İngiltere’de Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan İngiltere, çok uzun yıllar Avrupa’nın en turistik yerlerinden olmuştur. Her şehrin farklı güzellikteki İngiliz aksanı, tarzı ve kültürü ile İngiltere’yi çok çabuk seveceksiniz.

Ülkede gezilecek en güzel yerler arasında, çok iyi korunmuş kır evlerinden kalelere, dünya standartlarındaki sanat galerilerinden müzelere birçok önemli noktayı bulabilirsiniz.

İngiltere’nin en güzel yanı da, çok kolay bir şekilde keşfedilebiliyor olmasıdır. İster araç kiralayıp kısa mesafelerdeki ülkenin en güzel şehirleri ile gezinize başlayın, isterseniz de Liverpool veya Londra’yı merkez seçip, diğer şehirlere ve önemli gezilecek noktalara, trenler ve otobüsler ile gidin.

İngiltere’de gezilecek yerler listemiz ;

1.Londra

Londra
Londra

Şüphesiz, ülkenin en ünlü şehri Londra’dır. Ülke gezisine başlangıç için de en ideal yerlerdendir.

Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri, İngiltere’nin tarihini öğrenmek için ”Tower of London”u (Londra Kulesi) ziyaret etmektir. Tabi şehirde görülecek tek yer bu kuleden ibaret değildir.

Şehirdeki Kraliyet Evi olan Buckingham Sarayı da, Londra’nın en ünlü yerlerinden biridir. Ayrıca, şehirdeki en kalabalık turist trafiğine sahip yerlerden.

Burada ister nöbet değişimlerini seyredebilir, isterseniz de saray odalarını gezebilirsiniz. Tarihi ve sanat merakınız varsa, Buckingham Sarayı’nda ikisini de bulabileceğinizi unutmayın.

Şehrin Whitehall Road bölgesi de kaçırılmaması gereken turistik yerlerdendir. Burada, Big Ben ve Parlemento Binaları ile birçok Kraliyetin düğününe şahit olan, Westminster Abbey bulunmaktadır. Bunlar da, şehrin en gözdelerindendir.

Bunun dışında son olarak, South Kensington da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Burada, Victoria ve Albert Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi gibi şehrin önde gelen müzelerini görebilirsiniz.

Londra’yı 1 güne sığdırmaya çalışmayın. Zamanınız varsa, bu şehirde 2 gece konaklayın. Londra’nın sokaklarında kaybolun, kalabalık metrolara ve otobüslere binin. Bir İngiliz havasında şehri keşfedin deriz.

Göz At : Londra gezilecek yerler listesi

Londra’da nerede kalınır ?

2.Windsor, Berkshire

Windsor Kalesi, Berkshire
Windsor Kalesi

Londra’nın 35 km batısında bulunan bu güzel şehir, turistler için eşsiz deneyim sunmaktadır.

Windsor Kalesi’ne de ev sahipliği yapan bu kent, birçok Ortaçağ yarı ahşap binayı görebileceğiniz yerlerden.

Bu büyük Windsor Kalesi, 1000 yıldan daha uzun bir süre İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yazlık ikametgahı olarak hizmet vermiş. Dünyanın en büyük yerleşim bölgesi olarak bilinir ve İngiltere’nin en önemli tarihi yerlerinden biridir.

Yaklaşık 10 km uzunluğundaki bu kalenin içerisini ziyaret edebilirsiniz. Kale ziyaretinizden sonra, kalenin bulunduğu bölgeyi de mutlaka keşfedin. Burada şehrin ve kalenin eşsiz manzaralarını seyredebileceğiniz noktaları bulacaksınız. Londra’ya yakın bu kenti de listenize ekleyin deriz.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

3.Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi

Cambridge şehrinin en ünlüsü olan bu üniversitenin tarihi 1209 yılına kadar gitmektedir. Dünyada hayatta kalan en eski dördüncü üniversite olma özelliğiyle de oldukça meşhurdur.

Çoğumuzun lise veya üniversite yıllarında hayalini kurduğumuz, fakat büyük bir çoğunluğumuzun da sadece dışarıdan turist olarak baktığı bir üniversite.

20 bine yakın öğrencisiyle 31 okuldan oluşan bu koca üniversite, İngiltere’nin en ünlü yerlerinden biri.

Üniversitenin kuruluş hikayesi Oxford’a bağlanır. Bir grup bilim insanının yerel kasaba halkı ile anlaşmazlık yaşadıktan sonra, Oxford’tan ayrıldığı zamanda kurulmuş Cambridge.

Üniversitenin kaçırılmaması gereken yeri ise, barok tarzı ve zarif oymalı şapeli ile dikkat çeken Trinity Koleji’dir.

Bazı kuleleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirken, bazılarına da 5-10 sterlin ödeyerek girebiliyorsunuz. Hepsine girmeseniz de, Trinity’i kaçırmayın.

Üniversitenin web sitesi : www.cam.ac.uk

4.Liverpool

Liverpool
Liverpool

İngiltere’deki en anlaşılması zor olan aksana sahip insanlarıyla ünlü bu şehir, ülkenin en güzel ve en önemli yerlerindendir.

Liverpool diyince sizin de aklınıza The Beatles mı geliyor ? benim gelmiyordu. Ta ki, Liverpool halkıyla 1-2 gün geçirene kadar.

Bu şehir, The Beatles’dan çok daha fazlasını sunmaktadır. Bu UNESCO deniz kentinde yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri bulabilir, bir an olsun sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Tabi, kısa ve anlamlı bir ziyarette, bu şehri keşfetmek için yeterli olacaktır.

Mimari yapılarlar aranız iyiyse bu şehri çok çabuk seveceksiniz. Hele bir de gece hayatına düşkünseniz, Liverpool’un çılgın partilerine bayılacaksınız. Bu şehir, ülkenin en havalı ve en güzel şehirlerinden, rotanıza mutlaka ekleyin deriz.

Göz At : Liverpool gezilecek yerler

5.Bath

Bath - Roma Hamamı
Bath – Roma Hamamı

Çok çabuk sevebileceğiniz güzel bir şehir olan Bath, İngiliz turistler arasında süper popüler olsa da, son zamanlarda yabancı turistlerin de ilgisini çeken yerlerden biri haline gelmiştir.

Ülkenin güneyindeki Bath, Thermae Bath Spa adı verilen kaplıca sularına ev sahipliği yapan merkez ile de oldukça ünlüdür. Bu kaplıca kentinin tarihi öğrenmek için göz atabileceğiniz en dikkat çekici yer ise Roma Hamamı’dır. Burası da, kentin en önemli noktalarından.

Bu şehir, bu kaplıca ve hamamlardan çok daha fazlası. Birbirinden güzel tarihi yapıları ve güzel atmosferi ile burada yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabileceksiniz.

Göz At – Web sitesi : visitbath.co.uk

6.Brighton

Brighton Pier
Brighton Pier

İngiltere’de romantik bir kaçış yeri arıyor veya biraz daha sert bir gece hayatı deneyimlemek istiyorsanız, ”Brighton” aklınıza ilk gelecek şehirlerden biri olmalı.

Her yaştan turistin severek gezebileceği şehirlerden biri olan Brighton için bir gezi planı yapmanıza da gerek yok. Kendinizi sokağa atın ve kaybolarak birbirinden eşsiz sokak eğlencelerini, grafiti sanatını ve en önemlisi de şehir pazarlarını keşfedin.

Bu şehir, ”Brighton Pride” adı verilen etkinliği ile ünlüdür. Eşcinselliğe karşı ayrımcılığı önlemek amacıyla Brighton Pride şirketi tarafından düzenlenen bir etkinliktir ve İngiltere’nin birçok eşcinseli bu etkinliğe mutlaka katılır. Etkinlik zamanında İngiltere’deyseniz, Brighton Pride, oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

Birbirinden güzel arnavut kaldırımlı sokakları, plajları ve gece hayatıyla ünlü olan bu şehri de, listenize ekleyin deriz.

7.The Cotswolds

The Cotswolds - Castle Combe
Cotswolds – Castle Combe

Taş evler, akan akarsu, dolambaçlı yollar ve güzel köyler ile Kartpostallık Cotswolds, ülkede gidilmesi gereken en özel yerlerden biridir.

Londra’ya yakın yerlerden biri olması da, Cotswolds’u daha çekici hale getiriyor. Londra’dan 2 saatlik sürüş ile buraya ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde de Bath’e uğramayı da unutmayın.

Daha çok rahat atmosferi ve eşsiz manzarası ile dikkat çeken Cotswolds, birbirinden güzel kartpostallık kasabaları ve önemli turistik noktaları ile sıkılmadan dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden.

Bunlar arasında en popüler olanlar ise, Castle Combe, Bibury, Suda Bourton ve Suda Kalma’dır. Hepsi kendine özgür kartpostallık görüntüsü ve tarihi ile ünlü yerlerdir.

Ayrıca burada görebileceğiniz bir diğer dikkat çekici nokta ise, vahşi yaşamı ile bilinen Cotswold Wildlife Park’tır. Ağaçtan ağaca atlayan lemurlarla yürüyebilir, Manor House’un hemen yanında özgürce otlayan gergedanları seyredebilirsiniz.

Buraya ister Londra’dan 2 saatlik sürüş ile, isterseniz de Bristol’den 1 saatlik sürüş ile ulaşabilirsiniz. Fakat, Londra üzerinden gidecek olursanız, yol üzerinde Bath Şehri’ni de görme şansınızın olduğunu unutmayın.

Costwolds’u google haritalarda görmek için tıklayın.

8.Newcastle upon Tyne

Newcastle upon Tyne
Newcastle upon Tyne

Genel Newcastle olarak bilinen bu şehir, Liverpool’dan ve Manchester’dan daha zor bir İngiliz aksanına sahip olmasıyla da ünlüdür.

Ülkedeki en cana yakın insanların Newcastle halkının olduğunu duyunca, bir hayli şaşırabilirsiniz. Çünkü, bu insanların İngilizcesini anlamak oldukça zorken, onların ne kadar cana yakın olduklarını sadece mimiklerden anlamakta çok kolay olmasa gerek.

Tabi, bu bahsettiğim aksan, daha çok kırsal kesimlerdeki Newcastle halkına ait. Şehir halkının biraz daha iyi ve temiz İngiliz aksanı olduğu da söylenir.

Burada nehir boyunca güzel bir gezintiye çıkın. Milenyum Köprüsü’nü geçip ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Baltık Çağdaş Sanat Merkezi’ne bir göz atın. Dönüştürülmüş bir un değirmenine ev sahipliği yapan bu kompleks, dördüncü katındaki eşsiz manzara sunan terası ile ünlüdür. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu terasa mutlaka çıkın.

Ayrıca, 19. yüzyıldan kalma Victoria Tüneli’ni ve II. Dünya Savaşı sığınağına da göz attığınızdan emin olun. Günübirlik turlar ile bu şehirdeki en önemli turistik yerleri rahatlıkla bitirebilirsiniz.

9.Manchester

Manchester
Manchester

”Bus” mı ”Boss” mu demek istediklerini mimiklerinden anlayabileceğiniz halkı ile ünlü Manchester, İngiltere’nin en hızlı gençlerine ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Manchester halkı, ülkedeki en gezgin halktandır. Yerinde duramayan, her tatilde ülkeden ayrılan bu güzel halkın, bu güzel şehri de, ülke gezinizde rotanızda olması gereken muhteşem bir yer.

Çok kişilikli bir şehir olan Manchester, dolaşması kolay ve eğlenceli bir şehirdir.

”Northern Quarter” adı verilen bölge, şehrin kalbinin attığı yerdir ve ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölgedir. Canlı sokak sanatı, bohem barları ve bağımsız plak dükkanlarıyla turistlerin ilgisini çeken bu mahalle, grafiti sanatını en iyi görebileceğiniz yerdir.

Birbirinden güzel barları, kafeleri ve restoranlarıyla, özellikle yaz aylarında güzel bir atmosfere ev sahipliği yapan bölge, şehirdeki en iyi ve en hareketli müzik mekanlarını bulabileceğiniz yerdir.

Manchester ayrıca eşcinsel dostu bir şehirdir. Canal Street’e gidecek olursanız, burada birçok eşcinsel bar ve kulüp bulabilirsiniz. Tabi bu eşcinselliğe karşı olup olmamanızla alakalı olan bir yer değil. Karşı olsanız bile, buradaki mekanlar şehirdeki en eğlenceli mekanlardan bazılarıdır.

Spinningfields ise, biraz daha normal barları, restoranları ve alışveriş için tercih edebileceğiniz bölgelerden. İngiltere standartlarında çok da pahalı olmayan mağazalarına göz atabilirsiniz.

Manchester iki üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu da demektir ki, gece hayatı için ucuza içkileri ve yemekleri bulabilirsiniz. Çünkü, Manchester öğrencisi ucuz içkiyi sever. Üstüne bir de ucuz yemek sever. Bu yüzden de, geceleri İngiltere standartlarında çok daha uygun fiyatlara eğlenebilirsiniz.

Manchester, İngiltere’nin en iyi gece hayatına sahip şehirlerden. Eğer bu şehirde geceleri de planınız varsa, mutlaka ama mutlaka ”The Warehouse Project” adlı mekana gidin. Burası her gün açık değil. Ayrıca bir etkinlik gibi bir yer. Hafta sonları yapılan büyük partileri ile ünlü. Bir gece kulübünden çok daha farklıdır. Bir nevi konser alanı ama ülkedeki en iyisi.

Göz At : Manchester gezilecek yerler

10.York

York - İngiltere de Gezilecek Yerler Blog
York

Vikingleri izlediyseniz ”York” şehrini bolca duymuşsunuzdur. Burası, İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biri. Güzel atmosfere sahip birçok kafesi ve görülecek birçok yeri var.

Şehirdeki tarihi yer ise, York Minster, York Katedrali olarak bilinen bu görkemli yapı, şehrin ve ülkenin en önemli yapılarından birisi. Daha önce gördüğünüz tüm katedralleri unutun. Bu katedral, Gotik tarzdaki birçok katedrale meydan okuyacak türden.

Giriş ücreti 15 sterlin ve ödediğiniz her kuruşa değecektir.

Bunun dışında şehirdeki önemli noktalardan bir diğeri ise, The Shambles adı verilen yoldur. Burası, arnavut kaldırımlı sokakları, şirin küçük kafeleri ve restoranları ile sevebileceğiniz yerlerdendir.

Jorvik Viking Centre, Vikingler hakkında tarihi bilgiyi bulabileceğiniz en muhteşem yerlerden. Vikinglerin tarihi ile ilgili sergiler gerçekten çok güzel, muhteşem korunmuş eserler ile ve her şey eski bir Viking Şehri gibi geliyor.

11.Oxford

Oxford
Oxford Şehri

Oxford, Cambridge’in ana Üniversite rakibi olarak iyi bilinir. Fakat bu şehir bundan çok daha fazlasıdır.

Tabi ilk olarak Oxford Üniversitenin çevresini keşfettiğinizden ve Bodleian Kütüphanesi’ni gördüğünüzden emin olun.

Üniversitenin Botanik Bahçesi de bitkilere merakı olan turistlerin göz atabileceği güzel yerlerden.

Açık hava tiyatrosunda geleneksel oyunları izleyebileceğiniz Oxford Playhouse da, bu şehirde görülecek yerler arasındadır. Bu şehirde birbirinden güzel kafeleri, barları ve restoranları da bulabileceğiniz Queen’s Lane bölgesine de mutlaka göz atın. Ayrıca Avrupa’nın en eski kafesi olan ”Queen’s Lane Coffee House”a göz atmayı da unutmayın.

Oxford Üniversitesi web sitesi : ox.ac.uk

12.Nottingham

Nottingham - İngiltere Gezi Rehberi
Nottingham

Ülkedeki birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz şehir olarak tanınan Nottingham, görkemli mimari yapıları, yürüyüş için birbirinden güzel parkları, tarih ve sanayi müzesinden oluşan Wollaton Hall’i ile, dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz eşsiz şehirlerdendir.

Mağaraların tarihine ışık tutan Mağaralar Şehri ise, daha çok çocuklu ailelerin göz atabileceği yerlerden biri olarak bilinse de, her turistin deneyimleyebileceği güzel bir yerdir.

Nottingham’ın İngiltere’nin en çılgın gece hayatına ev sahipliği yapan şehirlerden biri olduğunu biliyor muydunuz ?

Bu şehirde geceler tüm İngilizler tarafından ”INSANE” olarak tanımlanır. Akıl almaz partileri ile ünlü bu şehirde, gece hayatına daire beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Stealth, Rock City ve Rescue Rooms adlı mekanlar, sabahlara kadar dans edebileceğiniz, dünyaca ünlü dj’lerin de sahne aldığı muazzam mekanlardır.

Şehirde hakkında daha fazla bilgi için web sitesi ; visit-nottinghamshire.co.uk

13.Jurassic Coast

Jurassic Coast
Jurassic Coast

Bu çarpıcı sahil şeridi, İngiltere’nin en meşhur yerlerinden biridir ve çok sayıda kasaba ve köyler ile eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Sahil şeridi, birbirinden güzel kaya oluşumları ve berrak mavi suyu ile ünlüdür. Burada görebileceğiniz ve yapabileceğiniz birçok şey var. Fakat Dorset’teki ikonik Durdle Kapısı kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

İngilizlerin en çok sevdiği yerlerden biri olarak bilinen Jurassic Coast, son yıllarda yabancı turistlerin de favori adreslerinden biri haline gelmiştir.

Resmi web sitesi ; Jurassiccoast.org

14.Winchester

Winchester
Winchester

Londra’dan günübirlik turlar ile rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerden biri olan Winchester, son zamanlarda artan turist trafiği sayesinde adından epey söz ettirmektedir. İngiltere şehirleri arasında en kolay görebileceğiniz yerlerden olan Winchester, bir günde rahatlıkla görebileceğiniz yerlerden.

Londra’dan ister turlar ile isterseniz de bireysel olarak çok kolay bir şekilde bu şehre ulaşabilirsiniz.

Winchester’da gezip görebileceğiniz birçok yer olmasının yanında, yapılacak da birçok turistik aktivite vardır. Birbirinden güzel pub’ları, restoranları ve güzel atmosfere sahip kafeleriyle, İngiliz kültürünü en iyi hissedebileceğiniz şehirlerden.

Bir Ortaçağ kalesinin kalıntılarına, şehrin güzel ve görkemli katedraline, birbirinden güzel tarihi sokaklara ve butiklerle süslenmiş dar alışveriş caddelerine göz atmayı unutmayın.

15.Stonehenge

Stonehenge
Stonehenge

İngiltere’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıt olarak bilinir.

Dünyadaki en eski dünya mirası alanlarından biri olmasıyla ünlü olan Stonehenge, 4.500 yıldan fazla bir süredir hac yeri olmuş. Eskiden bir ibadet yeri olarak inşa edildiğine inanılıyordu.

20 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu bölgeye ulaşmak için birçok turistin yaptığı gibi ilk olarak, alanın 16 km uzağında bulunan, bir Ortaçağ şehri olan Salisbury’yi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu şehrin eski kent bölgesinde, birbirinden güzel dini yapıları ve çok sayıda tarihi Ortaçağ mimarisini de görebilirsiniz.

Stonehenge google haritalarda görmek için tıklayın.

İngiltere’nin gezilecek yerleri arasında olan bu 15 yer, sadece ülkedeki en turistik olan noktalardandır. Bu ülkede, daha birbirinden güzel tarihi yerleri, yapılacak turistik aktiviteleri, şehirleri ve kasabaları da bulabilirsiniz. Fakat, çok fazla vaktiniz yoksa yukarıdaki 15 yer ile de güzel bir İngiltere gezisi yapabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...