Palatino Tepesi, Roma

Palatino Tepesi‘nde, Roma yöneticilerinin ve aristokratlarının büyük saraylarını bu tepeye kurmadan önce, Roma’nın ilk bilinen sakinleri burada yaşamıştır. Roma Forumu ile bir bağlantısı olması sebebiyle,önce Roma Forumu daha sonra Palatino olarak, turlara katılabilir ya da kendi başınıza keşfedebilirsiniz.

Palatino Tepesi özellikle Kolezyum ve Roma Forumu manzarası için, Roma’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Oldukça popüler bir yer olan bu tepe, Roma’da olmazsa olmazlardandır.

Roma’da konaklayacağınız yere henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalmalı ? adlı yazıya göz atarak bölge bölge en ideal ve en uygun konaklama birimlerine göz atabilir, dilediğiniz tarzda ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Palatino Tepesi’nde özellikle görmeniz gereken önemli yapılar

Tepeyi turlar ile ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, biraz pahalı olabilir. Özellikle bu tepede yer alan önemli yapıtların birçoğu, Palatino için aldığınız bilete dahil değildir. Bunun için ekstradan ücret ödemeniz gerektiğini unutmayın. Tepede bulunan,kaçırılmaması gereken yapılar ise ;

1.Livia Evi (House of Livia)

Augustus’un karısı Livia, Augustus Sarayı’nın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu bağlantı ise, odalardan birinde bulunan kurşun boru üzerinde ”Livia Augusta”nın ismi yazdığı için bu kanıya varılmıştır.Augustus’un bu dairelerinden birinde yaşamış olabileceğine inanılmaktadır.

2.Domus Flavia

Palatino Tepesi,Roma
Domus Flavia-Flavia Evi ve Çeşmesi

Palatino Tepesi’nin en dikkat çeken yerlerinden biri olan Domus Flavia, İmparator Domitian için 1.yy’ın sonunda inşa edilmiştir. Sütunlu avlunun etrafında, geniş yemek odası,Taht odası,yerli tanrılar türbesi,dikdörtgen salon ve hukuk mahkemesi olarak görev yapan bir bazilika bulunmaktadır.

3.Domus Augustuna

Palatino Tepesi,Roma
Augustus Evi

Augustus Evi, İmparatorların ilk ikamet yeri olmuştur. Ancak daha sonra, Bizans dönemlerinde, İmparatorluğun ileri gelenleri için hem konut hemde ofis olarak kullanılmıştır.Kazılardan,Avlu ve birkaç mozaik zeminler çıkarılmış bu yapı,Domitian döneminde inşa edilmiştir.Kazılar günümüzde hala devam etmektedir.

Palatino Tepesi,Roma
Augustus Evi

4.Stadium of Domitian (Domitian Stadyumu)

Palatino Tepesi,Roma
Domitian Stadyumu

MS 81-96 yılları arasında, ana bina arasına Domitian tarafından inşa edilen stadyum,160 metre uzunluğunda ve 47 metre genişliğinde bir koşu pisti olmuştur. Yani en azından tarihçilere göre koşu pisti olarak bilinmektedir.

5.Septimius Severus Hamamları

Palatino Tepesi,Roma
Septimus Severus

Bu hamam kalıntıları yüzyıllar boyunca hayatta kalan en sağlam yapılardan biridir. Günümüzde,odalarda ve salonlarda, merkezi ısıtma sisteminin kalıntılarını görmek mümkündür. Hemen altında düşük zeminde bulunan Circus Maximus ise tepenin en popüler yerlerindendir.

Tavsiyeler

  • Giyebileceğiniz en rahat ayakkabıyı giyin, inişli çıkışlı yollar ve düzensiz taşlar ayaklarınızı rahatsız edebilir.
  • Palatino Tepesi biletleri, Kolezyum ve Roma Forumu olarak tek bir bilet altında satılmaktadır. Bu biletler iki gün olarak sınırlandırılmış ve maalesef girdiğiniz yere bir daha giremezseniz. Yani biletler tek seferlik kullanım içindir.Ayrıca Roma Forumu ve Palatino Tepesi, bir seferde ziyaret edilmek zorundadır. Yani bileti aldığınız gün Roma Forumu,ertesi gün Palatino Tepesi’ni ziyaret edemezseniz. Aynı günde (Girdi çıktı yapmadan) iki yeri direkt olarak ziyaret etmek zorundasınız.Ayrıca Augustus ve Livia Evi’ne erişim için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
  • Palatino’da üç giriş bulunmaktadır ve bu girişler, direkt olarak Roma Forumu ile bağlantılıdır. Eğer bu üç yeri aynı anda ziyaret etmek istiyorsanız,gezinize mutlaka Palatino Tepesi’nden başlayın, daha sonra Roma Forumu ve son olarak Kolezyum’u ziyaret edin.
  • Özellikle yaz sezonunda Roma’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız,bu üç yere gelirken yanınızda atıştırmalık birşeyler ve bol bol su getirmeyi unutmayın.

Palatino Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir ? 

B nolu metro hattı (Mavi Olan) ile Kolezyum durağına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Piazza Venezia durağına birçok otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Hop-on Hop-off otobüsleri ile de tepeye ulaşmanız mümkündür.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...