Wiesbaden Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Almanya’nın Hesse Eyaleti’nin başkenti olan Wiesbaden, tarihi Romalılara kadar giden bir kaplıcanın üzerine kurulmuş şehirdir.

14 kaplıca ile kutsanmış bu güzel şehir, Avrupa’nın en eski kaplıca şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. Gençleştirici sağlıklı yaşam seçenekleri dışında, güzel mimarisi ve park alanlarıyla da ünlü olan bu şehir, Almanya seyahatinizde 1-2 günlüğüne göz atabileceğiniz yerlerden.

Gelelim Wiesbaden gezilecek yerler listemize ; 

1.Nerobergbahn

Nerobergbahn
Nerobergbahn

Füniküler bir demiryolu olan Nerobergbahn, Wiesbaden’in kuzeyindeki Neroberg’in tepesine gitmekte ve günümüzde hala itici güç olarak su balastı kullanan tek füniküler yollarından biri olmasıyla ünlüdür.

Tepenin üst kısmındaki trenin içine su, alttan daha ağır hale getirmek için pompalanır ve bu tren eğime inerken, çelik bir kablo yukarı bağlı aracı çekmekte. Günümüz şartlarında hala bu sistemin kullanılabiliyor olması da güzel bir şey.

1888 yılında açılmış bu tarihi hattaki fünikülere binip tepeye çıkmak, Wiesbaden’de yapılacak en güzel şeylerden biri.

2.Kurhaus Wiesbaden GmbH

Kurhaus Wiesbaden GmbH
Kurhaus Wiesbaden GmbH

Kurhaus, Wiesbaden’in ana spa binası olarak hizmet veriyor. Metal ve cam kubbesiyle Neoklasik tarzdaki bir binada hizmet veren bu spa, yerli ve yabancı turistler arasında oldukça popüler.

Bir spa olarak hizmet vermesinin yanında Kurhaus, Uluslararası kongreler, konferanslar, sunumlar, sergiler ve her türlü kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da kullanılmakta.

Friedrich von Thiersch tarafından 1907 yılında inşa edilmiş olan bu binanın ”Fuayesi” 21 metre yüksekliğinde kubbesiyle binada en dikkat çeken yerlerden biri.

Kurhaus Wiesbaden GmbH
Kurhaus

Şehir merkezinin doğu ucunda bulunan bu bina ayrıca, bir kumarhane ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Binanın içerisine girmeseniz dahi, Kurhaus’un bulunduğu alan, peyzajları ve süslü çeşmeleri ile hoş bir görüntüye sahip, dışarıdan görmek için bile buraya gidebilirsiniz.

Kurpark (Spa Parkı) adı verilen yer ise, Kurhaus’un tam doğusunda bulunuyor ve binadan çok daha popüler bir yerdir. 1852 yılında düzenlenmiş olan bu İngiliz tarzı park, Kurpark Weiher adı verilen çeşmeli süs gölü ile ünlüdür.

Gölde tekne gezintisine çıkabilir veya göl kenarlarında bulunan kafelerde veya banklarda oturup dinlenebilirsiniz.

3.St. Elizabeth’s Church (Aziz Elizabeth Ortodoks Kilisesi)

St. Elizabeth's Church (Aziz Elizabeth Ortodoks Kilisesi)
St. Elizabeth’s Church (Aziz Elizabeth Ortodoks Kilisesi)

Tarihi 1855 yılına kadar giden bu Rus Ortodoks Kilisesi, Nassau Dükü Adolf tarafından doğum sırasında ölen Rus eşi Grand Düşesi Elizabeth Mikhailovna’nın anısına inşa edilmiş.

Philipp Hoffmann tarafından inşa edilmiş olan bu görkemli kilise, 19. yüzyıldan kalma çok sayıda dük ve prens mezarının bulunduğu Rus mezarlığı ile ünlü olsa da, süslü dış cephesi ve zengin dekorasyona sahip iç mekanıyla da görülmeye değer tarihi yapılardan.

4.Neroberg

Neroberg
Neroberg

Ren Vadisi’nin eşsiz bir manzarasına ev sahipliği yapan Neroberg, 245 metrelik bir yükseklikte bulunan tepedir. Bu tepe, daha çok sunduğu manzarasıyla ünlü olsa da, görülebilecek birkaç önemli noktayı da burada bulabiliyorsunuz.

Buradaki parkın merkezi, Klasik Monopteros tapınağı’dır. Ve bu tapınağın bulunduğu yer, Wiesbaden’i en iyi şekilde izleyebileceğiniz yer.

Yemyeşil yeşillikler, tapınaklar, muhteşem bir Rus kilisesi ve mezarlığı, bir ip parkuru ve Opelbad adlı gençleştirici açık hava yüzme havuzu boyunca çeşitli yürüyüş parkurları ve çok daha fazlasını burada bulabiliyorsunuz. Ayrıca, tepede çok da pahalı olmayan bir restoran bulunmaktadır.

Bu tepeye çıkmak için, yukarıda bahsetmiş olduğumuz Nerobergbahn adı verilen füniküler demir yolunu kullanabilirsiniz. Bu eski sistem füniküler ile tepeye çıkarken de güzel manzaralar seyredebiliyorsunuz.

5.Marktkirche

Marktkirche
Marktkirche

Wiesbaden’in en eski kiliselerinden biri olan Marktkirche, Neo-Gotik tarzındaki mimari yapısıyla şehirde en dikkat çeken tarihi yapılar arasındadır.

Tarihi 1862 yılına kadar giden bu kilise, daha çok 100 metre yüksekliğindeki kulesiyle dikkat çekiyor.

Wiesbaden’ın Schlossplatz kent merkezinde yer alan Marktkirche, Pazar Kilisesi olarak da biliniyor.

Kilisenin iç mekandaki gözde yerleri ise, güzel boyanmış ‘yıldızlı gökyüzü’ tavanı, Walcker Organ ve 49 bronz çana sahip karyondur.

6.Kochbrunnen

Kochbrunnen
Kochbrunnen

Wiesbaden’deki en iyi bilinen kaplıcalardan biri olan Kochbrunnen’in tarihi 14. yüzyıla kadar gitmektedir. Hafif bir sülfürik kokusu olan Kochbrunnen, şehrin tam ortasında hafif buharlı şekliyle dikkat çekiyor.

Uzun süre köpüren bu kaplıcanın çok çeşitli hastalıklara iyi geldiği de söylenmektedir. Ayrıca, Kochbrunnen’den gelen suyun çoğu, çeşitli yerlere ayrılmadan önce Kaiser-Friedrich-Therme adındaki arıtma tesisine kanalize ediliyormuş.

7.Wiesbaden City Palace

Wiesbaden City Palace
Wiesbaden City Palace

Wiesbaden City Palace, 1840 yılında Nassau Dükü Wihelm I için geç klasik tarzda inşa edilmiş.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi bir hasar almış olan saray, günümüzde Hessen Parlamento Binası’na ev sahipliği yapmaktadır.

Sade ve zarif yapısıyla dikkat çeken bu saray, Resmi ziyafetlere ve basın toplantılarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, halka açık konserlere de ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Çok şaşalı bir yapı olmasa da, merkezi konumu nedeniyle 5-10 dakikalılığına göz atabileceğiniz yerlerden.

8.Biebrich Palace

Biebrich Palace
Biebrich Palace

Ren Kıyısındaki güzel konumuyla ünlü olan Biebrich Palace, tarihi 18. yüzyıla kadar giden Barok mimaride bir rezidanstır.

Günümüzde Hessian eyalet hükümeti tarafından konferans ve törenlerde kullanılan bu saray, şehir merkezinden biraz uzak olsa da, görülmeye değer. Saray bir de parka ev sahipliği yapmaktadır. Park da, en az saray kadar ilgi çekici ve oldukça büyük.

Saray, Barok konutu olarak 1702 yılında inşa edilmiş. Yüzyıllar boyunca, genişletilmiş, satılmış, düşürülmüş, İkinci Dünya Savaşı’nda hasar gördü, restore edildi ve şimdi birkaç idari işleve hizmet ediyor.

Şehir merkezinden 5-10 dakika içerisinde toplu taşıma araçlarıyla saraya ulaşabilirsiniz. Yürüyerek de gidilebilir, fakat 1 saate yakın yürümeniz gerekiyor.

9.Hessisches Staatstheater Wiesbaden (Hessen Devlet Tiyatrosu)

Hessisches Staatstheater Wiesbaden (Hessen Devlet Tiyatrosu)
Hessisches Staatstheater Wiesbaden (Hessen Devlet Tiyatrosu)

Hessisches Staatstheater Wiesbaden, sadece Wiesbaden’de değil, Almanya’da da oldukça ünlü bir devlet tiyatrosudur. Daha çok gösterileri ile ünlü olsa da, sırf binayı görmek için bile gidilecek yerlerden.

Hem tarih severlerin hem de mimariye meraklı olanların sevebileceği binalardan biri olan bu Devlet Tiyatrosu’nda opera, bale, müzikal tiyatro ya da klasik bir konsere katılabiliyorsunuz.

Hessen Devlet Tiyatrosu olarak da bilinen Hessisches Staatstheater, 5 bölüme sahip. Dört aşaması vardır ; 1.041 koltuklu Büyük Ev, 328 koltuklu Küçük Ev, 89 koltuklu Stüdyo ve Schwalbacher Straße’de 154 koltuklu harici Wartburg mekanı.

10.Wiesbaden Müzesi (Museum Wiesbaden)

3 kanatlı bir binada bulunan Wiesbaden Müzesi, tarihi 1910 yılına kadar gitmektedir.

Bu 3 bölüm, 19. ve 20. yüzyıl tabloları için bir sanat müzesi, Nassau Evi tarafından bir araya getirilmiş olan antikalar koleksiyonu ve zoolojik örnekler ve fosillerle dolu doğal bir tarih kanadıdından oluşmakta.

Bu müzede, Adolph Menzel, Franz von Lenbach, Max Beckmann ve Walter Dexel ve László Moholy-Nagy gibi Bauhaus sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz.


Booking.com

Wiesbaden’de Nerede Kalınır ?

Wiesbaden’de günübirlik turlar yapmak yerine, bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara yakın bir yerde kaldığınızdan emin olun.

Bu şehirde konaklama için en fazla seçeneği bulabileceğiniz yer ”Mitte”dir. Bu bölge, hem şehir merkezine hem de gezilecek noktalara yakınlığı ile ünlü olan bir bölgedir. Bu bölgede bulunan en ideal otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

  • Hotel Aurora – 3 Yıldız ; Şehirdeki en ekonomik otellerden biri olan bu tesis, konum olarak turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Wiesbaden Tren İstasyonu’na yakınlığı sayesinde de Frankfurt’tan gidiş gelişler için ideal. Aile odaları da olan bu otelden Wiesbaden Müzesi’ne de 5 dakika yürüyerek gidebiliyorsunuz.
  • Select Hotel Wiesbaden City – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, Kochbrunnen’in hemen yanında yer alıyor. Yani şehrin tam kalbinde bulunan otellerden biri. Şehirdeki görülecek noktaların hemen hemen hepsine yürüme mesafesinde bulunan bu bütçeli tesisi de, merkezde konaklamak için düşünebilirsiniz.
  • Radisson Blu Hotel Schwarzer Bock Wiesbaden – 4 Yıldız ; Tarihi bir binada hizmet veren bu otel de Kochbrunnen’in hemen yanında yer almaktadır. Konum ve fiyat olarak biraz daha lüks severlere hitap ediyor. Barı, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi bulunan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Wiesbaden’de gezip görülecek önemli yerler, sadece bu 10 yer ile sınırlı olmasa da, şehirde çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak listedeki bu 10 yer ile gezinize başlayın deriz. Çok daha fazla zamanınız varsa, yarım saat uzaklıktaki Frankfurt‘a da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...