Tayland Hakkında Bilgiler

Her yıl 16 Milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Tayland, Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olarak bilinir. Budist tapınakları, egzotik yaban hayatı ve muhteşem adaları içeren harika bir ülkedir. Tayland hakkında bilgiler içeren bu yazıda, Tayland Nerede?, Tayland Para Birimi Nedir? ve Tayland hakkında bilinmeyen gerçekleri öğrenebilirsiniz.

Büyüleyici yemekleri ve derin bir tarihi ile turistlerin popüler ülkelerinden biridir. Tayland hakkında en bilinen özellik Thai masajıdır. Birçok masaj çeşidi bulunan Tayland’da en popüler olanlar fil masajı ve ayak masajıdır.

Tayland’da gezilecek o kadar çok ada ve şehir vardır ki, bu ülke için 1 ay ayırsanız azdır. Başkent Bangkok’dan Phuket’e, Chiang Mai’den Koh Tao’ya, KOH PHA NGAN’dan Koh Lanta’ya birbirinden güzel ve popüler adaları ve şehirleri bulabilirsiniz.

Tayland gezinizde ilk olarak Bangkok ve Phuket’e uğrayacak olursanız, kuzeye mi güneye mi ? nereye nasıl gideceğiniz hakkında çok daha rahat bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Phuket’te veya Bangkok’da konaklama için detaylı yazılar Bangkok’da nerede kalınır ? ve Phuket’te nerede kalınır ? adlı yazılara göz atmanızda yarar var.

Tayland Nerede

Asya kıtasının güneyinde bulunan Tayland, Çinhindi yarımadasının batı yarısını ve Güneydoğu Asya’da Malay yarımadasının kuzey bölümünün üçte ikisini kaplar. Kuzey ve Kuzeydoğuda Laos, doğuda Kamboçya, kuzeyde ve batıda Myanmar Ülkeleri vardır.

Tayland Para Birimi

Tayland para birimi olarak Baht kullanmaktadır ve THB olarak kısaltılmaktadır. 1 türk lirası yaklaşık 6-10 Bahttır.

Tayland’ın Başkenti Bangkok‘tur.

Tayland Vizesi

Tayland birçok Ülke vatandaşlarına uyguladığı gibi Türkiye vatandaşlarına da vize istememektedir. Havalimanı girişlerinizde 30 günlük vizesiz geçiş hakkı alabilirken, karadan giriş yaptığınızda 20 gün vizesiz geçiş hakkı alabilirsiniz.

Tayland’da Thai dili konuşulmaktadır.Başkent Bangkok’ta genç kesimin %60 gibi büyük bir oranı İngilizce konuşabilirken Bangkok şehri dışında İngilizce konuşan kişilerin oranı daha düşüktür.

Tayland’a hangi sezonda gidilir ?

 • Yağmurlu sezon, Temmuz-Ekim ayları arasındadır, turist trafiğinin ve turist etkinliklerinin en az olduğu sezondur.
 • En sıcak sezon, Mart-Haziran ayları arasındadır ve daha çok genç gezginlerin tercih ettiği sezondur.
 • En iyi Sezon, Kasım-Şubat ayları arasındadır. Genellikle serin ve kuru bir sezon olan bu aylar arasında çok fazla yağmur yağmamaktadır ve Tayland’ı ziyaret etmek için en popüler aylardır.

Genel olarak 26 derecenin altına düşmeyen hava sıcaklıklarına güvenerek Taylandı ziyaret etmemelisiniz.Yağmurlu sezonda çekilmez bir hal alan Taylanda eğlencenin ve hava sıcaklığının en yüksek olduğu Mart ayı, Tayland ziyareti için daha çok tercih edilmektedir.

Tayland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Tayland Dünya’nın en büyük pirinç ihracatı yapan Ülkesidir.
 2. Tayland kıyı şeridi uzunluğu 3219 Km uzunluğundadır.
 3. %90 Thai halkı budisttir.
 4. Thailand kelime anlamı ”Land of the Free” anlamına gelmektedir.
 5. Muay Thai boks Tayland’ın Ulusal sporudur.
 6. ”The Garuda” Ulusal ve Kraliyet sembolüdür.
 7. Taylandlılar kendilerinden büyük biri ile ya da daha önemli biri ile konuşurken başlarını sürekli öne eğerler.
 8. Gömleksiz ticari araç kullanmak yasalara aykırıdır.
 9. Dünya üzerinde yapılan anketde,Tayland Dünyanın en güleryüzlü 20 Ülkesi arasındadır.
 10. İç çamaşırını üzeri açık bir şekilde evin balkonuna ya da dışardaki çamaşır iplerine asmak yasaktır.

Tayland genel olarak 7’den 70’e her turistin gönül rahatlığıyla eğlenebileceği bir ülke. İster aile olarak ister grup olarak veya tek başınıza bu ülkedeki şehirlerde ve adalarda aradığınız eğlenceyi ve tatili fazlasıyla bulabilirsiniz.

Tayland Hakkında bilinmesi gereken daha birçok ayrıntı ve derin bir tarihi vardır.Ancak genel olarak Tayland hakkında bilmemiz gerekenler bunlardır diyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...