Parma Gezilecek Yerler | En İyi 13 Yer

Parma, kuzey İtalya‘nın Emilia-Romagna bölgesindeki en büyük şehirlerden biridir ve özellikle salam ve peynirleriyle ünlüdür. 200 bin nüfusuyla kent, Tunç Çağı’ndan beri ve çağlar boyunca İtalya’nın gelişiminde önemli bir rol oynamaya devam etmiş.
Orta Çağ’da Parma, Franklar tarafından yönetilmiş ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı, ancak 1200’ler boyunca Guelph’ler ve Ghibellinler arasındaki ihtilafta alında. 1800’lerde, şehir Napolyon’un yönetiminde Fransa tarafından eklenmiştir ve daha sonra 1860’da İtalya Krallığının bir parçası olmuştur. Uzun tarihi ve çeşitli kültürlerden ve egemen imparatorluklardan etkisi nedeniyle Parma gezilecek yerler listesinin büyük bir bölümü tarihi ve dini yapılardan oluşmaktadır.

Parma Gezilecek Yerler Listesi

Parma’da gezilecek yerlere geçmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar verin. Her ne kadar diğer Avrupa şehirlerine nazaran uygun olsa da, yine de hangi bölgede ve hangi tesiste konaklayacağınız oldukça önemli. Özellikle gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir yerde konaklayıp, düşük ücretler ödemek istiyorsanız.

Parma’da en ideal konuma sahip konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

1.Parma Katedrali

Parma Katedrali - Parma Gezilecek Yerler
Parma Katedrali, şehirde görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardandır.

Kutsal Bakire Meryem’e adanan Parma Katedrali, İtalya’daki Romanesk bir Katedral’in en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir ve özellikle muhteşem iç mekan freskleriyle dikkat çekmektedir.

Piazza del Duomo’da (Duomo Meydanı), tarihi kent merkezinin merkezinde bulunan katedral, şehrin sembolik yapılarından biri.

Ön cephesinde bir dizi büyük süslü kemer bulunur ve kilisenin yanında devasa bir kamp gemisi bulunmaktadır.

İç kısımda, katedral çok güzel bir dekorasyona sahip ama orta kısım ana kubbe üzerindeki fresk ise, katedralin en güzel yerlerinden. Bakire’nin varsayımını betimleyen ve Correggio tarafından boyanmış olan bu fresk, bugün bile renkle doludur ve Rönesans sanatının güzel bir örneği olarak kabul edilir.

2.Parma Vaftizhanesi

Parma Vaftizhanesi - Parma Gezilecek Yerler
Parma Vaftizhanesi, solda kalan sekizgen yapıdır

Parma’nın ana vaftizhanesi olan bu yapı, katedralin yanında durmakta. Katedralin çatısındaki merkez noktadan daha yüksek durmasına rağmen aslında katedralden daha kısadır.

Güzel dış sanat eserlerine ve kemerlere sahip olan bu Vaftizhane’nin iç kısmı ayrıntılı freskler ve mermer heykeller ile kaplı.

Sekizgen duvar panellerinin her biri 13. ve 14. yüzyıllarda boyanmış ayrı bir fresk içerir ve yüksek duvar bölümleri önemli İtalyan heykelleri içermektedir.

Tavan bölümlerinde, her biri farklı bir dini figürü gösteren bölümlere ayrılmış muhteşem bir tablo var.

Benedetto Antelami tarafından 1196 yılında yapımına Romanesk tarzda başlanmış olan bu Vaftizhane, nihayet 100 yıl sonra tamamlanmış.


Booking.com

3.Piazza Garibaldi (Garibaldi Meydanı)

Garibaldi Meydanı - Parma Gezilecek Yerler
Garibaldi Meydanı

Parma gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer ise, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen Garibaldi Meydanı’dır.

Tarihi şehir merkezindeki katedralin güneyinde bulunan bu meydan Piazza Giuseppe Garibaldi olarak da bilinmektedir. Ayrıca meydan, anıtsal Palazzo del Governatore, Comune Di parma ve Havari Aziz Paul Kilisesi gibi şehirdeki en önemli yapılar ile çevrilidir.

Palazzo del Governatore’nin önünde duran, İtalya’nın birleşmesinde etkili olan Giuseppe Garibaldi’nin bronz bir heykelidir.

Meydan çevresinde birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz. Fakat, burası biraz turistik bir yer olduğundan dolayı, kafeler ve restoranlar şehrin geneline nazaran pahalı. İlla yiyecek bir şeyler arıyorsanız, meydan çevresinde bulunan ara sokaklara girin. Birkaç dakika yürüdükten sonra, uygun fiyatlı restoranları veya fast-food’ları bulabilirsiniz.

4.Teatro Farnese (Farnese Tiyatrosu)

Farnese Tiyatrosu - Parma Gezilecek Yerler
Theatro Farnese

Palazzo della Pilotta kompleksi içinde yer alan Teatro Farnese, günümüzde ayakta duran ahşap tiyatronun en ünlü örneklerinden biridir.

1600’lerde oluşturulmuş, o zamanlar dünyanın en büyük tiyatrosuymuş ve 4.500 kişilik bir kalabalığa sahip olduğu söylenmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde hasar görmesine rağmen, tiyatro o zamandan beri restore edilmiş ve bugün ahşap oturma yerlerinin ve duvarların şaşırtıcı detaylarını görebiliyorsunuz.

Yarım daire oturacak yerleri, Parma’nın zengin elitleri için kutu görevi görmüş bir dizi süslü ahşap kemerdir. Parma’da görülecek en popüler yerlerden biri olarak bilinir.

5.Aziz John Evanjelist Kilisesi (Church of St. John the Evangelist)

Aziz John Evanjelist Kilisesi Parma
Aziz John Evanjelist Kilisesi

Parma’da gezilecek yerler listesinde güzel bir yere sahip olan bu dini yapı, dış ve iç mimarisiyle görülmeye değer yerler arasında.

1500’lü yıllarında Rönesans zamanın inşa edilmiş olan bu kilise, Parma Katedrali’nin hemen arkasında bulunmaktadır.

Katedralle aynı pembe mermerden yapılmış olan kilisenin ön cephesi, Romanesk bir tarza sahip olup, son derece ayrıntılı heykeller ve 73 metre yüksekliğinde bir çan kulesi içermektedir.

İçeride, binanın büyük bir dini sanat eserleri ve güzel dekorasyonu var. Ayrıca, ünlü sanatçı Correggio’dan birçok eseri de görebilirsiniz.

Ayrıca, eski el yazmaları ve kodeksleri serisiyle dini tarihe içgörü kazandıran bitişik bir manastır var.

6.Palazzo della Pilotta

Palazzo della Pilotta parma
Palazzo della Pilotta

Şehirde gezilecek yerler arasında güzel bir saray arıyorsanız, Palazzo della Pilotta’yı listenize ekleyebilirsiniz.

Bu devasa kompleks Parma’daki en büyüklerden biridir ve Torrente Parma Nehri’nin kıyısında güzel bir arazide bulunmaktadır.

1500’lerin sonlarında inşa edilmiş olan bu kompleks, bir kraliyet sarayı ve bir mahkeme dahil olmak üzere çeşitli işlevlere hizmet etmiş.

Yapının bölümleri bitmemiş kaldığından süslü cepheler ve güzel kemerli yürüyüş yolları ile birlikte düz taş mimarinin garip bir kombinasyonunu oluşturur.

Kompleksin içinde Ulusal Galeri, Biblioteca Palatina ve muhteşem Teatro Farnese’yi bulabilirsiniz.

Galleria Nazionale’de, Correggio (Madonna del San Girolamo ve Madonna della Scodella), Parmigianino, Fra Angelico, Cima da Conegliano, Tiepolo, Canaletto, Carracci ve El Greco’nun yanı sıra Leonardo da Vinci’nin çiziminde önemli eserlere sahiptir.

7.Parco Ducale (Dük Parkı)

Dük Parkı Parma
Dük Parkı

Parma’nın birçok güzel parkı vardır, ancak bunlar Parco Ducale (Dük Parkı) kadar geniş ve güzel değildir.

200 metrekareyi kaplayan bu park, Parma’daki merkezi rekreasyon alanlarından biri ve sadece “Bahçe” olarak biliniyor. Palazzo della Pilotta’nın bitişiğindeki nehrin karşısında bulunan parka çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Park boyunca ağaç ve bitkilerle kaplı çeşitli güzel caddelerin yanı sıra güzel bir su kütlesiyle çevrili fantastik Fontana del Trianon’u bulabilirsiniz.

Kusursuz tasarlanan parkın tüm düzeni ve estetiği harika ve dinlenecek bir yer arıyorsanız bu Dük Parkı’na uğrayın.

8.Palazzo del Governatore (Vali Sarayı)

Palazzo del Governatore - Vali Sarayı Parma
Palazzo del Governatore – Vali Sarayı Garibaldi Meydanı’nda bulunmaktadır.

1200’lerde inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, yüzlerce yıldır büyük bir hükümet binası olarak hizmet vermiş ve Barok ve Neoklasik tarzda tasarlanmıştır.

Bu devasa yapıyı Piazza Garibaldi Meydanı’nda bulabilirsiniz ve meydanın genişliğini kapsayan yapının güzel mimarisine göz atabilirsiniz. Merkezi çan kulesinde büyük bir saat yüzüne ve çevresindeki yapıların üzerinde kulelere sahip.

Yapının içinde, sürekli olarak değişen etkileyici modern kreasyonlar ve sergiler sunan harika Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi yer almaktadır. Bu yüzden, bu muhteşem yapıyı da Parma gezilecek yerler listenize ekleyin.

9.Parma Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo archeologico Nazionale di Parma)

Arkeoloji Müzesi Parma
Arkeoloji Müzesi – djedmedu.wordpress.com

Şehirdeki gezilecek en güzel müzelerden biri olan Parma Ulusal Arkeoloji Müzesi, Palazzo della Pilotta kompleksi içinde yer almaktadır.

1790 yılında kurulmuş olan bu müze, o zamandan beri antik eser ve kalıntı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bugün, geniş koleksiyonda, Yunan tanrısı Zeus’un muazzam bir başı, Palatine Tepesi’ndeki kazılardan eserler, çeşitli eski Mısır buluntuları ve ayrıca bir Yunan Vazosu ve seramik koleksiyonu yer almaktadır.

Ayrıca, Emilia-Romagna bölgesinden toplanan Bronz Çağı ve Demir Çağı buluntularının harika bir sergisi var.

10.Parma Ulusal Galerisi

Parma Ulusal Galerisi
Parma Ulusal Galerisi – Trover.com

Bu etkileyici sanat galerisini, tarihi eski kent merkezindeki Palazzo della Pilotta kompleksinin sınırları içinde bulabilirsiniz.

Bu koleksiyon zaman içinde inşa edilmiş ve eserlerin bir kısmı Rönesans döneminden bu yana biriktirilmiştir.

Sergide yer alan önemli sanatçılar Leonardi da Vinci, Anthony Van Dyck, Correggio ve Canaletto’dur.

Sanatseverler için bu güzel galeri gerçekten anıtsaldır ve dahil olan eserlerin çeşitliliği ve kalitesi ise görülmeye değerdir.

11.Teatro Regio (Kraliyet Tiyatrosu)

Kraliyet Tiyatrosu Parma
Kraliyet Tiyatrosu Parma – Teatro Regio

Palazzo della Pilotta’nın yanında bulunan Teatro Regio bir başka çarpıcı tiyatro ve bugün hala kullanılmaktadır. Tiyatronun dış kısmı düz görünse de, içeri girdiğinizde öyle olmadığını anlıyorsunuz.

1400 kişilik kapasiteye sahip bu tiyatroda seyircilerin oturduğu alan, sahneye oldukça yakın.

Dairesel oturma planı kırmızı kadife ve altın süslemelerle dekore edilmiştir ve 5 katlı özel oturma yeri vardır.

Ayrıca, tavan ve duvarlar süslü dekorasyonla doludur. Teatro Farnese’yi ziyaret ettiyseniz bu tiyatroyu es geçebilirsiniz. Fakat Parma’da yeteri kadar zamanınız varsa, bu tiyatroyu da Parma gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

12.Parma Botanik Bahçesi (Orto Botanico di Parma)

Parma Botanik Bahçesi
Parma Botanik Bahçesi

Parma Üniversitesi tarafından idare edilen bu botanik bahçesi, şehir merkezinde Viale Martiri della Liberta’da bulunmaktadır.

Bu güzel bahçenin arazisinde, farklı bitki ve ağaç türlerini bulabilirsiniz.

Parma Botanik Bahçesi
Parma Botanik Bahçesi

Dikkate değer varyantlar, Butomus Umbellatus, Lemna Minor gibi çeşitli Su Bitkilerini ve Ginkgo ve Manolya dahil olmak üzere ağaç türlerini içerir.

Ayrıca, çok çeşitli tropik bitkiler ve tropik meyveler içeren birkaç farklı yeşil ev vardır. Öyle aman aman bir yer olmasa da, yeteri kadar zamanı olanların göz atabileceği yerlerdendir.

13.Sanctuary of Santa Maria della Steccata

Sanctuary of Santa Maria della Steccata
Sanctuary of Santa Maria della Steccata

Parma’nın merkezindeki bir başka güzel kilise olan Santa Maria della Steccata Tapınağı, bir Rönesans tasarımına sahiptir ve oldukça güzel bir yapıdır.

Dış mimari simetrik olmasına ve birkaç yuvarlak kuleye sahip olmasına rağmen, iç mekan oldukça etkileyici ve çok sayıda renkli fresk ve süslü bir dekorasyona sahip.

Dört dairesel kulenin her biri altın süslemeli bir tavana sahiptir, ancak merkezi kubbe ana çekimdir.

Parlak mavi renklerle bolca boyanmış olan ana fresk, güvencenin bir sahnesine sahiptir ve kısmen ünlü Parma sanatçısı Bernardino Gatti tarafından boyanmıştır.

Parma gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yer daha bulabilirsiniz. Fakat, şehirdeki en turistik ve en güzel yer 13 yer, bu listeden ibaret diyebiliriz.

Bu şehirde daha fazla zamanınız varsa Torrechiara Köyü’ne gidebilirsiniz. Parma’dan günübirlik en güzel gezilerden biri olarak kabul edilir. Bu büyüleyici köye arabayla yaklaşık 35 dakikada ulaşılabilir ve köy Parma’nın güneyinde bulunur – yolculuk sırasında güzel İtalyan kırsalında seyahat edeceksiniz. Bu da farklı ve güzel bir deneyim olsa gerek.

Bu köyün başlıca cazibe merkezi, 1400’lerde inşa edilen muhteşem Castello di Torrechiara’dır. Bu muazzam yapı köyü çevredeki bölgenin panoramik manzarasını sunan küçük bir tepede bulunmakta. Kalenin mimarisi mükemmel bir durumda kalırken, iç kısmı da iyi korunmuş ve ünlü Camera d’Oro (Altın Oda) gibi zarif bir şekilde dekore edilmiş odalara sahiptir.

Parma’da Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ?

Parma’da konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor. Otellerin büyük bir bölümü de şehrin tam merkezinde bulunmakta. Bu yüzden de bu şehirde konaklama için güzel bir tercih yapmak oldukça kolay.

Parma’da konaklama tavsiyesi olarak da ; 

Starhotels Du Parc adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Bu otel, Parma’da gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere oldukça kısa bir mesafede bulunmaktadır. Bunun yanında otel, tarihi bir binada hizmet vermekte ve Eski Kent Merkezi’nin kalbi olarak bilinen bir yerde bulunmaktadır. Otelin 8.4 gibi de güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli incele

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Parma gezilecek yerler listesinde bulunan bu turistik noktaların büyük bir bölümü Eski Kent Merkezi’nde bulunmaktadır. Yani, Eski Kent’e yakın bir yerde konaklayarak şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...