Prag, konaklama bakımından ciddi bir araştırma isteyen şehirlerden. Birbirinden pahalı otelleri ile ön plana çıkan bu şehirde, butik ve bütçeli birçok oteli de rahatlıkla bulabiliyorsunuz.
Öncelikle Prag’da nerede kalınır ? sorusuna geçmeden önce, şehirde 1’den 10’a kadar olan bölgelerin mantığını anlayın derim. Prag’da bulunan bölgeler 1-10 arasında rakamlarla ifade ediliyor. Fakat, 1’den 10’a yaklaştıkça şehir merkezinin dışına çıkıyorsunuz, anlamına gelmiyor. Mesela benim Prag’da kaldığım otel Prague 5’de bulunuyordu. Ancak, konakladığım otelin arka caddesi ise, Prague 2 bölgesi olarak biliniyordu. Bu yüzden, bu rakamların pek bir anlam ifade etmediğini söyleyebilirim.

Prague 5 bölgesi, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan bölgelerden. Prague 2 de öyle. Bu yüzden, rakamlar büyüdükçe şehir merkezinin dışına çıktığınızı düşünmeyin. Aşağıda belirttiğim bölgelerden sizin için uygun olanı seçerek, bütçenize ve zevkinize göre konaklama birimini çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Prag’da Nerede Kalınır ? En İyi Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Prag’da bölgeler arasında merkezi olan bölgeler ile merkeze uzak olan bölgeler arasında oldukça büyük fiyat farklılıkları bulunuyor. Bu yüzden şehrin tam merkezinde konaklamak yerine merkeze 1-2 km uzaklıkta bulunan konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Prague 1 Bölgesi – The Lesser Town/Castle  (Bölge Puanı – 100/100)

Prag'da Nerede Kalınır
Prag Otel Tavsiyeleri

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan olan The Lesser Town/Castle, şehrin en sessiz bölgeleri olarak bilinir. Ayrıca şehrin tarihi merkezi olarak da bilinmektedir. Eğer gece hayatı olmasın, bölgede çok gürültü olmasın diyorsanız, bu bölgede bulunan otellere göz atabilirsiniz. Bölgede 1-2 bar bulunuyor. Fakat ne bir gece kulübü ne de yüksek sesli bir bar bulunmakta. Bu da, bu bölgeyi daha çok sessiz bir gece geçirmek isteyenlerin  bölgesi yapıyor.

Lesser Town adı verilen bölge, kalenin hemen alt tarafında kalan bölge. Yani bu bölgeden Prag’ın en bilindik meydanı olan Old Town Square (Eski Kent Meydanı) 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Eski kent meydanı çevresinde de, dilediğiniz birçok barı, restoranı, kulüpleri ve alışveriş mağazalarını da bulabilirsiniz.

Prague 1 bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Öncelikle bütçeden yana sıkıntınız yoksa sizi Prag’ın en iyi ve en popüler 3 otelinden biri olan Hotels King Court ile tanıştırayım. Bu otel, 2 Prag seyahatimde de hayalini kurduğum otellerden. Süper popüler ve süper lüks olan bu otel, Prag’ın en iyi otellerinden. Eğer, para sorun değil diyorsanız, bu otelde gözünüz kapalı rezervasyon yapabilirsiniz.

Bu bölgelerde yer alan en ideal oteller ise ;

Hotel Kampa Garden (3 Yıldız)

Prag'da Nerede Kalınır ?
Hotel Kampa Garden – Prag’da konaklama

8.8 gibi oldukça yüksek bir puana sahip Hotel Kampa, konum olarak şehirdeki en iyi oteller arasında. Çift kişilik, gecelik 85£’dan başlayan fiyatlarıyla şehirdeki en uygun otellerden. Karl Köprüsü‘ne 2 dakika yürüme mesafesinde, Prag Kalesi‘ne  ve Eski Kent Meydanı’na (Old Town Square) ise 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Kanalın eşsiz manzarasını da otel odalarının balkonlarından seyredebiliyorsunuz. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Boutique Hotel Constans (4 Yıldız)

Prag'da Nerede Kalınır ?
Boutique Hotel Constans

Mala Strana’da (Lesser Town Bölgesi) bulunan bu otel, Prag Kalesi’ne ve Karl Köprüsü’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. 9.2 gibi oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otel, diğer Prag otellerine nazaran biraz daha küçük. Sessiz sakin bir bölgede olması, gecelik çift kişilik odaların oldukça ideal olması bu oteli tercih etmek için yeterli nedenlerden. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Motel One Prague (3 Yıldız)

Prag'da nerede Kalınır ?
Motel One – Prag’da nerede kalmalı ?

Prague 1 bölgesinin en popüler otellerinden biri olan Motel One, Prag’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan. Otel, 3 yıldızlı olmasına rağmen 4 yıldızlı otelleri aratmıyor. 9.2 gibi oldukça yüksek bir puana sahip bu otelin gecelik çift kişilik odaları 75£’dan başlıyor. Yani, şehirde bulabileceğiniz hem ucuz hem de en kaliteli ve en güzel konuma sahip otellerden biri diyebilirim. Eğer tercihinizi Prague 1 bölgesinden yana kullanacak olursanız, ilk olarak bu otele göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Prague 2 Bölgesi (Bölge Puanı – 95/100)

Prag'da Nerede Kalınır
Prag Otel Önerileri – Prag Konaklama Rehberi

Prague 1 bölgesine 1 km uzaklıkta bulunan bu bölge, barların, restoranların ve alışveriş mağazaların en çok olduğu yerlerden. Prague 3, 4 ve 10 bölgelerine sınırı bulunan Prague 2 bölgesi de konum bakımından tercih edilebilecek bölgeler arasında. Bu bölgede yer alan oteller diğer bölgelerdeki otellere nazaran biraz daha uygun. Bu yüzden, bütçeli bir Prag gezisi planlıyorsanız, Prague 2 oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır.

PRAGUE 2 BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 2 Bölgesinde Yer Alan En İyi ve En Uygun Oteller İse,

Hotel & Residence Royal Standard (3 Yıldız)

Prag'da Nerede Kalınır
Hotel Residence Royal Standard – Prag Otel Tavsiyeleri

8.1 gibi oldukça yüksek puana sahip olan bu otelin gecelik çift kişilik ücretleri diğer 3 yıldızlı otellere nazaran gayet uygun. Oldukça çeşitli kahvaltısı ve süper lüks daireleri ile ön planda olan bu otelde, kendinize özel daire de tutabiliyorsunuz.

Prag Kalesi ve Vitava nehrinin eşsiz manzarasına ev sahipliği yapan bu otel, Namesti metro istasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirde yer alan birçok turistik yere bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyor olmanız da, bu otelin en güzel özelliklerinden. Açık büfe kahvaltısıyla, fiyatıyla, konumuyla, manzarasıyla, güvenli bir bölgede bulunması ile, şehirde ilk düşünülebilecek oteller arasında diyebilirim.

Hotel Ankora (3 Yıldız)

Prag'da Nerede Kalınır
Hotel Ankora – Prag Otel Tavsiyesi

8.1 gibi oldukça yüksek bir puana sahip hotel Ankora da uygun fiyatlı 3 yıldızlı otellerden. Wenceslas Meydanı’na 500 metre uzaklıkta bulunan bu 3 yıldızlı otel Prag’da nerede konaklayacağınıza karar vermeden önce göz atmanız gereken oteller arasında. Ücretsiz kahvaltı ve wifi yerine her odaya ait kablolu hızlı internet olması ise, bu otelin en güzel özelliklerinden. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Royal Bellezza Apartments

Prag'da Nerede Kalınır
Royal Bellezza Apartments – Prag’da nerede kalmalı ?

Eğer, Prag’da illa otel odalarında kalayım diye bir derdiniz yoksa, Royal Bellezza adı verilen tesiste, kendinize ait bir daireyi 50£’ya kadar bulabilirsiniz. Salon, yatak odası, mutfak ve banyo/tuvaletten oluşan bu daireler, birçok otele nazaran çok ama çok daha iyi.

9.3 gibi yüksek bir puana sahip olması, 1000’e yakın misafir yorumlarının %90 gibi büyük bir çoğunluğunun olumlu olması, bu tesisi Prag’da konaklama için ilk tercih edilebilecek yerlerden yapıyor. Ayrıca tesisin erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanarak çok daha uygun fiyatlara odalar bulabiliyorsunuz. Booking.com aracılığıyla TESİSİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Prague 3 Bölgesi (Zizkov- Bölge Puanı 90/100)

Prag'da Nerede Kalınır
Prag Konaklama Rehberi

Zizkov bölgesi olarak da bilinen Prague 3 bölgesi, turistik bölgelere az uzak olan bir bölge olarak biliniyor. Buna rağmen, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden. Bu bölgenin çok tercih edilmesinin en önemli nedeni ise, oldukça uygun fiyatlara oteller bulunabiliyor olması. Fakat çok popüler olsa da, size tavsiye edebileceğim bölgelerden değil. Çünkü, eğer merkezi bir yere gitmek istiyorsanız, en az 20-30 dakika yürümeniz gerekiyor, yok yürümem diyorsanız, toplu taşıma araçları var ama gidip gelmesi biraz sıkıntılı olduğundan es geçin diyebilirim. Fakat, çok ucuza bir otel arıyorsanız, bu bölgede tercih edilebilecekler bölgeler arasında diyebilirim.

PRAGUE 3 BÖLGESİNDE BULUNAN OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 4 ve Prague 5 Bölgesi (Bölge Puanı 90/100)

Prag'da Nerede Kalınır
Eski Kent Meydanı – Prag’da hangi bölgede kalınır ?

Bu bölgelerde de, aynı Prague 3 bölgesinde olduğu gibi çok uygun fiyatlara 3 ve 4 yıldızlı oteller bulabilirsiniz. Fakat, bu bölge hakkında yapılan yorumlara göre, konum itibari ile oldukça kötü olduğu söylenebilir. Fakat, tramvayları ve otobüsleri bu bölgede bulabileceğinizden dolayı, konum olarak o kadar kötü olabileceğini sanmam. Sonuçta 20-25 dakika turistik yerlere ve merkeze gitmek için yürümek istemiyorsanız, ulaşım araçlarını kullanarak çok rahat bir şekilde gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

PRAGUE 4 BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 6 Bölgesi (Bölge Puanı 80/100)

Prag'da Nerede Kalınır
Rest & Fun Cneter – Prag’da hangi bölgede kalmalı ?

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna güvenli cevaplardan olan, Prague 6 bölgesinde birçok konsolosluğun olması ve havaalanına yakın olması bölgeyi en güvenli bölgeler arasında yapıyor. Eğer, günübirlik bir Prag seyahati yapmayı planlıyor veya otelim havaalanına yakın olsun diyorsanız Prague 6 bölgesi en ideal seçenek olacaktır. Fakat, bu bölgede pek fazla seçeneğinizin olmadığını da unutmayın derim.

PRAGUE 6 BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 7 Bölgesi (Bölge Puanı 75/100)

Prag'da Nerede Kalınır ?
Parkotel Praha – Prag’da nerede kalınır ?

Prague 7, Letna, Troja ve Liben gibi oldukça popüler bölgelere ev sahipliği yapıyor. Prag hayvanat bahçesi, Troja adı verilen bölgede bulunuyor. Eğer şehir merkezine çabuk ulaşım sağlayabileceğiniz ve konaklama için oldukça ucuz bir yer arıyorsanız, Prague 7 bölgesi oldukça ideal bir yer olacaktır. Fakat, şehir merkezine veya popüler bölgelere yürüyerek biraz zor gidebileceğinizi de unutmayın.

PRAGUE 7 BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE BOOKİNG.COM GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 8 Bölgesi (Bölge Puanı 75/100)

Prag'da Nerede Kalınır ?
Hotel Alwyn – Prag’da nerede kalınır ? 

Prag’da nerede kalınır ? sorusuna pek güzel bir cevap olmayan Prague 8 bölgesi, Karlin ve Kobylisy adı verilen popüler bölgelere ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede ulaşım, birçok bölgede olduğu gibi tramvay, otobüs ve metrolar ile sağlanıyor. Fakat, bu bölgede konaklayacak olursanız, toplu taşımayı kullanmadan şehir merkezine 30 dakika içerisinde anca ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, çok ucuza bir oteli diğer bölgelerde bulamadıysanız, Prague 8 bölgesine de göz atmakta yarar var.

PRAGUE 8 BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

Prague 9 Bölgesi (Bölge Puanı 70/100)

Daha çok yerli halkın konakladığı bölge olarak biliniyor. Bu yüzden, bu bölge turistlerin pek tercih etmediği yerlerden. Zaten bu bölgede konaklamak isterseniz, birkaç tane otelden başka seçeneğiniz olmuyor. Bu yüzden, bu bölgeyi direkt olarak es geçebilir yada kısaca bu bölgede bulunan otellere göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Prag’da Nerede Kalınır ? Sorusuna Hala Cevap Bulamadınız mı ?

Eğer, 35 yaş üstü biriyseniz ve sessiz sakin bir bölge olsun diyorsanız, kesinlikle Prague 1 Bölgesini tavsiye ederim. Bu bölgede, geceler sessiz sakin. Birçok turistik ve tarihi yerlere yakın, şehir merkezine yakın. Bu yüzden, ilk tercihinizi bu bölgede bulunan 3 yıldızlı otellerden yana kullanabilirsiniz.

Eğer, Prag gece hayatı için planlarınız varsa, kanınız kaynıyorsa, bana 3-4 saat uyku yeter gecelere akayım diyorsanız, Eski Kent Meydanı’na oldukça yakın olan otelleri tercih etmenizde yarar var. Bu meydana 100-150 metre uzaklıkta bulunan, Gorgeous Prague Rooms (4 Yıldız – 9.1 Puan) adlı tesisi kesinlikle deneyebilirsiniz. Meydana yakın bir yerde konaklıyor olmanız da, gece hayatı için tüm bar ve gece kulüplerine kolay erişim sağlayacaktır. Şöyle ki, Eski Kent Meydanı çevresinde bulunan en iyi barlar ve gece kulüpleri, meydana 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, gecenin geç saatlerinde hiçbir araca ihtiyacınız olmadan, kulüplerden veya barlardan rahatlıkla, güven içerisinde otelinize yürüyerek dönebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

[huge_it_maps id=”31″]

 

Prag’da nerede kalınır ? sorusu için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verdiyseniz, otel veya diğer konaklama birimini bulmak çok daha kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here