Oviedo Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Huzurlu doğal manzarası ve tarihi kiliseleriyle turistleri cezbeden güzel İspanya şehirlerinden olan Oviedo, Kral II. Alfonso tarafından 9. yüzyılda Asturias Krallığı'nın başkenti olarak kurulmuş.

Şehrin, Picos de Europa dağlalarının arasında stratejik bir tepeye kurulmuş olmasının en önemli nedeni ise, Córdoba Müslüman Emirliği'nin saldırılarına karşı bir savunma olmasıymış.

Şehirde çok fazla gezip görülecek yerler olmasa da, yine de dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz birçok turistik yer ve yapılacak şeyler bulabilirsiniz. Şehir gezinize ilk olarak Eski Şehir bölgesinden başlayıp, şehrin tarihi yapılarının çoğunu burada bir arada görebilir, dar sokaklarda yürüyerek bölgeyi keşfedebilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yer. Bu yüzden, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinir.

POPÜLER OVİEDO OTELLERİ

Marbella İnn

Soho Boutique Oviedo

Amare Marbella

Eurostars Palacio de Cristal

Gelelim Oviedo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ;

1.Oviedo Katedrali

Oviedo Katedrali
Oviedo Katedrali

San Salvador Katedrali olarak da bilinen Oviedo Katedrali, şehrin en sembolik olan yapısıdır. Katedral, 14. yüzyılda, 8. yüzyıldan kalan bir kilisenin üzerine inşa edilmiş.

Bu dini yapının en dikkat çeken özelliği, İspanya‘nın en iyilerinden kabul edilen 82 metre yüksekliğindeki kulesidir. Katedralin dış cephesi çok gösterişli ve süslü olmasa da, iç mekan çok daha zengin bir dekorasyona sahip. İçeride Mesih’in yaşamından sahneleri tasvir eden birbirinden güzel çok sayıda panele sahip ”Retablo’‘yu görebilir veya Başpiskopos Arias de Villar‘in 16. yüzyıl mezarına göz atabilirsiniz.

Gotik mimariye sahip olan katedral, Santiago de Compostela‘ya giden hacılar için en önemli duraklardan biri olarak bilinir. Ayrıca burada, manastırlar ve bir de bölüm evi bulunmaktadır. Kompleks içerisindeki bu 9. yüzyıldan kalma Kutsal Ev,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

2.Naranco Santa Maria Kilisesi

Naranco Santa Maria Kilisesi
Naranco Santa Maria Kilisesi

St Mary Kilisesi olarak da bilinen bu tarihi yapı, şehir merkezine sadece 2 km uzaklıkta bulunuyor. Orijinalinde bir saray olarak Kral Ramiro I tarafından 848 yılında inşa edilmiş ve daha sonradan kiliseye dönüştürülmüş. Günümüzde, şehirdeki sayılı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yapılardan biri.

Oldukça farklı dış merdivenleri, dikdörtgen kat planı ve kemerli pencerelerle aydınlatılmış beşik tonozlu salonu ile dikkat çeken kilise, Romanesk bir mimari stile sahip. Her kilisede sunaklar içeride bulunuyor olsa da, bu kilise de sunak kilisenin dış tarafında yer alıyor ve üzerinde 848 yılından kalma bir yazıt bulunmaktadır.

Kilisenin bulunduğu yer, Oviedo’nun muhteşem manzarasını sunmasıyla da turistleri cezbetmekte. Buradan, şehrin en güzel panoramik manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

3.Asturias Güzel Sanatlar Müzesi

Asturias Güzel Sanatlar Müzesi
Asturias Güzel Sanatlar Müzesi – foto kaynak ; www.arch.photos

Barok bir mimariye sahip Palacio de Velarde binasında 14. ve 19. yüzyıl koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Asturias Güzel Sanatlar Müzesi, 1980’de kurulmuş ve kurulduğu günden beri gelişmekte ve yayılmaktadır. Günümüzde toplamda 3 binada bulunan bu müze, devasa koleksiyonu ile turistlerin ilgi odağı.

Müzenin modern kanatı daha çağdaş sanata odaklanırken, yapının kendisi eski ve yeninin zevkli bir karışımına sahip ve geleneksel dekoratif özellikleri, güncellenmiş mimari unsurlarla birleştirmektedir.

Müzede en çok dikkat çeken bölümlerden biri de, resim koleksiyonudur. Bu koleksiyon arasında El Greco, Goya, Miró ve Picasso gibi ünlü isimlere ait eserleri görebiliyorsunuz. Heykeller ise, Barok dönemden günümüze kadar olan geniş bir koleksiyona sahip. Burada da, Víctor Hevia, Agustín Querol ve Manuel Álvarez-Laviada gibi isimlerin eserlerini görebilirsiniz.

15 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, şehrin katedraline kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

NOT : Müzeye girişler ücretsizdir ve müze pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır.

4.Asturias Arkeoloji Müzesi

Asturias Arkeoloji Müzesi
Asturias Arkeoloji Müzesi Tripadvisor.com.tr

San Vicente adlı tarihi bir manastırda bulunan Asturias Arkeoloji Müzesi, Ortaçağ Asturias, Roma tarihi ve geçmişin farklı kültürleri hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir müzedir ve şehirde, turistler arasında en popüler olan müzelerden bir tanesidir.

Tarih öncesi çağlar, Orta çağ Asturias, Roma istilası, Neolitik ve Metal çağı ve Hillforts çağı kapsamındaki eserleri ile dikkat çeken müze, daha çok Orta Çağ zamanıyla ilgilenen tarih ve sanatseverlerin beğenebileceği müzelerden.

Müzenin zemin katı, Asturias bölgesinden Romanesk öncesi ve Romanesk dönemi sanatı için ayrılmış eserlerle dolu. Buradaki koleksiyonun önemli yanı ise, Santa María del Naranco sunağının bir parçasına ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Birinci kat ise, antik Roma sikkeleri, heykeller, mozaikler ve diğer Roma dönemi eserlerinin sergilendiği yerdir. İkinci katta, çevre bölgelerde bulunan tarih öncesi bulgular var. Burada sergilenen eserlerin çoğu, Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır.

NOT : Girişler ücretsizdir, müze pazartesi ve salı günleri ziyaretçiye kapalıdır.

5.San Julián de los Prados

San Julián de los Prados
San Julián de los Prados

Saint Julian Kilisesi olarak bilinen San Julian de los Prados, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir diğer tarihi yapı. Bu turistik yer, şehir merkezine çok yakın değil. Yani yürüyerek kiliseye gidemiyorsunuz. Fakat şehrin tam kalbine çok uzak olmadığından dolayı da, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

812 yılında inşaasına başlanmış olan kilise, 842 yılında tamamlanmış ve Julián ve Basilisa‘ya (Manastır hayatına geri dönen evli bir çift olan Hıristiyan şehitler) adanmış.

İspanya’nın en büyük Romanesk öncesi kilisesi olarak bilinen Saint Julian Kilisesi, geometrik desenler, semboller ve figürlerle dolu detaylı fresklere ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Bu yüzden de, kilisenin içerisini de mutlaka görün deriz.

Her yarım saatte bir rehberli turlar ile içeriyi gezebiliyorsunuz.

6.Oviedo Heykelleri

Oviedo Heykelleri - Oviedo Gezilecek Yerler
Oviedo Heykelleri

Oviedo heykelleri, turistler arasında en popüler olan şeylerden. Şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, bu heykellerden en az bir tanesi görmeden şehirden ayrılmak istemiyormuş (Turizm ofisine göre). Çok farklı birçok heykeli, şehrin kamusal alanlarında fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Bir park veya meydanda mutlaka bir heykel göreceksiniz. Fakat sanat Oviedo’da her yerdedir. Şehrin merkezinde yürürken, kaldırımın hemen kenarında bir heykel veya anıt görebiliyorsunuz.

Bu heykeller genelde Oviedo’nun tarihinin çeşitli noktalarından birçok sıradan insanların tasvirlerine odaklanır. Kurgusal karakterler, önemli tarihi figürler gibi birçok heykelleri de görmek mümkün.

Bu heykeller arasında en ünlü olanlar ise; Campo de San Francisco adlı parkta bulunan, İspanya’nın ünlü sanatçılarından ”Pablo Irrgang” tarafından yapılmış “Mafalda” ve daha çok Amerikalılar arasında popüler olan, Vicente Menéndez Santarúa tarafından yapılmış olan ”Gümüş Woody Allen heykeli”dir.

Diğer tanınmış heykeller ise, “La Regenta”, “The Traveller”, “La Bailarina” ve “Maternidad” gibi heykellerdir. Plaza de la Escandalera adlı meydanda bu heykelleri de görebilirsiniz.

7.San Miguel de Lillo (Lillo Aziz Micheal Kilisesi)

San Miguel de Lillo (Lillo Aziz Micheal Kilisesi)
San Miguel de Lillo (Lillo Aziz Micheal Kilisesi)

Oviedo merkezine 2 km uzaklıkta olan San Miguel de Lillo Kilisesi, yukarıda bahsetmiş olduğum Santa Maria del Naranco Kilisesi’nin biraz daha yukarısında bulunmaktadır.

Asturya tarzı sütunlara sahip Romanesk öncesi mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu kilisenin, günümüzde sadece 3’te 1’i sağlam olsa da, dış ve iç mekan ile ilginizi çekebilecek bir kilisedir.

Bu kilise, 9. yüzyılda kurulmuş ve günümüzde orijinal halinden pek eser kalmadığı söylenir. İç kısım tonozludur ve Bizans ve Kuzey Afrika kökenli motiflere ev sahipliği yapmaktadır.

8.Campo de San Francisco

Campo de San Francisco
Campo de San Francisco

6 hektarlık geniş bir alanı kaplayan Campo de San Francisco, şehrin kalbinde gidebileceğiniz en güzel ve en yeşil park. Yemyeşil bitki örtüsü, egzotik bitkiler ve renkli çiçekler sayesinde hem turistlerin hem de yerel halkın favorisidir.

Park, yaz aylarında güneşin sıcağından kaçabileceğiniz gölgelik yürüyüş alanlarına sahip olduğu gibi, birçok heykel ve anıta da ev sahipliği yapıyor.

Şehrin ana parkı olan Campo de San Francisco, başlangıçta San Francisco Manastırı‘nın bahçesiymiş ve 19. yüzyılda halka açık bir park haline dönüştürülmüş. Birçok göleti ve çeşmeleri görebileceğiniz bu parkı da, Oviedo gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

9.Oviedo Belediye Binası

Oviedo Belediye Binası
Oviedo Belediye Binası

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden Oviedo Belediye Binası, barok mimarisiyle şehrin en dikkat çeken tarihi yapıları arasında. Hükümetin resmi ofislerine ev sahipliği yapan bina, Eski Kent’in merkezinde güzel bir konumda bulunuyor.

Plaza de la Constitucion adı verilen meydanda bulunan bu bina, 1620 yılında Juan de Naveda tarafından tasarlanmış. 1930’ların sonlarında İspanyol İç Savaşı sırasında, neredeyse yıkılmış olan bina, 1940 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş.

Binanın en dikkat çeken yeri, şüphesiz saat kulesidir. Bunun yanında girişi koruyan aslan heykeli de gördüğünüzden emin olun.

Oviedo Belediye Binası’nın bulunduğu meydan yakınlarında, şehirdeki en popüler restoranlardan ve kafelerden bazılarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Eski Şehir merkezinin kalbine yakın olduğunuzdan dolayı da, bina çevresinde daha birçok tarihi yapıyı da görebilirsiniz.

10.Oviedo Fontan Market

Oviedo Fontan Market
Oviedo Fontan Market

Şehrin tam merkezinde yer alan bu pazar, şehrin ana pazarıdır ve Oviedo halkını en fazla görebileceğiniz yerdir. Burası yerel halkın yanı sıra, turistlerin de en fazla ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

13. yüzyıldan beri bu bölgede bir pazar bulunuyormuş. Fakat günümüzdeki mevcut bina, Javier Aguirre tarafından 1885 yılında inşa edilmiş. Geleneksel Asturya ürünlerinden birkaç şey denemek için veya pazarın bulunduğu binayı görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Oviedo’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Oviedo Gezi Rehberi
Oviedo

Oviedo’ya Bilbao‘dan günübirlik bir geziler ile gitmeyi planlamıyor ve bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, Eski Şehir merkezi sınırları içerisinde olduğunuzdan da emin olun. Burası, şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine ev sahipliği yapmakta ve restoran, kafe ve alışveriş konusunda şehrin en zengin bölgesidir.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Ibis Budget Oviedo – 1 Yıldız ; Şehirdeki en popüler otel olan İbis Hotel, şehir merkezine ve otobüs terminaline ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani bu otel, Eski Şehir bölgesinin biraz dışında. Fakat ucuz bir otel arıyorsanız, turistik yerlere 15-25 dakika yürüme mesafesinde olan bu otele göz atabilirsiniz.

Aparthotel Campus – 3 Yıldız ; Şehrin en merkezi otellerinden biri olan bu tesis, Oviedo’nun ana pazarına 7 dakika ve Oviedo Katedrali‘ne ise 3 dakika yürüme mesafesinde. Yani şehirdeki en merkezi otellerden biri.

Hotel Gran Regente – 4 Yıldız ; Oviedo Katedrali‘ne ve Asturias Arkeoloji Müzesi‘ne 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine 10 dakikadan kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en çok tercih edilen bu oteli de, lüks bir konaklama için düşünebilirsiniz.

Oviedo gezilecek yerler listenize bu 10 yerin dışında birkaç tarihi yapıyı ve mekanı daha eklemek mümkün. Fakat bu şehirde sınırlı zamanınız varsa, önem derecesine göre bu listeye göz atarak bir plan yapabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...