Villa Borghese Bahçeleri

Villa Borghese, Roma’da bulunan en önemli ve en büyük halka açık park olarak bilinmektedir. Şehrin biraz dışında bulunan bu büyük parkta, tapınaklar,ç eşmeler, heykeller ve çeşitli müzeler bulunmakta. Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça geniş bir yelpazesi olan park, kaçırılmaması gereken yerlerdendir, diyebilirim. Ancak, Türkiye’den gelen birçok tur firması, güzergahlarına bu parkı dahil etmemektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, sanırım yürüyerek gidilemeyecek bir yer olduğu düşünüldüğündendir.

Parkın en ünlü yeri, Museo e Galleria Borghese (Borghese Galerisi) olarak bilinen müzedir. Bu müzenin parkın genelinde ünlü olmasının sebebi bana göre, Plüton tarafından yapılan ”Abduction of Proserpina”, Canova ve Bernini gibi usta sanatçılarının eserlerini sergiliyor olmasıdır. Ayrıca, bu galeride birçok usta sanatçının (Titians,Rubens ve Raphael) resimlerini görebilmeniz, yapının popüler olmasının diğer sebeplerindendir.

Villa Borghese,Roma
Villa Borghese Galerisi

Villa Borghese Galerisi,15.-18.yy arası, resim,heykel,kabartma ve mozaik sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, bu galeriye sadece 360 kişinin 2 saatliğine girişine izin verilmektedir ve bu 2 saat sonunda zorunlu çıkış vardır. 2 saatte bir 360 kişiyi içeri aldıklarından dolayı, uzun kuyruklarda beklemenize gerek kalmayacaktır.

Parkta yapılabilecek en önemli aktivitelerden biri de, parkın gölünde sandal kiralamaktır. Çok büyük olmasa da, yeşillik alanın içinde bulunan bu gölde, küçük bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca,bu gölün bulunduğu alan parkın en kalabalık bölümlerindendir.

Roma’da konaklayacağınız yere henüz karar veremediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıya göz atarak bölge bölge en ideal ve en uygun otel ve diğer konaklama birimlerine göz atabilir, dilediğiniz tarzda ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan en güzel konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Villa Borghese,Roma
Villa Borghese Bahçeleri

Villa Borghese Bahçeleri

Parkın en önemli bahçelerinden olan Pincio Bahçelerinde, kukla tiyatrosu,küçük havuz ve farklı ağaçları ile görebileceğiniz en ideal yerlerdendir. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bölümlerden olan Pincio Bahçeleri, Villa Borghese’de kaçırılmaması gereken bölümlerdendir. Ayrıca,Shakespeare’nin Dünya Tiyatrosu’nu da, parkın bahçesinde bulabilirsiniz.

Villa Borghese,Roma
Borghese Parkları

Villa Borghese Galerisi Bilet Fiyatları ve Parka Ulaşım

Parkta bulunan Borghese Galerisi giriş ücreti, 20.50£+5£ (Online Rezervasyon)’dur. Bu bilet full bilettir ve galerinin her bölümüne erişim sağlayabilirsiniz. Ancak, bu bileti almak yerine, half ticket adı verilen, galerinin sadece en önemli bölümlerini içeren biletleri almanızı tavsiye ederim. Bu yarım bilet ücreti ise 14£+5£’dur. Bu da, galerinin en önemli bölümlerini görmek için yeterli olacaktır.

Borghese Galerisi Konum için tıklayın

Villa Borghese,Roma
Villa Borghese

Villa Borghese Nerede – Nasıl Gidilir ? 

Parka en yakın olan turistik yer İspanyol Merdivenleri-Piazza di Spagna’dır. Buradan, parka yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi, metro veya otobüs kullanarak da parka ulaşabilirsiniz. Parka İspanyol Merdivenleri’nden yürüyerek ulaşmak için, merdivenlerin en üst kısmından (Kilisenin bulunduğu yerden) sağa dönün, biraz yürüdükten sonra hafif sola doğru dönün ve hafif sola döndükten sonra uzunca bir yol göreceksiniz, buradan dümdüz devam edin, ta ki, sol tarafınızda ”İntercontinental Hotel”i görene kadar. Bu oteli geçer geçmez ilk kavşaktan sola dönün ve bu döndüğünüz yol sizi Via di Porta Pinciana’ya, yani Villa Borghese’nin girişlerinden birine götürecektir. Bu şekilde yürüyerek parka ulaşmak ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Eğer otobüsler ile parka ulaşmak isterseniz 95 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Ya da Barberini Metro durağı tarafından da, yürüyerek parka ulaşabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...