İspanyol Merdivenleri Hakkında Bilgiler, Roma

İspanyol Merdivenleri, Francesco De Sanctis tarafından 1717 yılında dizayn edilmiştir. Toplamda 138 merdiven bulunmaktadır. Merdivenleri çıktıktan sonra, Trinita Dei Menti adlı farklı mimaride bir kilise sizi karşılamaktadır. Merdivenlerin hemen aşağısında ise Piazza Di Spagna (İspanyol Meydanı) bulunmaktadır.

Bu tarihi merdivenler, Fransız diplomat Etreene Guaffier’in bıraktığı miras ile finanse edilmiştir. MerdivenlerFransa Kralı himayesinde bulunan Trinita dei Monti Kilisesi ile İspanyol Meydanı’nı birbirine bağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Merdivenlere oldukça yakın bir konumda bulunan İspanyol Elçiliği’nin çevresi bile, 17.yy’da, İspanyol toprakları olarak kabul edilmiştir.

Merdivenler benzersiz tasarımı ve zerafeti ile büyük sanatçılar için popüler bir yer olmuştur. Sebebi ise bu merdivenlerin ressamlar ve şairler için ilham kaynağı olmasındandır. Daha sonra, model olma umuduyla gelen birçok kadının ziyaret yeri haline gelmiş ve bu da beraberinde zengin Romalıları ve yolcuları buraya çekmiştir. Kısa bir süre sonra İspanyol Merdivenleri köklü insanlarla dolu bir yer haline gelmiş ve geleneksel olarak bir buluşma yeri olmuştur.

İspanyol Merdivenleri,Roma
İspanyol Merdivenleri Akşam Manzarası

Roma’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun dışında, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri Etrafında Görebileceğiniz Yerler

Merdivenlerin hemen aşağısında, Pietro Bersini tarafından yapılan Fontana della Barcaccia ( Eski Bot Çeşmesi )’ni bulabilirsiniz. Halk efsanelerine göre çeşmede batan bir geminin formu vardır, denilmektedir. Ayrıca Tiber nehrindeki büyük bir sel sırasında, efsane bir balıkçı teknesinin buraya kadar sürüklendiği söylenmektedir.

İspanyol Merdivenleri,Roma
Fonta della Barccaccia

Merdivenlere çıkarken hemen sağ taraftaki evde İngiliz Şair John Keats yaşamış ve 1821 yılında aynı evde hayatını kaybetmiştir. Günümüzde bu ev, Şair John Keats’ın anılarıyla oluşturulmuş bir müze olarak kullanılmaktadır. Barberini Meydanı, merdivenlere oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu meydan da yer alan Triton Çeşmesi ise Roma’da görülebilecek en güzel çeşmelerden biridir.

İspanyol Merdivenleri,Roma
Triton Çeşmesi-Barberini Meydanı

İspanyol Merdivenleri Hakkında Bilgiler

İspanyol Merdivenleri,konum itibari ile oldukça merkezi bir yerde bulunmaktadır. Aşk Çeşmesi,Pantheon, Navona Meydanı, Piazza Venezia (Venedik Meydanı) gibi birçok turistik noktaya yürüme mesafesindedir. Farklı bir yerden merdivenlere ulaşmak isterseniz, merdivenler,spagna metro durağına oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

İspanyol Merdivenleri,Roma
Trinita dei Menti Kilisesi

Bu merdivenler etrafında birçok restoran,bar ve kafeleri bulabilirsiniz. Restoranlar süper pahalı olduğundan dolayı, ara sokaklara biraz daha girdiğinizde,daha uygun restoranları ve barları bulabilirsiniz. Roma gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, bar veya gece kulübü seçmeden önce bu merdivenlere gelerek birçok turistin katıldığı, Pub Crawl (Bar bar gezmeler)’e katılabilirsiniz. Ücretsiz olarak başınızda bir rehber bulunmakta ve sadece kendi içeceğinize ödeyeceğiniz ücretler ile oldukça güzel bir gece yaşayabilirsiniz. Genelde 1-2 saat barları dolaştıktan sonra, sert parti sevenler, barlardan hemen sonra gece kulüplerine gitmektedirler. Roma gece kulüpleri hakkında pek birşey söyleyemesem de, barları oldukça farklı ve eğlencelidir.

İspanyol Merdivenleri, meydandan geçen insanları izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Oldukça kalabalık ve hareketli bir meydanda bulunan bu merdivenler, Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca dinlenmek için en ideal yerlerden biridir, diyebilirim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...