Sagrada Familia Kilisesi

Sagrada Familia Kilisesi İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan kesinlikle nefes kesici bir kilisedir. Kilisenin mimari Barselona’nın birçok önemli noktalarına imza atan, Antoni Gaudi’dir. Barselona gezilecek yerler listenizin ilk sırasında olması gereken kilise yapımına 1882 yılında başlanmış olsa da günümüzde hala kilise inşaatı devam etmektedir.

Sagrada Familia Bilet Fiyatları

Standart bilet : 20£

Ses Rehberi+Bilet :  27£

Özel Rehber+Bilet : 30£

Açılış Saatleri 

Kasım-Şubat : 09:00-18:00

Mart : 09:00-19:00

Nisan-Eylül : 09:00-20:00

Yılın diğer ayları : 09:00-19:00

Sagrada Familia

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1.İnşaatı yüzyıldan fazla bir süredir hala tamamlanamamıştır : Kilise projesinin inşaatı 1882 yılında başlamıştır. Gaudi 1926 yılında öldüğünde kilisenin sadece dörtte biri tamamlanmıştı. Günümüzde kilisenin son düzenlemeleri yapıldığı söyleniyor, fakat kilise için inşaatın tamamlanması gereken süre 2026 yılı olarak belirtilmektedir.

2.Kilise bir zamanlar okul olarak faaliyet göstermiştir: Kilisenin ilk inşaat zamanlarında Gaudi kilisenin içerisine küçük bir okul inşa etmiştir. Okul, inşaat da çalışan işçilerin çocukları için yapılmıştır. Gaudi, çocukların babaları gün boyu inşaat da çalışırken bir süreliğine onlarla birlikte olmalarının işçiler için iyi bir moral kaynağı olacağını düşünmüştür. Okul günümüzde bir sergi bölümü olarak kullanılmaktadır.

Sagrada Familia Kilisesi

3. Teknoloji ilerlemeseydi kilise inşaatı 2300 yılına kadar sürebilirdi : İnşaat çalışmalarının başladığı sırada inşaat teknolojisine ait makinalar bulunmamaktaydı. Fakat 20.yy’ın ortalarından sonra inşaat, gelişen teknoloji sayesinde hız kazanmıştır.

4.Kilise bir UNESCO Dünya mirasıdır : Kilise 1984 yılında UNESCO Dünya mirası olarak seçilmiştir. Aslında bu pek sürpriz olmadı çünkü Gaudi’nin birçok yapıtı zaten UNESCO Dünya mirası arasındadır.

Sagrada Familia Kilisesi

5.Kilise tamamlandığında 18 kulesi olacak : kulelerden 12 tanesi elçileri temsil edecek,4 tanesi misyonerleri, biri meryem anayı,sonuncusu, en önemlisi ve en büyüğü ise İsa Mesih’i temsil edecektir.

6.Kilise Gauidi’nin mezarına ev sahipliği yapmaktadır : Bir tramvayın kendisine çarpması sonucu hayatını kaybeden Gaudi’nin Türbesi kilisede bulunmaktadır. Kilisenin alt katında bulunan türbe ziyaretçilere açıktır.

Kilisenin iç yapısı

7.Kilise Anarşistler tarafından yıkılmaya çalışılmıştır : 1936 yılında İspanya iç savaşın ortasındaydı ve bir grup anarşist kiliseyi ateşe vermiştir. İnşaat malzemelerin hemen hemen hepsi yok olma durumuna gelmiştir. Tarihin bu döneminde inşaat durma noktasına gelecek kadar yavaşlamıştır.

8.Kilisede üç cephe bulunmaktadır : Bunlardan en önemli olan, Gaudi tarafından yapılan İsa’nın doğuşu cephesidir.Ancak daha sonra Josep Maria tarafından cephe üzerinde yapılan bazı değişiklikler tepkiyle karşılanmış, Gaudi’nin yansıttığı tutkuyu ve gerçekliği yansıtamadığı iddia edilmiştir.

Vitray Pencereler

9.Bu kilise tamamlandığında Avrupa’nın en uzun dini yapısı olacak : Ortada bulunan merkez kule 170 metre uzunluğunda olacak.Kulenin uzunluğu, kentin en yüksek noktası olan Montjuic tepesinden sadece 1 metre daha kısa olacaktır.

10. Kulede asansör bulunmaktadır : Aslında kuleye dışarıdan baktığınız zaman asansörün nasıl çalıştığını uzun süre düşünebilirsiniz. İnce bir yapısı olan bu kuleye asansör biraz tuhaf gözükmektedir. Fakat içeride,muhteşem bir Barselona manzarasını seyredebileceğiniz kulenin en üstüne çıkma imkanı sağlayan asansör bulunmaktadır. Tabi direkt olarak asansör ile en üst noktaya çıkmayı düşünmeyin.Asansör sizi sadece kulenin belirli bir kısmına çıkarmaktadır. Oradan en üst noktaya çıkıp manzarayı seyredebilmeniz için birkaç merdiven çıkmanız gerekmektedir.

Sagrada İç Mekan

Kilise yakınlarından bu caddeye en kolay ve en hızlı ulaşım metro ile L2 hattını kullanmaktır.Yürüyerek gitmek isterseniz de rahatlıkla 20 dakika içinde Gracia caddesine ulaşabilirsiniz.

Kilise yakınlarında konaklama olarak hostel düşünürseniz, Black Swan Hostel, 360 Hostel Barselona ve Mediterranean hostel Barselona’nın en iyi hostelleri olmakla birlikte en eğlenceli ve en ekonomik hostelleridir. Bu üç hostel Sagrada Familia’ya sadece 7-10 dakika yürüme mesafesindedir. Aşırı modern bir hostel olan ve Sagrada Familia’ya sadece 10 dakika yürüme mesafesinde olan San Jordi Hostel ayrıca düşünülmesi gereken hostellerdendir.Diğerlerine göre biraz pahalı olsa da hostel olarak en yüksek kaliteyi burada bulabilirsiniz.

Kilise yakınlarında en iyi oteller ise ; Gran Hotel Calderon (5 Yıldız), Barselona Centro (3 yıldız), Hesperia Ramblas (3 yıldız) ve NH Sants Barselona (3 yıldız ) en çok tercih edilen ve en yüksek oylamayı almış otellerdir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...