Torino Gezilecek Yerler | En Turistik 13 Yer

Piyemonte’nin başkenti olan Torino, İtalya‘nın kuzeyindeki eşsiz konumu sayesinde, son yıllar ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleriden biri olmuştur. Doğal güzellikleri sayesinde İtalya’nın ziyaret edilmesi gereken en iyi şehri olarak birkaç kez seçilmiş olan Torino, Roma ve Venedik gibi İtalya’nın gözde turistik şehirlerine meydan okuyor.

Birbirinden güzel tarihi yapılar ile dolu bu şehir, birçok köklü otomotiv şirketine ev sahipliği yapmasıyla da tanınır. Torino gezilecek yerler sadece doğal güzellikle ve tarihi yapılardan ibaret değildir. Torino bundan çok daha fazlasıdır ve bunu şehre adımınızı attığınız andan itibaren rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Torino için genelde günübirlik bir gezinin yeterli olduğu söylenir. Fakat, bu şehir aceleye gelecek şehirlerden değil. Ayrıca şehirde keşfedilecek ve yapılacak da çok şey bulunuyor. Bu yüzden en azından 2 gününüzü bu şehir için ayırın deriz.

Torino Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Torino’da birbirinden güzel sarayları, tarihi kiliseleri, meydanları ve çok daha fazlasını bulabiliyorsunuz. Bu şehirde gezip görülecek 30’dan fazla yer olsa da, şehirdeki en önemli ve en turistik olan aşağıdaki 17 yer arasından, şehirdeki zamanınıza ve zevkinize göre bir tercih yapabilirsiniz.

Bu listedeki yerlerden sonra hala şehirde zamanınız kalırsa, Torino çevresindeki gezilecek yerler için de bir plan yapabilirsiniz. Bu şehir yakınlarında birbirinden güzel şehirleri, kasabaları ve turistik yerleri de bulabiliyorsunuz.

Torino’da Nerede Kalınır ?

Centro Storico (Tarihi Merkez Bölgesi) : Şehrin en çok tercih edilen bölgelerinden biri olarak bilinen Tarihi Merkez Bölgesi, merkezi konumu ve turistik yerlere yakın konumu ile tercih edilebilecek en iyi bölgedir. Bu bölgede, lüks bir otel bulabilirken bütçeli bir konaklama birimini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Kısa bir Torino seyahati için konaklayabileceğiniz en ideal bölgedir. Bölgedeki Oteller

1.Mole Antonelliana – Ulusal Sinema Müzesi

Mole Antonelliana - Ulusal Sinema Müzesi Torino
Mole Antonelliana

Şehrin birçok yerinden görebileceğiniz yerlerden biri olan ”Mole Antonelliana” aslında bir Yahudi Sinagogu olarak inşa edilmiş, fakat günümüzde ”Ulusal Sinema Müzesi”ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Şehrin sembolik yapılarından biri olarak bilinen bu binanın kulesi, 360 derecelik bir manzara sunmasıyla da turistlerin beğenisi toplamaktadır. Biraz kalabalık bir seyir terası olsa da, buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Binanın içerisinde bulunan müze de, en az seyir terası kadar ünlü ve popüler. Müze içerisinde, sinema filmleri ile ilgili birçok sergi bulunmaktadır. Film yapımının eski tarihlerden günümüze nasıl bir değişim gösterdiğini bu sergilerde görebiliyorsunuz.

2.Torino Kraliyet Sarayı

Torino Kraliyet Sarayı
Torino Kraliyet Sarayı

Torino Sarayları arasında en dikkat çeken yapılardan biri olan Torino Kraliyet Sarayı, 16. yüzyılda yapılmış görkemli bir yapıdır.

Şehirde oldukça merkezi bir konumda bulunan bu saray içerisinde birbirinden güzel İtalya stillerinde zerafete sahip, oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş birçok odayı görebiliyorsunuz.

Sarayın en dikkat çeken yerleri ise, Taht Odası ve Daniel Galerisi’dir. Torino’nun gezilecek yerleri arasında en önemli yapılardan biri olan bu sarayı, listenizin ilk sıralarına ekleyin.

3.Palazzo Madama

Palazzo Madama
Palazzo Madama

Torino’da görülmeye değer birçok saray bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, Palazzo Madama adı verilen bu görkemli saraydır.

Tarihi M.Ö 1. yüzyıla kadar giden bu saray, Roma İmparatorluğu zamanında uzunca bir yıl dokunulmadan durmuş ve sonraki yıllarda ise, birçok kez değiştirilerek günümüze kadar ulaşmış.

Castello Meydanı’nda bulunan bu saray içerisinde Torino’nun tarihini ve sanatsal mirasını keşfedebileceğiniz Eski Sanat Müzesi (Museo Civico d’Arte Antica) bulunmaktadır.

Saray 3 katlıdır ve her katı da özellikle görülmeye değer sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın zemin katında Orta Çağ ve Rönesans sanatını, büyük merdivenleri ve ortaçağ avlusunu görebilirsiniz.

Birinci katta, birbirinden güzel resim ve dönemin mobilyalarına ev sahipliği yapan 17. yüzyıldan kalma devlet daireleri bulunmakta. Son katta ise, farklı dönemlerden seramik, mücevher, kumaş ve cam işi dekoratif sanatları görebilirsiniz.

4.Turin Mısır Müzesi

Turin Mısır Müzesi
Turin Mısır Müzesi

Torino (Turin) Mısır Müzesi, dünyanın en eski Mısır Müzesi olarak bilinmektedir.

Şehir merkezinde San Carlo Meydanı ve Castello Meydanı arasında oldukça güzel bir konumda bulunan bu müze de, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Müze, Eski Mısır tarihine ve arkeolojisine adanmıştır ve orjinal koleksiyon 1833 yılında oluşturulmuştur. Sonraki yıllarda ithal edilen eserler ile birlikte günümüzdeki devasa sergiye sahip olmuştur.

Koleksiyonlar arasında ilginizi çekebilecek eserlerden bazıları, Ramesses heykelleri, İbi Lahdi ve hiyerogliflerle dolu papirüs senaryolarıdır.

5.San Giovanni Battista Katedrali

San Giovanni Battista Katedrali
San Giovanni Battista Katedrali

Torino’nun tarihi yerleri arasında en çok fotoğraflanan yapılardan biri olan San Giovanni Battista Katedrali, 1491 yılında Rönesans tarzında inşa edilmiş oldukça etkileyici bir yapıdır.

Torino Kraliyet Sarayı’nın hemen yan tarafında bulunan bu katedral, adından da anlaşılacağı üzere Torino’nun koruyucusu olarak bilinen Aziz Giovanni Battista’ya adanmıştır.

Beyaz mermerden yapılmış olan ön cephesi, oldukça sade bir yapıdadır. Katedralin içerisi ise, freskle ve dini figürler ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir.

Katedralin çan kulesi ise, güzel bir şehir manzarası sunmaktadır. Kulenin yukarısından, şehir merkezinin birçok önemli yerini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

6.Valentino Parkı

Valentino Parkı Torino
Valentino Parkı

Güzel yürüyüşler ve sakin bir atmosfer için tercih edilen Valentino Parkı, şehrin içinden geçen Po Nehri’nin batı kıyısında yer alır ve UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsünde olan Savoy Kraliyet Evi’nin Konutlarından biri olan Castello del Valentino’ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirdeki en fotojenik yerlerden biri olan bu parkta, güzel fotoğraf kareleri de yakalayabiliyorsunuz.

7.Superga Bazilikası (Basilica di Superga)

Superga Bazilikası
Superga Bazilikası

Superga sıradağlarının zirvesindeki bu bazilika, şehir merkezinden de rahatlıkla görülebilmektedir.

Filipo Juvarra’nın 1731 yılında tasarladığı bu bazilika, barok tarzı ile dikkat çekmektedir. Turuncu ve beyaz renkteki bu bazilika, birçok sütun ve süslü bir dekorasyona sahip. Torino’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan bu bazilikanın bulunduğu tepeden de şehrin eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz.


Booking.com

8.Palazzo Carignano – Risorgimento Müzesi

Palazzo Carignano - Risorgimento Müzesi
Palazzo Carignano – Risorgimento Müzesi

Castello Meydanı yakınlarında bulunan Palazzo Carignano, içerisinde bulunan Risorgimento Müzesi ile ünlüdür.

Türünün en büyük müzesi olan Risorgimento, 30 odada sergilenen iki dünya savaşı koleksiyonlar ile görülmeye değerdir.

Görkemli ve güzel mimari yapısıyla da dikkat çeken bu sarayı mümkünse akşam saatlerinde de görün. Işıkların aydınlatılmasıyla çok daha güzel bir görüntüye sahne olmaktadır.

9.San Carlo Meydanı

San Carlo Meydanı
San Carlo Meydanı

Torino’nun en güzel ve en hareketli meydanlarından biri olan San Carlo, Torino’nun en şık mağazalarına ve kafelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Etrafı ise birbirinden güzel binalar çevrili olan bu meydanın tam ortasında bulunan at heykeli ise, Emmanuel Philibert Dükü’nün at üzerindeki koreografisidir.

Torino’da alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri de, bu meydan çevresindeki mağazalardır. Biraz pahalı olsa da, göz atmaya değer yerlerden.

10.Porta Palatina (Palatine Kapısı)

Porta Palatina

Torino’nun en güzel yerlerinden biri olan Porta Palatina, dünyanın en iyi korunmuş Roma kapılarından biri olarak bilinmekte ve 3 katlı olarak tuğladan yapılmıştır.

Bir çift poligonal tuğla kuleyi birbirine bağlayan bu kapının tarihi 1. yüzyıla kadar gitmektedir.

İki büyük dairesel kule, ağ geçidini çevrelemektedir ve mazgallarla süslenmiştir ve merkezi bir duvar bölümü birçok ayrı kemer içermektedir. Torino’da mutlaka görülmesi gereken bu tarih dolu yeri de listenize ekleyin.

11.Juventus Stadı

Dünyanın en iyi bilinen futbol stadyumlarından biri olan Juventus Stadı, mimari yapısıyla mühendislik dehasının eşsiz bir eseri olarak bilinir.

Stad içerisini gezebilir, içeride bulunan Juventus takımına adanmış bir müzeyi de görebilirsiniz. 41 bin kişilik kapasitesiyle, çok büyük olmasa da, eşsiz mimarisi ile görülmeye değer yerlerden.

12.Borgo Medievale

Borgo Medievale
Borgo Medievale

Parco Valentino içerisinde bulunan bu görkemli yapı, Torino’da görülmesi gereken yerler arasında.

1884 yılında bir sergi için inşa edilmiş olan Borgo, parkın bir parçasıdır ve turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biridir. Nehir kenarında bulunan bu ortaçağ kalesini de mutlaka görün.

13.Piazza Castello

Piazza Castello
Piazza Castello

Castello Meydanı olarak da bilinen şehrin bu ana meydanı, Torino’da görülecek en önemli yerlerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin en hareketli ve en turistik meydanı olarak da bilinen Piazza Castello, Tarihi Şehir Merkezi’nde bulunmaktadır.

Güzel ve merkezi konumu sayesinde şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de kolay bir ulaşım ağı sunan bu meydanda şehrin sembolik yapılarından olan, Kraliyet Sarayı’nı ve Palazzo Madame’yi görebilirsiniz.

Torino gezisine başlamak için güzel bir yer olan Castello Meydanı çevresinde, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve birkaç butik mağazayı da bulabilirsiniz.

Torino Çevresinde Gezilecek Yerler

Torino Gezilecek Yerler Blog
Torino Gezi Rehberi

Torino için biraz daha fazla zamanınız varsa ve yukarıdaki şehrin önemli cazibe merkezlerini gördüyseniz, Torino yakınlarında gezilecek yerlere göz atabilirisiniz. Şehir çevresinde birbirinden güzel kasabaları ve turistik noktaları bulabileceğiniz gibi bu şehirden İtalya’nın diğer turistik yerlerine de kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Torino’ya tren ile 1 saat uzaklıkta olan Milano, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz şehirlerden. Milano, daha çok alışveriş cenneti olarak ön plana çıkan bir İtalya şehri olsa da, bu şehirde birbirinden güzel tarihi ve turistik noktaları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Torino’dan tren ile 2 saatlik uzaklıkta bulunan Cenova da, bu şehirden sonra ziyarete edebileceğiniz İtalya’nın en gözde şehirlerinden biridir. Son olarak Torino’dan Floransa‘ya tren ile 3 saatte gidebiliyorsunuz.

Torino’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Torino’da konaklama için birçok bölge bulunuyor olsa da, bu bölgeler arasında en çok tercih edilen ve en merkezi olan bölge, Centro Bölgesi’dir. Tarihi şehir merkezi olarak da bilinen bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yerdir.

Torino’da görülecek yerler arasında önemli birçok yere de bu bölgeden kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Zaten bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Torino’ya haritada göz atarak bölgeler hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Eğer şehrin tam kalbinde konaklayıp turistik yerlere bi koşu gideyim diyorsanız, konaklayabileceğiniz en merkezi ve en iyi bölge Centro Bölgesi’dir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Torino Gezilecek Yerler Videosu

Torino’da gezilecek yerler tabi ki bu 13 yer ile sınır değil. Fakat, şehirdeki en çok tercih edilen ve en popüler olan bu yerler, ilk olarak ziyaret etmenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerdir.Bu turistik yerlerden sonra şehirde daha fazla zamanınız varsa, şehir çevresindeki diğer şehirlere veya günübirlik gidebileceğiniz yerlere göz atın. Torino’nun merkezinde bu 13 yerden sonra çok daha fazla zaman kaybetmeye gerek yok.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...