Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü, İtalyanca Ponte dei Sospiri olarak bilinen, Venedik’in en popüler köprüsü olarak bilinmektedir. Dükler Sarayı‘na bağlı olan bu köprü, esirleri Cenova Sarayı’na götürmek için kullanılan en önemli köprülerden biridir. Geleneğe göre, köprünün altında gün batımında öpüşen çiftlerin aşklarının sonsuz olacağı söylenmektedir. İşte bu yüzden, köprü altında gondollarla sıra bekleyen birçok çifti görmek mümkündür.

17.yy’ın başlarında inşa edilen köprü, Antonio Contin tarafından dizayn edilmiş ve 19.yy’da Lord Byron tarafından ismi verilmiştir. Köprüye Ahlar Köprüsü, denmesinin en büyük sebeplerinden biri, köprüden geçen mahkumların Venedik manzarasını son kez görebileceği yerlerden birinin bu köprü olması ve tam bu manzarayı gördüklerinde ”Ah” demesinden geldiğine inanılmaktadır. Ancak, köprünün etrafı mermerlerle çevrili olduğundan dolayı, dışarıdan içeriyi görmek imkansızdır. Ayrıca, köprünün içerisinden dışarısı çok küçük bir bölümden görülmektedir.

Ahlar Köprüsü
Ponte della Paglia’dan köprü manzarası

Venedik’te konaklayacağınız yere henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ahlar Köprüsü Hakkında Bilgiler

Dünyanın en iyi mimari yapılarından biri olarak kabul edilen Ahlar Köprüsü, Venedik’in en iyi manzarasına sahiptir.  İtalyan Rönesans tarzında yapılmış 11 metre genişliğinde olan bu köprünün inşaatinin iki yıl sürdüğü söylenmektedir. Köprüyü en iyi şekilde görebilmek için, gondol turlarını kullanabilirsiniz. Daha çok çiftler gondollar ile buraya güneş batmaya yakın gelmektedir. Günün kalan saatlerinde çok rahatlıkla yalnız başınıza gelerek köprüyü görebilirsiniz.

Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü manzarası

Ahlar Köprüsü’nü, gondol üzerinden görmek yerine, Canonica Köprüsü ve Ponte della Paglia’ya gelerek köprünün en iyi manzarasını seyredebilirsiniz. Köprüyü sadece bu iki yerden görebilirsiniz. Köprü, Dükler Sarayı’nın hemen arkasında bulunduğu için öncelikle Dükler Sarayı’na gelmeniz gerekmektedir. Dükler Sarayı ise, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı’nda bulunmaktadır. Meydana ulaşmak için ise, Venedik’in birçok yerinden hareket eden vapurları veya su taksileri adı verilen ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Meydana ulaşmak için kullanmanız gereken duraklar ise, San Marco ve Zaccaria duraklarıdır.

Venedik gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli köprülerden biri olan Ahlar Köprüsü, Venedik’te kaçırılmaması gereken yapılardan biridir. Venedik’in en popüler yerlerinden biri olan San Marco’da bulunduğundan dolayı es geçmek istemeyeceğiniz yerlerden biridir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...