Seattle Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

Kuzeybatı Pasifik’teki en büyük şehir olan Seattle, ABD‘nin Washington Eyaletindeki en güzel şehirlerden bir tanesi. Birbirinden güzel parkları ve çevresindeki tepelerin eşsiz manzarasıyla ABD’nin en çok sevilen şehirlerinden biri.
Görkemli doğal manzaralarla dolu olan Seattle, Space Needle Gözlem Kulesi, Kerry Parkı, birbirinden güzel mahalleleri ve eşsiz mimarisiyle Seattle gezilecek yerler listesini süsleyen birçok turistik yer var.

Seattle’da 2-3 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, ”CityPass” kartları almayı düşünün deriz. Şehirdeki hemen hemen tüm müzeye ve önemli turistik yerlere ücretsiz geçiş hakkı tanıyan bu kart ile, biraz daha fazla yeri daha ucuza görebilirsiniz.

Seattle Gezilecek Yerler Listesi

Washington’un bu güzel şehrinde gezip görülecek onlarca şey var. Fakat, bu yerler arasında en çok turist ziyareti alan ve en güzel 20 yeri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Şehirde, gezilecek yerlerin dışında yapılacak da birçok aktivite bulunuyor. Eğer yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa, deniz uçağı gibi aktivitelere de mutlaka katılın.

Seattle’da Nerede Kalınır ? 

Queen Anne Bölgesi ; Turistler için en merkezi yer olan bu bölge, Seattle’da gezip görülecek en önemli yerlere yakın bir konumda bulunmaktadır. Şehirdeki en popüler konaklama bölgesi olan Queen Anne’de bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1.Pike Place Market

Pike Place Market - Seattle
Pike Place Market

Seattle’ın turistik yerleri arasında olan bu marketin tarihi 1907 yılına kadar uzanıyor.

Gıda mağazasından balıkçı tezgahlarına yemek yiyebileceğinizden yerlerden hediyelik eşya alabileceğiniz el sanatları bölümüne ev sahipliği yapan bu market, yerli halkın olduğu kadar turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

Özellikle hafta sonlar çok kalabalık olabiliyor. Ancak, tam öğle saatine denk getirmeyecek şekilde bu pazarı ziyaret ederseniz, biraz daha sakin olacaktır.

Burası, Seattle’da nerede yenir ? sorusuna en güzel ve en uygun cevaplardan biri.

2.Space Needle Gözlem Kulesi

Space Needle Gözlem Kulesi
Space Needle Gözlem Kulesi

Seattle’daki en güzel manzaraya ev sahipliği yapan yerlerden biri olan bu gözlem kulesi, şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri.

1962 yılında kurulmuş olan bu kulenin uzunluğu 158 metre ve kulenin gözlem güvertesine bir cam asansör yardımı ile çıkıyorsunuz. Çıkarken bile şehrin eşsiz manzarasını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

2017-2018 yılları arasında 100 milyon dolarlık bir restorasyon çalışması sayesinde, ün kazanmış olan bu kulenin tavandan tabana kadar camlı olan bölümü ise, kulenin en dikkat çeken yeri.

3.Pop Kültür Müzesi – MoPOP

Pop Kültür Müzesi - MoPOP Seattle da Gezilecek Yerler
Pop Kültür Müzesi – MoPOP

Seattle’daki en önemli ve en popüler müzelerden biri olan Pop Kültür Müzesi, ilginç mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

2000 yılından beri, şehrin cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilen Pop Kültür Müzesi, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen tarafından kurulmuş ve günümüzde video oyunları, korku filmleri, bilim kurgu literatürü veya tüm türlerin müziği gibi popüler kültürün bütün yönleriyle mücadele eden sergiler düzenliyor.

4.Olimpiyat Heykel Parkı

Olimpiyat Heykel Parkı - Seattle
Olimpiyat Heykel Parkı

Seattle parkları arasında oldukça popüler olan bu heykel park, çok zaman harcamadan gezebileceğiniz yerlerden.

9 dönümlük eski sanayi sitesinde bir açık hava heykel müzesi olarak hizmet veren bu parkta, 20’den fazla eser bulunuyor. Birbirinden ünlü isimlere ait heykelleri görebileceğiniz bu parkı da Seattle’da görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

5.Seattle Great Wheel

Seattle Great Wheel -
Seattle Great Wheel – Dönme Dolap

”Pier 57” de bulunan bu dev dönme dolap, ilk bakışta turist tuzağı gibi görünse de, öyle olmadığını anlamanız çok zaman almıyor.

Gece yarısına kadar çalışan bu dönme dolap, sunduğu manzarası ile şehirdeki en turistik yerler arasında. Buradan şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha iyi manzaraları bu dönme dolaptan seyredebilirsiniz.

6.Hiram M. Chittenden Havuzları (Ballard Locks)

Ballard Locks - Seattle Gezilecek Yerler Listesi
Hiram M. Chittenden Havuzları (Ballard Locks)

Tarihi 1917 yılına kadar giden ABD Ordusu Mühendisleri tarafından inşa edilmiş en işlek bu kilit seti, su trafiğini kontrol ediyor.

Bu su yolu, şehrin tatlı su göllerinden, Washington Gölü, Portage Körfezi, ve Somon Körfezi’nden geçerek Puget Sound’a kadar gidiyor.

Daha çok sunduğu güzel manzara için ziyaret edilen Ballard Locks, Seattle’ın turistik yerleri arasında sayılıyor.

7.Bill Speidel’in Yeraltı Turu’na Katılın

Bill Speidel’in Yeraltı Turu'na Katılın
Bill Speidel’in Yeraltı Turu’na Katılın

Seattle’da yapılacaklar arasında en popüler olan şeylerden biri de bu yeraltı turlarına katılmaktır.

1889’daki büyük yangından sonra şehir, eski yapısının tepesinde yeniden inşa edilmiş. Antika bir vitrin ve bir zaman kapsülü gibi korunan caddeleri görmek için yeraltı turlarına katılmak şart.

Tur, Pioneer Meydanı’ndan başlamakta ve yaklaşık 1 saat sürmektedir.

8.Seattle Uçak Müzesi

Seattle Uçak Müzesi -
Seattle Uçak Müzesi

Şehirdeki en popüler müzelerden bir diğeri de, dünyanın en büyük bağımsız hava ve uzay müzesi olan Seattle Uçak Müzesi’dir.

Geniş bir alanda tavandan asılı uçakları görebileceğiniz bu müzede, dünyanın ilk jet uçağı olan ”de Havilland Comet”ten bile bir kokpit bulunuyor.

Avrupa dışındaki şovdaki dört Concorde’den birine ve JFK, Johnson ve Reagan tarafından kullanılan ilk jet Air Force One’a girebiliyorsunuz.

Ayrıca, NASA ve Rus donanımına sahip bir Uzay Galerisi’ni de müzede görebiliyorsunuz.

9.Washington Parkı Arboretumu

Washington Parkı Arboretumu Seattle Gezilecek Yerler
Washington Parkı Arboretumu

Seattle’da görülmesi gereken yerler arasında olan Washington Parkı Arboretumu da, turistlerin şehirdeki en sevdiği parklardan biri.

Washington Botanik Bahçeleri Üniversitesi ve Seattle Şehri, bu muhteşem 230 dönümü Washington Gölü kıyısında tutmak için birlikte çalışmış.

Hem gündüz hem de gece ücretsiz olarak göz atabileceğiniz bu park, 1934 yılında kurulmuş.

Bu Arboretum, birinci sınıf bir kış bahçesine ve birinci sınıf akçaağaç, meşe ve kamelya koleksiyonlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Parkın en popüler yeri ise, Azalea Yolu adı verilen yerdir. Burası, çiçekli kiraz, manolya, kızılcık ve tabii ki açelyalarla çevrili bir yer.

10.Seattle Merkez Kütüphanesi

Seattle Merkez Kütüphanesi
Merkez Kütüphanesi

2004 yılında açılmış olan bu kütüphane, cam ve çelikten yapılmış en güzel mimari yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

Seattle’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan bu kütüphanenin mimari yapısını görmek için bile gidebilirsiniz. 11 katlı ve 57 metre yüksekliğindeki Seattle Merkez Kütüphanesi çocuklar için de eğlenceli bir yer.

Faye G. Allen Çocuk Merkezi, çocuklar için kitaplara göz atabilecekleri, oyunlar ve bulmacalar bulabilecekleri, hikaye zamanları ve diğer programlara katılabilecekleri bir harikalar diyarıdır.

11.Smith Kulesi

Smith Kulesi - Seattle Gezilecek Yerler
Smith Kulesi

Space Needle Gözlem Kulesi’nden önce yapılmış olan Smith Kulesi, Seattle’daki en yüksek binaymış.

Kentin ilk gökdeleni olarak bilinen Smith Kulesi’nin en güzel özelliği Neoklasik tarzda oluşudur.

Pioneer Meydanı’nda bulunan bu 38 katlı bina, 148 metre yüksekliğinde.

Smith Kulesi, daktilo işinde servet kazanan, finansmanı Lyman Cornelius Smith ile anılıyor

Seattle’da yapılacak en güzel şeyler arasında bu kulenin 35. katındaki gözlem kulesine çıkmakta vardır. Buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz.


Booking.com

12.Kerry Park

Kerry Park'tan Manzara
Kerry Park’tan görebileceğiniz en güzel manzaralardan biri

Seattle’de en iyi manzaraya sahip tek bir yer arıyorsanız, Kerry Parkı’na mutlaka göz atın.

Bu park, yapraklı Kraliçe Anne Tepesi’nde güneye bakan bir terasta, insanların şehirle bütünleştirdiği şeyleri içine alan eşsiz bir panoramaya sahip. Space Needle Gözlem Kulesi’ni görebileceğiniz en iyi yer de burasıdır.

13.Seattle Japon Bahçesi

Seattle Japon Bahçesi - Seattle Gezilecek Yerler
Seattle Japon Bahçesi

1950’lerin sonunda saygın peyzaj mimarı Jūki Iida’nın gözetiminde düzenlenen, büyülü bir bahçe olan Japon Bahçesi, 3.5 dönümlük bir alanda bulunmaktadır.

Bahçenin suyunu, taşlarını, fenerlerini, bitkilerini, faunasını, köprülerini ve binalarını görebilmek için bahçenin dolambaçlı yollarında yürüyün. Şehrin en fotojenik yerlerinden biri olan Japon Bahçesi’ni seveceksiniz.

ABD’deki en eski Japon Bahçeleri’nden biri olarak bilinen bu yeri gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

14.Pioneer Meydanı

Pioneer Meydanı
Pioneer Meydanı

Öncü Meydanı olarak da bilinen Pioneer Meydanı, şehrin en güzel ve en turistik meydanlarından biri.

1852’de Seattle kurucuları, şehrin kalbi olarak Pioneer Meydanı’nı seçmiş.

Orijinal ahşap yapılar, bugün ayakta duran görkemli Romanesk Revival binaları ile 19. yüzyılın sonlarına doğru değiştirilmiş.

Meydanının bulunduğu bölge, mimari yapıları, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları, kitapçıları ve sanat galeriyle her turistin göz atması gereken yerlerden.

15.Gas Works Park

Gas Works Park - Seattle Görülecek Yerler
Gas Works Park

Gaz İşleri Parkı, şehrin en farklı parklarından biri. Lake Union’ın kuzey kıyısında bir kara parçasının üzerinde yer alıyor.

Daha çok manzarası ile dikkat çeken bu parkı da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa görün.

16.Sakız Duvarı (Gam Wall)

Sakız Duvarı (Gam Wall) Seattle
Sakız Duvarı

Seattle’ın gezilecek yerleri arasında en ilginç olanı, Sakız Duvarı olarak bilinir.

Pike Place Market’in ana girişindeki rampanın hemen altında, Seattle’da izinizi bırakabileceğiniz bir yer var, meşhur Sakız Duvarı.

Oldukça geniş bir duvar üzerine binlerce sakız yapıştırılmış. Bu sakız yapıştırma hikayesi, 1990’ların ortalarında, harcanan sakızlarını koymak için bir yerlere ihtiyaç duyan insanların oluşturduğu bir yer.

Birbirinden renkli sakızlar ile güzel şekiller verilmiş. Siz de, buraya bir sakız yapıştırmadan şehirden ayrılmayın.

17.Fremont

Fremont Bölgesi
Fremont

Seattle gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Fremont, şehirdeki en turistik ve en güzel bölgelerden biri.

Şehirdeki en eğlenceli bölgelerden biri olarak bilinen Fremont, Aurora Köprüsü’nün altındaki Fremont Troll ile veya köprü ile ünlü olsa da, bu bölge bundan çok daha fazlasıdır.

Bu bölge, genelde turlar ile gezilmesi gereken yerlerden biri olarak biliniyor. Fakat, turlara ihtiyacınız olmadan, çok rahat bir şekilde bireysel olarak gezebilir, aradığınız hemen hemen her şeyi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Az biraz ingilizce konuşabiliyor olmanız yeterli.

18.Chinatown

Chinatown Seattle Gezilmesi Gereken Yerler
Chinatown

ABD’nin hemen hemen tüm şehrinde olduğu gibi Seattle’da da Çin Mahallesi bulunuyor. Burası daha çok turistlerin ucuz yemek için tercih ettiği yerlerden. Birbirinden güzel ve ucuz sokak yemeklerini bulabileceğiniz Çin Mahallesi’nin etrafında da görülmeye değer birçok yer bulabilirsiniz.

Yemek yedikten veya biraz mahalleye göz attıktan sonra, Asya Pasifik Amerikan deneyimine adanmış Wing Luke Müzesi’ne, Seattle Pinball Müzesi’ne gidebilir veya Uwajimaya süpermarkette Japon aperatifleri ve sevimli hediyeler için alışveriş yapabilirsiniz. Hepsi de bu Çin Mahallesi’ne yürüme mesafesindedir.

19.Volunteer Park Conservatory

Volunteer Park Conservatory - Seattle
Volunteer Park Conservatory

Capitol Hill Gönüllü Parkı’ndaki anıtların en iyisi, Londra’nın Kristal Sarayı’nda modellenmiş ve 1912’de tamamlanmış muhteşem bir konservatuvardır.

Bu ferforje ve cam harikası 3.426 cam panelden oluşmakta ve şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri.

Burada, tarihi yeşim ağacını ve 75 yıldan eski olan Palm House’daki sago palmiyesini görmeyi unutmayın.

20.Downtown Seattle

Downtown Seattle - Şehir Merkezi
Downtown Seattle

Seattle Şehir Merkezi, başlı başına gezilmesi gereken yerler arasında. Burada şehrin en popüler noktalarını bir arada görebilirsiniz.

Seatlle Akvaryumu, Seattle Sanat Müzesi ve The Future of Flight Aviation Center gibi yukarıda bahsetmediğimiz yerleri de görebilirsiniz.

Ayrıca Şehir Merkezi olarak bilinen bu bölge, Seattle’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Göz At : San Francisco gezilecek yerler

Seattle’da Nerede Kalınır ? – Seattle Şehir Merkezi Otelleri

Seattle Gezisi
Şehir Manzarası – Seattle gezilecek yerler blog

Seattle’da konaklama için en çok tercih edilen 2 bölge, Şehir Merkezi ve Queen Anne Bölgesidir.

Bu iki bölge de, Seattle’da konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yerlerden. Fakat, Queen Anne Bölgesi, şehir merkezine nazaran biraz daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin ikonik yerlerine de şehrin tam merkezine nazaran biraz daha yakın bir konumda yer almaktadır.

Ayrıca şehir merkezi daha çok İş amaçlı Seattle’ı ziyaret edenlerin tercih ettiği yerlerden biri. Eğer Seattle’a iş amaçlı seyahat ediyorsanız, tabi ki şehir merkezi veya Seattle İş Merkezi Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz.

Göz At : New York Gezilecek Yerler

Seattle gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda şehirdeki en popüler ve en güzel 20 yerden bahsettik. Tabi Seattle sadece bu 20 yerden ibaret değil. Ancak, Seattle’da görülmeye değer yerler arasında en iyi ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında bu 20 yer gelmektedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...