Barselona Park Güell (Detaylı Bilgiler)

Park Güell,Dünya’nın en ilginç parklarından biridir.Masal parkı olarak adlandırılan park bir Antoni Gaudi yapıtıdır. Renkli ana merdivenleri ve hayali köşkleri ile Barselona gezilecek yerler listesinde olması gereken muhteşem bir yapıttır.

Bir kalkınma projesi olarak başlatılan Park Güell, iyi bilinen bir Katalan sanayici olan Eusebi Güell, Barselona’nın kuzeyinde bulunan Gracia bölgesinden 42 dönümlük bir arazi satın almıştır. İngiliz modellerine dayalı bahçeli bir yerleşim alanı yapmak istemiştir. Planda 60’a yakın konutun yanı sıra çok sayıda kamu binaları vardı.

Park Güell
Park Güell

1900 yılında Güell bu iş için arkadaşı Gaudi’yi görevlendirmiştir. 1914 yılına kadar Josep M. Jujol ve Francesc Berenguer gibi mimarların yardımı ile bahçeli yerleşim köyü çalışmaları tamamlanmıştır.Ancak çalışmalar başarısızlıkla sonuçlanmıştır,çünkü Güell’in amacı evleri satmaktı ve hiç ev satılamamıştı. Bu yüzden 1918 yılında Barselona hükümeti bölgeyi satın almış ve 1922 yılında bir park olarak halka açmıştır.

Park Güell

Parkın en önemli yapıtları olan köşkler ise Gaudi tarafından tasarlanmıştır.Parlak renkli çatıları ve süslü kulesi ile muhteşem bir görünümdedir. Ayrıca Park girişinde bulunan merdivenler de Gaudi tarafından tasarlanmıştır.Merdivenlerin başında bulunan kertenkele görünümündeki ejderha heykeli Park Güell’in bir sembolüdür.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Park Güell

Parktan akdeniz denizini dahi görebileceğiniz muhteşem bir yer bulunmaktadır. Barselona’nın en iyi manzaralarından birine sahip Park Güell, fotoğraf severler için muhteşem bir yerdir.

Park Güell

Gaudi Müzesi

Gaudi 1906-1926 yılları arasında kendisinin tamamladığı 2 evden birinde yaşıyordu. Casa Museo Gaudi olarak bilinen ev, Francesc Beremguer tarafından dizayn edilmiştir. Günümüzde bir müze olarak hizmet vermekte olan evde,Gaudi’ye ait birkaç çizim görebilirsiniz.

Gaudi’nin birçok eserinde olduğu gibi (Casa Mila,Casa Battlo,Palau Güell,Casa Vicens ve Sagrada Familia) eşsiz tasarımı ile Park Güell 1984 yılında UNESCO tarafından bir Dünya mirası olarak ilan edimiştir.

Park Güell

Park Güell Gezi Tavsiyeleri

  • Park için en iyi ziyaret günleri salı ve perşembe sabahı olduğu söylenmektedir.(Daha az kalabalık olduğu için)
  • Parka gelmek için mutlaka taksileri düşünmenizi tavsiye ederim. En yakın metro durağı parka 20 dakika yürüme mesafesindedir.Taksileri kullanarak enerjinizi parkı gezmek için harcayabilirsiniz.
  • Park Güell‘e birçok giriş bulunmaktadır. Biz Valcarca metro durağından yürüyerek 20 dakikada geldik.Ama o kadar da kötü değildi çünkü gelene kadar birçok harika yerler keşfetmiştik. Genelde çoğu turist yürüyerek gelmek için bu istasyonu kullanmaktadır. Ancak parkın ana girişine Lesseps metro durağından ulaşabilirsiniz. Belki bu durak parka geliş için daha iyi bir yol olabilir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...