Hırvatistan’da Gezilecek En Turistik 15 Yer

Birbirinden eski tarihi şehirleri ve bozulmamış doğal yapısı ile eşsiz bir deneyim sunan Hırvatistan, başkent Zagreb ile ünlü olsa da, ülkede bu şehirden çok daha fazlasını görebiliyorsunuz.

Hırvatistan’ın keyifli adaları, yatçılar için mükemmel destinasyonlardandır ve daha çok Akdeniz güneşinin tadını çıkarmak isteyenler veya güzel bir balayı tatili planı yapanlar içindir. Dubrovnik, Zagreb, Zadar ve Split gibi şehirler, Hırvatistan’da gezilecek en önemli yerler arasındadır. Tabi bu ülkede, daha birçok turistik şehirden bahsetmekte mümkün. Aşağıdaki en turistik 15 yer ile, güzel bir Hırvatistan rotası çizebilirsiniz.

Hırvatistan’da Gezilecek Yerler

Ülkede gezip görülecek birçok ada, şehir ve turistik yer bulunmaktadır. Bunların hepsini görmek pek kolay olmasa da, aşağıdaki ünlü yerler arasından, zevkinize ve ülkedeki sürenize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Hırvatistan, kültürü ve insanları ile sevebileceğiniz ülkelerden. Güzel iklimi sayesinde de, ister kültür gezisi, isterseniz de eşsiz plajları ile güzel bir tatil planı yapabiliyorsunuz. Çok pahalı olmayan bu güzel ülkede başlıca görülecek yerler ise ;

1.Dubrovnik Surları 

Dubrovnik Surları 
Dubrovnik Surları

Dubrovnik, ülkedeki en ünlü şehirlerden biridir. Bu şehirde yapılacak birçok aktivite olduğu gibi görülmesi gereken de bir o kadar yer bulabilirsiniz. Fakat bunlar arasında kaçırılmaması gereken önemli yerlerden biri surlardır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Dubrovnik, Ortaçağ savunma duvarları ile çevrili Eski Şehir Bölgesi’ne ev sahipliği yapar. Burası, şehrin en güzel ve en hareketli bölgesi olmakla beraber, şehirdeki en önemli mahallelerdendir.

Kaleler, kuleler ve toplar içeren bu eski surlar, bu bölgenin en dikkat çeken yerleridir. Surlar üzerinden parıldayan Adriyatik Denizi’nin eşsiz manzarasını seyretmek için güzel bir yürüyüş yapmakta şart. Ayrıca burası, Dubrovnik’te en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

Tabi Dubrovnik sadece bu surlardan ve Eski Şehir Bölgesi’nden ibaret değil. Daha yapılacak birçok aktiviteyi de bu şehirde bulabilirsiniz. 300 metre uzunluğundaki Stradun Caddesi’ne gidip, güzel bir restoranda yemek yiyebilir veya alışveriş için birkaç mağazaya göz atabilirsiniz. Veya katedrale ve içerisindeki hazineye göz atabilirsiniz. O da olmadı şehrin en çarpıcı yapılarından biri olan Lovrijenac Kalesi’ne gidebilirsiniz. Yani sevebileceğiniz bir şeyi bu şehirde mutlaka bulacaksınız.

Göz At : Dubrovnik gezilecek yerler

2.Diocletianus Sarayı – Split

Diocletianus Sarayı - Split
Diocletianus Sarayı

Ülkede Zagreb’den sonra en büyük şehir olan Split de, Hırvatistan’da görülmeye değer şehirlerden biridir. Antik Roma duvarları içerisinde kurulmuş Diocletianus Sarayı ile ünlü olan bu şehirde birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Adriyatik Deniz manzarası olan Diocletianus Sarayı, MS 305 yılında Roma İmparatoru Diocletian tarafından yaptırılmış. Çan kulesi ile St. Domnius Katedrali’ne ev sahipliği yapan avlu ise, bu sarayın en dikkat çeken yerlerinden.

Geceleri ışıklar yandıktan sonra çok daha güzel manzaraya sahip olan bu kalıntılar, Hırvatistan’da görülecek en önemli yerlerdendir.

Split’te daha görebileceğiniz birçok tarihi ve önemli cazibe merkezleri vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir Bölgesi sadece yaya bölgesidir ve eşsiz kafelere ve meşhur Hırvat yemeklerini deneyebileceğiniz restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.

3.Hvar Adası

Hvar Adası
Hvar Adası

Hırvat adaları arasında en çok tercih edilen Hvar Adası, ülkedeki en iyi deniz ürünleri restoranları ve otelleri ile ünlüdür. Güzel bir Hırvatistan tatili için tercih edilebilecek adalardan biri olan Hvar’da, araç olmayan eski kent bölgesi, 16. yüzyıldan kalma tarihi bir katedral, balıkçı limanı ve bir de tepe kalesini görebilirsiniz.

Hvar Plajları ise, ülkedeki en ünlü plajlardandır ve su sporları için idealdir. Ayrıca ünlüler ve yatçılar için de favori adalardan bir tanesidir.

Hırvatistan’ın Dalmaçya Kıyısı yakınlarında bulunan bu adayı da, mutlaka listenize ekleyin deriz.

4.Plitvice Gölleri

Plitvice Gölleri
Plitvice Gölleri

Hırvatistan’ın en ünlü yerleri arasında en çok ziyaret edilen Plitvice Gölleri Milli Parkı, 16 zümrüt mavisi gölü çevreleyen dik ormanlık yamaçları ve bir de eşsiz güzellikteki şelaleyi kapsamaktadır.

Ülkedeki en doğal yerlerden biri olan Plitvice’de göller arası tekne turlarına katılabilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilir veya doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

Bu milli park, ayılar ve kurtlar gibi vahşi hayvanların da yaşadığı bir yer olarak biliniyor. Fakat rehberler ve yerel halk bu hayvanları görmenin imkansız olduğunu söylemektedir. Bu yüzden, endişe etmeye gerek yok.

Çoğu turist, bu park kenarında bulunan otellerde 1 gece konaklıyor olsa da, zamanınız ve bütçeniz sınırlı ise, günübirlik turlar ile bu milli parkı ziyaret etmek yeterli olacaktır.

Zagreb’den veya Zadar’dan otobüsler ile Plitvice Gölleri Milli Parkı’nı günübirlik ziyaret etmek ise oldukça kolay. Fakat bu milli parkı turlar ile ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yok bireysel olarak ziyaret etmek istiyorsanız da, biletlerinizi önceden aldığınızdan da emin olun.

5.Upper Town – Zagreb

Upper Town - Zagreb
Upper Town – Zagreb

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, ülkenin en popüler ve en önemli şehirlerdendir. Upper Town adı verilen yukarı kasaba ise, bu şehirde mutlaka görmeniz gereken bir bölge.

Burada en dikkat çeken yapılardan biri, şüphesiz görkemli yapısı, Neo Gotik tarzı, geniş dini sanat koleksiyonları ve eserleri ile dikkat çeken Hırvat Parlamentosu’dur. Bunun yanında, renkli çinili çatısıyla göze çarpan, St Mark Kilisesi ve şehirdeki en iyi manzarayı görebileceğiniz bir gözlem yerine ev sahipliği yapan, 13. yüzyıldan kalma Lotrscak Kulesi’dir.

Bu 3 yapı, bu şehirde kaçırmamanız gereken önemli yerlerdendir. Bu yapıların hepsini Upper Town adı verilen bölgede bir arada bulabiliyorsunuz.

Göz At : Zagreb gezilecek yerler

6.Zadar

Zadar
Zadar

Zadar’ın eski kent bölgesi, Hırvatistan’ın Dalmaçya Kıyıları’na dökülen küçük bir yarımada üzerine kuruludur. Ülkenin sürekli yaşayan en eski  bölgesi olduğu söylenen Zadar, Romanesk tarzındaki kiliseleri ile dikkat çekmektedir.

Çoğu 9. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan bu kiliseler, şehrin en sembolik yapıları olduğu gibi, Hırvatistan’ın en önemli tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Resimlere ve süslü hazinelere ev sahipliği yapan bu kiliseler, Zadar’da kaçırılmaması gereken gezilecek noktalar arasındadır.

Bu kiliseler arasında popüler olanlar ise, tarihi 11. yüzyıla giden Aziz Mary Kilisesi, 9. yüzyıl yapımı St. Donatus Kilisesi ve 12. yüzyıldan kalma Anastasia Katedrali’dir. Bu dini yapılar, hem tarih hem de sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Şehirde yapılacak diğer aktiviteler ise, Eski Cam Müzesi’ni ziyaret etmek ve Kolovore Plajı’nda güneşin tadını çıkarmaktır. Hırvatistan’daki plajlar arasında oldukça ünlü olan bu Kolovore’ye de mutlaka bir göz atın.

7.Zlatni Rat Beach

Zlatni Rat Beach
Zlatni Rat Beach

Hırvatistan’ın en ünlü plajları arasında olan Zlatni Rat Plajı, altın pelerin ve haliç olarak da adlandırılsa da, Zlatni Rat olarak bilinmektedir.

Brac’ın güney kıyısında, ”Bol”da bulunan bu farklı yer, ince çakıl taşlarından oluşmakta ve sahile dik 500 metre boyunca uzanmaktadır. Yaz aylarında şezlonglar ve şemsiyelerle dolup taşan bu plaj alanı, süper kalabalık olabilmektedir. Özellikle yüksek sezonlarda bu plaja gidiyorsanız, süper turist trafiğine hazırlıklı olun.

Avrupa’daki en iyi plajlardan biri olarak kabul edilen Zlatni Rat’ta haziran ve eylül ayları arasında dilediğiniz zaman yüzebilirsiniz. Bazı turistlere göre, mayıs ve ekim ayları da oldukça ılık olduğu söylenmektedir. Fakat ideal zaman temmuz ve ağustos aylarıdır.

Zlatni Rat, ülkede rüzgar sörfü için en ideal plaj olarak bilinmesinin yanında, deniz kayağı ve muz botu gibi birkaç su sporuna da ev sahipliği yapmaktadır.

8.Korcula Kasabası

Korcula Kasabası
Korcula Kasabası Eski Şehir Bölgesi

Hırvatistan’daki en güzel adalardan biri olan, Korcula Adası’nın ana yerleşim yeri olan bu kasaba, küçük bir yarımada üzerine oturmaktadır.

Bu kasaba, Ortaçağ surları ve kuleleri ile korunan, araçsız taş sokakları ile ünlüdür. Adanın Venedik yönetimi altında olduğu bir zamanda inşa edilmiş olan bu kasabayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Kasabanın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri ise, 13. yüzyıl kaşifi olan Marco Polo’nun Evi’dir.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, yaz akşamlarında surların hemen dışında Moreska adı verilen kılıç dansının performansını izlemektir.

Bu kasabaya Dubrovnik’ten sadece yaz aylarında katamaran ile veya Split’ten günübirlik turlar ile ulaşabilirsiniz.

9.Rovinj

Rovinj Şehri Hırvatistan
Rovinj

Hırvatistan’ın Venedik dönemi sahil şehri olan Rovinj, pastel renkteki evleri ile ünlüdür. Güzel bir balıkçı limanı ile çevrili olan bu şehir, birbirinden güzel çakıl taşlı plajlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Rovinj’de görülecek noktalardan biri de, deniz kıyısındaki Batana Eko-Müzesi’dir. Bu müze, yerel balıkçıların kullandığı bir tür ahşap tekne olan batana’nın hikayesini anlatmaktadır. Oldukça farklı bir müze olduğundan dolayı da, şehirde ilk olarak göz atılması gereken yerlerden.

Burada birbirinden güzel otelleri bulabileceğiniz gibi, deniz ürünlerini restoranlarını da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Sanat galerileriyle de güzel bir deneyim sunan Rovinj’in en yakın olduğu Hırvatistan havaalanı ise, Pula’da bulunmaktadır.

10.Trogir

Trogir
Trogir

Hırvatistan’ın muhteşem Dalmaçya Kıyıları’ndaki gezilecek noktalar arasında olan Trogir, keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir tatil beldesidir.

Güzel bir Hırvatistan tatili için en iyi destinasyonlardan biri olan Trogir, MÖ 380 yılında kurulmuş. Yani tarihi yapılarıyla da tarih severlerin hoşuna gidebilecek bir yer.

Yunanlılar, Romalılar, Macarlar ve Venedikliler tarafından yönetilmiş olan bu güzel tatil beldesi, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaya başlamasıyla ün kazanmıştır.

Birbirinden güzel kaliteli otelleri ile, konaklama için de güzel seçenekler sunan Trogir’de, birçok Hırvatistan kıyısında olduğu gibi deniz ürünleri restoranlarını bolca bulabiliyorsunuz.

Romanesk ve Rönesans mimarilerinin örneklerini kasabanın Ortaçağ sokaklarında fazlasıyla görebiliyorsunuz. Bunlardan en ünlüsü ise, Aziz Lawrence Katedrali olarak da bilinen Trogir Katedrali’dir. Bunun yanında, Cipiko Sarayı ve Aziz Peter Kilisesi de bu kasabada görülmesi gereken yerlerden.

11.Rijeka

Rijeka
Rijeka

Dalmaçya Kıyısındaki güzellikleri arayan turistlerin es geçtiği, fakat ülkedeki en güzel destinasyonlardan biri olan Rijeka şehri, yapılacak birçok aktivite sunduğu gibi, görülecek yerleriyle de sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz bir yer.

Eski Kent Bölgesi’nin arnavut kaldırımlı sokakları ve burada 17. yüzyılda kurulmuş tarihi binalar ve dükkanlar, Rijeka’da gezilmesi gereken yerler arasında.

Trsat Kalesi ve Trsat Meryem Ana Kilisesi ise, şehirdeki en ünlü yerlerdendir. Tabi Rijeka, bu tarihi yapılar ile sınırlı değildir. Birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri de bu şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

12.Sibenik

Sibenik - Hırvatistan Gezi Rehberi
Sibenik

Hırvatistan’ın Dalmaçya şehri olan Sibenik, tarihi 11. yüzyıla kadar giden oldukça eski bir yerdir. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Aziz James Katedrali’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Diğer şehirler gibi süper turistik bir yer olmasa da, sunduğu güzellikleri ile ziyaret edilmeye değer şehirler arasında yer almaktadır.

Aziz John Kalesi’nin kalıntılarının bulunduğu yer ise, Sibenik’i ve Adriyatik Denizi’ni en iyi görebileceğiniz yerdir. Buradan şehirdeki en iyi fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

13.Osijek

Osijek - Hırvatistan
Osijek

Hırvatistan’ın doğu kesimi için bir planınız varsa, Osijek’i de mutlaka listenize ekleyin deriz.

Osijek, Barok mimarisi, 18. yüzyıl kalesi ve hayvanat bahçesi ile en az 1 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz şehirlerden biridir.

Kopački Rit adı verilen Avrupa’nın en iyi korunmuş sulak alanları ise, bu şehirde biraz daha fazla zaman geçirmek isteyenlerin göz atabileceği yerlerden.

14.Pula

Pula Arenası Amfitiyatrosu
Pula Arenası

Muhteşem konserleri ve festivalleri ile ünlü olan Pula, Roma amfitiyatrosu ile ünlüdür. Rovinj’den doğuya giderek ulaşabileceğiniz bu şehir, Hırvatistan’ın gezilecek önemli turistik yerleri arasındadır.

M.Ö. 27 – 68 yılları arasında inşa edilmiş olan arena (Roma Amfitiyatrosu) 20 bin seyirciyi ağırlayacak şekilde inşa edilmiş. Günümüzde hala bir açık hava sineması olarak kullanılmakta ve birçok konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da oldukça ünlüdür.

15.Makarska Riviyerası

Makarska Kasabası
Makarska Kasabası

Hırvatistan’ın en güzel sahilini bulabileceğiniz yerlerden biri olan Makarska, ülkedeki en iyi gece hayatını görebileceğiniz yerlerden biridir.

Bu liman kenti birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıların yanı sıra, kaliteli restoranları, kafeleri ve eşsiz gece hayatıyla ünlüdür. Burası, turistlerin ülkedeki en eğlenceli bulduğu yerlerden biri. Bir mağara gece kulübüne bile ev sahipliği yapan bu liman kenti, ülkede görülmeye değer en güzel yerlerden biri.

Burada, birbirinden güzel çakıl taşlı plajları da bulabiliyorsunuz. Zaten Makarska Riviyerası, sadece Makarska’dan ibaret değil. Burada birbirinden güzel tatil yerlerini de bulmak mümkün. Eğer eşsiz bir Hırvatistan tatil planı yapıyorsanız, Makarska’ya göz atmadan karar vermeyin deriz. Makarska Rivierası’na google mapste göz atmak için tıklayın.

Hırvatistan Gezilecek Yerler Videosu

Hırvatistan’da balayı için bir planınız varsa, Makarska Rivierası’nın çevresindeki Hırvat Adaları’na göz atabilirsiniz. Burası, ülkedeki en romantik tatil yerlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı gibi, balayı için de en çok tercih edilen yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Göz At : Dubrovnik’te nerede kalınır?

Hırvatistan’da gezilecek yerler, sadece bu 15 yer ile sınırlı değildir. Bu listeye ek olarak daha birçok turistik yerlerden bahsetmekte mümkün. Hırvatistan’ın tatil yerleri arasında listeye eklenebilecek o kadar çok ada ve şehir var ki, hepsi keşfedilmeyi bekleyen cennet köşeleri. Tabi listedeki bu 15 yer de, ülkenin en gözde şehirlerinden, adalarından ve kasabalarındandır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...