Nou Camp Stadyumu, Barselona

Nou Camp Stadyumu, Uluslararası futbolun en büyük takımlarından biri olan Barcelona FC’ye ev sahipliği yapmaktadır. 1957 yılında inşa edilmiş,100.000 kapasiteye sahip Avrupa’nın en büyük Dünya’nın ise en büyük 11. stadyumudur.

Genelde daha çok erkeklerin görmek istediği Nou Camp Stadyumu bayanlar için de iyi bir deneyim olabilir. Futbola meraklı olmayan birçok bayan turist, stad içinde ve dışında birçok deneyimi yaşamaktadır. Mağazalara gidip erkek arkadaşlarına, erkek kardeşlerine veya kendilerine hediyeler almaya çalışan ya da stad içine girip fotoğraf çeken birçok bayan turist bulunmaktadır. Erkekler için birşey söylemeye gerek yok sanırım, Barselona’ya gidip de stada bir göz atmadan dönmek olmaz.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Nou Camp Stadyumu Hikayesi

Stadın 1957 yılında ilk açılış maçı, Barcelona FC ve Legia Varşova karşılaşmasıdır. Bir dostluk maçı olan müsabaka zamanında,stadın oturum sayısı 60.000’di. Daha sonradan stadın değiştirilmesi planları yapılmış ve seyirci kapasitesinin yükseltilmesi kararlaştırılmıştır.

Nou Camp Stadyumu

1982 Dünya kupası maçlarına kadar stadın 95 milyon Peseta (O zamanın İspanya Parası) harcanarak kapasitenin 80.000 çıkarılması bekleniyordu.Fakat beklenenden daha fazla maliyet çıkmıştır. Sonuç olarak 1982’de stad 80.000 kişilikti ve bedeli de 288 milyon peseta,yani hesaplanan bütçenin hemen hemen 3 katıydı.

1990 yılına gelindiğinde Nou Camp Stadyumu 100.000 kişilik kapasiteye sahipti. Ancak bu tarihten sonra yapılan restorasyon çalışmaları sonucu stad koltuklarının bazıları sökülmek zorunda kalmıştır. Yani tam olarak stadın koltuk sayısı günümüzde 99.354’dür.

Nou Camp Stadyumu Kulüp Mağazası

Batı standında her yıl 2 milyon fazla ziyaretçiyi ağırlayan büyük bir kulüp mağazası bulunmaktadır. Haftanın her günü 10:00-20:30 saatleri arası açık olan mağazada bulunan tüm ürünler orijinal olmakla birlikte biraz pahalıdır. Ancak birşey almasanız bile ziyaret etmeye değecektir. Turistlerin büyük çoğunluğu bu kulüp mağazasına fotoğraf çekmek için gelmektedir,birşey almak için değil.

Nou Camp Stadyumu
Nou Camp Stadyumu Kulüp Mağazası

Nou Camp Stadyumu Turu ve Bilet Fiyatları

Pazar günü hariç tüm turlar 10:00’da başlamakta ve 18:30’da bitmektedir. Sadece pazar günü 14:30’a kadar turlar faaliyet göstermektedir. Kombine biletler saha içi tur ve müzeyi kapsamaktadır ve bilet fiyatları yetişkinler için 23£,çocuklar için 17£ (13 yaş altı)’dur.

Not : Eğer Avrupa Ülkelerinin herhangi birinde erasmus öğrencisi veya normal bir öğrenciyseniz, öğrenci kimliğinizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Azda olsa öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

Eğer maç gününe denk gelirseniz ve maç izlemek isterseniz, bilet fiyatları ; A Kategorisi 58£’dan başlamakta ve 170£’ya kadar çıkmaktadır. D Kategorisi ise 20£-90£ arasındadır.

Nou Camp Stadyumu

Nou Camp Stadyumu Nerede – Nasıl Gidilir ? 

Barselona’nın doğusunda yer alan stad, Barselona’nın tarihi kent merkezine sadece 5km uzaklıktadır. Stadyuma en iyi ulaşım aracı metrodur.Stad etrafında bulunan metro duraklarından stada ortalama 10 dakika yürüyerek rahatlıkla gelebilirsiniz.

Barselona şehir merkezinde 3 nolu metro hattı üzerinden Zona Universiteria yönünde giden metroya binin ve Les Corts durağında inin. Ayrıca Maria Cristina ve Palau Reial duraklarıda stada aynı uzaklıktadır. Stada gelirken Les Corts durağını, şehir merkezine dönerken Maria Cristina durağını kullanabilirsiniz. En azından biz öyle yaptık ve metro duraklarına yürüyerek gitmek 10 dakikamızı almadı. Şehir merkezinden stad yolculuğu 25 dakika sürmektedir.

Eğer Sagrada Familia tarafından geliyorsanız, 5 nolu metro hattı üzerinden Cornella Centre yönünde giden metroya binin ve Badal veya Collblanc istasyonunda inin. Ayrıca stad havaalanından 14 km uzaklıktadır.

Özet olarak, Nou Camp Stadyumu, Barselona gezilecek yerler listenizde olması gereken olmazsa olmaz yerlerdendir. Stadı ve müzeyi bir rehber eşliğinde geziyorsunuz. Rehber pek fazla bilgi vermemektedir. Ancak stada giriş biletleri bu şekilde satılmaktadır. Yani 23£ veriyorsunuz ve rehber eşliğinde 90-120 dakika boyunca stadı geziyorsunuz,müzeye göz atıyorsunuz ve az da olsa stad hakkında bilgi alıyorsunuz.

Nou Camp Stadyumu yanında bulunan kulüp mağazası Barselona taraftarı bir tanıdığınıza alabileceğiniz en özel ve en orijinal hediyelik eşyalara ev sahipliği yapmaktadır. Formalar, tişörtler, bardaklar, nevresim takımları,yastıklar,montlar ve daha birçoğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.Fiyatlar Ülkemize kıyasla tabiki biraz pahalıdır fakat sonuçta Barselona’dasınız fiyatların düşük olmasını bekleyemezsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...