Güneydoğu Asya’nın en modern şehirlerinden biri olan Singapur, Avrupai havasıyla turistlerin en beğendiği ülke/şehirlerden. Bu modernliği ve kozmopolit havasından dolayı, Singapur’da nerede konaklayacağınıza karar vermek oldukça zor oluyor. Singapur’da ki otel ve hostel fiyatları sizi epey şaşırtacak. Özellikle, Bangkok veya Kuala Lumpur gibi otel/hostel fiyatlarının oldukça ucuz olduğu şehirlerden Singapur’a gitmeyi planlıyorsanız, çılgın otel fiyatları için hazır olun.
Singapur’da nerede kalınır ? adlı bu yazıda, Singapur’da geçirdiğim 4 aylık çalışma hayatı ve 8 ay hostel resepsiyonistliği tecrübeme dayanarak, hangi bölgelerin daha iyi, hangi bölgelerin ucuz olduğunu otel tavsiyeleri ile öğrenebilirsiniz.

Eğer uygun fiyatlara otel veya hostel arıyorsanız, kesinlikle şehir merkezinin dışına çıkmanız gerekiyor. Şehir merkezinde bulunan bir hostelde ortalama dorm ücretleri 300 TL’den başlıyor. Yani, epey çılgın fiyatlar. Bu fiyata birkaç dolar daha ekleyerek şehir merkezi dışında 3 yıldızlı bir otelde kalmak da pekala mümkün.

Singapur'da Nerede Kalınır
Singapur’da nerede kalmalı ?

Singapur’da 4 ay gibi uzun bir süre çalıştıktan sonra, otelleri nerede seçmeli, hangi bölgelerdeki hosteller daha uygun, nerelerde uygun fiyatlara yemek yenir gibi, detayları fazlasıyla tecrübe ettiğimi söyleyebilirim. Bunun yanında booking.com ve tripadvisor gibi sitelerin müşteri puanlarına ve yorumlarına bakarak seçtiğim hostel ve oteller, aynı değerde en uygun ve en iyi olanlar olduğuna emin olabilirsiniz. Aşağıdaki hostel veya otellere göz atmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermekte de yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Singapur’da Nerede Kalınır ? En İyi Bölgeler

Singapur, Asya’daki en pahalı ülke-şehirlerden biri. Bu yüzden de konaklama için az da olsa araştırma yapmak gerekiyor. Zaten burada 2 günden fazla konaklamanızı da pek tavsiye etmem. Küçük bir yer olduğu için Singapur’u 1-2 günde halledebilirsiniz. Öncelikle konaklama birimlerine bakmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Bölge seçimi yaptıktan sonra aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz. Aşağıdaki bölgeler sıralaması en iyiden ve en çok tercih edilenden en aza doğru sıralanmıştır. Buna göre tercihinizi yapabilirsiniz.

1.CHİNATOWN BÖLGESİ (Çin Mahallesi)

Singapur'da Nerede Kalınır
Dorsett Singapore – Singapur’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Eğer Çin yemekleri ile aranız iyiyse, bu bölgede çok ama çok ucuza öğle ve akşam yemeklerinizi aradan çıkarabilirsiniz. Tabi, bunun yanında birkaç lüks restoran da bulunuyor. Yani, hemen hemen her bütçeye uygun restoranları bu bölgede bulmak pekala mümkün. Bu bölgede, pazarlar, tapınaklar ve birçok Çin mağazası bulabiliyorsunuz. Yani, Çin ürünü olan birçok şeyi burada uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerinin hemen hemen hepsinde erken rezervasyon fırsatları da bulunuyor. Yani hafta içi için 1-2 ay önceden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, %30’a varan fırsat indirimleri olan tesisleri burada bulabilirsiniz. Bu bölgeden Singapur gece hayatı için en iyi ve en ideal bölge olan Clarke Quay’e de çok rahat bir şekilde ulaşmak mümkün.

Booking.com aracılığıyla Chinatown’da bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

2.LİTTLE INDIA BÖLGESİ

Singapur'da Nerede Kalınır ?
Wanderlust – Singapur’da nerede kalınır ?

Güney Hindistanlı halkın ağırlıkta olduğu bu bölge, birbirinden güzel Hindu tapınaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Singapur’da nerede yemek yenir ? gibi bir soru aklınıza bile gelmeyecektir. Birbirinden güzel ve uygun fiyatlı restoranları ile aradığınız birçok yemeği bu bölgede bulabiliyorsunuz. Zaten, daha önce Asya mutfağını tatmadıysanız, ilk tecrübenizi Hindu yemeklerinden yana kullanın derim. Pişman olmayacaksınız. Ayrıca Asya’da Hindistan yemekleri diğer yemeklere göre her zaman çok daha uygundur.

Singapur’da nerede kalınır ? sorusuna güzel bir cevap olan Little İndia’da bulunan oteller ve hosteller oldukça uygun fiyatlı. Birçok yere ulaşım araçlarını kullanarak veya 20-30 dakika yürüyerek bu bölgeden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında bu bölgeden Clarke Quay (Singapur Gece Hayatı’nın en canlı olduğu yer) bölgesine de toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Little İndia Bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

3.KAMPONG GLAM/ARAB STREET BÖLGESİ

Singapur'da Nerede Kalınır
Village Hotel Bugis – Singapur’da hangi bölgede kalmalı ?

Little İndia bölgesine yürüme mesafesinde olan Arab bölgesi de, Singapur’da nerede kalınır ? sorunuza en güzel cevaplardan. Birbirinden leziz yemekleri bulabileceğiniz restoranları ile, birçok turistik yere yürüme mesafesinde bulunmasıyla ve en çok tercih edilen bölge olmasıyla, düşünülebilecek bölgelerden biri. Bu bölgede bulunan otel ve hostel fiyatları, çok ucuz olmasa da diğer bölgelere nazaran oldukça uygundur. Bunun yanında, çıtanızı biraz artırmayı planlıyorsanız, en lüks ve şık otelleri de bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu bölgede bulunan otelleri, ağırlıklı olarak Müslüman halk tercih ettiğinden dolayı, otel restoranlarında çıkan yemeklere de tereddütsüz güvenebilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Kampong Glam bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 

4.BUGİS BÖLGESİ

Singapur'da Nerede Kalınır
Parkroyal On Beach Road – Singapur Otel Tavsiyeleri

Müzelere ve anıtlara ev sahipliği yapan bu bölge, Kampong Glam bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Birçok ulaşım aracı ile dilediğiniz hemen hemen her yere bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, birbirinden farklı tarzda ve lezzette restoranları ile de, zor yemek seçenlerin tercih edebileceği yerlerden.

Havaalanından MRT ile ulaşımın en kolay olduğu bölgelerden olan Bugis’te bulunan hostellerin birçoğu Capsule (Kapalı yatak sistemi) dorm odalarından oluşuyor. Yani, herkesin kendi mahremiyeti oluyor. Bu da, hostellerden çekinenler için oldukça güzel bir şey.

Booking.com aracılığıyla Bugis bölgesinde yer alan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı bir otel olan Parkroyal on Beach Road adlı tesise göz atabilirsiniz.

5.CLARKE QUAY

Singapur'da Nerede Kalınır
Clarke Quay – Singapur’da hangi bölgede kalınır ?

Eğer Singapur gece hayatı için ciddi anlamda bir plan yapıyorsanız ve para çok da problem değilse, bu bölgede yer alan otel ve hosteller gayet mantıklı olacaktır. Bu bölgeden birçok turistik yere, ulaşım araçlarıyla rahatlıkla gitmek de gayet mümkün. Bu bölge, Chinatown ve Singapur nehri arasında bulunuyor. Gecenin geç saatlerine kadar bu bölgede fazlasıyla eğlenebiliyorsunuz. Birbirinden şık restoranlar, barlar ve gece kulüplerini bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz. Fakat, bu bölgede yer alan birkaç otel bulunduğunu da unutmayın.

Booking.com aracılığıyla Clarke Quay yakınlarında yer alan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; Holiday Inn Express Singapore Clarke Quay 3 yıldızlı bir otel olan adlı tesise göz atabilirsiniz.

6.ORCHARD ROAD

Singapur'da Nerede Kalınır
Orchard Bölgesi – Singapur’da hangi bölgede kalınır ?

Singapur’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan olan Orchard Road bölgesi, bir alışveriş cenneti olarak bilinir. Birbirinden şık ve lüks mağazalarıyla, alışveriş caddeleri ve merkezleri ile, alışveriş sevenlerin beğenebileceği bölgelerden biri. Fakat, bu bölgede bulunan otellerin birçoğu oldukça pahalı. Bu yüzden, bütçeli bir Singapur gezisi planlıyorsanız, bu bölgeden uzak durmakta yarar var.

Booking.com aracılığıyla Orchard bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; Hotel Chancellor@Orchard adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Hem fiyat hem de konum ve kalite bakımından şehirdeki en ideal otellerden.

Singapur’da nerede konaklayacağınıza karar vermek, maddi olarak biraz zor olabiliyor. Eğer 3-4 kişi Singapur’a seyahat ediyorsanız, Airbnb  yolu ile veya Booking.com aracılığıyla, 3-5 kişilik dairelere göz atın derim. Bu daireler arasında en lüks olanı seçecek olursanız bile, taş çatlasa kişi başı 100£ ödersiniz. Tabi, bu biraz lükse kaçar. Eğer, 150-200£ (Toplam ücret) arasında 4 kişilik daireleri bulabilirseniz, ekonomik açıdan çok daha iyi olacaktır. Zaten Singapur’da yemek fiyatları da oldukça pahalı olduğundan kendi yemeğinizi yapabileceğiniz bu daireleri düşünmeye başlayın derim.

Singapur’da 3 ve 4 yıldızlı oteller yerine hostelleri de tercih edebilirsiniz. Çünkü, Singapur’da bulunan hostellerin çoğu, en az 3 yıldızlı oteller kadar lüks ve moderndir.

Singapur’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak 1-2 bölge daha eklemek mümkün. Fakat hem Marina Bay Sand’a hem de Clarke Quay bölgelerine yakın olmak adına, şehirde tercih edebileceğiniz en ideal bölgeler bunlardan ibaret. Aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bu bölgelerde bulabileceğinizden dolayı da, başka bölgelerle aklınızı bulandırmayın derim.

[huge_it_maps id=”104″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here