlarının biraz daha pahalı olabileceğini de unutmamak gerek.

Meydana tarihi kent merkezindeyseniz çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Meydanı haritada görmek için tıklayın.

3.Dachstein Salzkammergut and Five Fingers

Dachstein Salzkammergut and Five Fingers
Dachstein Salzkammergut and Five Fingers

Gelelim Hallstatt’ın hatta Avusturya’nın en ünlü yerlerinden biri olan izleme platformuna.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Dachstein Salzkammergut 2-3 bin metre yükseklikte bir dizi zirveden oluşmaktadır. En yüksek olduğu nokta ise, 2.995 metre olarak bilinmektedir.

Kışın kayak yazın da yürüyüş parkurları ile ünlü olan dağlara teleferikler ile ulaşabiliyorsunuz. Alp yürüyüş parkurlarına kadar bu teleferikler ile çıkabiliyorsunuz.

Bu dağların hemen hemen hepsi eşsiz bir manzaraya sahip izleme platformlarından oluşur. Fakat bunlar arasında en ünlü olanı ise, havada asılı gibi duran bir el gibi yayılan beş uzun, metre genişliğinde bir platform olan Five Fingers’dır. Burası, Avusturya’nın en nefes kesen manzarasına sahip olmasıyla popülerdir ve Hallstatt’ı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün mutlaka göz attığı bir yer.

Dachstein Salzkammergut and Five Fingers
Dachstein Salzkammergut and Five Fingers

Nasıl Gidilir ? ; Hallstatt Lahn’dan 543 nolu otobüse binin. 15 dakika yolculuktan sonra Dachstein Ziyaretçi Merkezi’nde olacaksınız. Buradan teleferik ile ikinci istasyona kadar gidin. Daha sonra ortalama 10 dakikalık yürüyüş sonrası bu izleme platformunun olduğu yere ulaşabilirsiniz.

4.Dachstein Ice Caves

Dachstein Ice Caves
Dachstein Ice Caves – Mağara hakkında daha fazla bilgi için web sitesi ; dachstein-salzkammergut.com

Dachstein Buz Mağaraları, Hallstatt’ta görülecek en ilginç yapılardan biridir. Buz heykelleri, devasa buz perdeleri ve dev buz sarkıtlarının yer altı dünyası her yaştan turisti etkileyebilecek bir aktivite.

Bunlar arasında en popüler olan, çok sayıda büyük mağarası ve muhteşem donmuş şelalelere sahip Dev Buz Mağarası’dır (Rieseneishöhle).

Çocuklar ile seyahat ediyorsanız, macera mağarasına mutlaka göz atın.

1910’da keşfedilen Buz Mağarası, sadece büyük donmuş şelaleleri ve harika buz oluşumları için değil, aynı zamanda kayalık mağaraların bazılarının büyüklüğü için de görülmeye değerdir.

Yazın en kavurucu sıcaklığında bile aşırı soğuk olan bu mağaraları 1 saatlik turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Mağaranın tarihini, temel özelliklerini ve büyüleyici buz oluşumlarının doğal olarak nasıl yaratıldığına dair birçok ilginç ayrıntıyı kapsayan bu turları, Hallstatt’ın merkezinde bulabiliyorsunuz.

Bireysel olarak bu buz mağaralarının bulunduğu yere gitmek isterseniz de ; Yine 543 nolu otobüs ile Dachstein Ziyaretçi Merkezi’ne gidiyorsanız. Oradan teleferikler ile 1. istasyona gidiyor ve daha sonra 20 dakikalık yürüyüş sonrasında giriş yerine ulaşabiliyorsunuz.

Not : Buz Mağaraları Kasım ve Mayıs ayları arasında kapalıdır. Fakat yukarıdaki dağın tepesi, eşsiz manzarası için yıl boyu görülebilir.

5.Welterbemuseum Hallstatt

Hallstatt Müzesi
Hallstatt Müzesi

Hallstatt Müzesi, Dünya Mirası Müzesi (World Heritage Museum) olarak da bilinmekte ve değerli koleksiyonlara sahip eserleriyle göz atabileceğiniz bir müzedir.

Hallstatt, tuz madenlerinin ilk günlerinden UNESCO Dünya Miras Alanı statüsüne kadar geçen yedi bin yıl boyunca, hem köyün hem de çevresinin zengin tarihini ele alan sergileriyle ünlü bir müze olan Hallstatt Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müze, köy merkezinde bulunmaktadır. Konum için tıklayın.

6.Stift Admont – Admont Manastırı

Stift Admont - Admont Manastırı
Admont Manastırı

Hallstatt’ın tarihi yapılarından bir diğeri olan Admont Manastırı, 1704 yılında kurulmuş ve daha sonra Neptün çeşmesi olan bir parkın eklenmesiyle yeniden inşa edilmiş bir manastırdır.

70 metre yüksekliğindeki ikiz kuleleri ile dikkat çeken bu dini yapının en güzel kısmı, tavan freskleri, Son Dört Şey’i (cennet, cehennem, ölüm ve yargı) temsil eden heykeller ve Musa’nın peygamberlerinin yaşam heykellerinden daha büyük olan görkemli bir şekilde dekore edilmiş Barok Kütüphanesidir.

Kütüphane içerisinde 100 binden fazla cilt bulunmaktadır. Bunlar arasında 1.100 el yazması ve 900 erken basılı kitap en bilinenler arasındadır.

Ayrıca burada, Böcek, kuş, memeli ve minerallerden oluşan geniş koleksiyona sahip Doğa Tarihi Müzesi’de bulunmaktadır. Eski kent merkezinden bu manastırın bulunduğu yere de kolayca ulaşabilirsiniz. Manastırı haritada görmek için tıklayın.

7.Kalvarienbergkirche

Kalvarienbergkirche - Hallstatt
Kalvarienbergkirche

1711 yılında inşa edilmiş olan bu kilise, evli ve çocuksuz mahkeme sekreteri tarafından kasabaya bağışlanmış.

Kilise, Hallstatt’ın, gölün ve çevresindeki etkileyi manzarası ile ünlü olan Kalvarienberg’de bulunmaktadır. Barok mimari tarzdaki bu kilise, Hallstatt’ta yeteri kadar zamanınız varsa, mutlaka bir göz atın. Kiliseye girmeseniz de, çevredeki doğal güzelliğin ve manzaranın keyfini çıkarın deriz.

8.Hallstatt Charnel House – Bone House

Hallstatt Charnel House - Bone House
Hallstatt Charnel House – Bone House – Daha fazla bilgi için web sitesi ; https://www.hallstatt.net

Bone House olarak da bilinen Charnel House, Hallstatt Katolik Kilisesi arkasında, 12. yüzyıldan kalma St. Micheal’ın Şapeli yakınında, mezarlığa bakan bir binada, Charnel Evi olarak da bilinen Hallstatt Beinhaus (Bone House) bulunmaktadır.

Küçük bir bina olan bu evde 1200 tane kafatası sıkıca istiflenmiş. Yerel halkın saygı duyduğu bir yer olduğu gibi, turistlerin de ilginç bir yer görmek için uğradığı bu evi de listenize ekleyin deriz.

Bu kemik evinin oldukça ilginç bir de hikayesi var. Mezarlıklar yeterli gelmediğinden yerel çözüm olarak, ölüleri 10-12 yıl gömmek, daha sonra cesetleri çıkarmak, kemikleri temizlemek ve bunları Kemik Evine yerleştirmek öngörülmüş.

Daha sonra, 1720’de Kemik Evine giren kafataslarını dekoratif bir şekilde boyamaya başladıklarında yeni bir gelenek başladı. Günümüzde bu 1200 kafatasının 600’ünden fazlasının da boyandığı söylenmektedir.

Ayrıca bu kemik evinin hemen önünde bulunan mezarlığa da bi 5 dakika uğramayı da unutmayın.

9.Salt Mine Hallstatt Austria

Salt mine Hallstatt
Salt Mine İzleme Yeri

Hallstatt’taki bu tuz madeni, 7 bin yaşın üzerinde olmasıyla dünyanın en eski tuz madeni olma ünvanına sahiptir.

Her yaştan ziyaretçinin severek gezebileceği bu tuz madenlerine 1 saatlik turlar ile katılabilirsiniz. Bu turlar ile işçilerin günlük hayatı ve madenlerin tarihi hakkında detaylı bir bilgiye de sahip olabiliyorsunuz.

Her yaştan çocuk 64 metre uzunluğundaki Avrupa’nın en uzun ahşap kaydırağı olan ”Mega-Slide” adı verilen bu kaydırağa bayılacaktır.

1.030 metre yüksekliğindeki Salzburg (Salt Mountain) üzerinde şehrin yukarısında yer alan bu tuz madeninin bulunduğu yer de, Hallstatt’taki en iyi manzaralara sahip noktalardan biridir.

Günümüzde, Hallstatt’ın en turistik noktalarından biri olarak bilinen bu tuz madenine ulaşım için de, ziyaretçi merkezinden Tuz Madeni Füniküler’ine binin. Salt Mountain’a (Salzberg) kadar bu füniküler ile gidin. Daha sonra kısa bir yürüyüş sonrasında bu tuz madeninin girişine ulaşacaksınız.

Not : Tuz madeni, Aralık-Mart ayları arasında kapalıdır.

10.Rudolph Kulesi & Skywalk

Skywalk - Hallstatt
Skywalk

Rudolph Kulesi, yerel tuz madencilerinin korunması için 1282 yılında Avusturyalı Albrecht tarafından yaptırılmış, 1200 metreden nefes kesen bir manzara sunan bir kuledir.

Tuz madeninin yöneticisi yüzyıllarca kulede yaşamış ve 1960 yılında ise, kulede bir restoran açılmış. Bugün Hallstatt Gölü’nün ve aşağıdaki köyün muhteşem manzaralarını sunuyor ve turistler arasında oldukça popüler noktalardandır.

Skywalk Füniküler
Skywalk Füniküleri

Cam tuz madeni füniküleri kullanarak kuleye gitmek de, bu kulenin başka bir güzelliğidir. Fünikülerin sunduğu manzara da en az kulenin sunduğu manzara kadar güzeldir.

Kuleye yaya köprüsünden geçerek bir diğer cazibe merkezi olan ”Skywalk” adı verilen yeri de görebiliyorsunuz. Uçurumun kenarına 1150 metre boyunca uzanan Skywalk, kelimenin tam anlamıyla köyün çatılarının üzerinde gezinmenizi sağlayacak. Göreceğiniz manzara ise muhteşem.

Skywalk - Hallstatt Gezilecek Yerler Blog
Skywalk

11.Arkeolojik Kazılar

Arkeolojik Kazılar
Arkeolojik Kazılar

Roma yokken bile Hallstatt’ın varlığından söz ediliyor. Bu da, bu arkeolojik kazıların ne kadar eski olabileceği hakkında az çok bir fikir sunmaktadır. Hallstatt’ın gerçekte ne kadar eski olduğuna bir göz atmak için en iyi yer ise, Juno Sports Shop’un altındaki arkeolojik kazılardır.

1990 yılında keşfedilen kazılar, Orta Çağ’dan Taş Devrine kadar uzanan yapıları ve eserleri ortaya çıkarmış olmasıyla oldukça etkileyicidir.

Erken Hallstatt’tan mükemmel kaldırım taşları, Roma yapı temel bölümleri ve Orta Çağ’ın başlarından itibaren Habsburg konutunun dış duvarları vardır.

Taş Devri, tarih öncesi dönem, Roma dönemleri ve Orta Çağ’dan kalma çok çeşitli seramikleri de burada görebilirsiniz.

Hallstatt Otel Tavsiyeleri

Hallstatt Gölü Manzarası
Hallstatt Gölü

Hallstatt’a günübirlik bir gezi düzenlemek yerine, bu köyde konaklayarak eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız da, nerede konaklayacağınız da önemlidir.

Konaklama için köyün merkezi olarak bilinen Pazar Meydanı’na yakın olduğunuzdan emin olun. Burası, şehirdeki en turistik noktalardan biri olduğu gibi, köyün birçok noktasına da kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.

Bunun yanında, pedallı veya elektrikli tekne turlarıyla Hallstatt Gölü çevresinde güzel bir gezi planı yapıyorsanız da, bu tur firmalarının büyük bir bölümünü meydan yakınlarında bulabiliyorsunuz.

Gelelim köyün en güzel ve en popüler konaklama birimlerine ;

Heritage Hotel Hallstatt – 4 Yıldız 

Heritage Hotel Hallstatt
Heritage Hotel Hallstatt

Sunduğu eşsiz manzarası ile ünlü olan bu tesis, Hallstatt’ın tarihi merkezinde yer alan, en çok tercih edilen otellerden biri. Daha çok lüks bir tesis arayanların tercih edebileceği yerlerden.

Hallstatt’ın en iyi konumuna sahip otellerinden biri olarak bilinmesi, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması ve köydeki önemli cazibe merkezlerine yakın olması, bu oteli incelemek için yeterli olacaktır. Oteli İncele & Fiyatlara Göz At

Gasthof Pension Grüner Anger – 3 Yıldız

Gasthof Pension Grüner Anger
Gasthof Pension Grüner Anger

Bir konukevi olarak hizmet veren bu 3 yıldızlı tesis, Hallstatt’ın en sevilen ve en çok tercih edilen tesislerinden biridir. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olması, bunun en önemli kanıtı.

Hallstatt Gölü’ne 3 ve tam merkeze ise, 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, konum olarak da çok iyi bir yerde bulunmaktadır. Barı ve ücretsiz otoparkı da olan bu tesise göz atabilirsiniz. Oteli İncele & Fiyatlara Göz At 

Fenix Hall Boutique Hotel Hallstatt

Fenix Hall Boutique Hotel Hallstatt
Fenix Hall Boutique Hotel Hallstatt

Hallstatt Gölü’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, köyün merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde yer almaktadır. Tuz madenleri ise otele sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Havaalanı servisi de olan bu otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli incele & fiyatlara göz at ; Fenix Hall Boutique HotelBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...