Anıtkabir Nerede – Nasıl Gidilir ? Hakkında Bilgi

Anıtkabir, Ulu Önder Atatürk’ün kabrine ev sahipliği yapan, her bir köşesinde farklı bir anlam ve ayrıntı gizli olan, yoğun duygular eşliğinde gezebileceğiniz çok özel bir yer. 10 Kasım’da burayı ziyaret etmenin her ne kadar anlamı büyük olsa da, diğer zamanlarda da, boş bırakılmayıp, Atamızı anmak için ziyaret edilmesi gerekir.

Ankara Tandoğan meydanına 5 dakika yürüme mesafesinde olan Anıtkabir, gerek Atamızın kabrinin bulunduğu yeri görebiliyor olmanız, gerekse muhteşem parkı, bahçesi ve müzesi ile Ankara’nın gezilecek yerleri arasında mutlaka olması gereken eşsiz bir yer.

Anıtkabir Gezisi

Anıtkabir’in iki farklı girişi bulunuyor. Biri Tandoğan, diğeri ise, Anıttepe girişi. Buraya turlar ile gelen birçok grubun ve turistin kullandığı kapı, Tandoğan kapısı olarak bilindiğinden dolayı, bu girişi kullanmanızda yarar var. Eğer bu girişi kullanacak olursanız, Barış Parkı olarak bilinen yemyeşil bir park karşılar sizi. Bir de sonbahar da burayı ziyaret ediyorsanız, ağaçların o muhteşem rengine bayılacaksınız.

Anıtkabir Ankara
Park alanı

Barış parkı

100’den fazla farklı türden, 50 binden fazla süs ağaçları ve bitkileri ile yemyeşil bir alan. Dünyanın birçok Ülkesinden getirilmiş olan fidanlar sayesinde, Atamızın kabrini görmeye yemyeşil bu yoldan gidersiniz.

Parktan yolunuza devam edip 400-500 metre kadar yürüdükten sonra, Aslanlı yol adı verilen yere ulaşırsınız. 26 merdiven basamağı ile çıkılan bu yola girmeden, sizi İstiklal ve Hürriyet Kulesi karşılar.

İstiklal Kulesi

Ana giriş olarak bilinen bu 26 basamaklı merdivenin hemen sağ tarafında bulunuyor. İçerisindeki kabartmada kartal figürü ve yanında ayakta duran, kılıç tutan bir gencin figürü bulunmakta. Anıtkabir maketi de, bu kule içerisinde yer alıyor. Kulenin duvarlarında ise, Atatürk’ün İstiklal sözlerini görebilirsiniz.

Kulenin hemen ön tarafında üç kadın heykel göreceksiniz. Ulusal kıyafetler içerisinde tasvir edilmiş bu üç heykel, Atatürk’ün hayata veda edişinin acısı içerisinde bile, Türk kadının ne kadar gururlu, azimli ve ağırbaşlı olduğunu simgeliyor. Bu heykel grubunun mimarı ise, Hüseyin Anka Özkan’dır.

Anıtkabir Ankara
Hürriyet ve İstiklal Kulelerinin önünde bulunan heykeller

Hürriyet Kulesi

Hürriyet kulesi ise bu girişin sol tarafında yer alıyor. Kule içinde, elinde kağıt olan bir melek ile hemen yanında bulunan şaha kalkmış at figürü bulunuyor. Şaha kalkmış at figürü hürriyet ve bağımsızlığı temsil ederken, melek figürü ise, bağımsızlığın kutsal olduğunu, elinde tuttuğu kağıt ise, ”Hürriyet Beyannamesi”ni temsil ediyor. Bunun dışında kule içerisinde Anıtkabir’in inşaat halindeki fotoğraflarını da görebilirsiniz. Bu kulenin duvarlarında ise, Atatürk’ün Hürriyet hakkındaki sözleri bulunuyor.

ANKARA’DA NEREDE KONAKLAMALI ?

En uygun fiyatlı Ankara otellerine göz atmak için tıklayın.

En Popüler olan Ankara otellerine göz atmak için tıklayın.

Ankara’da 3 yıldızlı olarak Maltepe 2000 Oteli, 4 yıldızlı otel olarak Demora Oteli ve 5 yıldızlı olarak da Grand Ankara Hotel Convention Center‘a göz atabilirsiniz.

Aslanlı Yol

Anıtkabir Ankara
Aslanlı Yol

Aslanlı yoldan yürümeye başladığınız zaman, Atamızın huzuruna çıkabilmek için hazırlanmış bu yola, neden aslanlı yol dendiğini anlayacaksınız. Sağlı sollu toplamda 24 tane aslan heykeli bu yol üzerinde bulunuyor.

Yola döşenmiş taşların asimetrik oluşu, taşlar arasında boşlukların oluşu ile, buraya gelen ziyaretçilerin daima yere bakarak yürümeleri sağlanıyor. Bunun en önemli nedeni ise ; ziyaretçilerin başı önde yürüyerek, saygılı bir şekilde Atanın huzuruna çıkarılmak istenmesi olarak biliniyor. Aslan heykellerinin bazılarının arasında nöbet tutan askerler de bulunuyor.

Aslanlı yolu bitirdiğinizde, yolda yürümeye başladığınız andan itibaren görebileceğiniz, şanlı Türk bayrağımızı göreceksiniz. 33 metre uzunluğunda olan bayrak direği ise, Amerika’da yaşayan Nazmi Cemal’in bir hediyesidir.

Mehmetçik ve Müdafaa-i Hukuk Kulesi

Anıtkabir Ankara
Mehmetçik Kulesi üzerindeki kabartma

Aslanlı yolu bitirdiğinizde, hemen sağ tarafınızda bulunan kule ise, Mehmetçik Kulesi olarak biliniyor. Kule duvarında bulunan kabartmada, cepheye giden Mehmetçik’in evinden ayrılması tasvir edilmiş. Zühtü Müridoğlu’na ait olan bu eser, burada görülmesi gereken anlamlı eserlerden diyebilirim. Kule içerisine girerek Anıtkabir Hakkında 3-5 dakikalık kısa filmleri de seyredebiliyorsunuz.

Aslanlı yolun bitiminin hemen sol tarafında, Mehmetçik Kulesinin hemen karşısında bulunan kule ise, Müdafaa-i Hukuk Kulesi’dir. Kule duvarındaki kabartmada Müdafaa-i Hukuk tasvir edilmiş. Kabartma Nusret Suman’a ait. Bu kule içerisinde ise, hediyelik eşya satışının yapıldığı yer bulunuyor.

Tören Alanı

Anıtkabir Ankara
Tören Alanı

Tören alanına girer girmez sağ tarafa doğru gittiğinizde, Barış ve Zafer kulelerinin arasında bulunan, Atatürk’ün silah arkadaşı, can dostu, İsmet İnönü’nün Lahdini görürsünüz. Bu lahit sembolik olmakla birlikte, İsmet İnönü’nün mezar odası alt katta bulunmakta.

Anıtkabir Ankara
İsmet İnönü Lahdi

Barış Kulesi içinde Atatürk’ün ”Yurtta Barış Cihanda Barış” sözlerini ifade eden kabartmalar bulunuyor. Ayrıca yine Atatürk’e ait Lincoln marka araba ve makam arabalarını da burada görebilirsiniz.

Tören alanının sol kısmında bulunan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin betimlendiği kabartmalar ve sağ kısmında bulunan Sakarya Meydan Muharebesi kabartması da görülmeye değer yerler arasında.

Mozole

Anıtkabir Ankara
Çelenk bırakılan mozole. Atatürk’ün mezar odası bu yerin altında bulunuyor

Şüphesiz alanın en önemli yeri Mozole’dir. İçeri girilen yerin solunda Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve sağında ise, onuncu yıl nutku yazılı. Atatürk’ün mezarı ise, mozolenin 7 metre altında bir mezar odasında bulunuyor. Bu mezar odası da ziyaretçiye kapalı.

Anıtkabir Ankara
Mozolenin bulunduğu yerdeki pencereler

Mozolenin bulunduğu bu yerdeki tavan işlemeleri ve zemindeki mermer işçiliği tam anlamıyla harika. Kolonların arasında bulunan pencerelerden gelen ışık ise, içerinin havasını tam anlamıyla değiştiriyor. Giriş tavanında bulunan kilim tarzında işleme ise, turistlerin en çok dikkatini çeken yerler arasında oluyor.

Anıtkabir Ankara
Atatürk ve İsmet İnönü’nün mesajı

Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Anıtkabir Ankara
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde bulunan Atatürk’ün kişisel eşyaları

Ulu Önder Atatürk’ün balmumundan yapılmış heykelleri, madalyaları, kişisel eşyaları, elbiseleri ve kitap koleksiyonları burada sergilenmekte. Her ne kadar görevli bu bölümde fotoğraf çekmek yasak dese de, görevli arkasını döndükten sonra, şakır şakır fotoğraflar çekiliyordu. Turistlere ayak uydurmak adına bende birkaç fotoğrafı bu bölümde çektim.

Son yıllarda müzeye eklenmiş olan Atatürk’ün bulunduğu savaşlar ve bu savaşların 3 boyutlu gösterimleri de bulunuyor. İşte bu bölüm, benim müzede en çok beğendiğim yerdi. 3 boyutlu olarak gerçeğine çok yakın bir şekilde yapılmış bu gösterimler oldukça başarılı.

Anıtkabir Ankara
Müzede bulunan üç boyutlu gösterimler görülmeye değer

Müzeye tören alanının bir ucundan giriyor diğer ucundan çıkıyorsunuz. Girişi şeref holünden, çıkışı ise, müzenin en son bölümü olan Anıtkabir hediyelik eşya bölümü ve kütüphane oluyor.

Bu müze, Anıtkabir’in en kalabalık ve en güzel yerlerinden. Adım başı farklı eserler ile donatılmış bu müzede ayrıca, Atatürk devrimlerinin anlatıldığı bir bölüm de bulunuyor. Müzenin tam ortasında ise, Anıtkabir mezar odası bulunuyor. Tabi, burayı ziyaret edemiyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ANKARA YAZILARI

Anıtkabir Ankara
Müzede yer alan fotoğraflar

M.Kemal Atatürk’ün Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri, muhteşem tablolar, gemi maketleri, Kurtuluş Savaşı’na katılan birlikler ve komutanların isimlerinin yer aldığı panolar gibi eserler ve yerlerde müzede bulunan diğer önemli yerlerden.

Anıtkabir Ankara
Müzenin koridoru

Not : Müze genel olarak aşırı kalabalık olduğundan dolayı, en az 1 saatinizi burada geçirebileceğinizi unutmayın. Acele etmeyin, müzenin o eşsiz koridorlarında bulunan her bölüme tek tek girip eserlere göz atın. Anıtkabir müzesi olarak bilinen bu yer, Ankara’da veya Türkiye’de görebileceğiniz en güzel ve en önemli müzelerden.

Anıtkabir Ankara
Müzede bulunan Atatürk’ün balmumu heykeli

Müzede, bir de kafeterya bölümü bulunuyor. Oldukça sakin olan bu kafe, müzenin son kısımlarında bulunduğundan dolayı kimsecikler yok. Yakınlarda su alabileceğiniz tek yerin bu kafeterya olmasından dolayı, buranın varlığından haberinizin olmasında yarar var.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Giriş Ücreti 

Müzeye girişler ücretsizdir. Ziyaret saatleri ise 09:00-16:00’dır.

Anıtkabir kaç saatte gezilir ? diye soracak olursanız ; öncelikle detaylı bir gezi planlıyorsanız en az 3 saatinizi bu muhteşem yer için ayırın derim. Askerlerin nöbet değişimi saatlerine denk gelemeseniz de, saat 17:00’a doğru, askerlerin nöbet yerlerinden ayrılışı da görülmeye değer. Tek bir asker tüm nöbet yerlerini tek tek dolaşarak, nöbetteki askerleri toplar. Bu muhteşem anı yakalamak için 17:00’a kadar tören alanında olmanızda yarar var.

Anıtkabir Ankara
Müzede bulunan üç boyutlu gösterimler

Anıtkabir Nerede, Nasıl Gidilir ?

Anıttepe’de yer alan bu kutsal yere ulaşım için en kolay yol, Ankaray’ı kullanmak olacaktır. Kızılaydan Ankaray’a binerek, Maltepe veya Tandoğan istasyonunda inerek buraya 5 dakikalık kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, Kızılay’dan veya Ulus’tan buraya birçok minibüs ve otobüs de bulabilirsiniz. Anıtkabir Tandoğan Girişi Konum için tıklayın.

Anıtkabir ziyaret saatleri ise ; 09:00-17:00 saatleri arasıdır.

Anıtkabir, manevi duyguları yoğun bir şekilde hissedebileceğiniz özel yerlerden. Ankara gezinizde bu eşsiz yer için en az 2 saatinizi ayırın, anı yaşayıp, tarihi hissedin, Atamıza saygı duruşunda bulunun ve bir de bu yerin anısına ufak bir şey almayı da unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...