Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre kampüsü karşısında bulunan, 1998 yılında meraklılarıyla buluşan bir yapıdır. Gerek sivil, gerekse askeri savaş uçaklarıyla Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz turistik yerlerden diyebilirim.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkı-DAKOTA C-47 Askeri taşıma uçağı. 3000 kiloya yakın taşıma ve 28 asker taşıma kapasitesi ile kargo ve ambulans uçağı olarak da hizmet vermiş uçaklardan biri. Daha önceden cafe olarak kullanılmış fakat, günümüzde büro olarak faaliyet göstermekte.
Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkı

Aslında tam adı Eskişehir Havacılık Parkı’dır. Ancak, parkın içerisinde sivil ve askeri maket uçakların sergilendiği küçük bir müzenin olması dolayısıyla, birçoğumuz burayı müze olarak bilmekte.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkı’nda yer alan helikopter. Alouette sa 318 C tipi helikopterin yapım tarihi 1968. Fransız yapımı olan bu helikopter 4 kişilik.
Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkı ve Müzesi Giriş Bölümü

Uçaklara ilginiz yoksa Eskişehir Havacılık Müzesi’ni es geçmenizi tavsiye ederim. Pek dikkat çekici yerlerden olmasa da, girişlerin ücretsiz olması sebebiyle ziyaret edilebilecek yerlerdendir. Parkta bulunan tüm uçaklar düzenli olarak restore ediliyormuş. Fakat, Eskişehir’de henüz popülerliğini kazanmış yerlerden biridir, diyemem.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkında yer alan bir başka taşıma uçağı.

Eskişehir Havacılık Müzesi Hakkında Bilgiler

Eskişehir Havacılık Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ? : Müze/Park, Eskişehir şehir merkezine tramvay ile ortalama 7-10 dakika sürmektedir. Parka ulaşım için, ”Hava Müzesi” tramvay durağını kullanabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi havacılık parkı olarak da bilinir. Aklınızda olsun. Parkın konumuna göz atmak için tıklayın.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Havacılık Parkında yer alan, Rozetler, Motor Parçaları ve Pilot elbiselerini görebileceğiniz küçük müze.

Eskişehir Havacılık Müzesi Ziyaret Saatleri : 09:00-17:00 saatleri arasında parkı ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri müze, ziyaretçiye kapalıdır.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Benim gittiğim zaman restorasyon çalışması yapılan askeri uçaklardan biri.
Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir havacılık parkında en çok dikkat çeken askeri uçaklardan biri. Phantom I-7465 Keşif ve Bombardıman uçağı.

Eskişehir’de en az ilgi gören yerlerden biri olan parkın içerisinde bulunan müzede, maket uçakların dışında, rozetler ve pilot elbiselerini de görebilirsiniz. Parkın içerisinde bulunan uçaklar ise, açık bir alanda sergilenmekte. F-4 bombardıman uçağı, nakliye uçağı, helikopter gibi zamanı dolmuş uçaklar restore edilerek bir müze haline getirilmiş.

Eğer Eskişehir’de yeterli zamanınız yoksa, bu park ve müzeyi es geçebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...