Hong Kong Hakkında Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel idari bölgesi olan Hong Kong; Hong Kong adası, Kowloon adası ve 235 küçük adadan oluşmuş.”Asya’nın Dünya Şehri” olarak bilinen, Hong Kong hakkında genel bilgileri bulacağınız bu yazıda, Hong Kong’ta yapılmaması gerekenleri de bulabilirsiniz.

Hong Kong hakkında en iyi bilinen özellik, Asya’nın en büyük ekonomik limanı ve en işlek ticaret, turizm, endüstri merkezi olmasıdır, diyebilirim. Asya’nın en pahalı Ülkelerinden biri olmasına rağmen, Asya’nın en fazla Turist trafiğini sağlayan muhteşem bir Ülkedir.

Hong Kong Nerede ? 

Çin Halk Cumhuriyeti Özel İdari Bölgesi olan Hong Kong, Çin’in güneydoğu kıyısında yer almaktadır. Shanghai’den uçak ile 2 saat 30 dakika, Malezya’dan uçak ile 3 saat 15 dakika, Singapur’dan uçak ile 3 saat 30 dakikadır. Konum için tıklayın.

Hong Kong Para Birimi

Hong Kong Dolarıdır ve HKD (HK$) olarak bilinmektedir. 3 HKD yaklaşık 1 tl’dir.Dünyada en çok işlem gören 8. para birimidir.

Hong Kong Vize

Hong Kong, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz geçiş hakkı tanımaktadır. Ancak, detaylı bir şekilde seyahatinizin amacınızı belirtmediğiniz durumlarda, 30 günlük geçiş hakkı ya da daha az geçiş hakkı vermektedirler. Bu yüzden daha fazla kalmayı planlıyorsanız, seyahatinizin uzun sürebileceğini, en az ihtiyacınız olan süreyi söyleyebilir ve ona göre geçiş hakkı alabilirsiniz.

Hong Kong’a ne zaman gidilir?

Hong Kong’un en iyi sezonu Ekim-Aralık ayları olarak bilinir. En makul fiyatlar bu aylar arasında ve havaların en normal olduğu dönemdir, diyebiliriz. Yılbaşından sonra otel ve hostel fiyatlarında muhteşem bir artış olmakla birlikte, aşırı derecede kalabalık olmaktadır. Hava sıcaklığının en üst seviyede olduğu yaz ayları yılın en nemli ve en sıcak olduğu dönemdir.

Hong Kong’da Çince ve İngilizce konuşulmaktadır. İngilizce daha çok iş hayatında ve Hükümet tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca, 18-25 yaş arası Hong Kong gençlerinin %60 gibi bir oranı İngilizce konuşabilmektedir.

Hong Kong’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Hong Kong’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Hong Kong’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hong Kong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Hong Kong kelime anlamı ”Fragrant Harbor” (Kokulu Liman)’dır.
 • Bina yapılarının büyük bir çoğunluğu 14 kattan fazladır.
 • Dünya’nın en yoğun nüfuslu bölgeleri arasındadır.
 • 1 temmuz 1997 yılında Hong Kong, Çin’in özel idari bölgesi olmuştur.
 • Bir kişinin doğum gününde Noddle (Erişte,makarna) yemek, o kişi için uzun ve mübarek bir hayat dilemek anlamına gelmektedir.
 • The Tsing Ma köprüsü Dünya’nın en uzun kara ve demir yolu asma köprüsüdür.

Hong Kong’da yapılmaması gerekenler

 • -Tükürmeyin ; Tükürmenin kötü ruhları kovmak için kullanıldığına inanılan Hong Kong’da tükürürken yakalanırsanız ya da birisi şikayet ederse 5.000 HKD bir cezası vardır.
 • -Acele Etmeyin : Bir yerden bir yere giderken hızlı yürümeyin, zaten isteseniz de kalabalık buna engel olacaktır. Özellikle arkadaşlarınız ile seyahat ediyorsanız yavaş olun ve birbirinizden ayrılmamaya çalışın. Aksi takdirde, kolay bir şekilde birbirinizi kaybedebilirsiniz.
 • -Temmuz ve Ağustos aylarında Gitmeyin : Aşırı sıcakların olduğu bu aylarda, Hong Kong ziyaretiniz rezalete dönüşebilir. Alışveriş merkezlerinde ve birçok kafelerde, barlarda, restoranlarda klima seviyesi üst düzeydedir. Klimayı hissettiğiniz andan itibaren donmaya başlarsınız ve dışarı çıktığınızda aşırı terlerseniz, böyle bir çok soğuk bir çok sıcak vücut dengeniz bozulabilir.
 • -Pizza yemeyin : En önemli fast food yemeklerinden olan pizzayı sakın ama sakın denemeyin. Çok ama çok ağır bir kokusunun olmasının yanında tadıda katlanacak gibi değildir. Direkt olarak genelleme yapabilirsiniz ”Hong Kong’un hiçbir yerinde pizza yenmez”, çünkü pizzaları, bırakın Türk damak tadını hiçbir Ülkenin damak tadına uygun değildir, diyebilirim. İçindekilere ne kadar dikkat etseniz de o ağır koku pizzaya her zaman sinmektedir.
 • -Octopus Kart almayı unutmayın : 50HKD gibi bir ücrete alacağınız bu kart bir nevi kredi kartıdır. Birçok alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde kullanabileceğiniz gibi taksiler hariç tüm ulaşım araçları içinde kullanabilirsiniz. Octopus kart ile 50HKD harcamanız sonunda ortalama 8HKD harcama puanı kazanabilirsiniz.
 • -Pazarlık Etmeyi Unutmayın : Muhteşem Çin malı ürünlerinin çok ama çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz pazarlarda ve alışveriş marketlerinde ölümüne pazarlık yapın. Çin malı olan burdaki ürünler inanın bana başka hiçbir Ülkedeki Çin malı ürünlere benzememektedir. Daha kaliteli ve neredeyse orjinali ile aynı olan ürünler, size ne kadar ucuz gelse de, gerçek fiyat, hiçbir zaman size söylenen fiyat değildir.

Hong Kong Hakkında eklemek istediğiniz ya da sormak istedikleriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca, Hong Kong gezilecek yerler adlı yazıma göz atarak, Hong Kong’da görülmesi gereken turistik yerler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...