Kız Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Kız Kulesi İstanbul
Kız Kulesi İstanbul

İstanbul denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kız Kulesi, İstanbul’un tarihi yerleri arasında büyük bir öneme sahip. Oldukça küçük bir adanın üzerine yapılmış bu tarihi kule fotoğraf tutkunlarının, aşıkların, turistlerin ve yönetmenlerin en çok tercih ettiği yerlerden.

Hakkında birçok rivayet olan kule İstanbul Boğazı’nda Marmara Denizi’ne yakın bölümünde bulunuyor. Eskiden boğazda gelen gemilerden vergi almak amacıyla da kullanıldığı söylenmekte.

Kara sevdaların, mutluluğun ve göz yaşlarının şahidi olan Kız Kulesi, İstanbul’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.

Kız Kulesi İstanbul
Kız Kulesi’ne giden teknelerin bulunduğu yer

Kız Kulesi Hakkında Bilgiler

Üsküdar ile harem arasında kalan Salacak sahilinin tam karşısında yer alan kuleye ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen, bazen aşırı yoğunluk nedeniyle uzun süre bekleyebiliyorsunuz. Eğer Avrupa Yakası’ndan araçlarınız ile kuleyi görmeye gidiyorsanız, size tavsiyem araçlarınızı bırakıp, toplu taşıma araçlarını kullanmanız olacaktır. Aksi takdirde büyük bir park problemi yaşayabiliyorsunuz.

Kız Kulesi İstanbul

Hamoğlu adlı özel bir Holdinge 49 yıllığına kiralanmış olan Kız Kulesi, gündüzleri bir müze olarak faaliyet gösterirken akşamları (20:00’dan sonra) restoran olarak faaliyet gösteriyor.

Kulenin restorasyonun 2000 yılında bitmesine rağmen açılış tarihi 2002’dir. Peki neden 2 yıl beklediler diye soracak olursanız, kulenin özel bir şirkete verilmesi sebebiyle açılan davadan dolayı, kulenin açılışı 2 yıl gecikmiş.

Kız Kulesi İstanbul
Kulenin seyir terası

Kız Kulesi tarihi hakkında birçok efsane vardır. Battal Gazi (Atı alan Üsküdar’ı geçti), yılanlı efsane, aslanlı efsane ve Nazım Hikmet’e de ait olan efsaneyi kule ziyaretinizde görebilir ve bu efsanelere ait bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kulenin yapılış amacı ise tam olarak bilinmiyor. 2.500 yıldan fazla tarihi bir geçmişi olduğu sanılan bu kule, daha çok boğazdan geçmek isteyen gemilerden vergi alınması amacıyla kurulduğu söyleniyor.

Kız Kulesi’ne çıkarken adeta Galata Kulesi’ne çıkıyormuş gibi hissediyor insan. Kuleye çıktığınızda sizi karşılayan eşsiz manzara ise, kuleden hiç ayrılmama hissi veriyor.

Kız Kulesi İstanbul
Kuleden görebileceğiniz en güzel manzaralardan biri

Kule, teras katı ile daha da dikkat çekiyor. En üst bölümde bir de cafe bulunuyor. Fiyatlar da öyle çok uçuk değil. Bu cafede sıcak/soğuk alkollü/alkolsüz hemen hemen tüm içecekleri bulabiliyorsunuz. 360 derecelik İstanbul manzarası da ücretsiz.

Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eser olan Kız Kulesi Hikayesi antik çağlardan başlıyor. Eski Yunan İmparatorluğundan Osmanlıya hemen hemen tüm tarihi dönemlerde var olmuş ve günümüze kadar gelebilmeyi başarmış.

Kız Kulesi İstanbul
Kuleden eşsiz bir manzara seyretmek mümkün

Kız Kulesi Hikayesi

Birçok hikayesi olan Kız Kulesi’nin en etkileyici ve en acıklı olanı konuşamayan iki aşık Hero ve Leandros’a ait ölümsüz aşk hikayesidir. Kulenin romantik dokusundan dolayı, Kız Kulesi dendiğinde akla ilk gelen hikaye bu hikaye olmaktadır.

Hikayede yer alan Hero, Tanrıça Afrodit adına yapılmış olan bir tapınakta rahibedir. Hero’nun tek görevi kuleden kumrulara bakmaktır. Tapınak çevresinde düzenlenen törenlerde aşkı bulamamışlar ve hayali sevgilerine kavuşabilmek amacıyla Afrodit’e yakarışta bulunurlar. Boğazın karşı kıyısında olan Leandros bu törene katılmak amacıyla tapınağa gelir ve Hero ile karşılaşır. İlk görüşte birbirlerine aşık olan iki gencin arasında büyük bir engel vardır. Hero rahibe olması dolayısıyla, ona evlenmek yasaktır. Leandros ise sonucu ne olursa olsun Hero’ya kavuşmak ister.

Kız Kulesi İstanbul

Leandros bir gece boğazın karşı kıyısından kuleye bakarken kulenin tepesinde yanan ateşi görür. Hero, meşale ile Leandros’a yol göstermektedir. Dayanıklı ve iyi bir yüzücü olan Leandros, Hero’ya kavuşmanın tutkusuyla boğazın sularına atlar ve kuleye varır. İki genç ilk defa o gece aşklarını kutsarlar.

Kız Kulesi İstanbul

Kız Kulesi o geceden sonra her gece gizli gizli buluşan bu iki gencin aşkına ve gizli sevişmelerine tanıklık eder. Leandros yine bir gece gizli aşkı Hero’ya kavuşmak için boğaza atlar. Hero’da her gece yaptığı gibi Leandros’a meşaleyle yol gösterir. Fakat rüzgarın etkisi ile sönen meşalenin etkisiyle Leandros yolunu kaybeder. Ne tarafa yüzeceğini bilemeyen Leandros’un dayanacak gücü kalmadığından boğazın azgın sularında kaybolur. Tüm vücudunu sarmış endişe ile sevgilisini bekleyen Hero, sabah olduğunda biricik aşkının cansız bedenini karşı kıyıda görür. Bu acı onu mahveder ve daha fazla dayanamayıp kuleden kendini boğazın sularına bırakır ve hikayede bu şekilde sona erer.

Kız Kulesi İstanbul
Kule içerisinde hediyelik bir şeyler alabileceğiniz küçük bir dükkanda bulabilirsiniz

Kız Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

[huge_it_maps id=”132″]

 

Kuleyi İstanbul Boğazı’nda Salacak açıklarında görebilirsiniz. Üsküdar’dan veya Kabataş’tan düzenlenen ringler aracılığıyla kuleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’nın Üsküdar ilçesinde bulunan bu kuleye ulaşmak için Üsküdar’da bulunan otobüs durağına gelmeniz yeterli olacaktır. Buradan kısa bir yürüyüşle kuleye giden botların hareket ettiği yere ulaşabilirsiniz.

Kız Kulesi gerek tarihi ve hikayesiyle, gerekse eşsiz manzarası ve restoranıyla İstanbul’da kaçırılmaması gereken en önemli yapılardan. İstanbul’a kadar gidip de şehrin ikonu haline gelmiş bu kuleyi görmeden dönmeyin.

Kız Kulesi İstanbul

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here