Rialto Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgi

Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto), Venedik’in en turistik bölgelerinden biri. Venedik’in hareketli ticari bölgesinde yer alan köprü kanal manzaralarıyla ve turist kalabalığıyla eşsiz bir atmosfere sahip. Köprü etrafında birçok restoran ve cafe bulabileceğiniz gibi birçok gondol tur firmalarını da köprü etrafında bulabilirsiniz.

Antonio da Ponte tarafından dizayn edilen köprü, 1591 yılında açılmış. Yaklaşık 300 yıl boyunca Büyük Kanala geçmek için tek yaya yolu olarak kullanılıyormuş. 12.yy’dan 16.yy’a kadar köprü birçok farklı yapılarla dizayn edilmeye çalışılmış, köprüye birçok isim verilmiş. Ta ki 1588 yılına kadar, 1588’de yapımına başlanan köprü 1591 yılında bitmesine rağmen 3 ay boyunca açılış için bekletilmiştir.

Venedik’te nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en önemli ve en ideal konaklama bölgelerini öğrenebilir, bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Venedik’te bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Köprüyü bulmak için büyük bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz köprüye Piazzale Roma ve Tren istasyonundan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca San Marco Meydanı‘ndan köprüye yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Her köşe başında bulunan San Marco ok işaretleri köprüyü bulmanızda yardımcı olacaktır. Ya da San Marco Meydanında bulunan Saat Kulesine yüzünüzü dönün, pasajdan içeriye geçin. Mercerie adı verilen lüks alışveriş caddesini takip edin ta ki Büyük Kanal (Grand Canal)’a kadar, sonra sağa dönüp 2 dakika yürüdükten sonra köprü karşınıza çıkacaktır. Konum için tıklayın.

Rialto Köprüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.Büyük Kanal karşısında bulunan en eski köprüdür : 1854 yılında Accademia Köprüsü yapılana kadar bu köprü yaya olarak geçilebilecek tek köprüydü.

2.Köprü Rialtoya erişim sağlamak amacıyla yapılmıştır : Yüzyıllar boyunca Rialto, Venedik’in en önemli mali ve ticaret merkezi olmuştur. 1097 yılında önemli bir bölge haline gelen Rialto’ya tüm Venedik marketleri taşınmıştır. Buraya erişim için yapılan Ponte della Moneta adı verilen tahtalardan yapılan bir köprü inşa edilmiştir. Artan trafik nedeniyle 1264 yılında köprü, ahşap malzemeler kullanılarak yeniden yapılmıştır.

Rialto Köprüsü

3. 1444 yılında yapılan bir düğün sırasında aşırı ağırlıktan dolayı köprü çökmüştür.

4.Mevcut köprü mermerden inşa edilmiştir.

5. 1591 yılında mevcut köprü yapıldıktan sonra, köprünün uzun süre dayanamayacağı konusunda varsayımlarda bulunulmuştur.

6. Dükkanlar ile dolu köprü Venedik’in en kalabalık bölgelerinden biridir.

7.Köprü yüksekliği 7.32 metre,uzunluğu 48 metre ve genişliği ise 23 metredir.

8. Köprü birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. İtalyan Rönesans sanatçısı Vittore Carpaccio’nun ”Miracle of the Relic” adlı eseri buna en iyi örnektir.

9. Köprü, günümüze kadar 3 kez yıkılmıştır.

10. Ortasında hiçbir desteği bulunmayan köprü, Venedik’in mimari harikası ve mühendislik başarısı olarak kabul edilmektedir.

Rialto, Venedik’te kaçırılmaması gereken güzel yerlerden. Genelde sabah saatleri ve akşama doğru bu köprü süper kalabalık olmakta. Fakat öğle saatlerinde veya hava karardıktan sonra köprüyü ziyaret edecek olursanız, köprü ve çevresi çok daha sakin olacaktır.

Venedik’te bulunan bu bu köprü çevresindeki otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu çevrede en çok tercih edilen ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip olan 3 otel ise:

H10 Palazzo Canova : Köprüye sadece 100 metre uzaklıkta bulunan bu otel şehirdeki en iyi manzaralardan birine sahip. Otelden köprünün eşsiz manzarasını da seyredebiliyorsunuz. 4 yıldızlı bir otel olan H10 Palazzo Canova’nın 9.4 gibi de yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Hotel Noemi : Şehirdeki süper turistik bu köprüye sadece 300 metre uzaklıkta bulunan bu 3 yıldızlı otel ise, şehirdeki en güzel konuma, fiyata ve konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri. Eşsiz konumu sayesinde süper popüler olan bu otele de göz atabilirsiniz. OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Riva del Vin Boutique Hotel : Otelden köprünün manzarasını seyredebileceğiniz bu 3 yıldızlı otel de, bütçeli bir otel arayanların tercih edebileceği güzel yerlerden. Otel köprüye sadece 100 metre uzaklıkta bulunmakta. OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Venedik’te konaklama için daha geniş çaplı olan Venedik Otelleri ve Venedik Hostel Tavsiyeleri adlı yazımıza göz atarak da şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Şehirdeki en hareketli yerlerden biri olan bu köprü Venedik’te gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden. Gerek süper fotoğrafları çekebileceğiniz bir yer olması gerekse turist atmosferiyle, kaçırılmaması gereken önemli tarihi yerlerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...