Pamplona Gezilecek Yerler | En Popüler 11 Yer

San Fermin Festivali'nin bir parçası olan ''Bulls of Bulls'' etkinliği heyecanını yaşamak için turistlerin daha çok Temmuz ayında ziyaret ettiği Pamplona, kendi içinde İspanya'nın en değerli tarihi şehirlerinden.

Tarihi şehir merkezi, günümüzde hala kısmen Orta Çağ duvarları ile çevrili. Şehrin en bilinen yerleri, Pamplona Katedrali, Belediye Binası ve 16. yüzyıldan kalma bir kale olsa da, bu şehirde çok daha fazla tarihi ve turistik yerler görebilir, yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Her yıl 7-14 Temmuz tarihleri arasında 1 hafta boyunca boğaları dışarı salıp arkasında koşan İspanyol halkı, bu süre boyunca, eğleniyorlar, içiyorlar ve sabahın erken saatlerinde (7 gibi) arenaya doluşuyorlar. Günün her anını dolu dolu yaşayan İspanyol halkının bu koşuşturmacasına katılmak isterseniz de, Temmuz ayında Pamplona'yı ziyaret ettiğinizden emin olun.

Şehir, çok büyük değil. Ayrıca birçok meydana da ev sahipliği yapıyor. Yürüyerek rahatlıkla keşfedebileceğiniz bu şehrin her köşesinde, birbirinden lezzetli İspanyol yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Pamplona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 11 yer ; 

1.Pamplona Katedrali

ewqeqPamplona Katedrali

Şehrin en ünlü tarihi yapısı olan Pamplona Katedrali, tarihi şehir merkezinin antik duvarlarının hemen içinde oldukça merkezi bir yerde bulunuyor.

Neoklasik cephesi ve ikiz kulesiyle dikkat çeken katedral, 15. yüzyılda inşa edilmiş. Farklı bir tarihe sahip olan katedrali turlar ile ziyaret edecek olursanız, bir zamanlar Roma kasabası Pompaelo'nun merkezi olan katedralin bulunduğu nokta hakkında da detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Katedralin iç mekanı, dış cepheye nazaran çok daha gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride, birbirinden değerli sanat eserlerini görebiliyorsunuz. Katedral, 6. yüzyılda Romanesk bir kilisenin üzerine inşa edildiğinden, o dönemden kalma Romanesk bir mezarı da yapının içerisinde görebiliyorsunuz.

2.Plaza del Castillo (Kale Meydanı)

Plaza del Castillo (Kale Meydanı)

Pamplona halkının şehrin bu ana meydanına ''Oturma Odası'' dediğini duyunca, meydan ilginizi çekecektir. Yere göğe sığdırılamayacak bir meydan olmasa da, farklı tarihi yapıları, kafeleri, restoranları ile Pamplona gezinizde mola verebileceğiniz en güzel yerlerden.

Askeri geçit törenleri, siyasi gösteriler ve hatta boğa güreşleri için bir mekan olarak kullanılmış olmasından dolayı, tarihsel bir öneme sahip.

Casco Viejo'nun ve şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen bu kamu meydanı, 1844 yılına kadar boğa güreşleri için kullanılan bir yermiş. Daha sonradan, farklı tarihi yapılar eklenmeye başlanmış, kafeler ve restoranlar açılmış ve günümüzdeki kenar mahallenin meydanı haline gelmiş.

Plaza del Castillo - Pamplona Gezilecek Yerler

Meydanın tam ortasında bir çardak bulunuyor. Burası, yerel halkın buluşma yeri olduğu gibi, yataktan çıktığı gibi sokağa çıkan İspanyol çocukların oyunlar oynadığı güzel bir yer. İspanyol kültürünü en iyi şekilde hissedebileceğiniz Plaza del Castillo'ya (Kale Meydanı) mutlaka uğrayın.

3.Navarra Müzesi

Navarra Müzesi

Navarra Müzesi, tarihi 1556 yılına kadar giden eski bir hastanenin içerisinde bulunuyor. Tarih öncesi arkeolojik eserlerden 19. yüzyıl güzel sanatlarına kadar geniş bir koleksiyona sahip olan bu müze, son yıllarda İspanya genelinde adından çokça söz ettirmiş bir müzedir.

Bu müzedeki koleksiyonun arkasındaki itici güç, 2008 yılında Picasso ve Kandinsky'nin resimlerini içeren, büyük bir bağışta bulunan Maria Josefa Huarte'un kızıymış. Bunun yanında, Navara Üniversitesi de müzeye 19. yüzyıldan kalma birçok eser ile katkıda bulunmuş. Bu sayede de, hem turistlerin hem de İspanyolların ilgisini çekmeyi başarmış.

Müzede, Antik Roma eserleri, Orta Çağ dini tabloları ve eski Mağribi hazinelerini görebilirsiniz. Bu eserler ile, Pamplona'nın erken tarihi hakkında bir fikir sahibi olacaksınız.

Müzede, her eserin farklı bir özelliği ve değeri olsa da, turistler arasında oldukça popüler olan Bacchus Zaferi'ni gösteren 1. yüzyıldan kalma Roma Mozaiğine göz attığınızdan emin olun. Son olarak, Goya imzalı San Adrián Marquis Portresi de müzede en çok rağbet gören eserler arasındadır.

POPÜLER PAMPLONA OTELLERİ

Sercotel Pamplona

Sercotel Europa

Pamplona Catedral Hotel

Pamplona Catedral Hotel

4.Pamplona Kalesi

Pamplona Kalesi
Pamplona Kalesi

Ciudadela de Pamplona olarak da bilinen Pamplona Kalesi, düz yıldız şekilli tasarımı ile Rönesans döneminden kalma bir kaledir.

Kalenin inşaati 1570 yılında başlamış olsa da, 1645 yılına kadar tamamlanamamış. Tarihi boyunca çok fazla kuşatma yaşamadığından dolayı da, günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmiş.

Özellikle yaz aylarında kalenin içerisinde birçok konser ve etkinlikler düzenleniyor. Ve en önemlisi Temmuz ayında ”Bulls of Bulls” festivalinin en hareketli olduğu yerlerden biridir.

Pamplona Kalesi, Kral II. Felipe Döneminde, Fransız ordularının istilalarına karşı savunma amacıyla inşa edilmiş.

Savunma burçlarıyla tasarlanmış kalenin, günümüzde 3 tanesi sağlam kalmış olsa da, yine de birçok tarih severin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Kalenin 18. yüzyılda biraz daha farklı bir hikayesi var. Burası bu dönemde ünlü isimlere ev sahipliği yapan bir hapishane olarak da kullanılmış. Tıpkı bizim Ulucanlar gibi. Bu ünlü isimler arasında Floridablanca Kontu bile varmış.

Hem tarihiyle hem de görkemli yapıları ve yemyeşil alanı ile, kaçırılmaması gereken bir yer olan Pamplona Kalesi’ni de mutlaka listenize ekleyin.

5.Palacio de Navarra 

Palacio de Navarra 
Palacio de Navarra

Navarra Sarayı, bölgesel hükümetin idari ofisi olan tarihi bir binadır. Plaza del Castillo’da (Kale Meydanı) bulunan bu bina da, şehirde görülecek en güzel tarihi yerler arasında.

Bu idari binayı, rehberli turlar ile gezebiliyorsunuz. Tüm odalarına göz atamıyor olsanız da, belli başlı odalarını görmek bile, tarihe ve sanata doymak için yeterli olacaktır.

19. yüzyılda inşa edilmiş olan Neoklasik Saray, daha çok Taht Odası ile dikkat çekiyor olsa da, Goya’nın VII. Ferdinand portresi ve Las Navas de Tolosa savaşını tasvir eden 13. yüzyıldan kalma bir goblen de, Palacio de Navara’nın en takdir edilen eserleri arasındadır.

6.Ayuntamiento (Pamplona Belediye Binası)

Pamplona Belediye Binası
Pamplona Belediye Binası

Her yıl 6 Temmuz’da, dünyanın dört bir yanından Pamplona’yı Boğa Festivali (San Fermin) için ziyaret eden turistlerin gözü, bu Belediye Binası’ndadır. Çünkü öğlen saat 12’de fırlatılan bir havai fişek ile festival başlar.

Belediye Binası, Pamplona’nın tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor.

Bina 17. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, bir bütün olarak 18. yüzyılda Barok ve Neoklasik stillerin birleştiği detaylı bir restorasyon geçirmiş.

Binanın üst kısmı, Pamplona ve Navarra’nın hanedan silahları ile çevrili bir alınlığa sahip. Bu alınlığın tam ortasında ise, 18. yüzyıldan kalma, milyonların 6 temmuzda gözlerini alamadığı saat bulunuyor. 3 katlı olan bina, Pamplona’nın en sembolik yapılarından biri. Bu yüzden de mutlaka 5 dakikalığına da olsa dışarıdan bir göz atmaya değer.

7.San Nicolas Kilisesi

San Nicolas Kilisesi
San Nicolas Kilisesi

Iglesia de San Nicolás olarak da bilinen San Nicolas Kilisesi, şehirdeki en önemli ikinci dini yapıdır. Kilise, Pamplona’nın en iyi bilinen caddelerinden biri olan ”Paseo de Sarasate” de bulunur. Kilisenin dışında, birçok anıtsal binaya da ev sahipliği yapan cadde, başlı başına görülmeye değer güzel bir yerdir.

San Nicolas Kilisesi’ni diğer tarihi yapılardan ayıran özellik, kilisenin Pamplona’daki orijinal Romanesk tarzını koruyan tek yapı olmasıdır.

Kaleye benzeyen yapısıyla da dikkat çeken kilise, San Nicolas mahallesinde savunma amaçlı bir kale olarak da kullanılmış. Kasabanın istilasından sonra büyük ölçüde yıkılmış olan kilise, günümüzde görkemli duruşuyla turistlerin şehirde en fazla ilgi gösterdiği yapılar arasındadır.

Pamplona gezilecek yerler listesinin favorilerinden olan San Nicolas Kilisesi’nin içi de en az dışı kadar görkemli ve süslüdür. İçeride, tonozlu nef ve gotik tarzdaki zarif vitray pencereler de kesinlikle görülmeye değer. Ziyaretçiye açık olan bu kilisenin içerisine göz atmayı da unutmayın.

8.San Saturnino Kilisesi

San Saturnino Kilisesi
San Saturnino Kilisesi

Pamplona’nın bir diğer görülmeye değer kilisesi ise, Iglesia de San Saturnino olarak da bilinen San Saturnino Kilisesi’dir.

13. yüzyıldan kalma gotik bir tarza sahip olan bu kilise, tıpkı San Nicolas Kilisesi gibi bir kale gibi görünmekte ve tarihinde savunma rolü oynamıştır.

Saat kulesi, daha çok 6 temmuzda festivalin başlangıcını sayarken ilgi odağı olsa da, normal zamanlarda da görülmeye değerdir.

Her ne kadar kilise gotik bir mimariye sahip olsa da, kilisenin kuleleri erken Romanesk mimarisini temsil etmekte. Özellikle dış kısımdaki kuzey kapısıyla ilgi odağı olan bu kiliseyi de, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa listenize ekleyebilirsiniz.

Kilise ziyaretçiye açıktır ve Belediye Binası’na birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

9.Taconera Parkı

Taconera Parkı Pamplona Gezilecek Yerler
Taconera Parkı

Pamplona’da en yeşil alan olan Taconera Parkı, eski dünya havasına sahip olmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Romantik tarzı ile hoşunuza gidebilecek yerlerden biri olan bu parkın sonbaharda muhteşem bir görüntüsü oluyor. Yaz aylarında çok daha güzel olduğu söylense de, sonbahardaki hali için bile kesinlikle görülmeye değer bir park diyebilirim.

Pamplona’nın tarihi şehir merkezinin batısında bulabileceğiniz park, yaprak döken koruluklar ve kesilmiş çitlerin arasındaki upuzun yollarından dolayı, romantik bir park olarak da anılmaktadır.

Ayrıca parkın güneydoğu tarafına gidecek olursanız, şehrin ünlü 19. yüzyıl tenoru Julián Gayarre‘ye adanmış zafer kemerini de görebilirsiniz. Parkın içerisindeki küçük hayvanat bahçesi ise, küçük çocukların ayrılmak istemeyeceği yerlerden.

Son olarak parkın kuzey kenarında Argo Nehri üzerinden muhteşem bir manzara izleyebileceğinizi de unutmayın.

10.Baluarte Jauregia

Baluarte Jauregia
Baluarte Jauregia – foto kaynak ; commons.wikimedia.org

Bir fuar merkezi olarak bilinse de, tarihi bir şehir içerisinde tüm modernliği ile göz kamaştıran Baluarte Jauregia’yı da şehirdeki gezip görülecek yerler listenize ekleyin derim.

Pamplona’nın kalbinde, kale ile güzel bir alışveriş caddesi arasında bulunan bu kompleks, Mimar Patxi Mangado tarafından tasarlanmış. Yıl boyunca birçok konferansa ve etkinliklere ev sahipliği yapan kompleksteki etkinlik takvimine de, Pamplona’dayken mutlaka göz atın. İlginizi çekebilecek, ücretsiz veya ücretli etkinlikleri bulabilirsiniz.

Binanın içerisinde iki adet Oditoryum bulunuyor. Bunlardan birincisi, müzik konserleri, dans, klasik bale, opera ve tiyatro gösterileri düzenleyen Ana Oditoryum‘dur (Senfoni Salonu olarak da bilinmektedir). Ve ikincisi ise, daha çok küçük çaplı etkinlikler için kullanılan müzik salonudur. Kompleks içerisinde yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafe de bulunmaktadır.

11.San Lorenzo Kilisesi

San Lorenzo Kilisesi
San Lorenzo Kilisesi

Calle Mayor adı verilen ana caddenin sonunda bulunan San Lorenzo Kilisesi, Taconera Parkı’na çok kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Görkemli dış cephesi ve birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmasıyla, turistlerin en sevdiği kiliselerden biridir. Kilisenin sağ tarafındaki şapel, Pamplona halkı için dünyanın merkezi olarak kabul ediliyor. Burada evlenmek de neredeyse imkansızmış. Çünkü 3 yıllık bir kuyruk olduğu söyleniyor.

Mimari bakımdan şehrin en güzeli olmasa da, Pamplona halkına göre, şehrin en güzel ve en özel kilisesidir. Bu yüzden de, 5 dakikalık bir ziyareti hak ediyor.

Pamplona’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Pamplona’nın tarihi bölgesi ile şehir merkezi, hemen hemen aynı kare içerisinde bulunuyor. Bu yüzden, tarihi merkeze yakın bir tesiste konaklayacak olursanız, şehrin tam kalbine de yakın olacağınızı unutmayın.

Otel veya diğer konaklama birimi seçerken, Plaza del Castillo (Kale Meydanı) ve Pamplona Katedrali‘ne de yakın bir konumda olduğunuzdan emin olun. Bu iki tarihi yer, şehrin kalbinin attığı yer olduğu gibi, birçok cazibe merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Hostal Rodas Pamplona – Konukevi ; Tam bir otel havasında olan bu tesis, şehirdeki en ekonomik tesislerden biri olduğu gibi, Kale Meydanı’na da 5 dakika yürüme mesafesinde muhteşem bir konumda bulunmaktadır. Oldukça modern ve şık bir tesis olan Hostal Rodas, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz ekonomik otellerden.

Hostal Arriazu – 2 Yıldız ; Biraz daha modern ve merkezi bir otel. Şehirdeki en popüler otellerden olmasının en önemli nedeni ise, tesisin tam olarak Kale Meydanı’nda bulunuyor olmasıdır.

Pamplona gezilecek yerler listenize bu 11 yerin dışında birkaç yer daha ekleyebilirsiniz. Festivalin olmadığı bir zamanda şehri ziyaret ediyor ve yeteri kadar zamanınız varsa, çevre illere ve kasabalara da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...