La Spezia Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

İtalya’nın batı kıyısında güzel bir konumda, Floransa, Pisa ve Cenova‘dan çok da uzak olmayan La Spezia, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri.

Ticari liman faaliyetlerinin yanı sıra La Spezia, ülkenin önemli bir askeri üssüdür ve İtalyan Donanması’nın büyük bir çoğunluğu da burada bulunmaktadır.

Şehrin tarihi, tarih öncesi çağa kadar gidiyor. Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak faaliyet göstermiş olan La Spezia, İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinden. Tarihi binalarla güzel manzaranın muhteşem bir kombinasyonuna sahip olan bu şehri seveceksiniz.

Şehrin konumu ise, ”Toskana” bölgesini keşfetmek için en önemli noktalardandır. Bu şehirden, Toskana’nın diğer güzel şehirlerinden olan Floransa, Cenova ve Pisa’ya trenler ile çok çabuk ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Gelelim La Spezia Gezilecek Yerler Listemize ; 

1.Rıhtım (The Waterfront)

ıhtım (The Waterfront)
ıhtım (The Waterfront)

Güzel manzaralara ve birçok cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan bir kıyıya sahip olan La Spezia’nın rıhtımı, şehirde ilk olarak göz atabileceğiniz yerlerden. Özellikle güzel manzarasıyla turistleri baştan çıkaran bu liman alanı, ”Centro Storico” ve ”Porto Mirabello”nun bitişiğinde güzel bir konumda yer alıyor.

Rıhtımın önünde, ağaçlarla kaplı ve limanın muhteşem manzaralarını sunan ”Passeggiata Costantino Morin” adlı yürüyüş yolu bulunuyor. İşte bu yürüyüş yolu, limanın ve limana gelip giden yolcu ve ticari gemilerini izleyebileceğiniz en güzel yerdir.

Bu yol üzerinde güzel bir yürüyüş yaparak, şehirdeki en güzel manzarayı izleyebilmenin yanı sıra, yol boyunca birçok güzel kafeyi ve restoranı da bulabiliyorsunuz.

2.La Spezia Teknik Deniz Müzesi

La Spezia Teknik Deniz Müzesi
La Spezia Teknik Deniz Müzesi – ligurianautica.com

Askeri bir merkez olan La Spezia’da, donanmayla ilgili bir müze olması da şaşırtmıyor.

Ülkenin en önemli deniz müzelerinden biri olarak kabul edilen, ”La Spezia Teknik Deniz Müzesi” her yaştan turistin severek gezebileceği güzel bir müzedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için doyurucu bir müze olmasından dolayı da, şehirdeki en popüler turistik yerlerden bir tanesi.

Porto Mirabello‘nun ve deniz kıyısının batısında bulunan bu müze, oldukça büyük bir binada yer alıyor ve müzenin temel amacı insanları İtalyan deniz kuvvetleri ve ekipmanlarının teknik yönleri hakkında eğitmektir.

Toplar, dalış kıyafetleri, model gemiler ve hatta savaş gemilerinden kontrol panelleri gibi birçok nesneyi bu müze içerisinde görebiliyorsunuz. İtalyan Donanmasını ve tarihini merak ediyorsanız, bu müzeye 5-10 dakikalığına uğrayabilirsiniz.

3.Cinque Terre

Cinque Terre - La Spezia
Cinque Terre

Cinque Terre, La Spezia’dan çok uzak olmayan, İtalya’nın en romantik ve en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapmasıyla ünlü bir sahil şerididir.

Ülkenin bu güzel bölgesine gezi düzenleyip de, bu pastoral manzaraya sahip yeri görmeden de olmaz.

Özellikle çiftlerin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinen Cinque Terre‘de görebileceğiniz manzaranın dışında, birbirinden güzel köyleri de bulabilirsiniz. Bunların en önemli ve en popüler olanları ise, Vernazza, Manarola, Riomaggiore ve Monterosso al Mare‘dir. Bu köyler, kasabayı kıyı şeridine yükselten yüzlerce renkli evlerle çevrili ve kartpostallık bir görüntü sunmaktadır.

La Spezia’dan dilerseniz turlar ile burayı ziyaret edebilir, dilerseniz bireysel olarak gidebilirsiniz. Her şekilde de, İtalya’nın bu muhteşem yerini seveceksiniz.

4.Santa Maria Assunta Bazilikası

Santa Maria Assunta Bazilikası
Santa Maria Assunta Bazilikası

La Spezia’daki en önemli ve en bilindik dini yapılardan biri olan ”Santa Maria Assunda Bazilikası” (Sadece Santa Maria olarak da bilinir) 1954 yılına kadar tam olarak tamamlanamamış bir yapıdır.

Yapının ön cephesi, şehirdeki diğer kiliselerin çoğunda olduğu gibi benzer yeşil ve beyaz çizgili mermer bir tasarıma sahiptir. Bu yüzden gösterişli bir dış cephe yok. Fakat iç mekan, dış mimariye nazaran biraz daha gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip diyebiliriz.

İç mekanda, önemli dini figürlerin bazı mermer statüsünü ve güzel tarihi resimleri görebilirsiniz.

Piazza Giulio Beverini‘de bulunan bu güzel tarihi yapı, ilk olarak 15. yüzyılda kutsanmış ve sonraki yüzyıllarda sürekli değiştirilerek ve restorasyon çalışması yapılarak 1954 yılına kadar tamamlanamamış. Günümüzdeki görünümüne ise, son yapılan restorasyon çalışmasından sonra ulaşmış.

5.Castello San Giorgio

Castello San Giorgio
Castello San Giorgio – liguriaplus.com

San Giorgio Kalesi olarak da bilinen Castello San Giorgio, yüzlerce yıldır La Spezia’nın en önemli yapılarından biri olarak durmaktadır.

İlk olarak şehirlerin savunma duvarlarının bir parçası olan bu görkemli kale, ”Nicolo Fieschi” tarafından 13. yüzyılda inşa edilmiş.

Günümüzde orijinal duvarın büyük bir bölümü hala durmakta ve ana yol için de bir kemer sağlamaktadır. Kalenin içerisinde bir de Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Bu müzedeki eserler ise, ülkenin bu bölgesinden Bakır Çağı ve Roma yerleşimlerine kadar uzanan çeşitli buluntulardan oluşmaktadır.

6.Palmaria Adası

Palmaria Adası
Palmaria Adası

La Spezia Körfezi’nin en güneyinde bulunan Palmaria Adası da, ilginç flora ve faunaya sahip, keşfetmek için harika yerlerdendir.

Bu adanın en iyi bilinen özelliği, kayalıkları arasındaki gizli mağaralara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bunlardan en ünlüleri ise, Mermer ve Mavi Mağaralardır.

Sahil şeridi ise, mükemmel bir manzara sunuyor. Bu manzarayı görmek için tekne turlarına katılabiliyorsunuz.

Yaz aylarında feribotlar, La Spezia ve Lerici’den geçerek adanın kuzey tarafına inmektedir. Burada, birçok balıkçı teknesi, birkaç restoran ve çakıl plajları da bulabilirsiniz.

La Spezia’nın turist trafiğinden kaçmak, biraz daha doğal yerler görmek için Palmaria Adası’nı mutlaka ziyaret edin deriz.

7.Parco Giardini Pubblici

La Spezia Gezilecek Yerler Listesi
Parco Giardini Pubblici – laspeziaresidence.com

Rıhtım yakınlarında görebileceğiniz, kamusal bir park olan ”Parco Giardini Pubblici” yürüyüş yapmak için turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden. Bahçeler, oldukça geniş bir alanı kaplamakta ve ağaçlarla kaplı olan yürüyüş yolları da bulunmaktadır.

Tarihi şehir merkezinden geçerken göz atabileceğiniz bu parkın yürüyüş yollarına göz atmayı unutmayın. Özellikle güzel fotoğraf kareleri yakalamayı planlıyorsanız, burayı sevebileceğinize emin olabilirsiniz.

Burada, yürüyüş yollarının dışında, birçok heykel ve anıt da bulunuyor.

8.Lerici

Lerici
Lerici

La Spezia’nın 8 km güneydoğusunda bulunan Lerici, uzaklığına rağmen turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden. Teknesi bir fırtınada devrildiğinde koyda boğulan İngiliz şair Percy Bysshe Shelley‘nin trajik ölümüyle ilişkisi olan bu köy, oldukça renkli evleriyle dikkat çekiyor.

Lerici Kalesi ve Lido da, bu köyde görülmeye değer en güzel yerlerden.

Bu kasabanın limanı gerçekten çok güzel. Yüzlerce balıkçı ve yelkenli teknenin suya demirlemesini görmek ve yerli halkın günlük işlerini izlemek, burada yapılabilecek en güzel şeylerden.

Via Giuseppe Mazzini üzerindeki ana meydan, Lerici’nin en hareketli yerlerinden. Burası, birbirinden güzel restoranları da bulabileceğiniz bir meydan. Lerici için özellikle gezilecek yerler listesi bile çıkarabilirsiniz.

9.Via del Prione

Via del Prione - La Spezia Gezisi
Via del Prione – Flickr.com

Via del Prione, eski kenti ikiye böler ve La Spezia ile Cenova Cumhuriyeti arasındaki yakın bağları göstermesiyle ünlüdür.

Kentsel düzenlemenin bir parçası olarak, sokak limandan Cenova’ya giden yola düz bir çizgi çizmektedir ve son 800 yılın tarihi, şimdi yayalara ayrılmış caddeyi çevreleyen bazı binalara ve dekorasyonlara yansımaktadır.

Burası, La Spezia’nın en sevilen caddelerinden. Ayrıca en turistik yeri de diyebiliriz. Birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve küçük butikleri ile, sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Tarihi şehir merkezinin kalbine oldukça yakın bir konumda bulunan Via del Prione, şehirde özellikle yeme içme için bile tercih edebileceğiniz bir cadde, kaçırmayın.

10.Parco Naturale Regionale di Porto Venere

Parco Naturale Regionale di Porto Venere
Parco Naturale Regionale di Porto Venere

Cinque Terre ile kıyaslanabilecek bir güzellikte olan Porto Venere Bölgesi Tabiat Parkı‘nda Doria kalesini ve Forte del Muzzerone’yi keşfedebilir, eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz.

Isola Palmaria’nın (Palmaria Adası) yanında yer alan bu park, daha çok adanın hemen karşısındaki Portovenere limanı ile adından söz ettirmekte. Burası, yamacın hemen kenarında bulunan evleri ve Doria Kalesi ile görülmeye değer eşsiz bir manzara sunmakta.

La Spezia’da yeteri kadar zamanınız varsa, Porto Verene Bölgesi Tabiat Parkı’nı da listenize ekleyin deriz.

Parco Naturale Regionale di Porto Venere
Parco Naturale Regionale di Porto Venere

La Spezia’da Nerede Kalınır ?

Günübirlik turlar yerine La Spezia’da 1 günde olsun konaklamayı planlıyorsanız, kentin merkezinde olmayan Cinque Terre, Palmaria Adası ve Lerici gibi yerleri gördüğünüzden emin olun.

Kentte konaklama birimi tercih ederken de, limana yakın olan bir yerde olduğunuzdan da emin olun. Hem çevredeki kıyıları hem de kentteki turistik yerleri görmek için en ideal yer, bu liman yakınlarıdır.

Liman yakınlarında otel tavsiyesi olarak da ; 

  • NH La Spezia – 4 Yıldız ; Orta bütçeli fakat gayet şık ve lüks bir otelde konaklamak isterseniz, San Giorgio Kalesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Barı, restoranı ve otoparkı da olan bu otel, kentin en çok tercih edilen lüks otellerinden biri. Oteli İncele
  • Affittacamere Casa Dane – Konukevi ; Bir pansiyon tarzı konukevi olan bu tesis, düşük bütçeli bir konaklama için düşünülebilecek seçeneklerden. Tesis, gayet modern ve şık. Bunun yanında, kentteki en ucuz konaklama birimlerinden biri. Bu yüzden, düşük bütçeli bir tesis arıyorsanız, ilk olarak bu konukevine göz atabilirsiniz. Tesisi İncele

İtalya’nın gezilecek yerleri arasında oldukça popüler olan La Spezia’dan sonra, kente yakın olan Floransa’ya veya Pisa’ya uğramayı da unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

  • Roma Gezilecek Yerler Listesi ; İtalya’nın en gözde şehirlerinden biri olan Roma’da gezip görülecek en önemli yerleri, fotoğrafları ve bilgileri de bulabilirsiniz.
  • Venedik’te Gezilecek Yerler ; Yine ülkedeki en romantik şehirlerden biri olan Venedik, İtalya gezisi için en önemli ve en turistik şehirlerden. Bu yazıda, şehirdeki en popüler ve en önemli yerleri bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...