Marbella Gezilecek Yerler | En Turistik 8 Yer

Kartpostal güzelliği ile İspanya'nın son zamanlarda en ilgi gören şehirlerinden biri olan Marbella, daha çok lüks seven turistlere hitap ediyor olsa da, her turistin günübirlik veya kısa süreli geziler ile görebileceği muhteşem bir şehir.

Lüks plaj kulüplerinden özel golf sahalarına ve palmiyelerle çevrili gezinti yerleri ile dolu, üst düzey turistlerin İspanya'da en çok ziyaret ettiği destinasyonlardan biri olan Marbella, sadece plajları ile değil, tarihi şehir merkezindeki birbirinden eski yapıları görmek için de ziyaret edilebilecek şehirlerden.

Marbella'nın tarihi kent bölgesi, bembeyaz evler ile çevrili, parke taşı sokakları ve gölgeli ağaçlarla dolu olan bir ''Mağribi Kasabası''dır. Plajlarda güneşlenmekten sıkılan veya dinlenmek için güzel bir yer arayan turistlerin uğradığı bu bölgede, tarihi yapıların yanı sıra, birbirinden güzel meydanları, sanat müzelerini ve butikleri de bulabilirsiniz.

POPÜLER MARBELLA OTELLERİ

Marbella İnn

Marbella Inn

Amare Marbella

Amàre Beach Hotel Marbella

Marbella Gezilecek Yerler adlı bu yazımızla, şehirdeki en önemli 8 yere göz atabilirsiniz.

1.Eski Şehir – Old Town

Eski Şehir - Old Town
Eski Şehir – Old Town

Marbella gezinize başlayabileceğiniz en güzel yer, şüphesiz birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Eski Şehir bölgesi olacaktır. Burası, şehrin en popüler cazibe merkezlerinin yanı sıra, en ünlü restoranlara, kafelere ve butiklere de ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Kaldırımlarla döşenmiş yaya sokaklarının bir labirentine sahip olan bölgedeki beyaz evler, pişmiş toprak çatılarla kaplı. Çoğu binanın tarihi Rönesans dönemine kadar gidiyor.

Marbella’nın eski mahallesi olarak da bilinen bu bölge, 15. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen bölgedeki yapıların büyük bir bölümü 16. ve 17. yüzyıldan kalma. Bölgenin en ünlü yapısı ise, Saint Mary Kilisesi. 1618 yılında inşaatine başlanmış olan bu kilise, barok tarzda tasarlanmış ve kırmızı taş girişi ile tanınmaktadır.

2.Plaza de los Naranjos

Plaza de los Naranjos
Plaza de los Naranjos

Tarihi 1485 yılına kadar giden bu meydan, Marbella’nın en hareketli ve en kalabalık yerlerinden biri. Hem yerel halkın hem de şehirdeki turistlerin favori noktalarından olan meydan, Eski kent bölgesinde Marbella’nın kalbi olarak bilinir.

Meydanın ortasına bir grup portakal ağacı ekilir ve şehri ilkbaharda ziyaret ediyorsanız, meydanı saran koku için bile burayı ziyaret etmek gerekir. Marbella’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, meydanda çok sayıda açık oturma alanına sahip restoranları ve kafeleri bulabilirsiniz.

Plaza de los Naranjos adlı meydan, iki önemli yapısı ile dikkat çekiyor. Bunlardan biri, 1572 yılında inşa edilmiş Belediye Binası’dır. Bu bina, Consistorial House olarak da biliniyor ve 17. yüzyılda restore edilip güçlendirilerek günümüzdeki halini almış. Bina, balkonlu cephesi ile dikkat çekiyor ve şehrin en fotojenik yapılarından bir tanesidir.

Meydandaki ikinci önemli yapı ise, şehirdeki en eski bölge kilisesi olan, 16. yüzyıldan kalma Ermita de Santiago adlı kilisedir. Oldukça küçük bir kilise olan Ermita de Santiago, sade bir mimariye sahip olsa da, Aziz James’in dikkate değer çağdaş bir heykeline sahiptir.

Meydanda değil de, meydana birkaç blok ötede, Skina Restaurant adlı mekanı mutlaka deneyin deriz. Sadece bizim değil, Tripadvisor‘un da favori restoranlarında biri olarak bilinir.

3.Alameda Park

Alameda Park
Alameda Park

Eski Şehir bölgesinin güneyinde güzel bir konumda bulunan Alameda Park, mermer döşeli yürüyüş yolları, gölgelik alanları ve hoş kafeleri ile Marbella’da göz atabileceğiniz yerlerden.

Bu küçük park, geleneksel Endülüs çinileri ile dekore edilmiş muhteşem bir çeşmeye sahip ve devasa tropik bitkilerle çevrilmiş. Burası, hem yerel halkın hem de turistlerin modern bir şekilde dekore edilmiş banklarında günün yorgunluğunu attığı bir yerdir. Şehrin hareketli noktalarına nazaran çok daha sakin olan bir park.

18. yüzyılda kurulmuş olan bu park ayrıca, halka açık botanik bahçelerine de ev sahipliği yapıyor. Marbella’yı yaz aylarında ziyaret ediyor ve sıcaklardan kaçabileceğiniz sakin bir yer arıyorsanız, Alameda Park aklınızda olsun.

 

4.Avenida del Mar

Avenida del Mar
Avenida del Mar

Daha çok sürrealist sanatseverlerin sevebileceği bir yer olsa da, her sanatseverin göz atabileceği Avenida del Mar‘da Salvador Dali’nin etkileyici orijinal heykel koleksiyonunu görebilirsiniz. Açık havada sergilendiği için turistler arasında oldukça popüler.

Buraya, Alameda Parkı’ndan plaj tarafına doğru giderek ulaşabilirsiniz. Paseo Maritimo’dan Alameda Parkı’na uzanan güzel Bir yaya caddesi olan Avenida del Mar, daha önceleri şehrin önde gelenlerinin lüks arabalarını sergilemek için geldiği yermiş. Sonradan konsept değiştirilmiş ve günümüzde, yerel halkın bir buluşma noktası olarak biliniyor. Turistler için de, küçük bir açık hava müzesi kıvamındadır.

5.Marbella La Encarnacion Kilisesi 

Marbella La Encarnacion Kilisesi 
Marbella La Encarnacion Kilisesi

Enkarnasyon Kilisesi olarak da bilinen, Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación, Marbella’nın en ünlü dini yapılarından. Eski kent bölgesinde merkezi bir konumda bulunan bu kilise, 16. yüzyılda Katolik Hükümdarlar tarafından inşa edilmiş. Kilisenin olduğu yerde ise eskiden Marbella Camii’si bulunuyormuş.

Korint sütunları olan yarım daire biçimli bir apsise sahip olan kilise, beşik tonozlu orta nefli geniş bir bazilika planına sahiptir. Rokoko tarzında koyu sarı taştan oyulmuş olan 18. yüzyıl kapısı ise, kilisenin ayırt edici özelliklerinden.

6.Puerto Banús

Puerto Banús
Puerto Banús

Marbella’nın en lüks ve en havalı yerini görmek isterseniz, gidebileceğiniz en güzel yer Puerto Banús olacaktır. Burası, pahalı yatlar, arabalar ve butiklerle çevrili bir yat limanı bölgesi.

3.6 ton ağırlığında Salvador Dalí’nin büyük Rhinoceros heykeli bölgedeki görülebilecek en güzel yapılardan olsa da, burayı pahalı yatların bulunduğu limanı görmek ve çevresindeki manzarayı seyretmek için de ziyaret edebilirsiniz.

İspanya sosyetesinin takıldığı bölgelerden biri olarak bilinen Puerto Banús’ta çok sayıda ünlü ile karşılaşabiliyormuşsunuz. Tabi bu ünlülerin büyük çoğunluğu İspanyol ve Portekizli olduğundan tanıyamayacağınız ünlülerden oluşuyor.

Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa, buradaki süper pahalı restoranlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilir veya o kadar harcayacak paranız yoksa da, bölgede güzel bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz.

NOT : Puerto Banús, eski şehir bölgesine ortalama 10 km uzaklıkta bulunmaktadır.

7.Marbella Plajları

Marbella Plajları - Marbella Gezilecek Yerler
Marbella Plajları

Marbella’yı yılın hangi zamanı ziyaret ederseniz edin, plajlara mutlaka göz atın. Bu plajlar arasında en popüler ve en güzellere sahip olan, Marbella’ya 10 dakika sürüş mesafesinde olan Costa del Sol‘dur. Burada, Mavi Bayraklı birçok plajı bulabilirsiniz.

Buradaki plajların hemen hemen hepsi yüksek sezonda aşırı yoğun olsa da, herkese yetecek kadar yer olduğundan dolayı, plajlar için ilk olarak Costa del Sol’a göz atın derim.

Yok uzağa gitmek istemezseniz de, şehir merkezine yürüme mesafesindeki Fontanilla Plajı‘na göz atabilirsiniz.

Marbella’nın kentsel plajlarından biri olan Fontanilla, turistlerin en favori plajlarından. Çünkü hem merkeze yakın hem de herkes için yer var. Marbella Marina’dan mesire alanına kadar uzanan ve yakınlardaki sayısız bar ve restorana sahip olan bu bölge, sıkılmadan 1 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir yer. 1km uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan bu plaj, herkese yetecektir. Ayrıca plajın duş ve tuvalet gibi birçok olanakları da bulunmaktadır.

8.Kral Abdul Aziz Camii

Kral Abdul Aziz Camii
Kral Abdul Aziz Camii

Daha çok Marbella Camii olarak bilinen Kral Abdul Aziz Camii de, Marbella gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler tarihi yapılardan. 1981 yılında Suudi Arabistan Prensi Salman tarafından yaptırılmış olan bu camii, çağdaş Endülüs mimarisinin muhteşem bir örneğidir.

Akdeniz bahçeleri ile çevrili olan camii, Kuran-ı Kerim araştırmalarına odaklı 30 bin ciltlik bir kütüphane koleksiyonu içermektedir.

Marbella’da Turistik Yerlere Yakın Nerede KalınırBooking.com


Marbella’yı günübirlik geziler ile keşfetmek yerine bu güzel şehirde 1 günde olsa konaklamayı planlıyorsanız, eski şehir merkezindeki turistik yerlere yakın bir tesiste konakladığınızdan da emin olun (Tabi şehri sadece plajlar için ziyaret etmiyorsanız)

Şehirdeki konaklama için tercih edebileceğiniz iki bölge bulunuyor. Bunlardan biri, Old Town, yani Eski Şehir merkezi ve diğeri ise, Puerto Banus‘tur. Bu iki bölge de, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerdir. Fakat Puerto Banus, daha çok lüks konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından aradığınız bütçede konaklama birimini burada bulamayabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, şehir merkezine 9-10 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Puerto Banus, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, Yat Limanı‘na ev sahipliği yapmasıyla ünlü oldukça havalı bir yerdir. Daha çok lüks bir seyahat planlayanların tercih edebileceği bu bölge de, yat kiralayabilir veya birçok plajlardan birinde güneşlenebilirsiniz.

Eğer şehir merkezine yakın Fontanilla Plajı hoşunuza gitmezse, Puerto Banus birbirinden güzel plajları ve güzel atmosferiyle tercih edilebilecek bir yer. Ayrıca burası, şehrin en turistik ve en iyi bilinen yerlerinden biridir.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Hotel San Cristóbal – 3 Yıldız ; Marbella şehir merkezinin tam kalbinde yer alan bu otel, Alameda Parkı’nın hemen karşısında ve Marabella Plajı’na da sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şık ve modern odalara sahip olan bu lüks otele göz atarak başlayabilirsiniz.

Amàre Beach Hotel Marbella – Adults Only – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otel için de, Eski Kent’in kalbine 3 dakika yürüme mesafesindeki bu otele göz atabilirsiniz. Sahilde bulunan bu lüks otel, şehirdeki en popüler 3 otelden biridir.

BlueBay Banús – 4 Yıldız ; Puerto Banús’taki plaja 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu tesis, şehir merkezine 8 km uzaklıkta. Bu bölge, daha çok plaj için Marbella’yı ziyaret edenlerin tercih ettiği bir yer. Bu yüzden turistik yerlere bu otel ile yakın olamayacağınızı da unutmayın. Tropikal bahçelerle çevrili muhteşem bir ambiyansa sahip olan bu otel de, Marbella’nın en çok satan tesislerinden.

Marbella gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler ve en önemli bu 8 yerin dışında, birkaç yeri daha görebilirsiniz. Fakat bu şehirde daha fazla zamanınız varsa, plajlarda zaman geçirin. Puerto Banus’ta konaklayabilecek bütçeniz varsa, şehrin en havalı ve en lüks bu bölgesinde konaklayın, lüks yat limanına göz atmayı da unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...