Pekin Gezilecek Yerler | Görülecek En İyi 17 Yer

Çin‘in başkenti ve en büyük ikinci metropol şehri olan Pekin, Şangay kadar popüler bir şehir olmasa da, gezip görülecek ve yapılacak aktiviteler konusunda oldukça zengindir. Badaling Geçidi’ndeki Çin Seddi’nin bir bölümü de dahil olmak üzere, Çin’in birçok ünlü turistik ve tarihi yerlerine ev sahipliği yapmasıyla tanınır.
Şehrin tarihi ve kültürel ilgi çekici yerleri arasında İmparatorluk Sarayı, Beihai Parkı, Kömür Tepesi Parkı ve çoğu iyi korunmuş tarihi şehir merkezinde bulunan Cennet Tapınağı gibi örnekler verilebilir, fakat Pekin gezilecek yerler sadece 4 yerden ibaret değil.

Şehirdeki öne çıkan turistik yerler, genel olarak parklardan ve tapınaklardan oluşuyor olsa da, çok daha fazlasını bu şehirde görebilirsiniz.

Pekin Gezilecek Yerler Listesi 

Pekin gezinize Çin Seddi’nden veya Yasak Şehir’den başlayabilirsiniz. Bu iki yer, Pekin’de kaçırılmaması gereken yerler arasında. Ayrıca, Pekin’de uzun süre konaklamayı planlamıyorsanız önceliğiniz bu iki yer olsun.

Pekin’de nerede kalınır ? 

Dongcheng Bölgesi ; Şehrin en merkezi, en turistik ve en ideal bölgesi olan Dongcheng, şehirdeki turistik yerlere kolay bir ulaşım ağı sunmasının yanında, büyük bir alanı kapsadığından dolayı da, her bütçeye uygun otelleri bulmak mümkün. Pekin’de ister bir lüks otel isterseniz de düşük bütçeli bir butik oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1.Yasak Şehir – İmparatorluk Sarayı

Yasak Şehir – İmparatorluk Sarayı

Şehrin en önemli ve en turistik cazibe merkezlerinden biri olan ”Yasak Şehir” Pekin’in sembolü haline gelmiş yerlerden biri. Kökenlerinin 13. yüzyılın Yuan Hanedanı’na kadar gittiği bilinen bu yer, Pekin’in turistik yerleri arasında en popüler olanıdır.

İmparatorluk Sarayı olarak bilinen bu bölgeye, Neden Yasak Şehir deniliyor ? diye soracak olursanız da, eskiden saraya sıradan vatandaşların girişine izin verilmiyormuş da ondan.

Kompleks, dört köşesinde kuleleri olan 10 metre yüksekliğindeki bir duvarla ve 50 metre genişliğindeki hendekle çevrili 720 bin metrekare gibi büyük bir alanı kapsıyor ve aynı zamanda tören ve idari amaçla için de kullanılan bir alana ayrılıyor.

Yasak Şehir’i tam anlamıyla gezmek pek kolay olmuyor. Bu yüzden, burası için en azından 1-2 saatinizi ayırmanızda yarar var.

2.Çin Seddi

Çin Seddi - Pekin de Gezilecek Yerler
Çin Seddi

Pekin’in şehir merkezine ortalama 1 saat uzaklıkta bulunuyor olsa da, Pekin’de görülecek yerler arasında oldukça önemli Çin Seddi kaçmaz.

Duvarın 1950’li yıllarda turist için açılmış olan bölümü Balaling Geçidi’nde, duvarın 16.yüzyıldan kalma ve 8 metre yüksekliğe kadar oldukça etkileyici bir kesiminde yürüyüş yapabilirsiniz.

Çin Seddi’ne Nasıl Gidilir ? ; Çin Seddi’nin en popüler iki bölümü Mutianyu ve Badaling’dir. Bunlar sırasıyla Çin Seddi’nin en iyi restore edilmiş bölümü ve en ünlü bölümüdür. Siz de zaten birçok turistin yaptığı gibi Badaling bölümüne gideceksiniz. Her iki bölüm de şehir merkezine ortalama 70 km uzaklıkta bulunuyor.

Çin Seddi Mutianyu Tarafına Nasıl Gidilir ? 

  • Taksi ; İlk ve lüks seçenek olarak taksileri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinden ortalama 40$ civarı (250-300 yuan) tutuyor. Çin’de malum ingilizce sıkıntı. Şoföre ”请 带 我 去 慕田峪 长城 景区” bu ilginç şemalı harflerin birleşimini gösterirseniz 2 saat içerisinde Çin Seddi’ne ulaşabilirsiniz. (Bu Çince cümlenin anlamı ” Lütfen beni Mutianyu manzaralı alandaki Çin Seddi’ne götürün” demektir). Mutianyu Çin Seddi için açılış saatleri ve ücretleri 07:30-17:30 saatleri arasında açık ve giriş ücreti de 50 Yuan (10$ civarı)
  • Turist Otobüsleri ; Eğer siz de bizim gibi ucuz sevenlerdenseniz, tercih edebileceğiniz en ideal ve en ucuz yöntem, turist otobüslerini kullanmaktır. Pekin şehir merkezinden Mutianyu Çin Seddi’ne giden tek bir turist otobüsü güzergahı var. Bu otobüs güzergahı, Qianmen turist merkezinden başlar, Dongzhimen’i geçer ve Mutianyu manzaralı alandaki Büyük Duvar’ın ön kapısında son bulur. Qianmen veya Dongzhimen’deki Pekin Merkez Turist Merkezlerinde biletlerinizi alabilirsiniz. Bu otobüslerin bilet ücreti ise 60 Yuan’dır. Otobüsler her sabah 7.30-8.30 arasında hareket eder ve yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Trafik olunca bir 15-20 dakika daha ekleyin. Ayrıca Çin Seddi’nden son otobüs 16:00’da hareket ediyor. Yani saat 15:00’dan önce yavaş yavaş gezinize son vermeniz gerekiyor.

NOT : Belediye otobüsleri ile buraya gitmeye çalışmayın. Zaten isteseniz de gideceğinizi pek sanmıyorum. Birincisi Çince konuşmuyorsan ikinci aktarmayı nerede yapacağını öğrenemezsin. Hadi öğrendin, senin ”PAZAR YERİ” diye öğrendiğin şey, ilginç bir alfabe ile yazılmış olacak ki, birine sormadan doğru yerde olduğunu anlayamazsın. İkincisi böyle bir zahmete girmeye gerek yok. Diğer turist otobüsleri 60 yuan, bu belediye otobüsleri ile aktarma yaparak gidecek olursanız 40-45 yuana denk geliyor. 15 yuana da Pekin’in en ucuz yerinde yemek yiyemezseniz. Yani acık paraya kıyın.

Çin Seddi Badaling Bölümüne Tren ile Nasıl Gidilir ? ; Hat 8 veya 13 numaralı metro ile Huoying İstasyonuna gidin. İstasyondan çıkıp yakındaki Huangtudian Tren İstasyonu’na gidin ve daha sonra, S2 trenine binin ve Badaling Tren İstasyonu’nda inin bu kadar 🙂 Badaling’deki Çin Seddi’ne giriş, tren istasyonuna 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu tren istasyonundan Çin Seddine gitmek için turistleri takip edin. Zaten yolda ingilizce yönlendirmelerde var. Hem Çince hem İngilizceniz yoksa, çıkın gidin evinize ne işiniz var Çin Seddi’nde 🙂

Badaling Bölümüne gidiş için de taksileri veya turları kullanabilirsiniz. Taksiler de aynı Mutianyu gibi uzak ve hemen hemen aynı ücrette. Turlar ile gitmeyin veya paranız varsa gidin 150$ civarında bir ücret ödeyerek de tur paketleri ile gidebilirsiniz.

3.Tiananmen Meydanı

Tiananmen Meydanı
Tiananmen Meydanı

Cennetteki Barış Meydanı olarak da bilinen bu meydan, şehirdeki en popüler turistik yerlerden biri. 1958’de Çin Cumhuriyeti’nin 10. yıldönümünü kutlamak için inşa edilmiş, dünyanın en büyük şehir içi meydanıdır.

Meydanın sembolik önemi ise, komünist Çin’in merkezi olarak kabul edilmesiymiş.

4.Beihai Parkı

Beihai Parkı - Pekin Turistik Yerler
Beihai Parkı

Pekin’in en güzel parklarından biri olan Beihai, turistlerin favori adreslerinden biridir.

Bu park, İmparatorluk Sarayı’na oldukça kısa bir mesafede bulunuyor. Ayrıca park, Pekin’de hayatta kalan en eski emperyal bahçelerden biri olarak biliniyor.

10. yüzyılın başında yapılmış olan bu park adını, parkın yanındaki Beihai Gölü’nden almış.

Parkta birbirinden güzel yapıları görebiliyorsunuz. Yani park, sadece yeşil bir alandan ibaret değil. 1271-1368 Yuan döneminden kalma Yuvarlak Kale, Cumhuriyet’in kurucusu Sun Yat-sen’in ölümüne kadar 18 yıl yaşadığı Song Qingling’in zengin ikametgah yeri ve daha birçok önemli yerleri bu parkta görebilirsiniz.

5.Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı
Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı’nın tarihi 1420’li yıllara kadar uzanıyor.

Yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili bu güzel eski tapınaklar ve mabetler, birlikte cenneti ve toprağı simgeleyen bir dikdörtgen ve diğer yarı dairesel olan iki bölümden oluşuyor.

Burada en dikkat çeken yerlerden biri de, Qinian Dian olarak bilinen Dua Salonu’dur. Geleneksel Çin ahşabında ve tamamen çivisiz, 1420 yılında inşa edilmiş olan bu yapıyı da görmeyi unutmayın.

6.Pekin Ulusal Stadyumu

Pekin Ulusal Stadyumu
Pekin Ulusal Stadyumu

2008’de Pekin’de düzenlenen muhteşem Yaz Olimpiyatları’ndaki rolüyle nam yapmış olan Pekin Ulusal Stadyumu da Peki’nde görülecek yerler arasında.

Benzersiz tasarımı ile dikkat çeken bu stadyum, 2008’den sonra birçok konser ve futbol maçlarına da ev sahipliği yapmış. Günümüzde hemen hemen her etkinlik için kullanıldığı söylenen bu stadyumu dışarıdan görmek yeterli. Tabi dilerseniz içeri de girebiliyorsunuz.

7.Lama Tapınağı

Lama Tapınağı Görülmeye Değer Yerlerden
Lama Tapınağı

Pekin Tapınakları arasında en gösterişliler arasında olan Lama Tapınağı, Yonghe Tapınağı olarak da biliniyor.

Pekin’in en ilgi çekici ve en iyi korunan yapılarından biri olan bu tapınak, turistlerin en çok takdir ettiği tapınaklardan biri.

1745 yılında tamamlanmış olan bu binada kaçırılmaması gereken yer ise, sembolik nesnelerle donatılmış dört kralla çevrili Buda heykeli ile Cennet Kralları Salonu’dur (Tian Wang Dian).

8.The Summer Palace

The Summer Palace - Pekin Gezilecek Yerler
The Summer Palace

Pekin’in turistik yerleri arasında olan bu yaz sarayı da, şehrin en fotojenik yapılarından bir tanesi.

Pekin’in tam merkezine otobüs ile 30 dakika uzaklıkta bulunan, 12. yüzyıla kadar uzanan ve 700 dönümden fazla büyüklükte olan bu tesis, 700 yıllık büyük bir insan yapımı göl ve güzel bahçelere sahip, kesinlikle kraliyet statüsüne uygun, mükemmel bir görüntü.

Burayı görmek için şehir merkezinden tur paketleri satın alabiliyorsunuz. Fakat, oldukça pahalı olduğundan dolayı, bireysel olarak göz atmanızı tavsiye ederiz. Zaten ulaşması ve gezmesi oldukça kolay.

9.Jingshan Parkı

Jingshan Parkı
Jingshan Parkı – Kömür Tepesi Parkı

Jingsan Tepesi ve Kömür Tepesi olarak da bilinen bu park, şehirdeki en iyi manzaraya sahip yerlerden biri. Özellikle Beihai Park Gölü ve Yasak Saray’ın güzel manzaralarını buradan seyredebilirsiniz.

Bu park adını bir zamanlar Ming İmparatorları için burada depolanan kömürden almış ve tepenin büyük ölçüde insan yapımı olduğu söylenmektedir.

Çok sayıda görkemli bahçeye ve yürüyüş yoluna ev sahipliği yapan bu parkta ayrıca, en son Ming imparatorunun 1644’te kendisini asması gereken eski bir akasya ağacını da görebilirsiniz.


Booking.com

10.Pekin Konfüçyüs Tapınağı

Pekin Konfüçyüs Tapınağı
Pekin Konfüçyüs Tapınağı

”Erdeme ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir” sözüyle dillere destan Konfüçyüs’ün tapınağını görmeden de olmaz.

Lama Tapınağı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu tapınak, 1302 yılında, öğretileri yüzyıllarca kamu ve özel hayatı domine eden büyük filozof ve öğretmen Konfüçyüs’a ithafen yapılmış.

Çin’deki en ünlü Konfüçyüs Tapınakları’ndan biri olmasından dolayı, Pekin’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

11.Eski Yaz Sarayı

Eski Yaz Sarayı Kalıntıları Pekin
Eski Yaz Sarayı

Aslında saray değilde, kalıntılar demek daha doğru olur. Burada öyle Çin’in ihtişamlı saraylarından birini görebileceğinizi sanmayın. Burası, bir zamanlar Qianlong İmparatorunun ikametgah yeriymiş. 1700’lü yıllarda ilk inşa edildiğide, Çin mimarisinin ve bahçe tasarımının en görkemli başarılarından biri olarak kabul edilmiş.

”Bahçelerin Bahçesi” olarak da bilinen yere ev sahipliği yapmış bu sarayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Her ne kadar kalıntılardan ibaret olsa da, tarihi önemi ile görülmeye değer yerlerden.

12.798 Art Zone

Dashanzi Sanat Bölgesi olarak da bilinen 798 Sanat Bölgesi, Pekin’de görülecek en güzel yerler arasında. Burası sokak sanatlarıyla dolu muhteşem bir bölge. Eski bir askeri üretim kompleksinin içinde ve çevresinde büyümüş olan bu Sanat Bölgesi, Pekin’i ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün görmeden geçmediği yerlerden biri.

Her ne kadar dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar tarafından sergilenen sanat eserleriyle dolu bir yer olsa da, burada kafeleri, restoranları ve alışveriş yapabileceğiniz butikleri bile bulabiliyorsunuz.

13.Gulou ve Zhonglou

Gulou ve Zhonglou
Çan Kulesi – Gulou

Eski kentin sembolünü temsil eden Gulou ve Zhonglou, Davul Kulesi ve Çan Kulesi olarak da bilinir.

Tarihi 1272 yılına kadar giden bu kulelerin ikisi de ayrı ayrı güzellikte ve görülmeye değer yerlerden.

Davul Kulesi Pekin
Davul Kulesi Zhonglou

14.Houhai Gölü

Houhai Gölü - Pekin de Gezilecek Yerler
Houhai Gölü

Houhai, Pekin şehir merkezinin kuzeyinde büyük bir yapay göldür ve Pekin gece hayatı için en güzel deneyim sunan yerlerden bir tanesidir.

Sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra, burada gölde kayıkla gezebilir veya kışın Pekin’e gidiyorsanız, gölde kayak yapabilirsiniz. Ayrıca burada şehirdeki en popüler barlardan birkaçını ve güzel restoranları da bulabilirsiniz. Daha çok yerel gençlerin takıldığı bir bölge olsa da, her yaştan turist için bir şeyler bulmak mümkün.

15.Tekne Turu – Pekin’de Yapılacak Şeyler

Tekne Turu - Pekin'de Yapılacak Şeyler
Tekne Turu

Gezip görülecek yerler bittiyse veya Pekin’i bir de tekne ile görmek istiyorsanız, eski göller, nehirler ve kanallar üzerinde güzel bir tekne turu yapın.

Bu tekneler ile, şehirdeki birçok önemli noktaları görebiliyorsunuz. Ayrıca şehir gezintisine çıkmadan önce, gezeceğiniz yerlere karar vermek için güzel bir keşif yoludur.

16.Wangfujing Caddesi

Wangfujing Caddesi
Wangfujing Caddesi

Pekin’de alışveriş için bir planınız mı var ? o zaman şehrin en canlı ve en iyi alışveriş caddesi olan Wangfujing’e mutlaka bir göz atın deriz.

Dongcheng Bölgesi’ndeki şehir merkezinin yakınında bulunan cadde, Pekin’deki en zengin dört iş bölgesinden biri. Ayrıca şehirdeki en fazla turisti görebileceğiniz yerlerden. Buradaki mağazaların çoğu pahalı fakat, hediyelik birkaç şey almak için tercih edebileceğiniz butik mağazaları da burada bulabiliyorsunuz.

17.Prince Gong Mansion – Prens Gong Konağı

Prince Gong Mansion - Prens Gong Konağı
Prens Gong Konağı

Pekin’in gezilecek yerleri arasında bir diğer önemli yer ise, Prince Gong Mansion adındaki bu konaktır.

Pekin’in en büyük ve en iyi korunmuş Qing Hanedanı (1644-1911) prenslik konağıdır ve Shichahai’nin kuzeyinde Qianhai Xijie’de yer almaktadır.

Eski Çin mimarisinin bu güzel örneği kültürel çağrışımları ile sadece estetik değeri için değil, aynı zamanda geçmiş bir dönemin feodal toplumunda imtiyazlı sınıfların yaşam tarzını incelemek isteyenler için bir varlık olarak önemlidir. Zamanınız varsa mutlaka bir göz atın deriz.

Pekin’de Nerede Kalınır ? – Pekin Şehir Merkezi Otelleri

Pekin Gezilmesi Gereken Yerler
Pekin

Pekin’de konaklama için turistik yerlere yakınlık bakımından tavsiye edilebilecek çok fazla bölge bulunmuyor diyebiliriz. Fakat bu şehirde konaklama için en ideal, turistik yerlere en yakın ve en çok tercih edilen bölge, Dongcheng Bölgesi’dir. 

Bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgelerden biri olduğu gibi bazı kısımları şehrin tam merkezinde yer alır. Bölgenin şehir merkezine en uzak olan bölümü ise, merkeze sadece 2 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu bölgede, aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve birçok turistik yeri de bu bölgede bulmak mümkün. Ayrıca bu bölge, Pekin’de nerede yenir ? sorusuna da en güzel cevaplardan bir tanesidir.

Bu bölgede yeme içme gayet uygun. Yani, çok fazla turistik yerlere yakın olan mekanları tercih etmeyecek olursanız, uygun fiyatlara güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Göz At : Tokyo gezilecek yerler

Pekin Kaç Günde Gezilir ? – Pekin’e Ne Zaman Gitmeli ?

Pekin için genelde 2 günün yeterli olduğu söylenir. Fakat, 2 günde Pekin’de yapılacak şeyler oldukça sınırlıdır. Çünkü Çin Seddi için bir gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ayrıca Yasaklar şehri için de yarım gününüzü ayırdığınızı düşünürsek ve araya yeme içme ve uyumayı eklerseniz 2 gün bitmiş oluyor.

Bu yüzden, güzel bir Pekin gezisi için en az dolu dolu 3 gün veya 4 gün bir süre ayırın. 5 gün çok fazla olur ancak 3-4 gün bu şehir için en ideal süredir. Yok sadece Çin Seddi için Pekin’e gidiyorsanız, günübirlik Pekin gezisi yeterli olacaktır.

Eğer Pekin’i yaz aylarında ziyaret edecek bütçeniz yoksa, Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları da bu şehri ziyaret için en ideal zamanlardır.

Pekin gezilecek yerler listesi bu 17 yer ile sınırlı olmasa da, şehirdeki başlıca gezilecek noktalar ve yapılacak şeyler bu listeden oluşuyor diyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...