Hannover Gezilecek Yerler – En Turistik 22 Yer

Daha çok yeşil alanları ve parkları ile Almanya‘nın popüler şehirlerden biri olan Hannover, ülkenin görülmeye değer fuarlar şehridir. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini taşıyan mimari yapıları ile sıkılmadan gezebileceğiniz şehirlerden.
Hannover gezilecek yerler listesi oluştururken birbirine yakın turistik yerler ile başlayabilirsiniz. Meydanlar bunun için en ideal yerlerdendir.

Şehirdeki meydanlarda birçok turistik noktayı bir arada görebiliyorsunuz. Bu meydanlar arasında en popüler olan, Marktplatz’dır. Bu meydanda, Eski Belediye Binası gibi şehrin önde gelen turistik noktalarını da bulmak mümkün. Ayrıca, bu meydan çevresi Hannover’da yeme içme için en ideal yerlerden. Birbirinden kaliteli ve popüler restoranları meydan çevresinde bulmak mümkün.

Hannover Gezilecek Yerler Listesi

Hannover’de birbirinden güzel birçok gezilecek yer var. Bu yerlerin hepsini 1-2 günde gezmek pek mümkün değil. Fakat Hannover’daki en önemli turistik yerlere göz atarak güzel bir 1-2 günlük Hannover gezisi yapabilirsiniz.

Bu şehirde gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, gezilecek yerler listenize en önemli turistik yapılardan başlayın. Bu şekilde turistik yerleri kısa yürüyüş mesafeleri ile ziyaret edebilirsiniz.

1.Herrenhausen Bahçeleri

Herrenhausen Bahçeleri
Herrenhausen Bahçeleri

Hannover’de olmazsa olmazlardan olan bu bahçeler, şehirdeki en turistik yapılardan. Versay Sarayı’nın bahçelerinden ilham alınarak 1692-1714 yılları arasında inşa edilmiş yemyeşil güzel bir alan.

Barok tarzda inşa edilmiş olan bu bahçe, İngiliz tarzı olan Georgengarten Parkı ve botanik bir bahçe olan orkide ve kaktüslerin de olduğu Berggarten’i kapsamakta. Ayrıca bu bahçe, yaz aylarında birbirinden güzel konserlere ve festivallere ev sahipliği yapmakta.

2.Berggarten

Berggarten Hannover Görülecek Yerler
Berggarten

Dağ Bahçesi olarak da bilinen Berggarten, Herrenhausen Bahçeleri’nin bir parçası.

Günümüzde bu bahçe, 3 bin türden 20 bin bitki yetiştiren, dünyanın önde gelen botanik bahçelerinden biri olarak biliniyor.

Bahçe, Tropik bitkiler, kaktüsler ve Kanarya Adaları’nın subtropikal bitki örtüsü için dört seraya ev sahipliği yapıyor. Ancak asıl olay, Avrupa’nın en büyük orkide koleksiyonuna sahip Orkide Evi’dir. Burası turistlerin en sevdiği ve bahçenini en güzel bölümüdür.

3.Georgengarten

Georgengarten Hannover'ın Gezilecek Yerleri
Georgengarten

İngiliz tarzındaki bahçeleri ile popüler olan Georgengarten da Herrenhausen Bahçeleri’nin bir bölümüdür.

Wilhelm Busch müzesine ev sahipliği yapan Georgengarten, Polimath Gottfried Wilhelm Leibniz’in onuruna 1780 yılında inşa edilmiş bir bahçe. Kaçırılmaması gereken bölümlerden bir tanesi.

4.Aşağı Saksonya Eyalet Müzesi

Aşağı Saksonya Eyalet Müzesi
Aşağı Saksonya Eyalet Müzesi

Hannover müzeleri arasında en popüler olanı Lower Saxony State Museum olarak bilinen bu müzedir.

Güzel sanatlar, arkeoloji, doğa tarihi ve etnoloji sergileyen dört farklı bölümüyle ünlü olan bu müze, Rönesans ve Barok galerileri, Albrecht Dürer, Rubens ve Rembrandt gibi isimlerle desteklenir, aynı zamanda Caspar David Friedrich gibi Romantikler ve Max Liebermann gibi İzlenimciler tarafından 19. yüzyıl sanatının güzel bir koleksiyonunu sunmaktadır. Sanat severler için eşsiz bir deneyim sunan bu müzeyi de kaçırmayın.

5.Yeni Belediye Binası

Yeni Belediye Binası - Hannover da Gezilecek Yerler
Yeni Belediye Binası

6 binden fazla kaya yığının üzerine inşa edilmiş olan bu bina, 100 metreye yakın yükseklikteki kubbesiyle şehirdeki en görkemli yapılardan biri.

Bu bina yaklaşık 11 senede yapılmış ve binanın kulesine asansör yardımıyla çıkarak güzel bir şehir manzarası da seyredebiliyorsunuz.

9.30 – 18.30 saatleri arasında ziyarete açık olan bu binayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Bina Eski Şehir bölgesinin güney kısmında bulunuyor.

II.Wilhelm döneminden kalma yapı 1913 yılında kullanıma açılmış. Göle yakınlığı ve çevresindeki söğüt ve çınar ağaçları ile güzel bir görüntü sunan bu belediye binası da Hannover’da kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan.

6.Eski Belediye Binası – Altes Rathaus

Eski Belediye Binası - Altes Rathaus
Eski Belediye Binası

Marktplatz adlı verilen meydanda bulunan Eski Belediye Binası, yenisinden çok daha popüler diyebiliriz.

Tarihi 15. yüzyıla kadar giden bu bina, Kuzey Alman Tuğla Gotik tarzının en güzel örneği olarak kabul edilir.

En eski bölüm doğu tarafında, Schmiedestrasse’de, batı tarafında ise, Belediye Binası eczanesinin 19. yüzyılda Neo-Romanesk bir tasarımla güncellendiği Köbelinger Strasse bulunmaktadır.

7.Maschsee Gölü

Maschsee Gölü
Maschsee Gölü

Şehir merkezinin güney kısmında bulunan, insan yapımı bu yapay göl de görülecek güzel yerlerden biri. Şehrin en önemli rekreasyon alanlarından biri olan Maschsee, su sporu tutkunlarının da vazgeçilmez adreslerinden.

Etrafındaki doğal güzelliği sayesinde nam yapmış olan bu göle mutlaka bir uğrayın. Özellikle yaz aylarında.

1936 yılında halkın kullanımına açılmış olan bu göl 78 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.

8.Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi
Eski Şehir Bölgesi

Hannover’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Eski Şehir, Hannover’ın tarihi kısmını oluşturmakta. İkinci Dünya Savaşı sırasında en çok hasar gören yerlerden biri olmasına rağmen kısa sürede yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde, bugünkü şaşalı görünümüne yeniden kavuşturulmuş.

Balhof Binası ve Eski Belediye Binası’da bu bölgede bulunmakta. Yani tek bir bölgeyi ziyaret ederken birçok turistik ve tarihi yerleri de görmüş olacaksınız.

Ayrıca Eski Şehir Bölgesi, Hannover’da konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Birbirinden güzel otelleri ve daireleri de burada bulabilirsiniz.

9.Marktkirche

Marktkirche Hannover Gezisi
Marktkirche

Alstadt’ın merkezinde 14. yüzyıldan kalma şehrin silüeti Marktkirche’yi görmeden, Hannover eksik kalır.

Şehrin en fotojenik yerlerinden biri olan Marktkirche, Şansölyede bulunan üç doğu vitraylı penceresi ve altın varak kaplı 1480 yılından kalma kanatlı yüksek sunak, kilisenin en önemli yerlerinden.

10.Aegidienkirche

Aegidienkirche
Hannover Tarihi Yerler – Aegidienkirche

Hannover’in eski şehir kiliselerinden bir tanesi olan Aegidienkirche, tarihi 1163 yılına kadar giden şehirdeki en turistik kiliselerden biridir.

Kilise savaştan sonra restorasyon yapılmamış. Günümüzde çatısı olmayan bir kilise olarak bilinir ve savaş ve şiddet mağdurları için bir anı olarak bu şekilde bırakıldığı söylenmektedir.

Kilisenin içerisinde, Hannover’in kız kardeşi şehri Hiroşima’nın bağışladığı bir barış zili de bulunuyor.

11.Hannover Tarih Müzesi

Hannover Tarih Müzesi
Hannover Tarih Müzesi

Bu tarih müzesi, Altstadt’ın (Eski Şehrin) batı tarafındaki Leine Nehri’nde bir set olan “Am Hohen Ufer” de bulunmaktadır.

Hannover’in bir ortaçağ pazar kasabasından 750 yıldan uzun bir süredir şehir merkezine nasıl geliştiğini göreceksiniz ve Aşağı Saksonya’da kırsal yaşamın 1600’lerden 1900’lere nasıl değiştiğini bu müzede görebiliyorsunuz.

Tarih ile arası iyi olan turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan bu tarih müzesi, Almanya’nın tarihi hakkında geniş bir bilgi sunuyor. Özellikle İngiliz Kraliyet Ailesi ve kent arasındaki ilişki hakkında bilgileri bu müzede bulabilirsiniz.

11:00-18:00 saatleri arasında açık olan bu müze, savaş sırasında tamamen yıkılmış olsa da 2013 yılında yeniden inşa edilmiş.

12.Wilhelm Busch Müzesi

Wilhelm Busch Müzesi
Wilhelm Busch Müzesi

19. yüzyıl mizah yazarı ve illüstratör Wilhelm Busch için dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müzede ayrıca, Busch’un saygısız dünya görüşünü paylaşan sanatçılar için de binlerce eser bulunuyor.

Hicivli resimli hikayesi Max ve Moritz gibi eserler için resimler, çizimler ve orijinal elyazmalarıyla sanat severlerin göz atabileceği yerlerden.

13.Leibnizhaus

"Leibnizhaus

Filozof, matematikçi, diplomat ve tarihçi Gottfried Wilhelm Leibniz, Hannover’in hayatının 40 yılını geçirmiş ve 1716’da bu Rönesans şehir evinde vefat etmiş.

Binanın cephesindeki pencerelerin kabartması, en dikkat çeken yerlerden. İç mekanda ise, Leibniz’in hayatından eserler taşıyan bir sergi alanı bulunuyor.

14.Ernst-August-Denkmal

Ernst-August-Denkmal
Ernst-August-Denkmal

Ernst-August-Platz’da, Hauptbahnhof’un ana girişinin hemen önünde, Hannover Kralı Ernest Augustus’un anıtı olan Ernst August Denkmal’de Hannover’de görülecek yerler arasında.

Ernest-Augustus, tam süvarilerin süslemeli giyimli at sırtında betimlenmiş güzel bir heykeldir. 1861 yılında yapılmış olan bu heykel özellikle görülmesi gereken bir yer olmasa da, şehir merkezi yakınlarındaysanız, 1-2 dakikalığına göz atabileceğiniz heykellerden.

15.Sprengel Müzesi

Sprengel Müzesi - Hannover
Sprengel Müzesi – entdecken.de

Almanya’nın en değerli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan bu müze, Picasso ve Paul Klee gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

1979 yılında açılmış bu müzede daha birçok yerli ressamın eserlerini de görebiliyorsunuz. Müzenin kütüphanesinde ise, 20 ve 21. yüzyıl modern sanat akımına dair bilgileri de bulabilirsiniz.

Müze ve resime ilgisi olan turistlerin beğenerek gezeceği bu müzeyi de Hannover gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

16.Nana Heykelleri

Fransız ressam Niki de Saint phalle tarafından kadın hareketlerine destek amacıyla yapılmış bu heykeller, rengarenk yapısıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Königsworther Meydanı’nda bulunan bu heykeller 1974’ten bu yana şehrin en gözde güzel yerleri arasında sayılmakta. Açık hava müzesi izlenimini veren bu heykeller gerek renkleriyle gerekse kıvrımlı yapıları görülmeye değer güzel eserlerden.

17.Eileriede Ormanları

Hannover Gezilecek Yerler Blog
Hannover

Avrupa’nın en büyük şehir ormanı ünvanına sahip bu ormanlar şehrin doğusunda bulunuyor.

Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu ormanlarda dinlenebileceğiniz yerler de bulunmakta.

Almanlar tarafından yeşil akciğer olarak da adlandırılan bu ormanlar, şehir merkezine de yakın. Bu yüzden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen gezginlerin veya bisiklet turu yaparak tertemiz havanın keyfini çıkarmak isteyen gezginlerin göz atabileceği yerlerden.

18.Marienburg Şatosu

Marienburg Şatosu
Marienburg Kalesi

Hannover’da görkemli yapılar arasında olan bu şato, şehir merkezine ortalama yarım saat uzaklıkta yer almakta. Şehir merkezinde olmasa da, Hannover Çevresinde gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Popüler bir yer olmasa da arabası olan veya vakti olan turistlerin rahatlıkla gidebileceği tarihi bir yer.

Restoranı ve müzesi de olan bu şatoyu da vaktiniz varsa Hannover gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Kral V. George tarafından eşine doğum günü hediyesi olarak 1858-1867 yılları arasında armağan edilmiş. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş bu şatonun mimarı ise, Conra Wilhelm Hase’dir.

19.Lister Kulesi

"Lister

Şehrin en büyük bira bahçelerinden birine ev sahipliği yapan bu kule, ortaçağ zamanında bir savunma kulesi olarak yapılmış.

Eilenriede Ormanı’nın hemen bitişiğinde bulunan bu yapı çocuklu aileler tarafından da tercih edilen güzel yerlerden.

Bir dinlenme yeri olarak bilinse de, görkemli yapısı sayesinde de oldukça fazla turistin ilgisini çekmekte. Özellikle yaz akşamlarında hem turistler hem de yerel halk buraya susuzluklarını gidermek ve güzel sohbetlere katılmak için geliyor.

20.Hannover 96 Stadı

Hannover 96 Stadı
Hannover 96 Stadı

Almanya ve Fransa arasında oynanan dostluk maçı sonrasında açılmış bu stadyum. Futbol tutkunlarının ilk göz atması gereken yerlerden.

2006 FIFA Dünya Kupası için de kullanılmış olan bu stadyum konser gibi büyük etkinlikler için de kullanılıyor.

21.Hayvanat Bahçesi

Hannover Gezilecek Yerler

Şehrin merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan bu hayvanat bahçesi, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, her yaştan gezginin zevkle gezebileceği bir yer.

1865 yılında kurulmuş olan bu hayvanat bahçesinde 250’den fazla hayvan türü olduğu söylenmekte. Hayvanat bahçesi içerisinde restoranın ve oyun alanlarının olması da çocuklu aileler için oldukça güzel. İster çocuklarınız ile isterseniz yalnız seyahat ediyor olun. Bu Almanya’nın en eski 5. doğal parkını listenize ekleyin.

22.Deniz Yaşamı Akvaryumu

Hannover Akvaryumu
Hannover Gezilecek Yerler Blog

Yüzlerce deniz canlısına ev sahipliği yapan bu akvaryum interaktif alanları sayesinde çocuklu ailelerin en çok ziyaret ettiği yerlerden. Birçok gösterinin de olduğu bu akvaryumda dünyanın birçok yerinden getirilmiş farklı deniz canlıları ile tanışma fırsatınız olacak.

3000 bine yakın canlının yaşadığı söylenen bu akvaryumun en güzel yeri saydam tüneldir. Bu tünelden geçerken köpek balıklarını ve deniz kaplumbağalarını fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Göz At : Berlin gezilecek yerler


Booking.com

Hannover’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Bu şehirde konaklama için çok fazla seçenek bulunmakta. Otellerden hostellere, dairelerden apart otellere birçok konaklama birimini bu şehirde fazlasıyla bulabilirsiniz. Bu şehirde konaklama diğer Almanya şehirlerinin çoğuna göre uygun olsa da hangi otelde ve hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli. Aşağıdaki en iyi konuma, en iyi fiyat/fayda oranına sahip şehirdeki en ideal otellere göz atabilirsiniz.

Hannover’in haritadaki konumuna göz atarak da, şehirdeki bölgeler hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

1.Concorde Hotel am Leineschloss (3 Yıldız)

Şehrin tam merkezinde bulunan bu 3 yıldızlı otelden Hannover turistik yerler bakımından popüler olan hemen hemen her yere çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eşsiz konumu ve uygun fiyatlı odaları ile popüler olan bu otel, Hannover Tren İstasyonu’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Eski Şehir Bölgesi ne de yürüme mesafesinde olan bu otelin en güzel yanı da fırsat indirimlerinin olmasıdır. Ayrıca otelin 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Göz At : Dresden gezilecek yerler

2.Hotel Plaza Hannover (3 Yıldız)

Biraz daha uygun fiyatlı bir 3 yıldızlı otel olan Hotel Plaza, şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunuyor. Bu sayede de merkezde bulunan birçok 3 yıldızlı otellerden daha uygun. Hannover Tren İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki birçok turistik noktaya toplu taşıma araçları veya yaya olarak çok kolay bir şekilde ulaşmak mümkün. Ayrıca otelin 8.1 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

3.Hotel Loccumer Hof (4 Yıldız)

Merkeze 500 metre uzaklıkta bulunan bu otel de oldukça güzel bir konuma sahip. Şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip 4 yıldızlı otellerden biri olan Loccumer Hof adlı bu tesis Hannover Tren İstasyonu’na yürüyerek 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Şık ve modern odalarıyla popüler olan bu otelin 8.3 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı olması da bu otelin en güzel yanı. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Hannover Gezilecek Yerler Videosu

Hannover gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat bu listedeki yerler şehirdeki en önemli ve en güzel yerler olduğundan 2-3 günlük güzel bir Hannover gezisi yapabilirsiniz. Ayrıca bu liste sanırım hemen hemen herkes için yeterli olacaktır.Göz At :

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...