Dört Nehir Çeşmesi

Navona Meydanı, Roma’nın en popüler ve en büyük meydanlarından biridir. Turist kalabalığın oldukça fazla olduğu bu meydan, Roma’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken en önemli yerlerden biridir. Meydan merkezinde bulunan, Bernini tarafında inşa edilen, ”Dört Nehir Çeşmesi (La Fontana dei Fiumi)” çeşmesi, meydanın en bilindik yerlerindendir. Ayrıca bu çeşmenin dışında, iki çeşme ve Sant’Agnese adı verilen barok yapıda bir kilise bulunmaktadır.

Navona Meydanı,Roma
Neptün Çeşmesi

Navona Meydanı‘nda birçok portre resim çizdirebileceğiniz ressamlar bulabileceğiniz gibi, birçok restoran ve kafeleri de bulabilirsiniz. Bu meydanda bulunan restoranlar ve kafeler oldukça pahalı olduğu için, bütçeli Roma gezisi yapıyorsanız, bu meydanda bulunan restoranlardan uzak durmanızda yarar var.

Navona Meydanı,Roma
Navona Meydanı-Moor (Bozkır) Çeşmesi

Roma’da konaklama konusunda hala seçim yapmadıysanız, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre konaklama tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Roma’da bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Navona Meydanı’nda Bulunan Önemli Yapılar

Meydan daha çok ”Dört Nehir Çeşmesi” ile biliniyor olsa da, bu meydanda görmeniz gereken daha birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ;

1.Sant’Agnese Kilisesi (Agone)

Navona Meydanı,Roma
Sant’Agnese Kilisesi

Kilise’nin tarihi, M.S 300 yılına, Genç Aziz Agnes’in burada şehit olduğu zamana dayanmaktadır. Navona Meydanı‘nın batı tarafında, Dört Nehir Çeşmesi’nin tam karşısında yer almaktadır. Dört Nehir Çeşmesi’nden sonra, Papa tarafından yaptırılan, meydanın en önemli yapılarından biridir.

Kilise, 7.yy’ın ortalarında,Honorius tarafından yeniden inşa edilmiş, ilk Roma döneminden kalma yeraltı mezarlığı üzerinde bulunmaktadır. İmparator Konstantin’in kızı Costanza tarafından, kilisenin yeraltı alanı genişletilmiş ve üzerine bir türbe yapılmıştır. Günümüzde bu türbe ”Santa Costanza Türbesi” olarak bilinmektedir.

Kilise’de mutlaka görmeniz gereken yerler :

 • Kilise’nin ”Gölgeli” olarak bilinen giriş kısmı.
 • Mezarlıktan kiliseye giriş bölümünde bulunan merdivenlerin hemen yanında bulunan eserler.
 • Apsis Mozaikler
 • Aziz Agnes’in Türbesi
 • Yeraltı mezarlığında bulunan, Aziz Sabina Şapeli

2.Palazzo Braschi (Roma Müzesi)

Navona Meydanı‘nın güney ucunda bulunan 3 katlı Palazzo Braschi, Roma Müzesi olarak bilinmekte ve meydanın en popüler aktivitelerinden biridir. Neoklasik tarzda yapılmış bu binanın mimarları ise, Cosimo Morelli ve Giuseppe Valadier’dir.

3.Fontana dei Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi)

Navona Meydanı,Roma
Dört Nehir Çeşmesi

Son olarak, Navona Meydanı‘nın en önemli yapısı şüphesiz Dört Nehir Çeşmesidir. Resmen 1651 yılında açılan çeşme, Papa İnnocent X (Pamphilj Ailesi’nin Sanatsal Fikirli Üyesi) tarafından yaptırılmıştır.

Çeşmenin mimari, tarihin en ünlü heykeltraşlarından biri olan,Gian Lorenzo Bernini’dir. Çeşmede bulunan dört heykel, Dünya’nın dört büyük nehirlerini sembolize etmektedir (Nil,Ganj,Tuna ve Rio de la Plata). Çeşmenin tam ortasında ise oldukça uzun bir obelisk (Dikilitaş) bulunmaktadır.

Navona Meydanı,Roma
Dört Nehir Çeşmesi

Dört Nehir Çeşmesi’nin deniz tanrıları olarak bilinen figürleri, Berninin öğrencileri tarafından yapılmıştır. Usta sanatçının kendisi ise, çeşmede bulunan aslan,deniz yaratığı ve palmiye ağaçlarını yapmıştır.

Tuna Nehri (Avrupa)’yı temsil eden heykel, Antonio Raggi tarafından, Nil Nehri (Afrika)’yı temsil eden heykel Giacomo Antonio Fancelli, Ganj Nehri (Asya)’yı temsil eden heykel Claudi Paussin ve Rio de la Plata ise Francesco Baretta tarafından yapılmıştır.

Navona Meydanı,Roma
Ressamlar

Navona Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Roma’da faaliyet gösteren tüm Hop-on Hop-Off otobüsleri ile meydana 2 dakika yürüme mesafesinde olan bölgeye ulaşabilir ve Navona Meydanı yakınlarında maalesef metro durağı bulunmamaktadır.40,60 ve 64 nolu otobüsleri kullanarak meydana 5 dakika yürüme mesafesinde olan otobüs duraklarına ulaşabilirsiniz.

Meydan Yakınlarında Gezilecek Yerler

Navona Meydanı, konum itibari ile oldukça popüler bir bölgede yer almaktadır. Roma’da bulunan birçok turistik noktaya, bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Navona Meydanı,Roma
Navona Meydanı Restoranları
 • Meydanın 250 metre uzağında bulunan Pantheon, meydandan sonra görülmesi gereken en önemli turistik yapılardan biridir.
 • Capitoline Müzeleri, meydana 3 dakika yürüme mesafesindedir.
 • Rotonda Meydanı ( 3 dakika yürüme mesafesindedir.)
 • Santa Maria Sopra Minerva Kilisesi (5 dakika yürüme mesafesindedir.)
 • İspanyol Merdivenleri ( 5 dakika yürüme mesafesindedir)
 • Trevi (Aşk) Çeşmesi (5 dakika yürüme mesafesindedir.)
 • Taverna Sarayı (5 dakika yürüme mesafesindedir)
Navona Meydanı,Roma
Moor Çeşmesi

Tavsiyeler

Navona Meydanı geziniz biter bitmez, Pantheon, daha sonra Santa Maria Sopra Minerva Kilisesi ve son olarak Trevi Çeşmesi, şeklinde gezi planı yaparsanız, Roma geziniz daha kolay ve rahat olacaktır. Bana göre en kolay rota bu şekildedir. Bu şekilde yaparak,son durağınız olan, Trevi Çeşmesi yakınlarında güzel bir akşam yemeği yedikten sonra, bir de akşam ışığında bu yerleri görmek için baştan sonra kısa bir gezi yaparsanız, oldukça anlamlı bir gün geçirebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...