Parc de la Ciutadella,Barselona (Ciutadella Parkı)

Parc de la Ciutadella‘nın tam bir türkçe anlamı olmasada genelde Ciutadella Parkı olarak bilinmektedir. Barselona’nın en yeşillik alanlarından biri olan Parc de la Ciutadella,uzun yürüyüşler yapabileceğiniz,dinlenebileceğiniz, gölde kürek çekebileceğiniz, Anıtları,müzesi ve hayvanat bahçesi ile Barselona gezilecek yerler listesinde olması gereken harika bir parktır.

Parc de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella Castana

30 hektarlık büyük bir alana kurulu olan Parc de la Ciutadella,özellikle yaz sezonunda muhteşem kalabalık olmaktadır.Gölün etrafı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Park içinde bulunan gölde sandala binip kürek çekerek farklı bir deneyim yaşabileceğiniz bu parkı ziyaret için en ideal zaman sabah saatleridir (10-11).

Cascada adı verilen anıt bir zafer takı ve çeşme olarak yapılmıştır. Barok yapı, Joseph Fontsere ve onun öğrencisi Antoni Gaudi tarafından yapılmıştır. Parc de la Ciutadella‘da ayrıca birkaç müze bulunmaktadır. The Laboratory of Nature (Doğa Labaratuvarı Müzesi) jeoloji ve zeoloji hakkında bilgi vermektedir. Martorell Müzesi ise doğal tarih hakkında bilgi vermektedir.

Barselona’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Barselona’da nerede kalmalı ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella’da bulunan önemli yapılar

Park etrafında bulunan modern yapılar günümüze kadar korunmuştur. Fakat restorasyon çalışması yapılması gereken birkaç bina bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ;

Castell dels Tres Dragons (Üç Ejderha Kalesi )

Tuğla ev olarak bilinen kale, erken modernizmin en iyi örneklerinden biridir. Kale 1887 yılında mimar Louis Domenech I Montaner tarafından yapılmıştır. Kale 1920 yılından bu yana Zoological Müzesine (Hayvanat Bahçesi) ev sahipliği yapmaktadır.

Hivernacle (Sera)

Üç Ejderha Kalesinin hemen sağ tarafında bulunan sera,dökme demir ve camdan yapılmış geniş bir alandır. Mimarı ise Josep Amargos’tur (1884). Hemen yanında sadece yazları açılan şirin bir kafe bulunmaktadır.

Parc de la Ciutadella
Arc de Triomf

Jeoloji Müzesi

Sera (Hivernacle)’nin hemen yanında bulunan, Neo-Klasik tarzda, Antoni Rovira Trias tarafından 1882 yılında yapılan bir müzedir. Büyük bir koleksiyona sahip olan müze Barselona’nın ilk müzesidir.

Parc de la Ciutadella Hikayesi

1714 yılında on üç ay süren kuşatmadan sonra Barselona, İspanya Veraset Savaşı sırasında Kral Philips V ordusuna yenik düşmüştür. Bourbon Kralı ise Barselona’yı kontrol altında tutmak amacıyla Avrupa’nın en büyük kalesini (Ciutadella) inşa etmiştir. Bunun için Ribera adı verilen bölge tamamen yok edilmiştir. Ancak 30 yıl sonra yok olan Ribera bölgesi, Barceloneta olarak yeniden kurulmuştur.

1872 yılından sonra bölge bir merkez park alanı dönüşmeye başlamıştır. Üç Ejderhaların Kalesi (Castell Tres Dragons Dels) gibi birçok bina inşa edilmeye başlanmıştır. Daha sonra çeşmeler,anıtlar,heykeller ve takılar yapılarak muhteşem bir park alanına dönüşmüştür.

Parc de la Ciutadella
Mamut Heykel

Parc de la Ciutadella’ya Nasıl Gidilir ? : L1 ve C1 hattı üzerinden Arc de Triomf yönüne giden metrolar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özetle; Parc de la Ciutadella genelde biraz uzak olduğundan dolayı Barselona seyahatini 1-2 güne sığdırmaya çalışanlar için pek tercih edilmemektedir. Ancak Barselona’da birçok önemli noktaları bir arada görebileceğiniz en muhteşem yerlerden biridir. Parka gelerek birçok önemli binaları ve anıtları görebilirsiniz.

Parc de la Ciutadella benim için Sagrada Familia Kilisesi ve Park Güell‘den sonra en önemli turistik yerlerden biridir Ve ortalama 3-4 saat ayırarak parkı rahatlıkla gezebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...