La Rambla Caddesi, Barselona

Las Ramblas olarak da bilinen La Rambla Caddesi, Barselona’nın en turistik ve en işlek caddelerinden biridir. Cadde,Catalunya Meydanı’ndan Port Well limanına kadar gitmektedir. Konum itibari ile, birçok turistin konaklama için tercih ettiği en iyi bölgelerden biridir. Barselona’nın genelinde olduğu gibi, bu bölgede de birçok yankesicilik olayı olmaktaymıış. Bize denk gelmemiş olsa da, bu bölgede dikkatli olmak da fayda var.

Sokak Sanatçıları
Sokak Sanatçıları

Barselona‘da en fazla turisti bir arada görebileceğiniz bu popüler cadde, Barselona gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerdendir. Yaklaşık 1.5 km uzunluğunda olan bu caddede, birçok restoran,kafe ve alışveriş mağazaları bulabilirsiniz. Cadde, birçok sokak sanatçısı ile farklı bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Barselona’nın en popüler iki bölgesi olan, Raval ve Gothic Quarter caddeye oldukça yakındır. Caddenin bir yanında Raval, diğer yanında ise Gothic Quarter bulunmaktadır.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

La Rambla Caddesi
Barselona

Göz At : Barselona gezilecek yerler

La Rambla Caddesi Bölümleri

Cadde, tek bir caddeden oluşuyor gibi dursa da, öyle değildir. Bir çok bölümler, bu caddeye bağlanmıştır. Bunların en bilindik olanları ;

1.Rambla de Catalunya : La Rambla’nın bu bölümü, daha çok lüks restoran,kafe ve mağazalarla donatıldığı için pek popüler değildir. Özellikle öğle veya akşam yemeğini La Rambla’da yemeyi planlıyorsanız, caddenin bu bölümünden uzak durmanızda fayda var.

2.Rambla de Canaletes :Bu caddenin en popüler ve en uygun bölümlerinden biridir. Birçok kafe,bar,restoran ve markete (Carrefour) ev sahipliği yapan bu bölümde, uygun fiyatlara İspanyol yemekleri deneyebilirsiniz. Rambla de Canaletes,Barselona’nın merkezinde bulunan en ucuz bölgelerden biri olarak bilinmektedir.

3.Rambla de Sant Joseph : Rambla de les Flors olarak da bilinen, Rambla de Sant Joseph bölümü, La Rambla’da çiçek tezgahlarını en fazla bulabileceğiniz yerdir. Ayrıca birçok hayvan tezgahları bulunan bu bölüm, daha çok çocuklu aileler için favori yerlerden olsa da,görülmeye değer bölümlerden biridir.

4.Rambla Santa Monica : Caddenin limana giden tarafında bulunan bu bölümde,Deniz Müzesi (Maritim Museum) bulunmaktadır. Cadde sonunda bulunan,Christopher Columbus Anıtını da bu cadde sonunda görebilirsiniz.

Christopher Cloumbus Anıtı Barselona
Christopher Cloumbus Anıtı

5.Rambla del Caputxins : Caddenin pek popüler olmayan bölümlerinden biri olsa da, bu bölgeye girer girmez hemen sol tarafınızda bulunan,birçok alışveriş mağazaları ve restoranları ile meşhur Placa Reial bulunmaktadır. Ayrıca, Liceu Tiyatro Binasını burada görebilirsiniz.

La Rambla Caddesi
Liceu Tiyatrosu

La Rambla Caddesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Caddeye ulaşım genelde metrolarlar sağlanmaktadır. La Rambla etrafında bulunan 3 metro durağı, bu popüler caddeye oldukça yakın konumlarda bulunmaktadır.

  • Caddeye en yakın duraklardan biri, ”Drassanes” metro durağıdır. Bu metro durağı, Christopher Columbus anıtına oldukça yakın ve caddenin güneyinde bulunmaktadır (Yeşil Hat L3).
  • Caddeye en yakın diğer metro durağı, ” Liceu”dur. Bu durak, Liceu Tiyatrosu’nun hemen yanında ve caddenin tam ortası diyebileceğim yerlerden biridir (Yeşil Hat L3).
  • Caddenin kuzey tarafında bulunan ”Catalunya” metro durağı, kullanmanızı tavsiye edebileceğim duraktır. Diğer duraklardan da caddeye oldukça kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bu metro durağı yakınlarında, havaalanına giden otobüsler,Hop-On,Hop-Off otobüslerini ve birçok turistik aktiviteleri bulabilirsiniz. Diğer duraklara sadece yeşil hat L3 ile gidebilirken, bu durağa hem yeşil hat L3, hem de kırmızı hat L1 ile ulaşabilirsiniz. Bu metro durağı, caddedeki  gezinize başlayabileceğiniz en iyi noktalardan biridir.

Bu caddede kaçırılmaması gereken yerler  ; Boqueria Market,Placa Reial,Columbus Anıtı,Liceu Tiyatrosu,Wax ve Erotica Müzesi’dir.

Tavsiyeler 

  • Burası turistlerin en fazla olduğu caddelerden biridir. Bu yüzden, yankesicilerin ve dolandırıcıların en çok tercih ettiği yerler bu bölgeymiş. Birçok yerli halka ve turist ofislerine göre. Bu konuda hiçbir deneyimim olmasa da, size tavsiyem, pasaportunuzu ve cüzdanınızı otelinizde bırakmanız. Az miktarda para ile bu caddeyi gezmek, sanırım mantıklı bir seçenek olacaktır. Ayrıca size bir şeyler satmak için gelen, oldukça şık giyinimli erkek veya kadınlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Daha çok gece kulüp giriş biletleri satmak için yanınıza gelenlerin, büyük çoğunluğu sahte bilet satmaktaymış. Bu yüzden ne satmaya çalışırlarsa çalışsın uzak durmakta fayda var.
  • Öğle veya akşam yemeğinizi bu cadde üzerinde yemeyi planlıyorsanız, oldukça dikkatli olmanızda fayda var. Bir sokakta bulunan restoranda 40£’ya bir akşam menüsü alabileceğiniz gibi, aynı menüyü hemen arka sokakta bulunan restoranda 15£’ya kadar bulabilirsiniz. Bu yüzden öğle veya akşam yemekleri için size tavsiyem, caddenin bir bölümü olan Rambla de Canaletes’i kullanmanız. Bu bölgede birçok restoran oldukça uygun ve kalitelidir.

Not : La Rambla Caddesi, Barselona’nın en turistik bölgeleri olan, Sagrada Familia KilisesiCasa Mila ve Casa Batllo gibi birçok yere uzaktır. Bu yüzden, bu turistik noktaları ziyaret ettikten sonra, caddeye gitmek sizi biraz yorabilir. Bir gününüzü, La Rambla ve etrafında bulunan turistik noktalar için ayırmanızda fayda var.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...