Büyük Kanal Hakkında Bilgiler, Venedik

Büyük Kanal, Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan, Grand Canal veya Canalazzo olarak da bilinen, gondollar veya deniz ulaşım araçları ile de görülebilecek, oldukça büyük bir kanaldır. Bir S şeklinde Venedik içerisinde kıvrılan bu kanalın bir ucunda Aziz Mark Havzası ve diğer ucunda ise, Santa Lucia tren istasyonuna yakın bir lagün bulunmaktadır. Bu antik suyolu uzunluğunun 3.800 metre, genişliğinin 30 ile 90 metre arasında ve derinliğinin ise 5 metre olduğu söylenmektedir.

Büyük Kanal,Venedik
Kanal Üzerinde Bulunan Rialto Köprüsü

Kanal boyunca 170’e yakın, 13-18.yy’lar arası inşa edilmiş binalar bulunmakta ve bu binaların büyük çoğunluğunun Venedik zenginleri tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Bu Kanal boyunca trafik, gondollar,deniz otobüsleri ve deniz taksileri ile sağlandığından dolayı, yaya olarak kanalı görebileceğiniz yerler sınırlıdır. Bu yerler ; Rialto Köprüsü, Ponte Degli Scalzi ve Ponte dell’Accademia’dır.

Büyük Kanal,Venedik
Grande Canal

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Büyük Kanal Hakkında Bilgiler

Kanal boyunca gondol turu yapabilir veya kendinize özel bir deniz taksisi tutabilirsiniz. Deniz taksileri, hayal edebileceğiniz gibi oldukça pahalıdır. Aslına bakarsanız, gondollar da pahalıdır, diyebilirim. Fakat, Venedik’te gondol turu yapmadan da, şehir gezisinin tamamlanamayacağını düşünüyorum. Eğer çift olarak Venedik’e gitmiyorsanız, mutlaka 6 kişilik olan, gondolları tercih etmenizde yarar var. Hem fiyat açısından hem de eğlence açısında çok daha farklı olacaktır. Tabi, bütçeli bir gondol turu yapmayı planlıyorsanız. Ayrıca, diğer bütçeli seçenek olan vapurlar da düşünülmesi gereken kanal turu seçeneklerindendir. Konum için tıklayın.

Büyük Kanal,Venedik
Rialto Köprüsü ve Grand Canal

Grand Canal boyunca görebileceğiniz en önemli yapılar ; Ca d’Oro (Altın Ev), Scalzi, Palazzo Dario ve Palazzo Grimani gibi yapılardır. Ancak, daha birçok turistik ve önemli yerleri bu kanal üzerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Gondollarınızla veya deniz taksileriniz ile, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı’nı veya Venedik gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Murano ve Burano Adaları’nı görebilirsiniz. Tabi bu adalara gondol ile gidemezsiniz ve taksiler ilet gitmek aşırı pahalı olabilir. Ancak, deniz otobüslerini (Vapurları) kullanarak bu adalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kanalın tam belirli bir noktası olmasa da, Rialto Köprüsü’nün bulunduğu alan, Kanal’ın en önemli yeri olarak bilinmektedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...