Trevi Çeşmesi Hakkında Bilgiler, Roma

Trevi çeşmesi olarak da bilinen Aşk Çeşmesi, Avrupa’nın ve İtalya‘nın en popüler yerlerinden biridir. Genelde çoğu turistin buraya dilek tutmak amacıyla gelmesi dileklerin kabul olduğu rivayetinden gelmektedir. Muhteşem bir manzaranın ve atmosferin olduğu bu yerde, çeşmeye 2 bozuk para atılarak dilek tutulur, gerçi dilek otomatik olarak tutuluyor, sizin tek yapmanız gereken sağ eliniz ile sol omzunuzun üzerinden 2 bozuk para atmak. Birisi aşkı bulmak için, diğeri ise Roma‘ya tekrar dönebilmek için.

Aşk Çeşmesi,Roma
Çeşmeye Atılan Bozuk Paralar

Yüz binlerce turistin ziyaret ettiği bu çeşmede, her gün ortalama 3-5 bin euro bozuk para toplandığı söylenmektedir ve toplanan tüm paralar yardıma muhtaç İtalyan halkına dağıtılmaktadır. Yani hem dilek tutuyorsunuz, hem sevap işliyorsunuz. Çift olarak Roma’yı ziyaret ediyorsanız, Aşk Çeşmesi’ne mutlaka akşamda uğramalısınız. Gerek ışıklandırmasıyla, gerekse çeşmenin etrafındaki yüzlerce çiftin bulunması, bu atmosferi daha da çekici kılmaktadır.

Çok kalabalık olması sebebiyle turistlerin fazla zaman geçirmek istemediği bir yerdir. Ancak öğleden önce 9-10 arası daha sakindir ve bu saatler arasında pek yoğunluk olmamaktadır. Akşam saatleri için de, 22:00’dan sonra daha sakin olduğu söylenmektedir.

Roma’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun dışında, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Aşk Çeşmesi,Roma
Trevi Çeşmesi Akşam

Trevi Çeşmesi Tarihi

Trevi Çeşmesi, Poli Sarayı’nın kenarına, meşhur sanatçı ve mimar Nicolo Salvi tarafından, 1732 yılında yapımına başlanmıştır. Büyük çalışmalar sonucu 1762 yılında açılmıştır. Aradaki bu 30 yıllık dönemde ise Nicolo Salvi’ye birçok usta sanatçı yardım etmiştir.

Aşk Çeşmesi,Roma
Trevi Çeşmesi

1730 yılında VII Papa Clement, yeni bir çeşme tasarımı için yarışma düzenlemiştir. Çok önemli mimarların katıldığı bu yarışmayı Nicolo Salvi kazanmıştı ve herkes hayretler içerisindeydi, çünkü yarışmaya katılanlar arasında mimari tecrübesi olmayan tek kişi Salvi’ydi. Tabi bundan önce ünlü Astronom Alessandro Galilei, proje için komisyon kazanmıştı. Her ne kadar Salvi ikinci olmuşsa da halkın itirazı üzerine ikincilikten,birinciliğe Salvi seçilmişti. Çünkü Salvi bir Roman halkındandı, Alessandro Galili ise Floransalı bir vatandaştı.

Aşk Çeşmesi,Roma
Aşk Çeşmesi

İşin garip olan kısmı ise bu konu hakkında bilgi sahibi olan çoğu gezginlere ve tarihçilere şu soruyu sorduğumuzda  ” Trevi çeşmesini kim yapmıştır” cevap her zaman Nicolo Salvi’dir. Ancak Salvi öldükten 11 yıl sonra çeşme tamamlanmıştır. Çeşmenin mimarı Salvi’dir demek, sanırım daha doğru olacaktır.Gerek tarihi gerekse mimarisi ile göz kamaştıran Aşk Çeşmesi‘ne bir nevi açık hava heykel müzesi de diyebiliriz. Üzerinde birçok heykel olan bu çeşme, İtalyanlar’ında turist olarak uğradıkları en önemli yerlerdendir.

Aşk Çeşmesi,Roma
Aşk Çeşmesi

Trevi Çeşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Aşk (Trevi) Çeşmesi, 3 yolun bitiminde bulunduğundan dolayı (tre vie ) bu adı almıştır.
  • Salvi gerçek bir mimar değildi.
  • Kolezyum‘da kullanılan aynı malzemeler kullanılmıştır.
  • Aşk Çeşmesi’nden hergün ortalama 2.824.800 metreküp su dökülmektedir.
  • Aşk Çeşmesi’ni yaptırmak amacıyla, Pope Clemens bir loto oyunu düzenledi ve lotodan gelen gelir çeşmenin büyük finansal kaynağıydı.
  • Genelde Trevi Çeşmesi olarak adlandırılan çeşme, Bizde daha çok Aşk çeşmesi olarak bilinmektedir.

Aşk Çeşmesi’ne Nasıl Gidilir ?

Oldukça merkezi bir konumda bulunan Aşk Çeşmesi, Barberini Meydanı,Piazza Venezia (Venedik Meydanı)Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Pantheon gibi birçok turistik noktaya 5-10 yürüme mesafesindedir. Bu yüzden toplu taşıma araçlarına ihtiyacanız olmadan çeşmeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Roma’da gezilecek yerler bakımından büyük öneme sahip, Trevi Çeşmesi, özellikle öğle saatleri, mükemmel kalabalık olmakla birlikte, doğru düzgün fotoğraf çekemeyeceğiniz en kötü zamandır. Ben sabah 9 gibi gittiğimde bile kalabalık vardı. Fakat çeşmenin öğlen kalabalığını gördükten sonra, 9’da ki kalabalığı tercih edeceğinize eminim. Bu yüzden, çeşmeye mümkün olduğunca erken gitmeye çalışın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...