Modena Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Ferrari ve Lamborghini gibi ünlü İtalyan spor arabalarıyla ayrılmaz bir geçmişe sahip olan Modena, kültür ve tarih bakımından oldukça zengin olan, birbirinden güzel ve eski tarihi yapılara ve müzelere ev sahipliği yapan İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri.

Kuzey İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinde yer alan, Bologna ve Parma arasında güzel bir konumda bulunan Modena, İtalya’nın hem doğu hem de batı kıyılarından eşit uzaklıkta, oldukça merkezi bir konuma sahip.

Ana ekonomi kaynağı otomobil üretimi olan Modena, bölgedeki en büyük şehirlerden. Kayıtlara göre M.Ö 3. yüzyıldan beri yerleşimin olduğu söylenen bu şehir, içinden geçen Roma yolu nedeniyle, Roma döneminde bölgenin en önemli şehri olarak da bilinirmiş. Daha sonraki yıllarda ise, şehrin yönetimi birçok kez el değiştirmiş ve son olarak İtalya Krallığı‘nın bir parçası olmuş.

Günümüzde Modena, Enzo Ferrari Müzesi ile ön plana çıkıyor olsa da, bu şehirde daha görülecek birçok yer bulabilirsiniz.

Gelelim Modena gezilecek yerler listemize ; 

1.Modena Katedrali

Modena Katedrali
Modena Katedrali

Şüphesiz şehirdeki en sembolik yapılardan olan Modena Katedrali, daha çok Romanesk mimarisiyle dikkat çekiyor. Şehrin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen bu katedral, şehrin en hareketli meydanlarından biri olarak bilinen ”Piazza Grande”de bulunmaktadır.

Tarihi 1319 yılına kadar giden katedral, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almasından dolayı da, turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ön cephesindeki 3 büyük ahşap kapısıyla ilk dikkatini çekecek olan bu yapı, vitray penceresi ve ana girişteki iki aslan heykel ile süslenmiş.

Mimar Lanfranco ve usta heykeltıraş Wiligelmo‘nun birlikte çalışarak inşa etmiş olduğu Modena Katedrali, hem iç hem de dış kısmı, oldukça güzel bir taş oymacılığı ile dekore edilmiş. Dış mekan kadar iç mekan da görülmeye değer birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

2.Torre della Ghirlandina (Ghirlandina Kulesi)

Torre della Ghirlandina (Ghirlandina Kulesi)
Torre della Ghirlandina (Ghirlandina Kulesi)

Modena Katedrali’nin kuzey tarafında yer alan ve 88 metre yükselen Ghirlandina Kulesi, İtalya’daki en iyi savunma amaçlı inşa edilmiş çan kulelerinden biri olarak bilinmektedir.

Başlangıçta 1179 yılında inşa edilmiş olan kulenin tasarımı, katedralininkine benzemektedir. Hatta aynı malzemeler kullanılarak yapılmış. Bunun yanında, benzer tarzda kemerleriyle de bir bütünmüş gibi görünmeleri sağlanmış.

Şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebileceğiniz bu kuleye dilerseniz çıkabilir, şehirdeki en güzel manzarayı seyredebilirsiniz.

3.Palazzo dei Musei

Müzeler Sarayı olarak da bilinen Palazzo dei Musei, her ne kadar ana temada bir tarih müzesi olsa da, bir sanat kütüphanesi ve bir belediye müzesi dahil, birçok farklı alt müzeye ayrılmıştır.

Modena ve çevresi hakkında güzel sanatlar, birbirinden değerli tarihi eserler koleksiyonuna sahip olmasıyla, şehirdeki en önemli turistik yerlerdendir.

Müzedeki sergilerde, silahlardan heykellere, haritalardan resimlere birçok eseri görebilirsiniz.

Müzede en çok dikkat çeken eserler ise, 2 binden fazla tekstil örneği, Tunç Çağı ve Roma eserleridir. Bunun yanında, 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan porselen koleksiyonları da görülmeye değer.

4.Enzo Ferrari Müzesi

Enzo Ferrari Müzesi
Enzo Ferrari Müzesi -pba.it

Ferrari’nin kurucusu, beyni ve her şeyi olan Enzo Ferrari‘nin Modena’da doğduğunu biliyor muydunuz ? biz bilmiyorduk. İtalya olduğunu herkes gibi bizde bilsek de, Modena, aklımızın ucundan bile geçmedi.

Enzo Ferrari, Modena’da doğmuş ve yaşamış. Bu müze de, Enzo Ferrari’nin, kurduğu işe ve hayatına saygı duymak amacıyla açılmış. Her ne kadar Enzo Ferrari Müzesi içerisinde bir çağdaş sergi salonu bulunuyor olsa da, tüm turistlerin tek ilgisi onlarca spor arabalara gidiyor.

Yıllar boyunca yapılmış en havalı Ferrari modellerinin eşsiz bir koleksiyonunu bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Dahası, müzenin bir kısmı Enzo’nun orijinal evinin bir kısmını kapsamaktadır. Bu yüzden, Enzo’nun hayatına dair bilgileri ve hatıraları görmek için de, müzenin bu bölümünü kaçırmayın.

5.Casa Museo Luciano Pavarotti

Casa Museo Luciano Pavarotti
Casa Museo Luciano Pavarotti – yelp.com

Ünlü tenor Luciano Pavarotti‘nin evine göz atmak için Opera’yı sevmenize gerek yok. Bu renkli ev, tarihi binalara veyq mimariye merakı olan herkesin sevebileceği güzel bir yer.

Luciano Pavarotti’nin Kamusal ve özel hayatının anıları ve eserleri ile dolu olan bu ev, günümüzde bir müze olarak ziyaretçilere açıktır. Fotoğraflardan ve aile enstantanelerinden kostümlere, ödüllere kadar birçok nesneyi evin odalarında görebiliyorsunuz.

Eğer Modena’da yeteri kadar zamanınız varsa, Casa Museo Luciano Pavarotti adlı bu müzeyi de listenize ekleyin.

6.Villa San Donnino

Villa San Donnino - Modena Gezilecek Yerler
Villa San Donnino

”Balsamik Sirke”, Modena’nın en ünlü ve en iyi bilinen ürünlerinden. Oluşturduğu yüksek kalitedeki Balsamik ile ünlü olmasını da, ince Balsamik üreticisi olan ”Villa San Donnino”ya borçludur.

Balsamik, tıpkı şarap gibi üzümden yapılır ve yıllar boyunca fıçılarda bekletilir. Aslında buranın ünü, üreticinin kentteki en büyük olmasından değil, turistlerin ilgisinden gelmektedir. Çünkü Villa San Donnino’da, bu Balsamik Sirkelerin tadına bakabiliyorsunuz. Burası bir aile işletmesi olduğundan dolayı da, fabrika havası yoktur. Bu yüzden de biraz daha samimidir.

Eğer Balsamik Sirke’ye çok daha fazla merakınız varsa, şehirde seri üretim yapan çok daha büyük yerleri bulabilirsiniz. Burası, seri üretim yapmaz. Sadece turlar ile görülmek için oldukça popülerdir.

7.Piazza Roma

Piazza Roma
Piazza Roma

Modena’nın en güzel meydanlarından biri olan ”Piazza Roma”, Palazzo Ducale’nin (Dükler Sarayı) tam önünde bulunmaktadır.

Tabi meydan sadece bu saraydan ibaret değil. Daha birçok tarihi binayı da meydan çevresinde görebiliyorsunuz. Öyle çok kalabalık bir meydan olmasa da, Modena’yı ziyaret eden her turistin mutlaka göz attığı yerlerden biridir.

Meydanın tam merkezini bir su havuzu ve çeşme süslemektedir. Ayrıca, 1800’lü yıllarda İtalya’nın devrimcilerinden biri olarak bilinen Ciro Menotti‘nin heykeli de burada bulunmaktadır.

8.Parco Giardino Ducale Estense

Parco Giardino Ducale Estense
Parco Giardino Ducale Estense

Modena Giardini Pubblici olarak da bilinen bu park, Tarihi şehir merkezinin kuzeydoğusunda güzel bir konumda yer alıyor.

Halka açık bir park/bahçe olan ”Parco Giardino Ducale Estense”, tam merkezinde bulunan renkli bir saray ile ünlüdür. Bakımlı çimenler ve güzel çiçek yatakları ile çevrili olan bu park, Modena’da turistlerin favorisi olan yerlerden biri.

Park içerisinde yapılacak birçok şey de bulabiliyorsunuz. Bitkilere merakınız varsa, birçok çeşit bitki türüne ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi‘ne göz atabilir veya günümüzde sarayın ev sahipliği yaptığı sanat galerisindeki birbirinden değerli eserleri inceleyebilirsiniz. Ya da, sadece parkın güzel atmosferinde yürüyüş yapabilirsiniz.

9.San Francesco Kilisesi (Chiesa di San Francesco)

San Francesco Kilisesi
San Francesco Kilisesi

Modena’nın tarihi şehir merkezine çok da uzak olmayan San Francisco Kilisesi, şehirdeki birçok kilise gibi, görkemli bir mimariye sahiptir.

Tarihi 1244 yılına kadar giden bu kilise, Franciscan Friars‘a ithafen yapılmış. Aslında kilisenin yapımına başlayan Franciscan Friars olsa da, kilisenin tamamlanması 200 yıldan fazla sürmüş.

Kilisenin en dikkat çeken yeri, ön cephede yer alan, Fransisken Friars’ın freskine sahip olan kapıdır. Bunun dışında, kilisenin ön cephesi, birkaç kemerli pencere ve dairesel vitray penceresi ile dikkat çekiyor.

Kilisenin iç mekanı da, en az dış cephe kadar etkileyici ve güzel bir dekorasyona sahip. Kilisenin tavanındaki karmaşık desenler görülmeye değer. Ayrıca içeride, detaylı olarak yapılmış 13 heykel de bulunmaktadır.

10.Piazza Grande

Piazza Grande
Piazza Grande

Büyük Meydan olarak da bilinen Piazza Grande, Modena’nın kalbinin attığı yerlerden biridir. Fakat buna rağmen, şehirdeki diğer meydanlara nazaran çok daha sessizdir. Yukarıda bahsetmiş olduğum Modena Katedrali’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu meydanda, daha birçok tarihi yapıyı da görebiliyorsunuz.

Arnavut kaldırımları ile hoş bir atmosfere sahip olan bu meydanda, katedralin hemen yanı başında bulunan süslü saat kulesine de göz attığınızdan emin olun.

Son olarak Piazza Grande adlı bu meydanda, şehirdeki en ünlü ve en popüler restoranlardan ve kafelerden bazılarını da bulabilirsiniz.

Modena’da Turistik Noktalara Yakın Nerede Kalınır ?

Modena’ya sadece günübirlik bir gezi düzenlemiyor ve bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan otellerde konakladığınızdan emin olun. Bu oteller arasında en popüler olanlardan bazıları ise ;

  • PHI Hotel Canalgrande – 4 Yıldız ; Piazza Grande adlı şehrin en merkezi meydanına sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerlere yakın bir konumda bulunuyor. Şehirde 1 günlüğüne konaklama için turistlerin favorisi olan bu tesis, biraz daha lüks bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.
  • Tiby Hotel – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir otelde konaklamak isterseniz de, yine tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan, şehrin tam kalbine 15 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Tiby Hotel’e göz atabilirsiniz.

Modena Yakınlarında Göz Atabileceğiniz Diğer Şehirler

Yukarıda da bahsettiğim Parma ve Bologna’ya, Modena’dan çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Modena’da konaklamak istemez ve bu şehri günübirlik turlar ile ziyaret etmek isterseniz de, Floransa ve Venedik‘ten bu şehre 2 saatten daha az bir sürede turlar ile ulaşabilir, aynı gün içerisinde geri dönebilirsiniz. İtalya’nın gezilecek yerleri arasında oldukça popüler olan Modena’dan sonra, mutlaka çevredeki şehirlere de göz atın. Modena, konum olarak ülkede, diğer şehirlere en güzel bağlantılar sunan şehirlerden biri.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...