Poble Espanyol, Barselona

İspanyol Köyü olarak bilinen Poble Espanyol, Barselona gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerdendir. 117 binaya ev sahipliği yapan bu bölgeye, bir açık hava sergi müzesi de diyebiliriz. Bu köy içerisinde bulunan dükkan sahiplerine sorduğunuz zaman, size bu alanın bir köy değil,bir müze olduğunu söylecektir. Ancak bu müze Barselona’da görebileceğiniz en büyük ve en etkileyici müzelerden biridir.

Poble Espanyol Hakkında Bilgiler

Montjuic Tepesi’nde yer alan bu müze, ünlü Motjuic Çeşmeleri’nin hemen yanında bulunmaktadır. Dışarıdan baktığınız zaman az da olsa büyük bir kaleyi andırmaktadır. İçeri girer girmez muhteşem tarihi evler ve binalar sizi karşılamaktadır. Küçük sokakları ile başka bir havası olan bu bölge Barselona’da hediyelik eşya almak için en ideal yerlerden biridir. Ayrıca, Barselona’nın geleneksel yemeklerini uygun fiyatlara yiyebileceğiniz birçok şirin restoranları ve kafeleri bulunmaktadır. Yüksek sezonda bu köyün esnaf atölye ustaları, genelde dükkan önünde çalıştığından dolayı bu ustaları izlemek onlarla sohbet etmek gayet mümkündür (Esnafların çoğu ingilizceye oldukça hakimdir).

Barselona Açık Hava Müzesi
İspanyol Köyü

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Barselona’nın bu güzel köyü İspanya mimarisini ve kültürünü sergilemek amacıyla, bir müze olarak, 1929 yılında Barselona Uluslararası Fuarı için açılmış. Günümüzde, festivallere,konserlere ve Flamenco gösterileri (İspanyol Dans Gösterileri)’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ben mayıs ayında Barselona’yı ziyaret ettiğimden dolayı, bu festivallere ya da konserlerden birine denk gelememiştim. Fakat, konserler ve festivaller genelde haziranın ilk haftası başlamaktaymış.

Barselona Açık Hava Müzesi
Barselona

Bu köyde 30’dan fazla cam atölyelerini bulabilirsiniz. Cam sergileri için birçok farklı dizaynda Üflemeli camlar yapılmaktadır. Bu müzede, sanırım ilk yapmanız gerekenler arasında, bu cam sanatını yakından izlemek olacaktır. Küçük bir fırın ve yüksek ateş püskürtme makinaları kullanılarak cam parçaları bal kıvamına getiriliyor ve daha sonra uzun bir çubukla üfleyerek cama şekil veriliyor. Tabi bu eserler sadece üfleme ile oluşmuyor,üfleme bittikten sonra, oldukça kalın bir eldiven şeklinde, ısıyı geçirmeyen esnek aletler kullanılarak, cama el ile şekil verilmektedir. Ve çatlamaması için, özel bir fırına koyularak yavaş yavaş soğutulmaktadır. Yemek yerken kullandığımız şık bardakların nasıl yapıldığını veya camdan neler yapılabileceğini görmek istiyorsanız, bu atölyelere göz atabilirsiniz.

Barselona Açık Hava Müzesi
Barselona Açık Hava Müzesi

Bu müzede bulunan atölyeler, sadece cam atölyelerinden ibaret değildir. Ayrıca, birçok deri, seramik,takı,maske ve İspanyol gitarlarını yapan birçok atölye görmek de mümkündür. Bu yapılan ürünler sadece sergiler için değildir,istediğiniz herhangi bir ürünü uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Müze içerisinde ayrıca bir tiyatro salonu ve çocuklar için birçok aktivite bulunmaktadır. Barselona’ya çocuklarıyla seyahat eden ailelerin birçoğu, Tibidabo ve bu köyü ziyaret etmektedir. Çünkü bu alanlar hem yetişkinler için hem de çocuklar içindir.

Barselona
Müze Meydanı

Poble Espanyol (2020) giriş ücretleri :

Yetişkinler 25£, 4-12 yaş arası 12£ ve öğrencilere 15£’dur. Müze içerisinde Türkçe hariç 7 dilde ses rehberi bulabileceğiniz gibi, 5£ ödeyerek video rehberi alabilirsiniz.

Müze açılış saatleri 

Bu müzenin açılış saatleri hemen hemen hergün farklı saatlerdir. Genel olarak 09:00-20:00 (İlkbahar ve Yaz Sezonlarında) açıktır. Pazartesi ; 09:00-20:00, salı-çarşamba-perşembe ve pazar 09:00-23:30, cuma ve cumartesi günleri ise; 09:00-15:00 arasıdır.

Poble Espanyol’a L1 ve L3 metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Müzeye en yakın metro durağı ”Espanya” durağıdır. Ayrıca 13,23 ve 150 nolu otobüsler ile de müzeye ulaşmak mümkündür. Barselona Bus Turistic adı verilen otobüsler ile de ulaşabilirsiniz. Fakat biraz pahalı ve zor bulunduğu için pek tavsiye etmem.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...