Aziz Petrus Meydanı, Vatikan

Aziz Petrus Meydanı (San Pietro), Aziz Petrus Bazilikası’nın hemen karşısında yer alan Dünyaca bilinen, küçük bir Devlet olan Vatikan’da bulunan İtalya’nın en ünlü meydanlarından biri olarak bilinir. Binlerce turistin her gün koşuşturmacasına sahip olan bu meydan Bernini tarafından 17. yüzyılda kurulmuş.

1656 yılında Papa Alexander VII,Aziz Petrus Bazilikası ihtişamına yakışır bir meydan yaptırmak için Gian Lorenzo Bernini’yi görevlendirmiş. Bernini çarpıcı sütunlar dizayn etmiş ve bu sütunları her iki tarafa gelecek şekilde dizayn etmiş. Bernini meydanı dizayn ederken en dikkat ettiği özellik ise meydanın simetri yönü olmuş.

Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı Dikilitaş-Çeşme

Aziz Petrus Meydanı inşaatı 1656 yılında başlamış ve 1667 yılında tamamlanmıştır. Revaklar 284 dorik sütunlarla ve 88 pilastrolarla 1660 yılında inşa edilmiştir. Sütunların yüksekliği 20 metre ve genişliği ise 1.6 metredir. Tam 140 adet heykel revakların üzerine, Bernini ve öğrencileri tarafından inşa edilmiştir. Heykel figürleri, Papayı, şehitleri ve misyonerleri tasvir etmektedir.

Not : Vatikan olarak bilinen Dünyanın en küçük ülke-devletinde bulunan bu meydan Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden. Zaten Roma’da iken hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan birden Vatikan içerisine giriyorsunuz. Yani Vatikan’da bulunan bu meydana girmek için herhangi bir pasaport kontrolü felan olmuyor. Zaten bu meydan Roma sınırlarına birkaç adım uzaklıkta bulunmakta.

Eğer Roma’da nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa Roma’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Dikilitaşın sağında ve solunda dairesel mermer levhalar bulunmaktadır. Özel günlerde 400.000’e yakın insan meydana sığabilmektedir.

Aziz Petrus Meydanı yakınlarında bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da, meydana 500 metre uzaklıkta bulunan 3 yıldızlı bir otel olan Tango Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı
Meydan Cadde Görüntüsü

Dikilitaş ve Çeşmeler

Dikiltaşın normal uzunluğu 25.5 metredir. Gövde ile birlikte yaklaşık 41 metreyi bulmaktadır.
Dikilitaş aslen Mısır Heliopolis’te bulunan ve şehrin kaymakamı Cornelius Gallus için inşa edilmiştir. Ancak Berninin talebi üzerine Dikilitaş Vatikan’a getirtilmiştir. Mısır’dan Vatikan’a
getirilen Dikilitaşı bugünkü yerine oturmak hiç kolay değildi.

Tur rehberlerine ve Romalılara göre Dikilitaşı yerine oturtmak için 900 erkek ve 140 at kullanılmıştır. Yaklaşık 5 ay süren çalışma sonucunda nihayet Dikilitaş çalışması başarılı olmuş.Aziz Petrus Meydanı

Carlo Maderno tarafından dizayn edilen çeşme, Dikilitaşın hemen sağ tarafına inşa edilmiştir. Aziz Pietro Meydanı’nın simetri özelliğini kaybetmesinden endişe eden Bernini, Dikilitaşın sağ tarafına da bir çeşme konmasına karar vermiştir ve Carlo Maderno tarafından dizayn edilen çeşme 1677 yılında Carlo Fontana tarafından yapılmıştır.

Aziz Petrus Meydanı günümüzde İtalya’nın en turistik yerlerinden biridir. Ayrıca Aziz Petrus Bazilikasına da uğramayı unutmayın. Genel olarak çok kalabalık olsa da görmeye değer bir kilisedir.

Aziz Petrus Meydanı geziniz bittikten sonra Roma’da gezilecek en güzel yerler arasında olan ve meydana yakın konumda bulunan Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri ve Kolezyum gibi turistik yerlere de göz atmayı unutmayın.

Aziz Petrus Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Ulaşım ; Metro ile gitmeyi planlıyorsanız;A hattı ile Ottaviano (San Pietro) durağına gelmeniz gerekmektedir. Buradan Aziz Petrus Meydanı yürüme mesafesindedir. Konum için tıklayın.

Not : Eğer Aziz Petrus Meydanı’nı turlar ile ziyaret edecek olursanız, Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Bazilikası kombineli turlara katılabilirsiniz. Bu turları şehir içinde bulabileceğiniz gibi Aziz Petrus Meydanı’nda da bulabilirsiniz. Turlar rehberli olup fiyatlar 30£’dan başlamaktadır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...