Vicenza Gezilecek Yerler | Vicenza Gezi Rehberi

İtalya‘nın konum bakımından en güzel yerinde, Venedik ve Verona’nın arasında yer alan Vicenza, her geçen gün popülaritesi artan şehirlerden bir tanesi. Uzun bir tarihe sahip olan bu şehir, gelişen ekonomisi ve modern kozmopolit görünümü sayesinde, İtalya’nın üçüncü büyük sanayi sektörüne sahiptir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan şehir, 16. yüzyılda şehre eşsiz bir görünümü kazandıran Andrea Palladio’nun eserleriyle ünlü.

Birbirinden güzel tarihi yapıları, müzeleri ve çok daha fazlasıyla, Vicenza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz aşağıdaki 12 yer ile şehir gezinize başlayabilirsiniz. Şehir, çok büyük olmadığından dolayı, birçok turistik yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de birbirine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Gezinize başlangıç noktası olarak da ; Piazza dei Signori adlı meydanınnı veya Olimpik Tiyatro’sunu tercih edebilirsiniz. İki tarihi yer de, diğer görülecek önemli yerlere oldukça yakın bir konumda bulunmakta.

Vicenza Gezilecek Yerler Listesi

Şehirdeki gezip görülecek yerlere geçmeden önce, eğer Vicenza’da konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde konakladığınızdan da emin olun. Şehirdeki merkezi konuma sahip popüler otellerden bazıları ise ;

Palazzo Scamozzi ; Palladiana Bazilikası ve Vicenza Merkez İstasyonu’na yürüme mesafesinde olan bu tesis, konum olarak şehrin tam kalbinde yer alıyor. Tesisin yıldızı olmasa da, 3-4 yıldızlı otel kıvamındaki bir otel diyebiliriz.

Antico Hotel Vicenza – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, Palladiana Bazilikası’nın hemen yanındaki mükemmel konumu ile Antico hotele göz atabilirsiniz. Tesis, barı ve aile odalarıyla hizmet veriyor.

Vicenza’yı kendi başınıza gezmek yerine turlar ile gezmek isterseniz de Getyourguide.com aracılığıyla şehirdeki birçok tura göz atabilirsiniz.

Gelelim şehirdeki en popüler turistik yerlere ;

1.Teatro Olimpico

Teatro Olimpico
Teatro Olimpico

Vicenza’nın en iyi bilinen tarihi yapılardan biri olan Teatro Olimpico, Museo Civico’nun tam karşısında güzel ve merkezi bir yerde bulunuyor. Palladio tarafından 1580 yılında başlanan inşaat, 1584 yılında Palladio’nun ölümünden sonra, Vincenzo Scamozzi tarafından tamamlanmış.

Olimpiyat Tiyatrosu olarak da bilinen Teatro Olimpico, şehirdeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en eski yapılardan. 400 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatroda, ”Vicenza Caz Festivali” sırasında klasik müzik gösterileri ve konserler de veriliyor. Vicenza’yı ziyaret edeceğiniz tarihin, festivale denk gelip gelmediğine göz atmanızda yarar var.

Antik tiyatroların Rönesans uygulamasına sahip olan bir tarzda mimariye sahip olan tiyatroda sahnenin oldukça büyük görünmesi sağlanmış. Sahne, her ne kadar çok sığ olsa da, küçük bir yanılsama ile oldukça büyük görünmesi sağlanmış.

Tiyatronun hemen karşısındaki Vicenza turizm ofisinden biletlerinizi alabilirsiniz.

2.Palladiana Bazilikası

Palladiana Bazilikası
Palladiana Bazilikası

Piazza dei Signori adlı meydanın güneydoğu tarafına hakim olan bu görkemli bazilika, 1549-1614 yılları arasında inşa edilmiş oldukça popüler yapılardan biri.

Başlangıçta kilise olarak değil, büyük konseyin buluşma yeri olarak inşa edilmiş olan bu tarihi yapının alt tarafı, günümüzde birçok kuyumcu dükkanına ev sahipliği yapıyor. Rönesans mimarisinin ilk örneklerinden biri olan Palladiana Bazilikası çevresinde de birbirinden güzel tarihi yapıları görebilirsiniz.

Bu bazilikanın bulunduğu yer, şehrin en turistik meydanlarından biri. Çoğu turist Palladiana Bazilikası ile ilgileniyor olsa da, meydan çevresinde daha görülmeye değer birçok yapı var. Ayrıca, bazilika yakınlarında şehrin önde gelen bazı restoranlarını da bulabiliyorsunuz.

3.Villa La Rotonda

Villa La Rotonda
Villa La Rotonda

Vicenza’nın simge yapılarından bir diğeri olan Villa La Rotunda, şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Roma’daki Pantheon’dan ilham aldığı söylenen villa, Vatikan’dan emekli olan bir rahip tarafından kır evi olarak kullanılmış.

Tamamen simetrik bir yapıda olan bu villanın dört tarafında da bir revak bulunuyor ve bir kubbe ile taçlandırılmış.

Şehirdeki birçok önemli yapının mimari olan Palladio tarafından 1567 yılında inşaasına başlanmış olmasına rağmen, mimarın ölümünden sonra (1580), Vincenzo Scamozzi orijinal plana bağlı kalarak yapıyı tamamlamış.

La Rotonda’nın iç mekanı ise, dışarıya nazaran biraz daha gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip. İçeride, sütunla ve nişler ayrıntılı fresklere sahiptir.

Güncel giriş ücreti için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Palazzo Chiericati (Museo Civico)

Palazzo Chiericati (Museo Civico)
Palazzo Chiericati (Museo Civico)

Vicenzo Belediye Müzesi olan Museo Civico, Rönesans bir mimariye sahip olan ”Palazzo Chiericati” adlı tarihi binanın içerisinde yer alıyor.

Müzenin zemin katı, arkeolojik eserlere ev sahipliği yaparken, giriş kat ise, şehrin resim koleksiyonunu gösteren bir galeriye ev sahipliği yapıyor.

Müze olmadan da hoşunuza gidebilecek bu binanın iç dekorasyonu, birbirinden farklı fresklere ve eserlere ev sahipliği yapıyor. Müze seven biri değilseniz bile bu binanın iç mimarisine göz atmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca dış cephe de, mermer sütunlar ve heykellerle ilginizi çekebilecek güzel bir mimariye sahip.

5.Santa Corona

Santa Corona Kilisesi Vicenza
Santa Corona Kilisesi

Santa Corona Gotik Kilisesi, tarihi 13. yüzyıla kadar giden, şehrin en takdir edilen yapılarından biri. Palladio’nun gömülü olduğu bu kilise kendisi tarafından tasarlanmış ve eski şehir merkezinin kalbinde güzel bir yerde bulunmaktadır.

Gotik bir mimariye sahip olan kilise, çok görkemli bir dış cepheye sahip olmasa da, içerisi çok daha güzel ve zengin bir dekorasyona sahiptir. İçeride, Valmarana Şapeli kilisenin en çok rağbet gören yeri. Turistlerin büyük bir bölümü, sırf bu şapeli görmek için kiliseyi ziyaret ediyor olsa da, içeride görülmeye değer birkaç güzel resim de bulabilirsiniz.

Ayrıca, Magi’nin Hayranlığı ve Mesih’in Vaftizi gibi dini sahneleri tasvir eden birçok sanat eserini ve freskleri de kilisenin içerisinde görebiliyorsunuz.

6.Santuario di Monte Berico

Santuario di Monte Berico
Santuario di Monte Berico

C. Borella tarafından 1668 yılında yapılmış olan Monte Berico Kilisesi de, Vicenza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önemli tarihi yapılardan bir tanesi.

Piazza della Vittoria adlı meydanı süsleyen bu kilisenin, hemen karşısında şehrin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz bir görüntüleme platformu da bulunmakta.

Kilisenin tasarımı La Rotonda’ya dayanıyor olsa da, biraz daha farklı bir mimariye sahiptir. Kilise çeşitli heykeller ve süslü sanat eserleri ile dört simetrik duvar içermekte.

Vicenza’nın biraz dışında, bir tepenin üzerinde oturan bu kiliseden şehre dönerken Eski Hacılar gibi revaktan geçmeyi de unutmayın.

Kilisenin bulunduğu tepeye çıkış çok kolay olmasa da, yine de hem görebileceğiniz eşsiz manzara için hem de bu dini yapının içerisindeki dekorasyon için buraya mutlaka uğrayın derim.

7.Corso Palladio

Piazza dei Signori’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Vicenza’nın en bilindik caddesi olan Corso Palladio, adından da anlaşılacağı üzere, birçoğu Palladio’ya ait olan saraylarla çevrili, şehrin en güzel yeridir.

Bunun yanında, cadde üzerinden Vincenzo Scamozzi tarafından 17. yüzyılda inşa edilmiş olan, Palazzo del Comune de görülmeye değer.

Burası, sadece tarihi binalar için değil, Vicenza’da alışveriş için de gidilebilecek güzel caddelerden. İtalyan butiklerin ve uluslararası markalarla dolu birçok mağazanın yanı sıra, şehrin önde gelen restoranlarından ve kafelerinden bazılarını burada bulabilirsiniz.

Corso Palladio Caddesi, eski kent merkezinin kalbi olarak sayılan bir yerde bulunmakta ve şehirdeki diğer cazibe merkezlerine de oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Cadde üzerinde Palazzo del Comune’nin yanı sıra kaçırılmaması gereken tarihi binalardan bazıları ise, Palazzo Da Schio, Palazzo Bonina ve Palazzo Zileri Dal Verme adlı yapılardır.

8.Vicenza Katedrali

Vicenza Katedrali
Vicenza Katedrali

Kentin sembolü olan Vicenza Katedrali, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalandıktan sonra restore edilen beyaz ve kırmızı mermerden farklı bir cepheye sahip Gotik bir tuğla yapısı olarak bilinir.

Piazza dei Signori meydanına kısa bir yürüyüş mesafesinde olan katedral, oldukça basit bir mimariye sahip olsa da, hem tarihi bakımdan hem de içerideki birbirinden değerli eserler bakımından görülmeye değer yapılardan. Kilise, aslında daha önceki 3 kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş olmasından dolayı da, tarihi bir öneme sahiptir.

Günümüzdeki halini II. Dünya Savaşı’ndaki restorasyon çalışmasından sonra almış olan bu katedral, Vicenza’nın kaçırılmaması gereken yapıları arasındadır.

9.Torre Bissara

Torre Bissara
Torre Bissara

Palladiana Bazilikası’na bağlı olmasına rağmen kendi başına farklı bir güzelliğe sahip olan ”Torre Bissara” da, şehirdeki en fotojenik yapılardan. Geniş bir tarihe sahip olan kule, 82 metre yüksekliğiyle şehirdeki en yüksek yapıdır.

Tarihi 12. yüzyıla kadar giden Torre Bissara adlı bu kuleye çıkamıyor olsanız da, dışarıdan göz atmak için de buraya uğrayabilirsiniz.

10.Ponte San Michele

Ponte San Michele
Ponte San Michele

Vicenza’nın tarihi köprülerinden en ünlüsü olan Ponte San Michele, Nehir üzerindeki güzel konumu sayesinde oldukça fotojenik yerlerden biri. Bu köprü üzerinden, güzel nehir fotoğrafları çekebileceğiniz gibi, hemen yan tarafındaki Ponte San Paolo adı verilen köprüden de San Michele’yi çok daha iyi görebilirsiniz.

11.Piazza dei Signori ve Palazzo del Capitaniato

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori

Meydanın büyük bir bölümünü Palladiana Bazilikası kaplıyor olsa da, bazilikanın hemen karşısında, günümüzde Belediye Binası’nın bir parçası olan Palazzo del Capitaniato adlı görkemli yapı da bulunuyor.

Şehirdeki birçok tarihi yapı gibi bu bina da, Palladio tarafından 1571 yılından inşaasına başlanmış ve sundurma, oymalar ile zengin bir dekorasyona sahiptir.

Palazzo del Capitaniato
Palazzo del Capitaniato

Piazza dei Signori, tarihi kent merkezinin ana meydanıdır ve şehirdeki en fazla turisti görebileceğiniz yerdir. Birbirinden farklı ve güzel tarihi binaların yanı sıra, meydanda birçok kafe ve restoran da bulabilirsiniz.

12.Villa Valmarana ai Nani

Villa Valmarana ai Nani
Villa Valmarana ai Nani

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden Villa Valmarana, ai Nani olarak da biliniyor. Buranın ana cazibesi ise, içerideki birbirinden güzel fresklerdir.

La Rotonda’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu tarihi yapı, aslında 3 binadan oluşan bir komplekstir. Ayrıca bahçeleriyle de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Villanın dış duvarları, bir cüce olarak doğan Prenses Layana efsanesinden esinlenerek cücelerin heykelleriyle süslenmiş.

NOT : Vicenza’dan Verona‘ya 30 dakika içerisinde otobüsler veya trenler ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler ve trenler günün belirli saatlerinde sürekli olarak hareket etmekte ve birçok turistin rotasında Verona veya Venedik de vardır.

Venedik ise, Vicenza’ya trenler ile 45 dakika, otobüsler ile 1 saat uzaklıktadır. Venedik‘ten Vicenza’yı günübirlik turlar ile ziyaret etmek oldukça popüler olsa da, tam tersi istikamet de turistlerin favorisidir. İtalya gezilecek yerler arasında favori olan bu iki şehri de listenize ekleyebilirsiniz.

Vicenza gezilecek yerler listenize bu 12 yerin dışında birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat, bu şehirde çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak şehrin önde gelen bu turistik noktaları ile gezinize başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, günübirlik turlar ile diğer şehirlere gidebilir veya çevredeki diğer villaları da keşfedebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...